​Asma tavan çeşitleri nelerdir? | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Asma tavan çeşitleri nelerdir?

nihal e. nihal e.
İNDEKSA ÖRNEK DAİRE ÇALIŞMASI Modern Oturma Odası İNDEKSA Mimarlık İç Mimarlık İnşaat Taahüt Ltd.Şti. Modern
Loading admin actions …

Eskiden herhangi bir ev dekore edilirken tavan üzerine pek düşünümezdi. Son yıllarda ise en popüler trendlerden biri farklı ve cazip modelleriyle asma tavanlar. Öyle ki dümdüz ve el değmemiş bir tavan için rahatlıkla demode tabirini kullanabiliriz. Zira günümüzde her tür dekorasyon stiline uygun şık ve estetik asma tavanlar tasarlanabiliyor. Bununla birlikte asma tavanı yalnızca görsel bir unsur olarak düşünmemelisiniz. Asma tavanlar işlevsel olarak ses ve ısı yalıtımında oldukça başarılı. Aynı zamanda nem ve rutubetten oluşan tavan lekelerini önlemek için de işe yarar.

Asma tavan modelleri üretikleri malzeme ve yapımındaki teknikten ötürü farklılık gösterirken, bu farklılık kalite ile birlikte maliyeti de doğrudan etkiliyor. Kısacası bütçeniz çok kısıtlı olsa dahi evinize asma tavan yaptırmanız mümkün. Evinizle birlikte bütçeniz de büyükse daha lüks ve gösterişli modeller de düşünebilirsiniz. Zira herhangi bir iç mekanı güzelleştirmek için asma tavanlar ciddi fark yaratır.

​Asma tavanın işlevi ve kullanım alanları

Asma tavanlar, ana tavan zemini altında farklı ihtiyaçlar için montaj boşluğu sağlayan sökülebilir nitelikteki sisteme denir. Elektrik kablolarının yanı sıra ısıtma, ses ve havalandırma hizmetleri; sıhhi tesisat ve kablolama hizmetlerinin dağıtımı ve ayrıca hoparlörlerin yerleştirilmesi için bir platform sağlayarak kullanışlı bir alan sunar. Bunların dışında bağlantı parçaları, kablosuz anten, cctv, yangın ve duman dedektörleri, hareket dedektörleri, sprinkler vb. gibi sistemler için de kullanılan asma tavan, aynı zamanda temiz havayı tedarik etmek veya iç mekandan çıkarmak için basınçlı bir kanal işlevi gören bir hava plenumu olarak da kullanılabilir.

Asma tavanlar, karoların veya panellerin çıkarılması ile yukarıda saydığımız hizmetlere kolayca erişim sağlayabilir. Tipik olarak asma tavanlar, döşeme levhası gibi panellerin takılabileceği bir ızgara oluşturan bir dizi birbirine geçen metal bölümleri destekleyen döşeme levhasının alt tarafına sabitlenmiş bir braketten asılır. Kiremitlerin, bir ızgaradan ziyade paralel kirişler arasına serildiği kiriş sistemleri de mevcuttur ve ızgaranın açıkta kalması, gömülmesi veya gizlenmesi için kullanılabilen farklı ızgara profilleri ve çini kenarı detayları vardır.

Bir asma tavan fayans, mineral lifi, metal, alçı levha ve laminat gibi malzemelerden imal edilebilir ve aşağıdaki boşluklardaki yankılanma süresinin kontrol edilmesi için kullanılabilen özel akustik absorpsiyon seviyelerini sağlamak üzere delinir. Tipik olarak tavan karoları 600mm x 600mm veya 600mm x 1200mm'dir, bununla birlikte farklı boyutta karolar da kullanılabilir. Ayrıca özel paneller ve akustik bölmeler, entegre servis modülleri ve benzerlerini içerebilen karmaşık sistemler de mevcuttur. Bölme sistemleriyle entegrasyonu sağlamak için dikkatli bir tasarıma ihtiyaç vardır, böylece karolar, ızgaralar ve bölümler düzgün bir şekilde kesişir.Bölmeler, maksimum montaj kolaylığı ve esneklik sağlamak için asma tavanın alt tarafında durabilir veya tavandan zemin döşemesinin alt tarafına doğru ilerleyebilir.

