Örnek fotoğraflarla açık mutfak salon modelleri | homify

Örnek fotoğraflarla açık mutfak salon modelleri

Homify TR Homify TR
House A1 - A1 Evi HANDE KOKSAL INTERIORS Modern Mutfak
Loading admin actions …

Salonla bir arada dizayn edilmiş açık planlı mutfaklar, özellikle bugünün koşullarında sıkça karşımıza çıkan modern bir konsepti oluşturuyorlar. Günümüzde oldukça yaygın olan açık plan eğilimi, modern evlerde sosyal yaşam alanlarını olabildiğince akıcı hale getirmek ve mümkün olan en işlevsel kullanım alışkanlıklarını oluşturarak yapı ve dekoru yalınlaştırmak amacıyla ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Eski tip geleneksel mimari yapıya sahip olan mutfaklar, mutfakta çok daha fazla vakit geçirilebilen, zamanın bu kadar hızlı akmadığı dönemler için ideal bir modeldi. Gelgelelim çağdaş hayat koşullarında hem işte hem de evde tüm insanlar artık çok daha hızlı yaşıyorlar, zaman bizim için çok daha değerli ve bu yüzden ev dizaynlarında da pratiklik her şeyin önüne geçiyor. Tabii şehirlerdeki konut sayısının artması ile birlikte konutların metrekare olarak alanlarının küçülmesi de daha küçük alanlara daha çok işlevli ve daha pratik odaları sığdırmamız gerekliliğini beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca da Amerikan mutfak olarak da adlandırılan açık mutfaklı evler giderek yaygınlaştı ve bugün neredeyse şehirlerdeki evlerin büyük çoğunluğunda salon ve mutfak birarada dekorasyon konseptleri yer alıyor.

Amerikan mutfaklı evler nasıl döşenir?

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL Rengin Mimarlık Modern Oturma Odası
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Kısacası açık mutfak salon modelleri bize hayatımızı kolaylaştıran bir çok yönlülük sunuyor. Salon ve mutfak birarada dekorasyon, günümüzün enformel yaşam tarzlarına uyum sağlıyor, yemek pişirme ve hazırlama süreçlerini de ev içinde sosyalleşme aracına dönüştürerek çok daha sıcak ve samimi bir yaşam alanı ortaya çıkarıyor. Özellikle apartman daireleri ve küçük evlerde yaşam kalitesini yükselten ve kent yaşamıyla kolayca bütünleşen bir tasarım becerisi ile Amerikan plan mutfak ve oturma odaları gündelik hayatımızın bir parçası haline geleli çok oldu. Peki açık mutfak salon nasıl döşenir? Açık planlı yaşam alanlarınızın mükemmel bir işlev ve estetiğe sahip olması için nelere dikkat etmelisiniz? İşte birbirinden güzel ve ilham verici örnekler ve faydalı ipuçları…

Gündelik rutininizi düşünün

Açık mutfak dizaynlarını hayata geçirirken ve açık mutfaklı salonların dekorasyonunu ortaya çıkarırken mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri gündelik rutininizi bozmayacak ve işlerinizi aksatmayacak bir düzen oluşturmaktır. Örneğin yemek masası ve sandalyelerini seçerken yemek alanının televizyona doğru mu yoksa mutfak tarafına mı yakın olacağı hesaba katılmalı. Ayrıca tek bir öğünü değil, her öğünü düşünerek mobilya ve tasarımları tercih etmek yerinde olacaktır. Yemek masasının boyutu da mutfaktaki tezgah ve çalışma alanında hareket kısıtlaması olmayacak ölçülerde seçilmeli.

İşlevsel ve aile dostu tasarımlar

Ali Dablan Evi Hiba iç mimarik Modern Mutfak
Hiba iç mimarik

Ali Dablan Evi

Hiba iç mimarik

Açık planlı mutfak ve salonların pek çok avantajı var. Bu avantajlardan en belirgin olanı ise yemek yapma sürecinin aileniz ve arkadaşlarınızla sosyalleşme sürecinden ayrışmaması; ayrıca çocuklu ebeveynler için de, mutfakta yemek hazırlarken çocukları kolaylıkla gözlemleyebilme şansı. Yani örneğin misafirlerinize yemek hazırlarken aynı zamanda onlarla sohbet edebiliyor; çocuklarınız oturma odasında oyun oynarken, çizgi film izlerken ya da ev ödevlerini yaparken onları yemek hazırlarken kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle sık misafir ağırlayan ve çocuklu aileler için bu tarz aile dostu ve geçişken alanlı Amerikan mutfaklı salonlar çok büyük kolaylık sağlıyor.

