Dolap içi düzenleme teknikleri ve ipuçları | homify

Dolap içi düzenleme teknikleri ve ipuçları

Homify TR Homify TR
Allizzia tasarım Allizzia Tasarım Giyinme OdasıElbise Dolabı & Komodinler Ahşap Beyaz
Loading admin actions …

Evlerimizin düzeni söz konusu olduğunda depolama alanları hayatımızda bir hayli önemli yer işgal eden konular arasındadır. Aslında bunu insanlık tarihinde önemli yer tutan konular arasındadır şeklinde söylemek de mümkündür. İnsan topluluklarının ilerlemesinde, yerleşik hayata geçmesinde, tarıma ve ticarete başlamasında depolama imkânlarının gelişmesinin rolü büyüktür. Nitekim bu durum hemen hiç değişmeden günümüze kadar gelmiş ve bugün de her bireyin hayatında yer kaplamakta, medeniyetin temel unsurlarından biri olma görevini sessiz sedasız sürdürmektedir. 

Depolama ihtiyacı yerleşik hayatın en önde gelen, vazgeçilmez ve sürekli gereklerinden biridir. Bir kişinin ya da bir ailenin tam olarak kendine gereken miktarda eşya seçip yalnızca bunlarla yaşaması teoride mümkün görünüyor olsa da pratikte hemen hemen imkansızdır. Bundan ötürü istisnasız herkes her türden fazla eşyasını saklamak için depolama çözümlerini ihtiyaç duyar. Evlerimizde ve iş yerlerimizde bu ihtiyaca yanıt verebilmek üzere tasarlanmış çok sayıda eşya bulunur. Dolaplar, raflar, şifonyerler, komodinler, sandıklar ve buna benzer daha pek çok mobilya depolama amacına yönelik olarak tasarlanmıştır. Ancak bu eşyaların hiçbiri tek başına ya da fabrikadan çıkmış haliyle evinizdeki ya da iş yerinizdeki depolama ihtiyacını gerektiği gibi yanıt veremez. Bunun için ekstra düzenleyicilere başvurmak çok daha verimli ve sağlıklı bir depolama ortamı sağlayacaktır. Bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirmek ve fikir verebilmek adına dolap için düzenleme teknikleri üzerine çalıştık. Dolap için düzenleme de kişiden kişiye değişiklik gösteren ve yer yer farklı çözümler gerektiren bir ihtiyaç türü olsa da, belli genel ilkelerden ve hayatınızı kolaylaştıracak tekniklerden söz etmek de mümkündür.

Dolaplar neden kendi başlarına yeterli değildir?

Çatı katı alanınızı genişletin CABINET Modern Çalışma Odası
CABINET

Çatı katı alanınızı genişletin

CABINET

Kendi içlerinde pek çok farklı türe ayrılmış olan dolaplar, ev, ofis, iş yeri, mağaza, atölye ve aklınıza gelebilecek her türlü mekânda depolama ihtiyacını karşılayan başlıca ürünlerdir. Peki ama dolaplar tek başlarına neden yeterli olamazlar? Aslında bu sorunun yanıtı bizzat dolapların tasarımında gizlidir. Dolapları bir yönüyle küçük odacılar olarak tanımlamak da mümkündür. Temel olarak bir dolap, bulunduğu mekânda belli bir hacmi geriye kalan toplam iç hacimden yalıtmak ve bu yalıtılmış hacimde dış etkenlerden olabildiğince korunaklı bir depolama alanı yaratmak için tasarlanır. Aslında bir evin ya da bir evin içindeki herhangi bir odanın da buna çok benzer bir tanımı yapılabilir. Yani denilebilir ki dolaplar aslında küçük odalardır. Hatta ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte kimi toplumlarda sıkça rastlanan yatak odası dolapları gerçekten küçük birer oda şeklinde yapılmaktadırlar. Sonuç olarak bir dolabı bir oda olarak düşünecek olursak, dört duvardan ve bir kapıdan ibaret bir odanın tek başına neredeyse işlevsiz olduğunu da rahatlıkla görebiliriz. Bir odanın işlev kazanması için, kullanım amacına bağlı olarak çeşitli eşyalarla donatılması gerekir. Aksi halde bu odayı sağlıklı olarak kullanmak, hele ki içinde bir düzen sağlamak neredeyse imkânsız olacaktır. Bir dolabı da en kaba haliyle, hiçbir düzenleyici olmaksızın kullanmaya çalışmak buna çok benzer bir durumdur. Elbiselerinizi ya da başka türden eşyalarınızı bu dolaba bir şekilde yığabilirsiniz ama bunun bir düzene tekabül ettiğini söylemek oldukça güçtür. Bu yüzden dolap için düzenleyiciler modern hayatın olmazsa olmaz ihtiyaçları olarak gündelik hayatımızda önemli bir yer tutmaktadırlar.

