Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak

Örnek fotoğraflarla mutfak masası yerleştirme rehberi!

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Mutfak masaları ailemiz ya da arkadaşlarımızla yemek yiyebileceğimiz işlevsel bir yerden çok daha fazlasıdır. Aslında genel olarak yemek masaları tasarımı işlevsellikle bir araya getiren ve içinde bulundukları ortamı güzelleştiren ya da yanlış tercihler ve uygulamalar yüzünden çirkinleştirebilen kilit mobilyalardan biridir. Ancak salonların bir parçası olarak dizayn edilen yemek alanlarında yemek masasının yeri oturma alanından daha ayrı ve belirli olduğu için masa seçimi ve yerleşimi de mutfak masalarına göre nispeten biraz daha kolay oluyor. Mutfaklarda kullanılan yemek masalarının ise her bir özelliğine dikkat etmek gerekiyor. Mutfak masasının formu ve boyutu gibi nitelikleri mutfağın genel estetiğini etkileyebileceği gibi yerleşim yeri ve konumu da mutfaktaki alanın kullanımını değiştirecektir. Yani kısacası mutfak masasını mutfaktaki en ideal konuma yerleştirdiğinizde mutfağınızın genel tasarımını geliştirmiş, yemek yaparken kullandığınız çalışma alanınızı optimum verimliliğe ulaştırmış ve yemeklerin tadını çıkaracağınız kusursuz bir yemek odasını mutfağınızın şık atmosferine katmış olursunuz. Peki bu mükemmelliğe ulaşmak ve mutfak masanızın formunu, tarzını ve modelini doğru seçip sonra da onu doğru yerde konumlandırmanın ipuçları neler? İşte birbirinden şık ve fonksiyonel örneklerle mutfak masalarını profesyonel mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilmiş gibi mutfak dekorasyonuyla birleştirmenin incelikleri…

Merkezi konumlandırma

TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM – GARDEN MODERN VILLALARI - MOZAMBIK: tarz Mutfak
TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM

GARDEN MODERN VILLALARI – MOZAMBIK

TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM

Eğer mutfağınızda aktif olarak kullanılabilecek, yemek pişirme, hazırlama ve servis etme gibi hareketli çalışma alanları yeterince fazlaysa ve yemek masanızın konumlanabileceği açık ve ferah bir boşluk bulunuyorsa işiniz kolay demektir çünkü mutfak masalarını konumlandırmak için en ideal seçenek mutfak alanını ortalamaktır. Merkezi konumdaki bir mutfak masası, hem yemeğin hazırlandığı bölgeden, hem giriş kapısından, hem de odanın buzdolabı bölümü, pencereler vs gibi diğer bölgelerinden eşit erişime sahip olacaktır ve bu da mutfağın en sosyal bölümü olan yemek alanı için vazgeçilmez bir avantajdır pek tabii ki. Ayrıca yeterince geniş bir açık alanı ortalayan bir mutfak masası odanın dekorasyonunda da odak noktası işlevi görür ve masanın tasarımı, yemek takımları ve masa süslemeleri ile misafirlerinizin ilgisini çekmek ve hoş bir atmosfer yaratmak kolaylaşır.

Ferah ve açık bir görünüm

BUUN MOTTO ARCHITECTS – ATLAS TERAS | Mersin | Turkey  : tarz Mutfak
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Tabii mutfağı ortalayan bir yemek masasından söz edebilmemiz için ortalanan bölgenin çevresinde kalabalık ve dağınıklık hissi verecek bir görünüm oluşmamasına çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer kısıtlı bir alanda geniş mutfak masası kullanırsanız mutfağınızın olduğundan daha karmaşık görünmesine neden olabilirsiniz. Mutfak üniteleri, masa yerleşimini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Mutfak dolaplarınız odanın duvarlarının çoğunu kaplıyorsa, o halde kalabalık ve kaotik bir görünüm oluşmasına engel olmak ve huzurlu ve şık bir yemek alanı ortaya çıkarmak için daha küçük bir mutfak masası modeline yönelmelisiniz. Mutfak masasını yerleştirirken yalnızca masanın boyutunu değil, aynı zamanda çevresine dizilecek sandalyelerin rahatlıkla hareket edebilecek genişlikte bir hareket alanına sahip olmalarını da hesaba katmanızda fayda var. Sandalyelerinin rahatlıkla çekilip, kolayca oturulup kalkılamayan bir mutfak masasında kimse rahat edemez.

