Banyo dekorasyonu nasıl olmalı? | homify

Banyo dekorasyonu nasıl olmalı?

Homify TR Homify TR
Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo
Loading admin actions …

Bir evin en özel ve en işlevsel odalarından biri olan banyoların dekorasyonu söz konusu olduğunda belirli sorunlar ve zorlukların da öne çıktığını söylemek mümkün. Kusursuz bir banyo tasarlamak çoğu zaman kusursuz bir oturma odası ya da yatak odası dizayn etmekten daha zordur. Bu zorlukların elbette birden fazla nedeni var. Birincisi, banyoların oldukça spesifik işlevler için kullanılan özel alanlar olmaları. Bu spesifik işlevlerin kusursuz bir şekilde yerine getirilemediği tasarımlar her zaman sorun yaratacaktır. Bir diğer neden ise özellikle apartman dairelerinde sosyal yaşam alanlarının metrekarelerinin küçülmemesi adına en küçük alanın banyo olarak tasarlanması. Yani banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda çoğunlukla küçük bir alanda, işlevsel ve kullanışlı, üstelik bir de şık ve güzel görünen bir alan ortaya çıkarmaya çalıştığımız bir gerçek ve bu oldukça zorlu bir görev demek. Tüm bunların üstüne bir de banyoların doğaları gereği nemli ve ıslak alanlar olmaları ve sağlıklı bir banyo için yapısal olarak da neme dayanıklı bir dekorasyon oluşturulması gerekliliği geliyor. Yani banyo dekorasyonu denildiğinde minimum alanda maksimum işlev oluştururken malzeme kalitesi ile de sağlıklı ve hijyenik, aynı zamanda da iş açıcı, ferah ve güzel görünen bir ortam ortaya çıkarabilmekten söz ediyoruz. Peki bu zorlu görevin olmazsa olmazları neler? Kusursuz bir banyo nasıl olmalı?

Olmazsa olmazlar…

Epoca - Maesta Bathrooms MAESTA BATHROOM FURNITURE BanyoRaflar
MAESTA BATHROOM FURNITURE

Epoca – Maesta Bathrooms

MAESTA BATHROOM FURNITURE

Bu sorunun cevabı elbette her eve ve her mimari yapıya göre değişiklikler gösteriyor; gelgelelim temelde dikkat etmemiz gereken bazı olmazsa olmazlar da yok değil. Önce bu olmazsa olmazlardan başlayalım, sonrasında ise daha özel banyo tipleri ve formları için farklı banyo modellerini inceleyelim dilerseniz.

- Işıklandırma

İ&M YILDIZ EVİ yücel partners Modern Banyo
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Dediğimiz gibi, banyo dekorasyon konusunu zorlaştıran temel unsur bu alanların oldukça işlevsel alanlar olmaları. İşte bu yüzden, fonksiyonel açıdan kusursuz bir banyo ortaya çıkarabilmenin en önemli olmazsa olmazlarından biri aydınlatma sistemleridir. İyi ışıklandırılmamış bir banyoda hiç kimse rahat edemez. Peki bir banyoda nasıl bir ışıklandırma sistemi olmalı? Bunun için banyoda kullandığınız bölümleri kafanızda ayırmanız ve her birini ayrı ayrı aydınlatmanız gerekiyor. Ancak bu tarz bir katmanlı aydınlatma düzeni ile kusursuz bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz. Banyoyu genel olarak aydınlatan tepe ışıklarının dışında gündelik bakımınızı yaptığınız ve sizi yeni güne hazırlayan banyo tezgah ve aynasının çevresinde de ayrıca bir ışıklandırma kullanmak gerekiyor. Tabii duş kabini ya da küvet alanında da daha farklı bir aydınlatma uygulaması banyonuzu daha da mükemmel kılacaktır. Kısacası banyonun her bir köşesinin farklı katmanlarda ışıklandırma ögeleriyle ayrı ayrı aydınlatılabilmesi şart.

