Ev dekorasyonunda mobilya ve renk uyumu için öneriler

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda mobilya ve renk uyumu için öneriler

Meral Eser Meral Eser
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – D.M.U. ARNAVUTKÖY EVİ I / D.M.U ARNAVUTKÖY HOUSE 2012:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu deyince akla mobilyalardan aksesuara, döşeme zemininden tavan dekorlarına birçok dekoratif unsur gelir. Uygulanacak stil ve tarza göre dekoratif öğeleri bir araya getirirken renk uyumu, ahenk, tezatlık ya da çarpıcı tonlar değerlendirilir. Mobilya renk uyumundan, perde koltuk renk uyumuna göze hitap eden bir salon döşemeyi amaçlıyor olabilirsiniz. Yatak odaları için aranılan niteliklerde dingin atmosferi karşılayacak ve kaliteli bir uyku için ideal renk tonlarını değerlendirmek ya da banyonuzda daha ferah etkiler oluşturacak renk tonlarını bir araya getirmek isteyebilirsiniz.

Renkler ve desenler bir mekânın atmosferini büyük oranda değiştirebilir. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak ya da renk tonları arasında denge unsuru oluşturmak isteyebilirsiniz. Sıcak renk tonları ile daha nötr ya da soğuk renk tonlarını bir araya getirmeden önce, renk uyumunu baz alacak bir renk paleti oluşturabilirsiniz. Eğer soğuk renkler ağırlıklı kullanılıyorsa, daha sıcak etkiler oluşturacak renkler ve natürel dokular ekleyerek renklerde soğuk ve sıcak renk dengesi unsurunu ön plana çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda renk uyumu ile ilgili ilham verecek ev dekorasyonu örnekleriyle profesyonellerin muntazam çalışmalarını gözler önüne serdik. Renk uyumu ile ilgili karar veremeyenler için, profesyonellerin çalışmalarından ilham verecek bir seçki hazırladık, yardımcı olacağını umuyoruz.

Natürel renk tonları

Visage Home Style – ​A project in İzmir, Turkiye.  - İzmir'de uygulaması bize ait bir projenin salonundan bir kare.:  tarz Oturma Odası
Visage Home Style

​A project in İzmir, Turkiye. – İzmir'de uygulaması bize ait bir projenin salonundan bir kare.

Visage Home Style

Daha dingin bir atmosfer oluşturmak için göz yoran renk tonlarından kaçınarak natürel renk tonlarına yer verebilirsiniz. Natürel uyumla göze hitap eden bir salon döşerken, ahşabın zengin renk dokusu alternatifleriyle daha sıcak bir atmosfer oluşturmanız mümkün. Hem modern hem de klasik stil ayrıntılarla daha eklektik bir yaklaşımla salon döşeyebilir, renk ve dokuların vasıtasıyla alanları olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Örneğin geniş bir alanda yekpare döşeme zemini kaplaması rengi bir salonu olduğundan daha geniş gösterecektir. Ortak kullanım alanlarından olan salonlarda huzur veren bir atmosfer oluşturmak için doğal renk tonları ile natürel dokuları bir arada kullanabilirsiniz. Kahverengi tonları, bej, krem, doğadan yeşil ve mavi tonları ile huzur veren bir atmosfer oluşturmanız mümkündür.

Muntazam ışıklandırma unsurlarıyla uyum

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – D.M.U. ARNAVUTKÖY EVİ I / D.M.U ARNAVUTKÖY HOUSE 2012:  tarz Oturma Odası
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

D.M.U. ARNAVUTKÖY EVİ I / D.M.U ARNAVUTKÖY HOUSE 2012

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

Nötr renk tonlarının muntazam uyumu ile ışıklandırma unsurlarının göz alıcı ahengi son derece şık bir atmosfer oluşturuyor. İlk bakışta tarzıyla dikkat çeken bir salon dekorasyonu için en güçlü enstrümanınız aksesuarlar olacaktır. Şık ve bir arada stil bütünlüğü oluşturan aksesuarlar odanızı güzelleştirmekle kalmaz evinize değer katar. Aksesuar seçimi yaparken odanın stiline, renk dengesine ve kullanılan malzemelerin yoğunluğuna göre seçim yapmalısınız. Bu konuda en doğru önerileri uzmanlardan almanızı tavsiye ederiz.

Duvarlarda nötr çizgiler

ARTISTIC DESIGN – Yeniköy Yalı Daire 2013:  tarz Yatak Odası
ARTISTIC DESIGN

Yeniköy Yalı Daire 2013

ARTISTIC DESIGN

Duvar dekorları için ilham veren duvar kağıtlarını gözden geçirin. Eğer nötr renklerin ağırlıklı kullanıldığı zemin kaplamalarını tercih ediyorsanız, yatak odası dekorasyonuna hareket katmak için nötr gri tonlarında çizgileri değerlendirebilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre renk tonları değişebilir. Yatak odası dekorasyonu için göz yormayan ve dingin bir atmosfer oluşturacak renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Nötr renkler risk oluşturmaz ve beyazla muntazam uyum sağlar. Çizgilerin dikey ya da yatak konumu bir yatak odasını daha geniş ya da dar göstermeye müsait olacaktır.

