Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: tarz Yemek Odası

Mutfak sandalyesi seçmenin incelikleri

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Eğer mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız vermeniz gereken kararlardan biri de mutfak sandalyelerinizin modeli ve tarzı olacaktır muhakkak. Mutfaklarda oluşturulan yemek alanlarında kullanılan mobilya ve aksesuarlar, mutfağın genel dizaynını etkileyen ve son dokunuşlarla mutfağınızın karakterini belirleyen oldukça önemli ayrıntılardır. Eğer yemek odanız mutfakta değil de salonda ya da ayrı bir odada yer alıyorsa o halde işiniz biraz daha kolay demektir çünkü yemek odaları için dizayn edilen yemek takımları genellikle belirli boyut ve kriterlere göre tasarlanıyor ve bu hazır takımlardan seçmek çok daha pratik oluyor. Ancak mutfakların dekorasyonuna adapte olabilen bir oturma ve yemek alanı dizayn etmek çoğu zaman standartların dışına çıkmanızı sağlıyor çünkü mutfakların mimari formları, mutfak ünitelerinin yerleşimi, dar alanlarda bir oturma yeri oluşturabilmek gibi güçlükler, yenilikçi ve uyum yeteneği yüksek estetik ve dekorasyon anlayışını da zorunlu kılıyor. 

Peki mutfağınız için sandalye satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Küçük mutfaklar için hangi sandalye seçenekleri var? Mutfak sandalyelerinin boyutları nasıl olmalı? Konfor mu yoksa yer tasarrufu mı daha önemli? Daha temiz ve hijyenik bir yemek alanı için hangi malzemeleri tercih etmek gerekir? İşte tüm bu merak edilen sorularla ilgili öneriler, ipuçları ve örnek fotoğrafla ilham veren sandalye modelleri…

Doğru boyutlar

yücel partners – D&S Altaş Home: tarz Mutfak
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Konforlu bir sandalye için tüm dünyada kabul edilmiş bazı ölçüler var ve bu ölçüleri bilere alışverişe çıkmanızda da fayda var çünkü özellikle öğünlerin yalnızca atıştırmalık birer yemek ihtiyacı olarak geçiştirilmediği ve bir aile toplantısına dönüştüğü evlerde mutfak oturma grupları söz konusu olduğunda konfor da en önemli niteliklerden biri haline geliyor çünkü yemek masalarında uzun ve keyifli saatler geçirebiliyoruz. Ve kimse tembel Pazar kahvaltılarının, yaz akşamında arkadaşlarımızla yediğimiz uzun yemeklerin ya da kalabalık aile toplantılarının keyfini konforsuz bir sandalye yüzünden kaçırmak istemez.

- Oturma genişliği:

Mutfak sandalyeleri için konforlu olarak belirlenen standartlara göre minimum oturma genişliği 55 cm olmalı. Bugün küçük alanlara daha fazla oturma alanı oluşturmak için oldukça dar sandalyeler de üretiliyor ancak biz sağlıklı ve rahat bir yemek masası için 45 cm’den daha dar olan oturma yeri olan sandalyelerden ise kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz. Maksimum rahatlık arıyorsanız, satın alacağınız sandalyelerde mutlaka 50-55 cm arasında oturma genişliği olmasına dikkat etmelisiniz. Oturma derinliği ise 44 ila 48 cm arasında olmalı.

- Yükseklik:

Yükseklik söz konusu olduğunda sandalye tasarımları da aslında masaya göre değişiklik gösterebiliyor ancak genellikle mutfak sandalyelerinin oturma yüksekliği 44 ila 48 cm arasında oluyor. Bunlar tabii ki ideal ölçüler, ancak yükseklik konusunda asıl dikkat etmeniz gereken şey sandalyenin yüksekliği değil masanın yüzeyi ile arasında kalan mesafe olmalı: Sandalyenizin oturma yeri ile yemek masasının yüzeyi arasında 30 cm boşluk kalması konforlu bir yemek alanı ortaya çıkaracaktır.