- Hijyen

Banyo dekorasyonu konusunda bir diğer önemli unsur ise pek tabii ki hijyen. Banyolar nemli bir yapıya sahip oldukları için doğru malzemeler kullanılmadığında rutubet ve küf tutmaya elverişli alanlardır ve sağlığımız için bunun olmasını engellememiz gerekiyor. Banyomuzu yenilerken ya da yeni bir eve taşındığımızda yeni banyo tasarımı yaptırırken ıslan zeminler ve duvar fayansları konusunda dikkatli tercihler yapmak oldukça önemli. Fayansların kalitesi kadar fayansın uygulamasındaki işçilik de ileride bir sorun yaşamamak adına büyük bir önem taşıyor.

- Havalandırma

Artemis Antare Artemis A.Ş. Modern Banyo Beyaz
Artemis A.Ş.

Artemis Antare

Artemis A.Ş.

Tabii banyoyu rutubetten korumanın yolu iyi bir havalandırmadan geçiyor. Eskiden banyolarda minik bir pencereden başka havalandırma unsuru olmazdı ama bugün modern yapılarda bu mimari form şekil değiştiriyor. Eğer banyonuzun penceresini genişletirseniz ve alanı düzenli olarak havalandırırsanız çok daha ferah ve sağlıklı bir banyo elde edebilirsiniz. Tabii bunun yerine farklı havalandırma teknolojileri de kullanabilirsiniz. Ancak gün ışığı alan ve doğal yollardan havalandırılan bir banyo her zaman daha iç açıcı bir atmosfere sahip olacaktır.

- Derli toplu bir görünüm

Banyolarda dağınıklık kendini büyüterek belli eden bir olumsuz özelliktir. Hangi tarzda banyo modelleri düşünüyor olursanız olun, banyonuzun dağınıklığa engel olan bir dekorasyona sahip olduğuna emin olmanızı tavsiye ediyoruz. Fazla aksesuarlar, ortalıkta duran havlular, tuvalet kağıtları, şampuan şişeleri, makyaj malzemeleri vs… her zaman banyo dekorasyonunu çirkinleştiren ve çok boğucu ve yorucu bir atmosfer yaratan unsurlardır. Dağınıklığın önüne geçmek için de yalın ve depolama alanlarının olabildiğince fazla olduğu bir tasarım oluşturmak gerekiyor.

- Kaliteli donanım

Banyo | Bathroom homify Modern Banyo
homify

Banyo | Bathroom

homify

Banyo tasarımı yaparken ve tercihlerinizi oluştururken en sık karşılaşılan ve bir hayli sinir bozucu olan sorunları gözden geçirmelisiniz. Örnek verecek olursak, damlayan musluk eski banyolarda sık sık karşılaştığımız ve her tamirden sonra yeniden gündeme gelen bir sorundur değil mi? Aynı şekilde lavabonun yeterince geniş olmaması ve bu yüzden ellerimizi yıkarken suyun etrafa da saçılması sorunu da iyi tasarlanmamış banyolarda sıklıkla karşılaştığımız sıkıntılardan bir diğeri. Ya da akıtan ya da bozuk sifon ünitesi… Veya sıcak ve soğuk su bağlantıları ters yapılmış duş muslukları… Kapısı tam kapanmayan duş kabinleri… İşte bu gibi sıkıntıları yalnızca yaptırdığınız banyonun ilk günlerinde değil, ileride de yaşamamak için banyo donanımına yapacağınız yatırımı kısmamanızı tavsiye ediyoruz. Yeni nesil bataryalar, üst sınıf duş kabinleri, yüksek kaliteli klozet ve sifon takımları sizi her zaman uzun bir süre rahat ettirir ve banyo dekorasyonunuzun da kusursuz ve konforlu olmasını sağlar.

- Kolay temizlik

Perla Bano Perla Bano Modern Banyo
Perla Bano

Perla Bano

Perla Bano

Banyo dekorasyon fikirlerini incelerken banyonuzun temizliğinin ve bakımının kolay olmasının da hayatınızı kolaylaştıracağını unutmayın. Dar ve ulaşılamayan köşeler, altında kir ve toz birikme ihtimali olan yere kadar uzanan dolap üniteleri banyo modelleri söz konusu olduğunda temizliğe düşkünseniz pek de ideal özellikler olmayacaktır. Olabildiğince açık alana sahip ve hemen temizlenebilecek tasarımlar estetik olarak da her zaman daha iç açıcı görünür.