Daha cesur renklerin kullanımına olanak vermek

Mobilyaminegolden.com – Hüma Gri Koltuk 3+3+1:  tarz Oturma Odası
Mobilyaminegolden.com

Hüma Gri Koltuk 3+3+1

Mobilyaminegolden.com

Neon sarı tonlarını kullanmak istiyorsanız, buna uygun bir zemin oluşturabilirsiniz. Eğer denge unsuru yakalamak istiyorsanız, evi dekore etmeden önce bir renk paleti oluşturmalısınız. Nötr grilerle sıcak sarı tonları bir araya gelerek muntazam bir uyum ve görünüm sağlanırken, göze hitap edecek bir manzara oluşturuluyor. Yalnızca gri tonlarıyla soğuk bir etki oluşturmak istemezsiniz. Böylelikle daha cesur renklerin kullanımına olanak verir, sıcak ve soğuk renk dengesi unsurunu yakalayabilirsiniz.

Farklı renk tonlarını bir araya getirmek

SK ARCHITECTURAL VISUALIZATION – Modern Salon (Modern Living Room):  tarz Oturma Odası
SK ARCHITECTURAL VISUALIZATION

Modern Salon (Modern Living Room)

SK ARCHITECTURAL VISUALIZATION

Ahenk yakalamak için yalnızca uyum içeren renk tonlarını bir araya getirmek zorunda değilsiniz. Farklı renklerin ve tezatlıkların oluşturacağı zenginlik göz ziyafeti oluşturacaktır. Perde koltuk renk uyumundan mobilya renk uyumuna son derece muntazam bir görünüm oluşturmak için farklı tonlarda canlı renkler, sıcak renkler, nötr renkler ya da soğuk renkler olarak gruplara ayırabilir; sıcak ve soğuk olanları bir araya getirerek iç dekorasyonda göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkarabilirsiniz.

Sıcak renk tonları

HannaHome Dekorasyon  – ​Lüks ve konfor bir arada…:  tarz Duvar & Zemin
HannaHome Dekorasyon

​Lüks ve konfor bir arada…

HannaHome Dekorasyon

Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız cesur renk tonlarını kullanmaktan çekinmeyin. Kırmızı, bordo ya da kahverengi tonları son derece sıcak bir atmosfer oluştururken ahşabın natürel dokusu ile zenginleşen bir manzara ortaya çıkacaktır. Sıcak bir atmosfer oluşturmak için renklerin dilini zemin kaplamalarından perde koltuk renk uyumuna kadar kullanabilir, kontrast oluşturacak mobilyalarla uyum yakalayabilirsiniz.

Mavi dokunuşlarla dingin atmosfer

Mavi, dingin bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacak yegane renk tonlarından biridir. Mavinin cesur tonlarını kullanmak için nötr renklerin uyumu uygun bir zemin oluşturacaktır. Nötr renklerle canlı bir mavi tonunu bir araya getirerek renk dengesi unsurunu yakalayabilirsiniz. Ayrıca, homify'da iç mimarlar tarafından dizayn edilen birçok farklı stilde oturma odası örneği bulabilir, ilham veren fikirler edinebilirsiniz. Benzer şekilde renk uyumu yakalamak için canlı renk tonunu uygun nötr renklerle bir araya getirebilirsiniz.

Kontrast renkler

Ev dekorasyonunda renklerin zıtlıklarını kullanarak bir renk uyumu yakalayabilirsiniz. İç dekorasyonda mutfaklardan banyolara kontrast renk tonları daha dinamik bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer koyu renk tonlarını kullanmak istiyorsanız, hem uyum yakalamanızı sağlayacak hem de daha canlı bir atmosfer oluşturacak açık renk tonları ile bir araya getirerek kasvetli bir atmosfer oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Pastel renkler

Göz yormayan renk tercih ederek son derece huzur veren bir atmosfer ile şık bir çocuk odası döşemeye ne dersiniz? Pastel renkler göz yormayan muntazam bir uyuma sahiptir. Özellikle çocuk odalarını dekore etmek için, hem renk katacak hem de göz yormayacak çözümler için pastel renkleri kullanabilirsiniz. Mis gibi bir uyku çekmek için ideal atmosferi oluşturacak pastel renk tonları ile bir odanın havasını tamamen değiştirebilirsiniz. Pudra renkleri ile diğer renklerin pastel tonlarını bir araya getirmek, son derece muntazam bir uyumla göze hitap eden bir sonuç elde etmek çocukların da ilgisini cezbedecektir.

Ferahlık katan renkler

Yeşilin ferahlık katan tonlarının  ön plana çıktığı son derece şık ve rüya gibi bir banyo. Renk uyumu yakalarken duvar dekorlarından tavan zeminine özen gösterilen, doğadan motiflerle ve natürel uyumla göze hitap eden bir atmosfer oluşturuluyor. Tavan dekoru ve duvar dekoruna özen gösterirken yeşilin ferah tonlarını kullanmak isteyenlere ilham verebilir. Günün yorgunluğu ve stresinin ardından daha dingin bir atmosfer oluşturmak için banyo dekorasyonunu gözden geçirmeye ne dersiniz? 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Pastel ve kontrast renklerle yatak odası tasarımları' yazımız da ilginizi çekebilir.

Hangi renk tonlarını daha yakın buluyor ve kullanmayı tercih ediyorsunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!