Hareket kabiliyeti

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı: tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Sandalye modeli seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de sandalyenin hareket kabiliyeti. Sandalyenin yemeğe oturulurken kolaylıkla dışa doğru çekilebilmesi, daha sonra yine kolayca masaya doğru ittirilebilmesi her zaman çok daha pratik kullanımlı bir alan yaratır. Bunun için çok ağır olmayan ve mümkünse sırt kısmında el ile kolay tutulabilmesi için aralıklı bir yapıya ya da ekstra bir tutacak tasarımına sahip olan sandalyeler bu açıdan avantajlıdır.

Malzeme seçimi

50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire: tarz Mutfak
50GR Mimarlık

halkalı_1+1 daire

50GR Mimarlık

İşte mutfağınız için sandalye satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu! Buna karar verirken önceliklerinizi sıralamanız çok önemli. Konforu mu ön planda tutmak istiyorsunuz yoksa kolay temizliği mi? Doğal bir görünüm mü istiyorsunuz yoksa gösterişli bir zarafet mi? Ağır ve oturaklı bir yemek alanı mı tasarlıyorsunuz yoksa hafif ve samimi mi? İşte tüm bunları hesaba katarak, sandalye malzemeleri seçeneklerine şöyle bir göz atalım:

- Kumaş kaplama:

Hem konfor hem de şıklık arayanlar için vazgeçilmez bir seçenek. Gelgelelim temizlik açısından o kadar da avantajlı değiller. Eninde sonunda sandalyelerinize yemek artığı, sos vs gibi temizlenmesi zor olan bir şeyler dökülecektir. Eğer bu lekeleri çıkarmak için uzun uğraşlara girmek size göre değilse maalesef kumaş kaplamalı sandalyeler de size göre değildir diyebiliriz.

- Deri kaplama

Gösterişli ve şık mutfaklar için deri kaplama sandalyelerden daha ideal bir model düşünemiyoruz. Üstelik bu sandalyelerin döşemeleri kolaylıkla bez yardımıyla silinebildiği için temizlikleri de kolay. Gelgelelim deri aynı zamanda zor bir malzeme. Hem yazın sıcaklarda insanın tenine değdiğinde rahatsız edici olabilir, hem de ufak darbelerden rahatsız edici yaralar alabilir. Örneğin bir kediniz varsa kesinlikle deriden uzak durmalısınız çünkü kedinizin tırnakları deri sandalyeleriniz için bir düşman olabilir. Çocuklu aileler için de derinin bütünlüğünü sürdürmek bir hayli zor olacaktır.

- Ahşap sandalyeler:

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı: tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Doğal bir görünüm ve kolay temizlik isteyenler için harika bir seçenek. Ahşap sandalyeler genellikle çıkarılabilen minderlerle birlikte kullanılıyorlar ve bu da sandalye minderinin istediğiniz zaman yıkanabileceği anlamına geliyor. Ayrıca samimi, şık ve sıcak bir görünüm için de ahşaptan daha güzel bir malzeme düşünemiyoruz.

- Bambu ya da rattan:

Mimoza Mimarlık – Phaselis Konutları Antalya: tarz Mutfak
Mimoza Mimarlık

Phaselis Konutları Antalya

Mimoza Mimarlık

Genellikle dış mekanlarda tercih edilen bu hafif ve dayanıklı malzemeler de samimi bir görünüm arayanlar için ideal bir seçenek olabilir. Bu hafif ve bakımı kolay olan malzeme seçeneğinin tek dezavantajı bahçe gibi alanlarla bütünleşmiş olduklarından, iç mekanlarda biraz daha salaş bir görünüm oluşturma ihtimalleri. Yani ciddi ve ağırbaşlı bir mutfak yemek alanı tasarlamayı hedefliyorsanız bu malzemeler pek size göre değil diyebiliriz.

- Ferforje:

NATUREL METAL FERFORJE – FERFORJE MASA & SANDALYE : tarz Oturma Odası
NATUREL METAL FERFORJE

FERFORJE MASA & SANDALYE

NATUREL METAL FERFORJE

Ferforje oldukça şık ve sıra dışı bir malzeme olabilir, ancak genelde bahçe ve balkonlarda kullanılmalarının bir sebebinin de ağırlıkları olduğunu düşünürsek, mutfağınız için çok da uygun bir seçenek olmayabilir. Şıklıkları ile yemek alanındaki hafiflik ihtiyacını karşılaştırarak karar vermelisiniz.

