Banyo Tadilatları – Banyo Dekorasyonları :  tarz Banyo

​Eski banyomu nasıl güzelleştirebilirim?

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Banyolar, her evde mutlaka olması gereken temel ihtiyaç alanlarından biri olduğu halde insanlar nasıl göründüğü ile ilgili diğer odalar kadar uzun boylu düşünmez. Oturma odası, yatak odası ve mutfak dekoru üzerine titrerken banyoyu ihmal etmemiz şaşılacak şeydir. Zira banyo temel ihtiyaçlarımızı karşılamak dışında sıcak bir duş alıp günün yorgunluğunu attığımız, en özel ve işlevsel alanlardan biridir. Evimize gelen misafirlerin de banyoyu kullanacağını düşünüce dekorasyon daha önemli hale geliyor.

Peki banyomuzu nasıl dekore edeceğiz? Banyo, her şeyden önce işlevi ile öne çıkar. Dolayısıyla herhangi bir odadan farklı şekilde tasarlanır. Şayet kendi evinize sahipseniz duvar ve zemin döşemelerinden tutun da küvete dek her şeyi kendi zevkinize uygun yaptırabilirsiniz. Ancak kirada oturuyorsanız büyük değişikler yapmak için ev sahibinden izin almak zorundasınız. Kaldı ki geçici oturulan bir eve büyük masraf yapmak pek akıllıca değildir. Yine de banyonuzu kişileştirmeniz mümkün.

Günümüzde çoğu apartman dairesi nüfus kalabalığından ötürü giderek küçülüyor. Dolayısıyla büyük bir banyoya sahip olmak bir nevi şans. Yani elimizde hem eski hem de çok geniş olmayan bir banyo var, üstelik bütçemiz de kısıtlı. Buraya dek karamsar bir tablo çizsek de çareler tükenmiş değil. Zira her banyoya uygun bir dekorasyon çözümü var. Bu makalede eski ve kasvetli banyolara taze bir hava katmak için neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Şimdi sırayla göz atalım.

​1- Aydınlatmayı yenileyin

50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire:  tarz Banyo
50GR Mimarlık

halkalı_1+1 daire

50GR Mimarlık

Banyonuzda yapabileceğiniz en kolay yenilik aydınlatmadır. Doğru renkle eşleştirilmiş aydınlatmanın ruh hali üzerinde olumlu etkilere neden olduğuyla ilgili araştırmalar mevcut. Aydınlatmanın değiştirilmesi zor ya da pahalı değildir, ancak banyonun daha ferah ve büyük görünmesini sağlar. Eski aydınlatma armatürleri ve floresan aydınlatması cildinizde çekici olmayan gölgeler ve garip renk tonları oluşturur. Fikstürün değiştirilmesi mümkün değilse dahi sıcak tonlarda ışık veren ampüller seçerek banyoya huzurlu bir hava katabilirsiniz. Işığı yükseltirken orijinal olun. Banyo ışıklandırma trendleri arasında ışığı dağıtan asılı lambalar ve ışık çubukları bulunur. Bunun dışında kendi tasarladığınız yaratıcı lamba modellerini de değerlendirebilirsiniz. Hala kararsızsanız enerji tasarrufu sağlayan ve ortamı ısıtmayan LED aydınlatma armatürlerini seçin.

​2- Boya yapın

Banyo Tadilatları – Banyo Dekorasyonları :  tarz Banyo
Banyo Tadilatları

Banyo Dekorasyonları

Banyo Tadilatları

Bazı banyolar baştan sona fayansla kaplı olsa da günümüzde düz duvar kullanılan banyolar da mevcut. Siz de kaplamasız duvar bölmesini boyayarak banyonuzu canlandırabilirsiniz. Geniş yüzeyler için açık renkler, vurgu için koyu tonlar seçin. Boya işleminden önce renk seçiminizin aydınlat

​3- Duvara resim asın

yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ:  tarz Banyo
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Banyo duvarına resim asmak pek yaygın olmasa da duvarları güzelleştirmenin en basit yollarından biridir. Banyonun ıslak bir ortam olması resimle ilgili haklı olarak kaygı duyabilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok. Örneğin kanvas baskılar suya dayanıklı ve ekonomiktir. Resim için seçeceğiniz desen ve renklere ise tamamen zevkinize ve banyonun dizaynına göre karar verebilirsiniz. Ufak bir tüyo olarak en iyi görsel etki için büyük boyutlar tercih edin. Eğer küçük resimler zevkinizi yansıtıyorsa birden fazla kullanarak ufak bir sergi oluşturabilirsiniz.

