Doğal ahşap mobilya bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler | homify | homify Ahşap mobilya bakımı için bilinmesi gereken önemli noktalar
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Doğal ahşap mobilya bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler

umit atdağ umit atdağ
Mozilya Doğal Ağaç Masa ve Kütük Masa Modelleri Mozilya Mobilya Rustik
Loading admin actions …

Evimizde kullandığımız mobilyaların neredeyse tamamı endüstriyel mobilyalar olsa da kullanılan malzemeleri ele aldığınızda ahşap, plastik ve metal yoğunluklu olduğunu görebilirsiniz. Plastik ve metal uzun yıllar dayanıklı olan ve görselliğini koruyan malzemeler iken ahşap malzeme mutlaka bakımı yapılması gereken bir malzemedir. Ahşap bakımı, kolay olmayan ve  doğru yapılmadığında  ahşabın ömrünü kısaltan bir işlemdir. Ahşap bakımı ile birlikte ahşap boyama ve yüzey temizleme işlemleri de ahşabın ömrünü ve görsel özelliğini korumasını sağlar. Ahşap, yaşayan bir malzeme olduğu için bakımı doğru yapılmadığında yaşamını yitirir, rengini kaybeder, parlaklığını azaltır ve kötü bir görünüme sahip olur. Ahşap bakımı bu kötü görünümün oluşmaması ve görsel olarak etkileyiciliğini kaybetmemesi için yapılır. Ahşap mobilyalar için ahşap boyama işlemi yapılarak uzun yıllar etkileyici bir görünüme sahip olması sağlanabilir. Yüzey koruma işlemleri olan cilalama, parlatma, yüzey koruma, renk matlaştırma yapılarak ahşabın ömrünü uzatabilir, görsel olarak daha estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

Ahşap malzeme evimizde; ahşap masa, kütük  oturma grubu, masif ahşap zemin döşeme, suntalam vitrin, gümüşlük, ağaç kitaplık gibi farklı tasarımlar olarak yer alır. Ahşap işlenebilen ve değişik şekillere kolaylıkla çevrilebilen bir malzeme olduğu için evimizin her köşesinde ve her detayında kullanılabilir. Hal böyle olunca ahşabı korumak için bir takım bakım işlemleri yapılması gereklidir.  Doğal ahşap mobilya bakımı için sadece yüzey koruma cilası yapılarak ahşap mobilyanın doğallığı korunabilir. Masif mobilyalar için farklı bir durum geçerlidir. Masif mobilyalar için özel üretilen ahşap cilası kullanılarak yüzey parlatma işlemi yapılmalı, cilalama işleminden sonra Yüzey estetiğini koruyan ahşap koruyucu spreyler kullanılarak yüzeyi böcek, ağaç kurdu gibi zararlılara karşı koruyabilirsiniz. Eğer evinizde doğal bir kütük masa, yemek masası, kitaplık veya farklı bir mobilya yer alıyorsa bu mobilya için yüzey koruyucu, vernikleme ve cilalama işlemlerini birlikte yapmanız gereklidir. Bu sayede kütük masa bakımı kusursuz bir şekilde yapılmış olur. Kütükler diğer ahşaplara göre daha dayanıklı ve daha özel  olan bir malzemedir. Masif ahşap mobilya ve diğer ahşap türlerine göre yüzey estetiği daha uzun yıllar korunabilen ve daha uzun yıllar kullanabileceğiniz mobilyalar olarak hem ekonomik olarak hem de evinizin estetiğini korumak adına en ideal mobilyalardır. Evinizde yer alan ahşap masa, ahşap sandalye ve diğer ahşap mobilyalar için ahşap bakımı, ahşap boyama, ahşap koruma işlemlerini yapmak ve evinizin çekiciliğini korumak için  bir profesyonelden yardım alabilir veya ahşap mobilya boyama nasıl yapılır yazımızı inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Masif ahşap mobilyalar

Engel & Voelkers Bodrum Modern Yatak Odası Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Evinizde masif ahşap mobilya varsa toz alma işlemini mumlu mikrofiber bez kullanmalı, yüzeyin çizilmesini önlemelisiniz. Masif masa üzerinde yer alan ağır cisimlerden kaynaklı çizilmeler veya yüzey kırılmaları meydana gelmiş ise ahşap macunu kullanarak bu alanları doldurmalı, doldurma işleminden sonra  yüzey dondurucu ve koruyucu kullanarak ahşap masif masa bakımını tamamlamalısınız. Yıl içerisinde 4 veya 5 defa silikon bazlı cila kullanarak masif ahşap mobilya bakımını yapabilirsiniz. Masif mobilya bakımı için ahşap konusunda uzman bir profesyonelden yardım alarak  mobilyalarınızın ışıltısını uzun yıllar koruyabilirsiniz. 