Masanın formu

I'Mimarlik – Mutfak: tarz Mutfak

Mutfak masasının yerleştirilmesinde önemli rol oynayan faktörlerden bir diğeri ise masanın formu. Dolayısıyla mutfak masası seçerken öncelikle karar vermeniz gereken şeylerden biriş masanın yuvarlak mı yoksa dikdörtgen mi olacağı olmalı. Bu iki farklı formdaki masanın yer kaplama ve oturma kapasitesi özellikleri farklı olduğu için mutfağınızın hangisine ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz.

Yuvarlak masa mı yoksa dikdörtgen mi?

rwiçmimari – iç dekorasyonlarımız: tarz Mutfak
rwiçmimari

iç dekorasyonlarımız

rwiçmimari

Yuvarlak masalar ilk bakışta sanki daha çok yer kaplıyorlarmış gibi görünseler de aslında bu tam olarak doğru değildir. Özellikle az kişilik yuvarlak masalar, aynı kişi sayısı ile hesap edildiğinde dikdörtgen masalardan çok daha az yer kaplarlar. Yuvarlak masaların en önemli özelliği genişledikçe ve kişi sayıları arttıkça dışarı doğru açılan daha geniş çapta bir alan kaplamalarıdır. Eğer kısıtlı bir alanınız varsa, 3 ya da 4 kişilik bir yuvarlak masa, 4 kişilik köşeli bir masadan daha az yer kaplayacak ve daha şık görünecektir çünkü yuvarlak masalar, etraflarında oluşturdukları dolaşım alanının akıcılığı ile sıradan köşeli masalara göre daha çok dikkat çekerler. Ancak örneğin 12 kişilik geniş bir yemek masası düşünüyorsanız yuvarlak masa tercih edebilmeniz için gerçekten çok geniş bir alana ihtiyacınız var demektir.

Kolay erişim

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Mutfak masasının yerleşimini tasarlarken ilk önce dikkat ettiğimiz şey genellikle masanın nerede daha güzel görüneceği ile ilgili oluyor. Gelgelelim yemek masası yerleşimleri söz konusu olduğunda aslında masaya erişim en önemli unsur olmalı. Masanın konumunun tasarım odaklı olmasının yanı sıra pratik olması ve mutfaktaki yemek hazırlanan alan ile hareket geçişliliğinin olması bu konunun olmazsa olmazlarından. Sofra hazırlık ve yemek servisi sürecini en pratik, kolay ve hızlı kılacak konum hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Pratik fikirler

50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire: tarz Mutfak
50GR Mimarlık

halkalı_1+1 daire

50GR Mimarlık

Mutfak masası denilince aklınıza illa ki geniş ve büyük yemek alanına sahip mutfaklar gelmesin. Dekorasyonda pratiklik ve yenilikçilik her zaman kazanıyor. Minik mutfaklarda da pratik ve hızlı öğünler için oldukça az yer kaplayan ama konforlu bir mutfak masası tasarlamak hiç de zor değil. Duvara monte bir raf gibi dizayn edilen bu iki kişilik mini masa da bunun en güzel örneklerinden biri.

Modüler tasarımlar

homify: tarz Mutfak

Pratiklik demişken yeni nesil tasarım fikirlerini de göz ardı etmemek lazım. Bugünün modern evlerinde alan tasarrufu sağlayan ve farklı koşullara adaptasyon yetenekleri olan modüler mobilyalar oldukça popüler. Açılıp kapanan, duvara gömülebilen ya da bir çekmece içine saklanabilen; yani gerektiğinde geniş bir yemek alanı sağlayan ama istenmediğinde ortadan yok olabilen modüler mutfak masası modelleri de bu yeni nesil mobilyalardan biri.

Mutfak adaları

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı: tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mutfak adaları da son yıllarda her geçen gün daha da yaygınlaşan oldukça kullanışlı mutfak ünitelerini oluşturuyorlar. Mutfak adaları yalnızca çalışma alanı, tezgah, ocak veya lavabo gibi ekstra yüzeyler oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda mutfak masaları için de harika bir alternatif oluyorlar. Özellikle kısıtlı alana sahip olan mutfaklarda, bir bölümü mutfak masası olarak kullanılan mutfak adalar hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan fark yaratıyorlar.

Geçiş alanı

Bilgece Tasarım – Filiz Ozcan Yaz: tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Eğer mutfak masasının konumlandırılacağı yer açık planlı bir salon mutfaksa, o halde mutfak masası, yemek alanının oturma alanı ve mutfağın sınırlarını belirleyen bir geçiş alanı olarak dizayn edilmesi akıcı ve şık bir sosyal alan oluşturmak için en ideal yöntem.

Bu konuda ilham verecek farklı tasarım ve öneriler arıyorsanız Göz alıcı mutfak masa modelleri başlıklı yazımıza da tıklayabilirsiniz! 

Bu örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!