- Plastik:

Bilgece Tasarım – Aslı& Şamil Keser konut : tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Aslı& Şamil Keser konut

Bilgece Tasarım

Elbette her yerde gördüğümüz o sıradan ve çirkin plastik sandalyelerden bahsetmiyoruz, mutfağınıza o sandalyeleri sokmamanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Ancak modern plastik sandalyeler tam olarak bugünün temizlik, alan tasarrufu, ekonomi, estetik ve konfor ihtiyaçlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanıyorlar. Bu örnekteki gibi…

Alan tasarrufu sağlayan seçenekler

Mutfaklar özellikle büyük şehirlerdeki apartman dairelerinde her zaman öyle geniş bir yemek masası ve istediğimiz sayıda sandalye yerleştirebileceğimiz kadar büyük olamıyorlar. Gelişen dekorasyon ve mobilya tasarım anlayışı sayesinde küçük alanlarda da harika oturma grupları oluşturulabiliyor.

- Uzun tabureler:

Bar tabureleri olarak da anılan uzun tabureler bugünün modern mutfaklarında karşımıza çıkan oldukça estetik ve şık alan tasarrufu çözümlerinden birini oluşturuyor. Genellikle yüksek mutfak tezgahı ile bütünleşerek hem yemek alanının hem de çalışma tezgahının çift fonksiyonlu olarak bir araya getirildiği mutfakların dekorasyonunu modern bar tabureleri tamamlıyor.

- Banklar:

Paker Mimarlık – ÇUBUKLU B17: tarz Mutfak
Paker Mimarlık

ÇUBUKLU B17

Paker Mimarlık

Yemek masalarına daha az yer kaplayan ama daha geniş oturma alanı kazandıran seçeneklerden biri de banklar! Genellikle mutfak masasının bir kenarında kullanılan bu tip bank oturak modelleri oldukça pratik ve aynı zamanda çok da şık.

Mix-and-match

Bilgece Tasarım – Didem & Serkan Ozbakan: tarz Yemek Odası
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Bugün mix-and-match akımı, yalnızca modada değil dekorasyon trendlerinde kendini belli eden oldukça popüler bir estetik anlayışı olarak öne çıkıyor. Yemek masası ve sandalyelerinde de mix-and-match adı verilen, geleneksel anlamda takım olmayan, farklı renklere, desenlere ve tarzlara sahip mutfak sandalyelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan sandalye takımları oldukça modern ve şık bir gösteriş yaratıyor. Üstelik her biri farklı stillere, dönemlere ve modellere ait sandalyeleri bir araya getirmenin ekonomik ve eğlenceli bir iş olduğunu da söylemeliyiz. Daha çok vintage görünümlü eski ve şık sandalyelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan mix-and-match yemek odası takımlarını kendiniz oluşturmak için ikinci el mobilya satan dükkanları gezerek takımı bozulmuş ama tek tek satılan şık sandalyeleri ekonomik fiyatları satın alıp, ufak tefek tamirat ve yenileme işlemlerinden geçirebilirsiniz. Bu elbette zaman alan ve biraz zahmetli bir uğraş olacaktır ancak ortaya çıkacak olan yenilikçi ve modern tarz ve eviniz için kendi ellerinizle bir şeyler yaratmanın verdiği heyecan ve mutluluk için değer!

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: tarz Yemek Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Farklı sandalye modellerinin bir araya getirildiği mix-and-match tarzını oluştururken de elbette dikkat edilmesi gereken önemli hususlar yok değil. Örneğin farklı tasarımlara sahip sandalyeleri seçerken sandalye boyutlarının çok farklılık göstermemesine özen göstermelisiniz. Yemek masasının etrafına dizildiğinde, sandalyelerin oturum mesafelerinin dikkat çekici farklara sahip olması, uyumsuzluktan gelen bu ahengi bozar ve ortamı karmaşık ve kaotik hale getirir. Yani bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken şey, farklı modellerdeki sandalyelerin sırt boyları farklı olsa dahi, oturum boyu aynı olmalı ki masa ile ortak bir uyum yakalayabilsinler.

Başkaca şahane modellere de göz gezdirmek isterseniz bkz: Mutfak oturma grupları

Siz bu modellerden en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!