Dolap içi düzenlemede kullanılabilecek çeşitli araçlar

Dolap içi düzenleyiciler temel olarak dolapların bize sağladığı hacmi daha verimli kullanmak adına çeşitli bölümlemeler yapmamıza imkan sağlayan araçların tümüdür. Çeşitli boyutlardaki raflar bu araçların arasında en yaygın olarak kullanılanlardır. Dolabınızın ölçülerine uygun raflarla, dolabınızın iç hacmini yatay düzlemde bölebilir, bu şekilde çeşitli gözler elde edebilirsiniz. Bu rafların kendi içlerinde dikey bölümlere ayrılarak daha küçük ve farklı işlevlerde gözler elde etmek de mümkündür. Ceket, gömlek, mont, etek ve buna benzer pek çok kıyafeti asarak depolamanızı sağlayacak dolap içi askılar da sık kullanılan dolap için düzenleme aksesuarları arasında yer alırlar. Hatta pek çok giysi dolabında fabrikadan çıktıktan sonra hazır olarak bulunan tek aksesuar bu askılardan ibarettir. Geri kalan alanı bölümlemek size bırakılmıştır. Raflar ve askılar dışında kutular, sepetler, çekmeceler ve akıllı askı sistemleri başlıca dolap içi düzenleyici araçlardır.

Raflar ve rafların kullanım şekilleri

Ginme odası L dolap Allizzia Tasarım Giyinme OdasıElbise Dolabı & Komodinler Ahşap Beyaz
Allizzia Tasarım

Ginme odası L dolap

Allizzia Tasarım

Pek çok dolap türünde, dolapların fabrika çıkışı halleri kendi içlerinde yeterince bölmeye sahip olmazlar. Az önce de bahsettiğimiz gibi, özellikle giysi dolaplarında çoğu kez üst kısımda bir askı dışında başka aksesuar bulunmaz ve dolabın iç hacminin önemli bir kısmı ölü durumdadır. Bu noktada raflar devreye girerler. Raf yerleşimi yapmadan önce, dolabınızda ne türden giysiler ya da başka tür eşyalar depolayacağınıza karar vermelisiniz. Raflarınızın aralıklarını, yüksekliklerini ve diğer detaylarını belirleyecek olan budur. Örneğin dolabınızın alt kısmına ayakkabılarınız için bir raf yapacaksanız, en büyük ayakkabı modelinizin dahi sığabileceği bir yükseklik belirlemeli ve buna uygun bir yerleşim yapmalısınız. Raflarla ilgili bir diğer önemli detay da onlara taşıyabileceklerinden fazla yük bindirmemek ve özellikle yüksek rafların yeterince destek aldığından emin olmaktır. Gerektiği noktada dikey bir taşıyıcı yardımıyla raflarınızı destekleyebilirsiniz.

Kutu ve sepetler

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar - Üst Kat Penintdesign İç Mimarlık Modern Giyinme Odası
Penintdesign İç Mimarlık

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar – Üst Kat

Penintdesign İç Mimarlık

Çeşitli boylarda ve farklı işlevlerde kutu ve sepetlerin dolap için düzenleyiciler olarak kullanılması nispeten yeni bir uygulama olsa da, bu ürünler verimli bir kullanım alanı yaratmalarıyla hayatımızda önemli bir yer tutmayı başardılar. Dolap içi düzenlemede kutuları pek çok farklı amaçla kullanabilirsiniz. Çorap ya da iç çamaşırlarınızı kategorize ederek çeşitli dolap içi düzenleyici kutulara koyabileceğiniz gibi, sık kullanmadığınız çeşitli eşyalarınızı da uygun boylarda kutulara koyarak dolabınıza kaldırabilirsiniz. Sepetler ise daha ziyade kirli giysilerin depolanması için kullanılmaktadır. Bununla birlikte kutu ve sepetlerin kullanımı tüm diğer dolap için düzenleme araçlarında olduğu gibi sizin tercihlerinize ve kullanım alışkanlıklarınızı bağlıdır. Bunları dilediğinizi gibi kullanabilir, en rahat ettiğiniz şekilde uyarlayabilirsiniz.