Mesafeleri kısaltan akış

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Modern Mutfak
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Işığı ve görüşü engelleyen duvarları olmayan açık planlı salonlar her zaman ferah bir akış hissi veriyor. Ancak unutmamak gerekir ki büyük ve ferah alanlar da planlanırken küçük odalar kadar dikkatli olmalı gerektiriyor. Özellikle mutfağın çalışma bölümünün ergonomik olarak işlemesi yaşam kalitenizi arttıracak olmazsa olmazlardan biri. Açık mutfaklardaki ferah hareket alanlarındaki mesafeleri kısaltmak ve çok daha pratik bir kullanım ortaya çıkarmak için mutfak adası kullanmak ve lavabo, ocak ve buzdolabı arasında pratik bir üçgen oluşturmak her zaman işe yarar.

Yalın bir renk paleti

​Kitchen Derya Bilgen MutfakMutfak Malzemeleri
Derya Bilgen

​Kitchen

Derya Bilgen

Özellikle küçük açık planlı salonlarda yalın bir renk paleti ile dizayn edilmiş minimal ve modern tasarımlar çok daha iyi ve ferah sonuçlar veriyor. Nötr renklerin ve özellikle beyaz zarafeti ve ferahlığının genişlik ve ferahlık hissi kattığı mutfaklar, daha sıcak renkli oturma alanlarıyla bir araya geldiğinde hem fonksiyonel bölümler ortaya çıkıyor hem de hareket alanları daha konforlu bir görünüme kavuşuyor.

Yapısal özellikler

Açık Mutfak Planı MİMPERA İskandinav Mutfak Seramik Gri
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Biliyorsunuz ki mutfaklarda mutfak dolabı, tezgah vs gibi temel yapısal özellikleri belirleyen mutfak üniteleri hayat kalitenizi yükseltme kapasitesine sahiptir. Açık planlı mutfaklarda modern mutfak dizaynı seçeneklerinin biraz daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Buna olanak veren ferahlık ve akıcılık sayesinde, dört duvar arasında kullansanız boğucu bir atmosfer ve kalabalık yaratacak olan bazı tasarım unsurları açık mutfaklarda harikalar yaratabilir. Mesela geniş ve çok işlevli bir mutfak adası, duvarların olmadığı bir planda çok daha kolaylıkla oturma alanına geçişi sağlayan unsur olarak yerleştirilebiliyor. Ya da tavandan sarkan tencere tava askılıkları bu ferah alanı boğucu ve yorucu hale getirmeden ortama endüstriyel bir şıklık ve kullanışlılık ekleyebiliyor. Bu göz kamaştırıcı örnek tasarım ise Mimpera Mimarlık Ofisi imzası taşıyor.

Havalandırma

ZEN BODRUM ARTHUR&MILLER Modern Mutfak
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Geleneksel mutfak yapısına alışkın olanların açık mutfak konusunda en çok çekindikleri şey yemek kokusunun oturma alanına da sirayet etmesi oluyor genellikle. Gerçekten de doğru tasarlanmayan ve yeterince iyi bir havalandırma sistemine sahip olmayan Amerikan mutfak modelleri söz konusu olduğunda bu sorun ortaya çıkabiliyor. Bunun için de açık mutfak tasarlarken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri havalandırmadır. İyi ve çekiş gücü yüksek bir aspiratöre yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında tabii ki salonun oturma alanı bölümünde tavan pervanesi kullanarak yemek kokusunun rahatsız edici etkisini azaltabilirsiniz. Tabii geniş pencereler tüm bu sorunları kökünden çözecektir. Unutmayın ki iyi havalandırma sistemi ile açık alanlarda dahi yemek kokusu kalıcı olmaz ve istemediğiniz bölgeye yayılmaz.