Doğal ahşap mobilyalar

Doğada ağaç olarak yer alan ve marangozlar tarafından doğal ahşap mobilya haline getirilerek kullanılan doğal ahşapların bakımı estetik görünüm ve görsellik açısından çok önemlidir. Doğal ahşap masa, sandalye veya  koltuk olarak kullanabileceğiniz bu mobilyalar hem uzun süreli kullanım açısından hem de görsel özelliklerini uzun süre korumaları açısından mutlaka bakıma tabi tutulmalıdır. Doğal ahşap bakımı için vernik ve silikon içerikli  cilalar kullanabilirsiniz. Yüzey parlaklığı ve doğal deseni ile muhteşem  mobilyalara sahip olabilir, evinizde hayranlık uyandıran bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Doğal desenler

Vecchio Coffee Bar homify Akdeniz Masif Ahşap Rengarenk
homify

Vecchio Coffee Bar

homify

Ahşaplar, doğal renkler ve doğal desenlere sahip oldukları için sadece yüzey koruma işlemleri yaparak veya cilalama işlemleri ile doğal desenleri korumuş olursunuz. Ahşap boyama yapmadan renk ve desen kazandıracağınız mobilyalara sahip olabilir veya desenleri farklı renklere büründürerek büyüleyici ve hayranlık uyandıran doğal ahşap mobilyalara sahip olabilirsiniz.

Ahşap boyama

Ahşap malzeme; kolay işlenebilirliği, kolay boyanması gibi özellikleri ile evimizde çok fazla kullandığımız bir malzemedir. Evimizin dekorasyon rengi ile uyumlu renklere sahip olması için ahşap boyası kullanarak boyayabileceğiniz mobilyalara sahip olmanız dilediğinizde dekorasyon rengini değiştirmenizde de kolaylık sağlayacaktır. Su bazlı ahşap boya kullanılarak  ahşap boyama işlemini kendiniz yapabilir, çocuk oyun alanı veya oturma odası içinde yer alan ahşap mobilyaları dilediğiniz renk ve tonlara sahip olacak şekilde boyayabilir ve renklendirebilirsiniz.

Masif ve kütük ahşap sentezi

Masif ahşap ve kütük ahşap malzemeyi tek başına kullanabileceğiniz gibi bir sentez oluşturabilir ve ahşap bakımı daha kolay olan,i görsel olarak etkileyiciliği daha üst düzeyde olan bir mobilya elde edebilirsiniz. Farklı tonlara sahip olacak şekilde ahşap boyama işlemi yapıldığında ortaya resimdeki gibi harika ve göz alıcı güzellikte bir  kitaplık veya tv ünitesi çıkarabilirsiniz. Doğal ahşap bakımı ve masif ahşap bakımı bir arada yapıldığında  görsel özelliği üst düzey olan uzun yıllar kullanabileceğiniz ahşap mobilyalar ile  genç odası, çocuk odası veya hobi odası gibi odaları dekore edebilirsiniz. Salon veya oturma odası gibi alanlarda da kullanabileceğiniz doğal ahşap mobilyalar evinize ferahlığı getirecektir. 

Ahşap tonları

Ahşap; endüstriyel işlemlere tabi tutularak renklendirilebilen bir malzeme olduğu için çok geniş bir renk yelpazesi ve tonlama oluşturabilirsiniz. Dilerseniz tek renk ve desen kullanarak evinizi dekore edebilirsiniz, dilerseniz  farklı renkler ve desenleri bir arada kullanarak evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Örnek yatak odası dekorasyonunda olduğu gibi elbise dolabı tonu koyu, yatak başlığı doğal ahşap rengine yakın ve zemin döşemesi açık tonlarda tercih edebilir, yatak odanızda renk dansı oluşturabilirsiniz. Görsel olarak ve ahşabın farklı renklerinin oluşturduğu renk yelpazesi ile harika işler yapabilirsiniz. Ahşap renkleri ve  tonları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için ahşap mobilya renkleri: kahverenginin 11 tonu yazımıza göz atabilirsiniz. 

Çalışma odası mobilyaları

Ceviz Ağacı çalışma masası ve kitaplık takımı Mozilya Mobilya Rustik
Mozilya Mobilya

Ceviz Ağacı çalışma masası ve kitaplık takımı

Mozilya Mobilya

Evin tüm odaları gibi çalışma odaları da ahşap mobilyaların yoğun kullanıldığı ve ahşabın doğal özelliliğinin yansıtıldığı bir odalardır. Çalışma alanı içinde dikkatinizi dağıtmayan ve motive olmanızı sağlayacak bir doğallık yaratmak için doğal ahşap mobilyalar kullanabilir veya modern ahşap mobilya kullanarak çalışma odası dekore edebilirsiniz. Çalışma odası içinde yer alan ahşap mobilyaların  bakımı çalışan için azami önemlidir. Çalışma odası doğallığını ve kişiyi motive eden dekorasyon estetiğini korumak, çalışan verimini artırmak adına çok önemlidir. 

Ahşap bakım fikirleri ilginizi çekti mi ? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!