Mutfak perdesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Meral Eser Meral Eser
MUTFAK VE BANYO TASARIMLAR, erenyan mimarlık proje&tasarım erenyan mimarlık proje&tasarım Rustik Mutfak
Loading admin actions …

Uygulanacak stil ve tarza göre dekorasyonda her öğenin tamamlayıcı unsuru bulunmaktadır. Mobilyalara gösterilen özenin yanı sıra, halı ve perde unsuru da dekorasyonda bir bütünlük sağlamanız açısından önem arz eder. Bu yazımızda mutfak perdeleri için alternatif fikirler oluşturabilecek bazı başlıklar derledik. Mutfaklar, evin diğer alanlarına nazaran daha küçük bir alana sahip olabilir. Ev dekorasyonu denildiğinde özenilen ilk alanlardan biri salonlardır, buna nazaran mutfaklar, salonlardan sonra en sık kullanılan alanlardan biridir. Dolayısıyla mutfağa gösterilen özen, dekorasyonda kullanılan stil ve tarza göre seçilen perde unsurları ile ön plana çıkar.

Mutfak perdesi seçimi için öncelikle pencere ebatları göz önüne alınmalıdır. Mutfak tezgâhına bakan pencereler, genellikle diğer yaşam alanlarına göre daha kısadır. Pencere yüksekliği kısaldıkça perde ebatları da çeşitlilik gösterecektir. Modern mutfak perdeleri, günümüzde oldukça revaçta kullanılsa da, klasik zarafeti ev dekorasyonuna taşıyan perde modelleri de mevcuttur. Kullanım ihtiyaçlarına göre perde modellerini seçerken; stor perde, zebra perdeler, klasik perdeler, rustik perdeler, ip perdeler, mekanizmalı perdeler gibi alternatif modelleri gözden geçirebilirsiniz. En kullanışlı mutfak perdeleri için kararınızı vermeden önce alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin.

Perde modelini seçmeden önce nelere dikkat edilmeli?

Perde modellerini seçmeden önce mutfağınız için en uygun alternatifleri ön plana çıkaracak bazı ölçüler almanız ve uygulanacak stile göre renk ya da desen kararlarını vermeniz gerekebilir. Perde dokuları, kumaş türü, renk kombinasyonları, uygulanacak stil veya tarz ile daha uyumlu ya da karşıt tonlarda olabilir. Mutfağınızı dekore ederken, iç mekânın duvar kaplaması, renk, desen ya da malzeme türü göz önüne alınmalıdır. Bunun yanı sıra, döşeme zemini kaplamasında kullanılan malzemelerin renk ya da desen ilişkisi, mobilya düzeninde uygulanan stil, ve hatta tavan dekorunun bile perde seçimi ile ilişkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla uygulanacak stil ve tarza göre perde modelini seçerken asimetri ya da simetri unsuru taşıyabilecek bazı dekoratif detayları göz önünde bulundurmanız gerekebilir. 

Mutfağınız için en uygun perde modeline karar vermeden önce, tavan, duvar ve yer döşemesi zeminlerinde uygulanan geometrik formlar, desen, doku ya da renkler esas alınarak perde seçimi ile ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Mobilya ve koltuklarda kullanılan yüzey dokuları ve kumaş desenleri de perde ve hatta halı alternatiflerinden birini seçmenizde yardımcı olacaktır. Halı unsuru ya da mobilyalarda kullanılan kumaş ve kaplama türleri ile uyum ve ahenk içeren renk tonlarını seçebileceğiniz gibi, daha canlı ve dinamik bir atmosfer oluşturacak kontrast renklere yönelebilir, atmosfere göre ideal mutfak perdesi modelinizi seçebilirsiniz.

Ölçülerin alınması

Mutfak için uygun perde modelini dizayn etmeden önce, pencerenin konumlandığı duvar alanı için gerekli ölçüler alınmalıdır. İdeal mutfak perdesi için hangi modeli tercih ederseniz edin; pencerenin konumu, güneş ışığı alabilme durumu, günün belirgin saatlerine göre ihtiyaç duyulan ışık ihtiyacı ve yoğunlu gibi unsurlar göz önünde bulundurulabilir. Geniş ve büyük bir mutfağınız olmayabilir. Buna rağmen doğal ışık ihtiyacını muntazam karşılayacak bir pencere önü dekoru için ihtiyaç duyulan ana unsurlardan biri olan perdeler için, en ve boy ölçüleri alınarak mutfak için en uygun perde modeline karar verebilirsiniz. 

Mutfak tezgâhının bulunduğu duvar alanında konumlanan pencereler genellikle diğer odaların pencerelerine göre daha küçük ebatlarda olurlar. Bunun sebebi mutfak tezgâhının üzerinde konumlanmasıdır, mutfak tezgâhının altında kadar pencerenin uzatılması için giydirme cephe sistemlerinin uygulanması gerekir. Dolayısıyla küçük ya da daha kısa pencere formları için yere kadar uzanabilecek geleneksel perde modellerinin kullanımı söz konusu olamaz. Bu gibi küçük pencereler için daha kısa boyutlarda klasik bir perde modeli için desen ya da renklere karar verebilirsiniz. Daha modern çizgiler taşıyan stor ya da zebra perdeleri tercih edebilirsiniz.

Stor perdeler: Çiftli sistem ile güneşlik ve ince perdeler bir arada!