Çekmeceler

ürünler Noyadecor Modern Mutfak
Noyadecor

ürünler

Noyadecor

İster belli bir dolabın ya da giyinme odasının içine konumlanmış olsun, isterse de şifonyer ya da komodin gibi yalnızca çekmecelerden oluşan eşyalarda bulunsunlar, çekmeceler en eski, en yaygın ve en kullanışlı depolama alanları arasında yer alırlar. Dikey düzlemlerin yatay bölmelere ayrılması ve bu bölmelerin kullanılmadıkları zamanlarda gizlenmesi prensibine dayanan çekmeceleri hemen her türden depolama ihtiyacı için kullanmak mümkündür. Bu yüzden de mutfak ve banyolar dahil evimizin her yerinde, ağır işlerin yapıldığı atölyelere varana kadar her türden iş yeri ve ofiste çekmeceler büyük yer tutarlar. Dolabınızın içinde kullanacağınız çekmecelerse özellikle küçük kıyafet ve aksesuarlarınızın düzenlenmesinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Örneğin kravat, papyon vb. aksesuar ile iç çamaşırı ve çoraplarınız için en ideal depolama alanları çekmecelerdir. Gerektiği takdirde çekmecelerinizi de kendi içinde kolaylıkla bölümlere ayırabilirsiniz.

Hareketli askı ve raf sistemleri

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor CABINET Modern Giyinme Odası
CABINET

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor

CABINET

Dolap içlerinde uygulanan ve oldukça pratik bir kullanım ortaya çıkaran hareketli askı ve raf sistemleri, özellikle giysi dolaplarının içindeki depolama alanının verimliliğini maksimum düzeyde arttırıyor. Bu hareketli ve akıllı dolap için teknolojileri ile boyunuzun yetişmeyeceği uzunlukta bir alan kalmıyor ve yaşam alanının tavanına kadar uzanan dolaplar yaptırabiliyorsunuz çünkü kullanacağınız zaman aşağı inerek giysilerinizi kolayca seçebileceğiniz bir teknolojik pratiklik sağlıyor bu sistemler. Kullanımları klasik raf ve aslı sistemlerine göre çok daha ergonomik ve kolay olan bu dolap içi düzenleyici teknolojiler modern giyinme odası dekorasyonları söz konusu olduğunda her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Düzenli dolaplar, kolaylaşan hayatlar

Parlak Beyaz Raylı Dolap Land. ddonmez Giyinme OdasıElbise Dolabı & Komodinler
ddonmez

Parlak Beyaz Raylı Dolap Land.

ddonmez

Gündelik hayatta hemen hiç kimse masasının başına oturup giysilerini nereye koyacağı ya da dolapların ne kadar işlevsel olduğu ile ilgili düşünmez. Ama bu durum depolama ihtiyacının ne kadar hayati olduğu ve aslında düşünmemize dahi gerek olmayan bir doğallıkta hayatımıza bir yer kapladığı gerçeğini de değiştirmez. Yeterli depolama alanına sahip olmak her insanın ihtiyacı olduğu kadar hakkıdır da. Bu yüzden bu konuda yapacağınız eşya yatırımlarına lüks olarak bakmayın. Düzenli dolap içleri ve yeterli depolama alanı bulunan bir ev, aynı zamanda daha zor kirlenen, daha zor dağılan, giyinmek için daha az vakit harcanan ve sonuç olarak hayatın çok daha kolay olduğu bir evdir. Unutmayın ki hayatımızı güzelleştiren ve daha rahat kılan şeyler genellikle detaylarda ve hiç önemsemediğimiz yerlerde gizlidir. Bu yüzden depolama ihtiyacını küçümsemeyin ve dolaplarınıza da dolap içi düzenleyicilerinize de gereken önemi vermenin hayatınıza sağlayacağı katkıları es geçmeyin.

(Daha farklı örneklere de göz gezdirmek isterseniz Türk evlerinden kompakt dolap çözümleri başlıklı yazımızdaki derlememize göz gezdirebilirsiniz.)

Peki ya siz dolaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!