Yemek masası ışıklandırması nasıl olmalı? 7 örnek eşliğine aydınlatıcı bilgiler

Özlem K. Özlem K.
Aker Evi- Antalya PRATIKIZ MIMARLIK/ ARCHITECTURE Modern Yemek Odası
Loading admin actions …

Işıklandırma evin en önemli dekorasyon unsurlarından biridir. Işıklandırma sayesinde evinizin odalarında istediğiniz türde bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Ayrıca, mekanın iyi bir biçimde aydınlatılması için de ışıklandırma çalışmasının elzem olduğunu elbette hepimiz biliyoruz. 

Işıklandırma elemanları tıpkı diğer mobilya ve aksesuarlar gibi farklı dekorasyon prensiplerine sahip, farklı zevklere hitap eden ve en önemlisi de farklı ihtiyaçları karşılar şekilde tasarlanıp üretiliyorlar. Bugün bu farklı türler içerisinden, yemek masası ışıklandırması için tasarlanıp üretilen modeller üzerinde duracağız.

Yemek masasının merkezinde olmalı

Yemek masasının üzerinde yer alan aydınlatma elemanı, eğer tek bir parçadan  oluşuyorsa, masanın tam merkezine tekabül edecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Günümüzde, çoğu dairenin mimarisi yapılırken, eşyaların konumlanacağı yerler de kabaca belirleniyor, bu sayede de, elektrik altyapısı gibi çalışmalar da bu mobilya yerleşim planına uygun şekilde yapılıyor. Ancak eğer elektrik altyapınız ile masanızın merkezi uyum içerisinde değilse, dışarıdan kablo çekerek dahi olsa, mutlaka avizeyi masanın merkezine denk gelecek şekilde gerekli ayarlamaları yaptırın.

Dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur olarak stile uygun olmalı

Nasıl ki eviniz için tüm mobilya ve dekoratif aksesuarları aynı stil içerisinden seçiyorsunuz, aynı şey yemek masası aydınlatması için de geçerli. Eğer klasik stilde bir yemek odasına sahipseniz, avizeniz de aynı şekilde klasik stile sahip olmalı. 

Sarkıt şeklinde olmak zorunda değil

Yemek masası için seçilen aydınlatma elemanının genellikle sarkıt avizeler şeklinde olduğunu görüyor olabilirsiniz, ancak elbette bu bir zorunluluk değil. Tavana daha yakın, ancak yine aynı şekilde masanın merkezine denk gelen farklı seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Ancak spot gibi, doğrudan ışık vererek vurgu yapan türdeki armatürleri tercih etmemelisiniz. Bu tür armatürler daha çok aksesuar vurguları için kullanılmalıdır.

Sarkıt avizenin yüksekliği ne kadar olmalı?

Sarkıt avize kullanmayı tercih ediyorsanız, estetik bir görünüm için avizenin masadan en az 70 cm yukarıda durması gerektiğini göz ardı etmeyin. Masanızın büyüklüğüne ve avizenin verdiği ışığa göre, 80 cm ya da 90 cm gibi ölçüleri de tercih edebilirsiniz. Önemli olan masanın tamamının aydınlanması ve estetik olarak da göze hoş görünmesi.

Tek nokta yerine çok noktadan olan avizeler

Eğer dikdörtgen bir yemek masasına sahipseniz, tek bir nokta yerine, çok noktadan yapılan bir sarkıt lamba çalışmasını da tercih edebilirsiniz. Bu hem estetik bir görünüm oluşmasını sağlar hem de masanın homojen bir şekilde aydınlanmasına yardımcı olur.

Diğer ışıklandırma elemanları ile uyum

Yemek masası üzerinde kullandığınız avize, salondaki diğer ışıklandırma elemanları ile uyum içerisinde olmalıdır. Birçok firma, avize, aplik, abajur ve lambader takımlarını bir arada ya da tek tek satmakta; dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuz armatürleri takım şeklinde alabilirsiniz. Arzu ederseniz ise, birbiri ile uyumlu ancak takım olmayan parçaları tek tek seçerek kendi takımınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yıldız unsur olarak kullanılabilir

Yemek masası avizesini, yemek odası dekorasyonunun yıldız parçası olarak kullanmak da şahane bir fikir. İster modern bir stiliniz olsun isterse de klasik, eğer sade bir yemek odası takımına sahipseniz, bu alanın yıldızını doğası gereği parlayan bir unsur olan avize olarak belirleyebilir, ve avize alışverişini bu doğrultuda yapabilirsiniz.


Işıklandırma konusuyla devam etmek için, ’Oturma odası için aydınlatma seçimi nasıl olmalı?’ başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Yemek odası konusu içinse, ’Yemek masası: Yuvarlak mı dikdörtgen mi?’ başlıklı yazımız güzel örnek ve aydınlatıcı bilgilerle dolu!

Siz bu ışıklandırma fikirlerini nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!