Trafiği yönetmek

Açık mutfak salon tasarımlarında çoğunlukla mutfak ve oturma alanını birbirine bağlayan bir yemek alanı bölümü vardır. Yemek masası genellikle mutfak ve oturma alanı arasında bir tampon bölge haline gelir. Bu tampon bölgeyi doğru uygulamak göründüğü kadar kolay olmayabilir çünkü açık planlı yaşam alanlarında en önemli nokta akıştır. Çocukları mutfağın tehlikeli noktalarından uzak tutan, misafirlerinizin ayak altında olmadan mutfaktaki ev sahibi ile iletişim içinde olmasını sağlayan, sofrayı toplarken kolayca tezgah kısmına geçebileceğiniz; kısacası salondaki trafiği ustaca yönlendiren bir dizaynı da kendinizin tasarlayamayabileceğinizi hesaba katın. Çoğu zaman alanında uzman bir profesyonelden yardım almak daha zahmetsiz ve sanılanın aksine daha ekonomiktir.

Küçük evler için esnek çözümler

Konut 1+0 Boraevgar İskandinav Oturma Odası Beyaz
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Açık mutfak salon modelleri özellikle küçük evlerde pratik bir tasarım çözümüdür. Oturma odasının içindeki kompakt bir mutfak dizaynı ile çok küçük alanlarda bile oldukça pratik ve işlevli odalar ortaya çıkarmak mümkün. Açık mutfak modelleri avantajlarından biri de, bu konseptin oldukça esnek olması. Geleneksel mimari yapılardaki sabit kısıtlamalar ve duvarlar olmadan mutfak çok daha iyi organize edilebilir ve böylece daha işlevsel ve kullanıcı dostu olabilir. Bu esneklik sayesinde küçük evlerde de haliyle açık mutfak modelleri, ayrı bir oda olarak mutfağa sahip mimari tasarımlardan çok daha iyi sonuçlar veriyor.

Bölünebilir alanlar

Salon/Açık Mutfak homify Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
homify

Salon/Açık Mutfak

homify

Tabii Amerikan mutfak ve oturma odası bir arada olunca mahremiyet ihtiyacı hissedeceğinizi düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki tasarım ve modern dekorasyon her özel ihtiyaç ve arzıya göre modeller üretmeyi başarıyor. Geniş açık kat planlarında farklı alanlar duvarsız şekilde bölünebiliyor. Yarı açık seperatörler bunun için oldukça şık bir örnek.

Işık kontrolü

Doğal ışık ve iç açıcı bir ferahlık mutfak dekorasyonlarında oldukça önemlidir. Kimse basık, boğucu ve loş bir mutfakta yemek yapmak istemez. Salon için de aynı şey geçerli elbette. Bu nedenle açık mutfak salon nasıl döşenir sorusunun en önemli cevaplarından birinin pencerelerin konumu olduğunu unutmamak gerekir. Eğer evinizin salonu tek taraftan ışık alan pencerelere sahipse, tasarımı özellikle mutfak ya da oturma alanınından birinin ışığını kısmamaya özen göstererek hayata geçirmelisiniz. Gerekirse ekstra pencere açtırmayı ya da mevcut pencereleri büyütüp boydan boya cama dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Tabii pencerelerin konumuna göre mutfak ve oturma alanını birbirine paralel şekilde ve iki alan da pencerelerin doğal aydınlığından ve ferahlığından faydalanacak şekilde yerleştirmek hayati bir önem taşıyor.

Özgünlük

Amerikan mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de, mutfak, yemek alanı ve oturma alanı açık bir planın parçaları olsalar da, tasarımdaki ayırıcı özellikler sayesinde her birinin özgün ve özel alanlar olarak hissedilmesi gerekliliği. Mutfak ve oturma odası akışkan bir yapıyla iç içe geçseler de karmaşık ve birbirine kenetlenmiş bir aynılıkta görünmemelidirler. Her bir alan kendi fonksiyonlarının ön plana çıktığı kendine has bir ayırt edici özelliğe sahip olmalı. Aksi halde içerisi çok daha dağınık ve karmaşık ya da sıkıcı ve sıradan görünecektir.

Farklı alanlarda görsel ayrım

Stüdyo Daire Tasarımı Ceren Torun Yiğit Minimalist Mutfak
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Farklı işlevli mekanlar arasında açık planda net bir görsel ayrım sağlamanın da elbette birden fazla yolu var. Bunlardan biri alanlarda farklı malzemeler kullanmak. Bir diğeri ise renk vurguları ile alanları birbirinden ayırmak.

Yerli firmalardan daha fazla Amerikan mutfak örneği incelemek isterseniz bkz: Türkiye'den 10 göz kamaştırıcı açık mutfak

- Açık mutfak için dolap seçimi

Mutfak dolabı modelleri: Akrilik mi membran mı? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu açık mutfak örneklerinden en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!