Asma tavan seçiminde birçok etken kararınızı etkiler. Bunlardan ilki estetik kaygılardır. Yaşam alanınızın daha şık ve güzel gözükmesi için asma tavan tercih edebilirsiniz. İşlevsel açıdan ise asma tavan kullanmanız için pek çok neden vardır: Bina hizmetleri için gerekli bağlantı parçaları dahil etme gerekliliği, akustik zayıflama ve absorpsiyon için şartlar, hijyen gereksinimleri, yangın ayrımı sağlama ihtiyacı nem ve korozyon direnci bunlardan bazılarıdır.

Asma tavan modelleri sadece evlerde değil kurumsal ve ticari binalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yukarıda saydığımız gereksinimlere ek olarak popüler olmasının en büyük nedeni şık bir görünüme sahip olup temizliğinin kolay oluşudur.

Asma tavan modelleri 

Asma tavanlar, konut ve ticari binalarda kullanılan mimari bir tasarım elemanıdır. Bir dizi kablo kullanılarak tavanın veya tavan güvertesinin altında asılı duran metal ızgara sistemleri kullanılarak oluşturulmaktadır. Izgara daha sonra esas olarak mineral elyaf karışımlarından yapılan tavan karoları ile doldurulur. Bu tavanlar bakım için kolay erişim sağlar ve herhangi bir üreticinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli stillerde üretilir. Nasıl ki bir mimar ev inşa ederken farklı çatı türleri kullanılabiliyorsa asma tavanın da farklı modelleri bulunur.

​Alçıpan asma tavan

Tavan dekorasyonu Damla Yapı Teknik Akdeniz
Damla Yapı Teknik

Tavan dekorasyonu

Damla Yapı Teknik

Alçıpan asma tavan en bilinen modellerden biri olup her iki tarafa yapıştırılmış tabaka-modifiye alçı karton adı verilen alçıpandan üretilir. Özelliklerine gelince dünya standartlarına uygundur ve bu nedenle çok yaygındır. Alçıpan hafif bir malzeme olduğu için deprem gibi afet durumlarına dayanıklıdır. Türkiye’de en çok kullanılan asma tavan modellerinden biridir. Diğer özellikleri arasında silikon katkı maddeleri içerdiği için neme ve fiber katkılı olmasından dolayı ateşe dayanıklı olması sayılabilir. Esnek bir model olup dekoratif bir görünüm için kolaylık sağlar. Ayırca alçıpan, LED şerit veya spot aydınlatma için son derece idealdir.

Vektörel asma tavan

Bir diğer asma tavan modeli, vektörel panel sistemi ile iç mekanın hacmini düşürmeden tavan yüksekliğini azaltmak için kullanılan vektörel asma tavandır. Bu niteliğinden ötürü tavan boşluğuna ulaşmak daha kolay olup teknik işlerin halledilmesini kolaylaştırır.

Taşyünü asma tavan

İnsan sağlığına uygun olarak bazal taşının ezilip toz haline getirildikten sonra geri dönüşüm ile edilmiş atıklar ve birtakım kimyasal maddelerin birleşimi ile üretilen bir tavan çeşididir. Rengi beyaz olup arzuya göre farklı renklere boyanabilir.

Karolam asma tavan

Bu tavan modeli diğerleri gibi neme karşı dayanıklı olup kolayca temizlenebilir. Yapımında arka kısımda alüminyum folyı kullanılırken ön tarafında vinil bulunur.

​Metal asma tavan

Metal Tavan Çalışmaları CUNEYT YAPİ TASARIM
CUNEYT YAPİ TASARIM

Metal Tavan Çalışmaları

CUNEYT YAPİ TASARIM

Metal asma tavanlar ısı ve ses yalıtımı sağladığı için evlerden ziyade okul ve hastane gibi kamu binalarında yaygın olarak kullanılır. Yalıtıma ek olarak bakteri üretmeyen ve kolayca temizlenebilir bir tavan türüdür. Hafif oluşu da montajını kolaylaştırır. Tüm bu özellikler kamu binaları için metal asma tavanı popüler kılar. Estetik açıdan da cazip bir modeldir.

