Hande Dizayn Perde – Perde Modelleri:  tarz

Renkli ve eğlenceli bir salon için 10 pratik fikir

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Oturma odaları evlerimizin en sosyal yaşam alanlarıdır. Oturma odalarımızın tarzları, dekorasyon ayrıntıları, mobilya stilleri ve aksesuarlar, bu odada ailemizle ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz keyifli vakitlere katkıda bulunur. Elbette ev dekorasyonları söz konusu olduğu zaman her oda kendi fonksiyonlarına göre dekoratif ihtiyaçlarını da kendisi belirler aslında. Örneğin yatak odalarının dinlendirici ve yenileyici bir enerjiye sahip olması gerekir; mutfakların ise pratik ve kullanım kolaylığı sağlayan aktif ve dinamik bir dizaynda tasarlanmaları yaşam kalitesini arttırır. Çalışma odalarının dekorasyonu konsantrasyon ön planda tutularak yapılır, banyolarda ise dizaynı belirleyen ana unsurlar hijyen ve temizliktir. Oturma odaları ve salonlar ise, evlerimizin ortak kullanım alanlarıdır ve bu yüzden de mümkün olan en sosyal ve keyifli şekilde dizayn edilmeleri gerekir pek tabii ki. 

Misafirlerimizi ağırladığımız, arkadaşlarımızla keyifli akşam yemekleri yediğimiz, ailemizle en çok zaman geçirdiğimiz, dizi izlediğimiz, sohbet ettiğimiz, kısacası günün ve iş hayatının stresini ve yorgunluğunu, şehrin telaşını sevdiklerimizle beraber attığımız, eğlendiğimiz, keyiflendiğimiz, neşelendiğimiz ve kendimiz olduğumuz yaşam alanlarıdır oturma odaları. 

Oturma odalarını dizayn ederken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var elbette. Sosyallik ve insan hareketlerini hesaba katan mobilya tasarımları ve yerleşim bunlardan en önemlileri sayılabilir. Gelgelelim oturma odalarının enerjisinin yüksek olması gerekliliğini de kesinlikle göz ardı etmemek gerekiyor. Hangi tarzı benimserseniz benimseyin, salonlarınızın pozitif enerji yayan bazı dekoratif özelliklere sahip olması yaşam kalitenizi arttıran ve sizi gündelik hayatınızda mutlu eden bir faktördür. Peki salonunuzun daha renkli ve daha eğlenceli bir görünüme kavuşması için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda salonuna küçük dokunuşlarla neşeli bir değişim katmak isteyenlere ilham verecek 10 fikri derledik.

1- Canlı ve sıcak renkler

Trabcelona Design – CESTER CAPİTONE:  tarz Oturma Odası
Trabcelona Design

CESTER CAPİTONE

Trabcelona Design

Renkli bir salona sahip olmanın en temel yolu pek tabii ki gerçekten renkleri kullanmaktır. Canlı ve sıcak renkler insanlar üzerinde canlandırıcı ve yüksek enerji veren iyileştirici bir etki bırakıyorlar. Sarı, turuncu, kırmızı gibi renk tonları ile dokunuşlar yapmak salonunu renklendirmek isteyenler için her zaman işe yarar. Ancak bu dokunuşları yaparken dikkatli olmanız gerektiğini de unutmayın. Bu tonların bir diğer özellikleri, gereğinden fazla kullanıldıklarında yorucu hale gelebilmeleridir. Bunun için tıpkı bu örnekte olduğu gibi sıcak tonları beyaz gibi fon renklerle ya da nötr tonlarla kontrast oluşturarak denge sağlayacak şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

2- Kişisellik

Unutmayın ki sizden ve ailenizden karakteristik özellikler taşımayan bir salon dekorasyonu ne kadar kusursuz olursa olsun ruhsuz görünecek ve zamanla da sıradan hale gelecektir. Salonların sıradanlıktan kurtulması ve çarpıcı ve etkileyici bir enerjiye kavuşması için kişisel dokunuşlar yapmak şart. Kişisel dokunuşlar denilince de elbette kapsamı oldukça geniş bir detaylar yelpazesi çıkıyor karşımıza. Sevdiğiniz müzik tarzından kendinizle özdeşleştirdiğiniz bir resme, aile fotoğraflarından ellerinizle yaptığınız dekoratif kendin-yap ürünlerine kadar her şey oturma odanıza kişisellik ve karakter katacak olan detayları oluşturabilir.

3- Açık raflar

Escapefromsofa – CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz Multimedya Odası
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Kapalı dolap ve çekmecelerin daha düzenli ve mahremiyeti olan depolama alanları oluşturduğu doğru. Ancak salonlarda kullanılan kapalı dolap ve çekmeceler her ne kadar kusursuz bir düzen sağlıyor olsalar da özellikle başka bir sıra dışı ayrıntısı olmayan oturma odalarında sıkıcı bir görünüm de oluşturabiliyorlar. Bu örnekte olduğu gibi modern açık raflar kullanmak ise oturma odanıza karakteristik bir dokunuş katmanın harika bir yolu! Özel bir çaba harcamanıza gerek kalmadan kitaplarınız, aksesuarlarınız ve rafları süsleyen eşyalarınız ile oturma odanıza kendi yaşam alışkanlıklarınızı ve kişiliğinizi yansıtmış olacaksınız.