Farklı formlardaki banyolar…

Gelelim farklı mimari formlardaki banyo tiplerine… Elbette her mimari yapı kendi ihtiyaç ve özelliklerini doğurur ve banyo dekorasyonlarını oluştururken de öncelikle yapının mimari durumuna göre şekillenen bir tasarım düşünmek gerekir.

- Uzun ve ince

Uzun ve dar banyo modelleri, bugün apartmanlarda sıklıkla karşılaşılan ve dizaynı bir hayli zor olan formlardan biri. Dar ve uzun bir banyoda her zaman olabildiğince minimal bir tasarım tercih etmeli ve ortada bir koridor oluşturan banyo dizayn fikirlerine yönelmelisiniz.

- Kare formlu

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Kare formlu küçük banyolarda ise koridor oluşturacak alanınız yoktur ancak banyo donanımını yerleştirebileceğiniz kenarlar daha elverişlidir. Bu tarz banyo formlarında yere değmeyen duvara monte tasarımlarla oda içindeki genişlik ve ferahlık hissini arttırabilirsiniz. Bu tip küçük banyoları süslemek için de duvarlardan başka bir aksesuar kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

- Geniş alanlı

Çamaşır Makinesi Dolabı MİMPERA Klasik Banyo Ahşap Beyaz
MİMPERA

Çamaşır Makinesi Dolabı

MİMPERA

Geniş banyolarda ise en sık yapılan hata alanın büyüklüğüne güvenerek fazla süs eşyası ve mobilya ile kalabalık yaratmaktır. Unutmayın ki geniş banyolarda alan açık olduğu için çamaşır makinesi, kurutma makinesi gibi elektronik aletler her zaman daha çok dikkat çeker ve kalabalık yaratan bir görünüm oluşturur. Geniş banyolarda depolama alanlarına çok daha fazla önem verilmesi gerekiyor; çamaşır makinesini saklayan ve akıcı tasarımlar oluşturan dolap üniteleri geniş banyolarda gerek duyulan tasarım unsurlarının başında geliyor.

Banyomu nasıl farklılaştırabilirim?

Peki fonksiyonel özellikler sağlandıktan sonra banyo dekorasyonunu nasıl farklı ve şık hale getirebiliriz? Sonuçta belli başlı mobilyalardan ibaret olan ve belirli bir işleve sahip olan banyolarda kullanabildiğimiz dekoratif tasarımlar da bir hayli kısıtlı. İşte bir banyoyu daha karmaşık, dağınık ve yorucu hale getirmeden onu güzelleştirebilecek banyo dekorasyon önerileri…

- Şık ve çarpıcı fayans ve zemin döşemeleri

Tek renkli soluk zemin döşemeleri ve sıradan fayans modelleri artık geçmişte kaldı. Bugün banyoları kişiselleştirmek için banyo zemin ve duvarlarında göz alıcı desenler, canlı renkler, sıra dışı tasarımlar, zarif ve şık motifler kullanılıyor.

- Ahşap dokusu ve sıcaklığı

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Banyo
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Ahşap ürünler eskiden ıslak zeminli alanlara asla giremezdi ama bugün ahşap işleme teknolojisi de gelişti ve banyolarda sık sık ahşap malzemelere rastlıyoruz. Ahşap banyo dekorasyonları bugün sıra dışı banyo modelleri arayanlar için oldukça çekici bir seçenek.

- Ev bitkileri

Canlı bitkiler, rengarenk çiçekler ve yemyeşil ev ağaçları bugün banyolarda sık sık kullanılan ve canlandırıcı ve yenileyici bir etkiye sahip olan banyo dekorasyon fikirlerinden biri.

- Duş perdeleri

Mona Casa Mona Casa Modern Banyo
Mona Casa

Mona Casa

Mona Casa

Duş perdeleri işlevsel olarak banyolarda ihtiyaç duyulan bir nesne, ama aynı zamanda banyonuzu güzelleştirebilecek dekoratif bir aksesuar da olabiliyorlar!

Bakmaya doyamayacağınız birbirinden çarpıcı 7 duvar kağıdı
Arrow navigation 3b3136b1
Sizce bir banyonun olmazsa olmazı nedir?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!