Akustik asma tavan

Akustik asma tavan isminden anlaşılacağı üzere akustik yapısından ötürü mekanda ses yankısını önler. Yaklaşık 13mm boyutunda bir alçı ile metal tavan iskeleti üzerine monte edilir. Neme ve ateşe karşı uzun vadede dayanıklı olup son derece ilgi çekici ve güzel bir tavan modelidir. En güzel kısmı da montajının kısa sürede tamamlanmasıdır.

Alüminyum asma tavan

Alüminyum tavan, ister büyük bir endüstriyel bina ister özel bir dairede olsun, herhangi bir odayı dekoratif açıdan güzel gösterebilir. Zira farklı dekorasyon stillerine uyum sağlayabilecek yapıdadır. Metal yüzey hem doğal hem de yapay ışığın iyi yansımasını sağlar. Alüminyum tavanlı odalar hafif ve ferah bir etkiye sahiptir. Metal tavanlar ile bugün üretilen tüm aydınlatma armatürlerine uygundur. Ateşe ve suya dayanıklı oluşu nedeniyle asansör lobileri, merdivenler, restoranlar, barlar ve kafelerin üretim tesisleri için uygundur. Tasarımları iyi havalandırma sağlar, bu nedenle bu tavanlar banyolara, havuzlara, saunalara, seralara kurulabilir. Metal yapı toz toplamaz, hijyen gerektirmez ve daima yeni gibi görünür.

​Asma tavan fiyatları

Asma tavan çeşitleri için sabit bir ücret belirtmek ne yazık ki mümkün değil. Fiyatı etkileyen başlıca unsur asma tavanın modeli ve malzemesi, işçilik fiyatı ve tavanın boyutlarıdır. Dolayısıyla pek çok firma net bir bir ücret belirlemek için mekan keşfi yaparlar. Bununla birlikte metrekare başına kullanılacak malzeme ve işçilik ücretleri her firmaya göre değişkenlik gösterir. Kısacası birden çok yere danışıp fiyat araştırması yapmak yararınıza olacaktır.

​Asma tavana alternatif seçenekler

Asma tavanın çeşitlerine detaylıca göz attıktan sonra tavan dekoru için tercih edebileceğiniz diğer seçenekleri de tanıtalım. Son yıllarda popüler olan alternatiflerden biri gergi tavanlar. Gergi yahut diğer adıyla germe tavan sistemi aydınlatma işlevi sunan güzel bir kaplama modelidir. Yapımında özel bir malzeme kullanılan gergi tavanlar teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak üretilmiş olup görsel açıdan geniş bir yelpaze sunar.

Saray Tavan Göbek ve Dekorasyon Profilleri DEKOROS Rustik Ahşap-Plastik Kompozit
DEKOROS

Saray Tavan Göbek ve Dekorasyon Profilleri

DEKOROS

Bir diğer alternatif ise ahşap tavanlardır. Ahşap doğal bir malzeme olduğu için başta zemin olmak üzere, duvarlarda ve tavan kaplamasında rahatlıkla kullanılabilir. Ahşabın kalitesine göre fiyatı da değişkenlik göstermekle birlikte natürel dokusu bakımından harika bir seçenektir.

Bu saydıklarımız kadar olmasa da tavanda ayna ve cam kullanılan modeller de görebilirsiniz. Şeffaf cam tavanlar bir tür tavan penceresi işlevi görür ve genellikle çatı katı dairelerinde uygulanır. Aynalı tavanlar ise küçük oturma odalarına ferahlık katar ve aynı zamanda ayna ışığı yansıtacağı için mekanı daha şık gösterir. Aynalı tavan modelleri genellikle özel konutlarda tercih edilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz '9 sansasyonel ahşap tavan modeli' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu tavan modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!