4- Kırlent ve yastıklar

En pratik, en ekonomik ve en kolay hayata geçirilebilecek salon güncellemesi: Kırlent ve yastıklar! Konforu temsil eden ve ne kadar çok olursa o kadar rahat ve samimi bir görüntü oluşturan kırlentlerin kılıflarını değiştirerek ya da rengarenk yeni kırlentlerle oturma grubunuzu daha konforlu hale getirerek salonunuza taze bir nefes katabilirsiniz.

5- Desenli perdeler

Hande Dizayn Perde – Perde Modelleri:  tarz Pencere & Kapılar
Hande Dizayn Perde

Perde Modelleri

Hande Dizayn Perde

Salonunuzdaki pozitif enerjiyi çok masraf yapmadan kolayca çoğaltmanın bir diğer yolu ise perdelerinizi yenilemek! Sıcak ve canlandırıcı renklere ve desenlere sahip olan yepyeni perdeler sanki oturma grubunuzu değiştirmişsiniz gibi yepyeni bir hava katacaktır ortama.

6- Sıradışı aksesuarlar

Artık o biblolarla kaplı, bir sürü süs eşyasının dizildiği aşırı süslü evler ve oturma odaları geçmişte kaldı. Bugün çok daha minimal yaklaşımlar ve kalabalık yaratmayan yalın tasarımlar oldukça popüler. Ama tabii ki ufak aksesuar dokunuşlarını da salonumuzun enerjisini yükseltmek için kullanamayacağımız anlamına gelmiyor bu. Sıra dışı bir vazo, göz alıcı bir biblo, rengarenk bir süs eşyası doğru konumlandırıldığında odada kalabalık yaratmaz, aksine içerideki pozitif enerjiyi yükseltir ve ortamı saha samimi ve neşeli kılar.

7- Cıvıl cıvıl duvar kağıtları

Dijivol Duvar Kağıtları – ÇİÇEKLİ SOKAK / vol-CIC1711:  tarz Duvarlar
Dijivol Duvar Kağıtları

ÇİÇEKLİ SOKAK / vol-CIC1711

Dijivol Duvar Kağıtları

Mobilyalarınızı değiştirme zahmetine ve masrafına katlanmadan odanızı değiştirmek istiyorsanız ilk bakmanız gereken yer duvarlardır! Duvar dekorasyonları bir yaşam alanının karakterini tamamen değiştirme gücüne sahip oldukça kuvvetli dekorasyon unsurları. Dolayısıyla eğer salonunuzu renklendirmek istiyorsanız duvarlardan birini cıvıl cıvıl, rengarenk, şık ve neşeli bir duvar kağıdı ile kaplamaya ne dersiniz?

8- İleri dönüşüm mobilyaları

Galleria Gaia – L'UNICA DONNA:  tarz Oturma Odası
Galleria Gaia

L'UNICA DONNA

Galleria Gaia

Eski ve artık kullanılmaz durumda olan hurda mobilya ve eşyaların tamir edilip yenilenerek başka amaçlarla kullanıma sokulmasına ileri dönüşüm deniyor. İleri dönüşüm ürünlerinin her zaman kendine has bir farklılıkları ve dikkat çekicilikleri olduğu kesin. Örneğin eski bir bavuldan yapılan bir kahve sehpası salonunuzun dokusunu çarpıcı bir şekilde değiştirebilir.

9- Süs bitkileri ve çiçekler

Yemek masasının üzerinde rengarenk ve mis kokulu çiçekler; oturma grubunun yanında yemyeşil ve görkemli bir ev ağacı; orta sehpanın üzerinde minik sukulentler… Bir mekana canlılık katmanın en ideal yolu, ortama gerçekten hayat getirmektir elbette. Çiçekler ve bitkiler hem doğallığı hem yaşam enerjisini yansıtmakta kusursuzdurlar.

10- Konfor ve eğlence bir arada!

Evinin Ustası – 100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu:  tarz Oturma Odası
Evinin Ustası

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu

Evinin Ustası

Salonunuzda bir hamak kurmaya ne dersiniz? Bizce harika bir fikir! Bunun gibi hem konfor düzeyini arttıran hem de eğlenceli ve sıra dışı dekorasyon fikirleri her zaman fark yaratıyor.

Ayrıca, oturma odanızda birbirinden göz alıcı renkler kullanarak canlılık yaratmak istiyorsanız Pastel renkler başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmelisiniz…

Siz salonunuzu nasıl renklendirmek istersiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!