​4- Fayansları yeniden dekore edin

Mevcut fayanslarınız kasvetli bir görünüme sahipse bu konuda yapabileceğim bir şey yok diye düşünebilirsiniz. Oysa bu iş için de bir çözüm var. son yıllarda oldukça popüler olan yapışkanlı folyolar banyo duvarlarında da kullanılıyor. Son derece ucuz ve kullanımı kolay olan bu malzeme ile fayans yüzeyine zarar vermeden yepyeni duvarlar elde edebilirsiniz.

​5- Küçük ekipmanları yenileyin

MİMPERA – Ebeveyn Banyo:  tarz Banyo
MİMPERA

Ebeveyn Banyo

MİMPERA

Hızlı, kolay ve ekonomik bir banyo düzenlemesi havlu çubukları, tuvalet kağıdı tutucusu, sabunluk, dolap ve çekmece kulpları gibi şeyleri değiştirmeyi de içerir. Özellikle de eski bir banyo söz konusuysa. Değişim, eski donanımın sökülmesi ya da çıkarılması ve daha sonra yenisinin eklenmesinden ibaret olup son derece basittir. Bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek için eski donanıma benzer boyutta şeylerle değiştirdiğinizden emin olun, özellikle vida gerektiren çekmeceler için. Böylece dolapta ve duvarlarda daha az delik açmak zorunda kalırsınız.

​6- Depolama alanını en üst düzeye çıkarın.

50GR Mimarlık – bakırköy_home design:  tarz Banyo
50GR Mimarlık

bakırköy_home design

50GR Mimarlık

Banyoyu bölmek alana yeni bir görünüm verecektir. Bunun için mevcut mevcut depolama alanını nasıl geliştirebileceğinize göz atın. Portatif banyo dolapları, duvar rafları ve sepetler banyonuzu daha derli toplu gösterirken çehresini de yeniler.

​7- Eski tekstil ürünlerini atın

VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoğlu Villa İç Mekan:  tarz Banyo
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Amacımız eski bir banyoyu yenileştirmek. Bunu yapabilmek için son ihtiyacımız ise eski tekstil ürünleri. Zira havlu gibi malzemelerin eski ve soluk olması en modern banyoyu bile kasvetli hale getirebilir. Kısacası yıpranmış havlularınızı atın ya da başka bir şey için kullanın. Havlu dışında paspas ve duş perdesi gibi şeyler de yeni ve modern gözükmeli. Son olarak tüm bu saydığımız ürünler yeni dahi olsa banyo dekoruyla uyumsuz olmamasına özen gösterin.

​8- Büyük bir ayna tercih edin

VERO CONCEPT MİMARLIK – Altındağ Prestij-1 Konutları:  tarz Banyo
VERO CONCEPT MİMARLIK

Altındağ Prestij-1 Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Yazının başında belirttiğimiz üzere artık pek çok apartman dairesinde küçük banyolar mevcut. Dolayısıyla hem eski hem dar bir alanı güzelleştirmek için en ufak şeyden yararlanmak gerekiyor. Aynalar her banyonun olmazsa olmazı. İşlevi bir yana görsel açıdan da banyolarda önemli bir yer işgal ediyor. Banyonuz için seçeceğiniz ayna mutlaka gösterişli bir çerçeveye sahip olmak zorunda değil. Çerçevesiz bir ayna da doğru ışık ve ekipmanla gayet ilgi çekici olabilir. Küçük banyolar özelinde duvar aynasının bir avantajı daha var. herhangi bir mekanı ayna kullanarak olduğundan daha geniş ve aydınlık gösterebilirsiniz. Banyonuz için de size önerimiz büyük bir ayna tercih etmeniz.

​9- Aksesuar kullanın

VERO CONCEPT MİMARLIK – Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları:  tarz Banyo
VERO CONCEPT MİMARLIK

Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Son önerimiz aksesuarlarla ilgili. Eski banyonuzu modernize ederken size en büyük yardımı olacak şey aksesuardır. Doğru aksesuar kullanımı ile hem banyonuza son rötuşları yaparsınız hem de mekanı kişilleştirebilirsiniz. Banyo için size önereceğimiz aksesuarlar ise şöyle: Banyoda pencere bulunursa çiçek ya da canlı bitkiler, ortama hoş bir koku katan mumlar, banyo dekoruna uygun küçük heykel ve biblolar.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Banyomu yaptırmak istiyorum: Nereden başlamalıyım?' başlığına bakabilirsiniz.

Bu önerileri beğendiniz mi?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!