Stor perde modelleri için de ayrıca alternatifler mevcut. Çiftli sistem stor perde modelini kullanmanın avantajı, kalın ve ince tül perdenin bir arada kullanılması, yani çift ürünü kullanım olanağı tanımasıdır. Stor perdeler günümüzde oldukça revaçta kullanıma sahip ve özellikle mutfak tezgâhının üzerinde kalan kısa mesafeler için de uygun kullanım özelliklerine sahip. Bu sistemde iki adet mekanizma zinciri bulunuyor ve böylelikle güneşlik ve tül perde modelini seçerek bir arada kullanabilirsiniz.

Stor perdeler için ışık geçirme oranına göz atabilirsiniz. Burada görülen çiftli sistem ile üretilen perde modelinin stor kısmı % 30 oranında ışık geçiriyor. Perde modelini tül kısmı ise % 99 oranında ışık geçiriyor. Hem güneşlik hem de ince tül perdenin bir arada kullanımına olanak tanıyan sistemin kullanımı hem kolay hem de pratik. Ekonomik açıdan da bütçeyi düşünen tasarımıyla aynı sistem içinde iki perdenin kullanılabileceği tek mekanizma mevcut. 

Zebra perde modelleri

Mutfak için en uygun perde modelini ararken, zebra perde modellerini de gözden geçirebilirsiniz. Yılın modası olan renk tonları ya da trendleri takip ederek, mutfak dekorasyonunda uygulanan stil ya da tarz ile uygun kombinasyonla zebra perde modellerini tercih edebilirsiniz. Mutfak perdesi modellerini gözden geçirdiğinizde alternatiflerle daha fazla çeşit, desen, renk ya da doku unsuruna odaklanabilirsiniz. 

Tül perde ile güneşliğin yan yana getirilmesi sonucu çift kat hazırlanıyor. İp ya da zincir alternatiflerinin bulunduğu bir mekanizma ile kolaylıkla açılıp kapanabiliyor. Günümüz trendleriyle moda olan kumaşlar ya da renk tonları ile zebra perde modellerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Son derece sade ve yalın çizgiler kullanmaktan hoşlananların ilgisini cezbedecek. Kullanım ihtiyacına göre arzu edildiği kadar ısı ya da ışık miktarının alınmasını sağlıyor, böylelikle hem ekonomik hem de enerji tasarrufu sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor.

Baskılı perdeler

En iyi Baskılı Perdeler, Perdeci Perdeci

En kullanışlı mutfak perdeleri alternatiflerinden biri olan stor perdeler için de alternatifler mevcut. Baskılı perdeler ile mutfağınızı özelleştirin ve dekorasyonda fark yaratın. Modern çizgilerle çarpıcı dekorlar oluşturabileceğiniz gibi, baskı modelleri için özel olarak sipariş vererek evinize baharı getirebilir, farklı desenler ya da renkleri dekorasyona uygun değerlendirebilirsiniz. Şehir binaları silüetlerinin yer aldığı bu perde modelinde olduğu gibi, boyunu kullanım ihtiyaçlarına göre ayarlayabilir ve son derece dekoratif görünümüyle mutfağınızın havasını değiştirebilirsiniz. İdeal mutfak perdesi modelini ararken, hayallerinizi süsleyen manzaralarınızı mutfak dekorasyonuna taşımak baskılı perdeler ile daha da kolaylaşacak. Ayrıca, perde, panjur &jaluziler sekmesine tıklayarak ilgili profesyonellerin ürün görselleri ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Klasik perdeler

Geniş pencere açıklıkları için tavan dekorundan döşeme zeminine uzanan klasik perde modellerini tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda uygulanan stil ve tarza uygun renk, desen, doku ve malzeme alternatifleri geniş bir yelpazeye dağılıyor. Klasik perdelerin ışığı geçirgenliği kalınlık ve kumaş özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. Örneğin tamamen ışığın girmesini önleyecek beyaz ya da siyah gibi alternatifleriyle perde modellerini temin etmek de mümkün. Son derece şık ve zarif çizgiler içeren klasik perde modeller, her eve yakışacak bir görünüme sahip ve en kullanışlı mutfak perdeleri alternatiflerinden biridir. Mutfak perdesi modelleri için stil ve tarza göre en uygun renk, kumaş türü ya da desenleri temin edebileceğiniz gibi, mutfağınızın çehresini değiştirebilirsiniz. 

Kullanım açısından öneriler

Doğal ışık ihtiyacını muntazam karşılayan ve günün belirgin saatlerinde güneşin zararlı ışıklarından koruyan perdeler, işlevsel unsurların yanı sıra zarif, şık ve estetik unsurlarla evinizin havasını değiştiriyor. Mutfak tezgâhının bulunduğu alanlarda daha kısa ebatlarda klasik ya da stor perde gibi alternatifleri kullanırken, tavandan döşeme zeminine uzanan perde modelleri için geleneksel çözümleri kullanabilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre kullanım olanakları farklılık gösterir.

Işık geçirgenliği ve yoğunluk açısından ayarlanabilir stor perdeler özellikle mutfak tezgâhının bulunduğu kısa mesafeler için ideal perde modelleri arasında yer alıyor. Çok fazla ısınan mutfaklar için ahşap tasarımlı jaluziler ideal bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Katlanabilir mekanizması olan perde sistemleri ile gün ışığından faydalanmak istediğiniz saatlerde işlevsel özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Büzgülü perde modelleri de katlanabilir sistemlerde olduğu gibi kolaylıkla pencerenin açılması ya da kapanması olanağı tanır. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca'Dekorasyonun estetiğini arttıran perde modelleri' yazımız da ilginizi çekebilir.

Mutfak perdeleri ile ilgili derlediğimiz fikirleri nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!