Sonmez Mobilya Avantgarde Boutique Modoko – Vezir Özel Proje:  tarz Oturma Odası

Dekorasyon stillerine göre mobilya renkleri

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Yeni bir eve taşındığınızda yahut mevcut dekorasyondan sıkılıp değişiklik yapmak istediğinizde yeni mobilyalar seçmek ve tüm eşyaları duvarlara, zemine ve diğer detaylara uydurmak sandığınızdan daha yorucu olabilir. Bununla birlikte dekorasyon stillerini araştırarak hangi tarza yöneldiğinize karar verirseniz, kafanızı karıştıran pek çok seçeneği hızlı bir şekilde eleyebilirsiniz. Öncelikle mevcut dekorasyon ve iç tasarım dergilerini toplayın ve sevdiğiniz evlerin, mobilyaların ve renklerin sayfalarını çizin veya işaretleyin. Dilerseniz homify’da sizin için derlediğimiz makalelere ve fotoğraflara da göz atabilirsiniz. Bu süreçten geçtikten sonra ev dekorasyonu ile beğenileriniz hakkında daha net bir karara varabilirsiniz. Kendinize şu soruları yöneltin: Modern, rustik veya çağdaş bir görünümü seviyor musunuz? Geleneksel, minimalist veya eklektik vb. hangisi olmalı? Tüm favori resimlerinizi ve notlarınızı bir araya getirmek bu konuda organize olmanıza yardımcı olacak.

Yeni ev döşeyen çiftlerden genellikle biri diğeri kadar dekorasyona ilgi duymaz ve “Ne istersen onu al” diyebilir. Bu kötü bir öneridir. Çünkü bir şeyler satın almaya başlar başlamaz, aniden ilk gördüğünüzü beğenerek daha sonra o eşyayı satın aldığınıza pişman olabilirsiniz. Bu nedenle alışverişe başlamadan önce iç mekan resimlerine bakarak karar vermek daha akıllıcadır.

Hangi iç dekorasyon tarzının size uygun olduğunu ve zevklerinizi yansıttığını belirledikten sonra renkleri düşünmeye başlayın. Eviniz için üç renk seçin ve 60/30/10 formülünü kullanın: Temel renginiz bir odanın (duvarların)% 60'ını, ikincil bir renk % 30'u (döşeme) ve üçüncü bir renk % 10'u (mobilyalar) temsil eder. Bu yöntem, renkleri dengeli bir şekilde dağıtarak göze hoş gelen bir oda yaratmaya yardımcı olur. Seçtiğiniz renk kombinasyonunu evinizde çeşitli bölgelerinde doygunluk seviyelerinde kullanın ve her odada da biraz siyah olduğundan emin olun. Siyah diğer renkleri vurgulayarak daha modern bir görünüm yaratır.

Hala kararsız – ve özellikle yeni bir ev inşa ediyorsanız – bu süreçte size yardımcı olacak profesyonel bir iç mimar ile çalışmayı düşünün. Bir tasarımcı, zevklerinizi ve yaşam tarzı gereksinimlerinizi belirlemede size rehberlik edebilir ve evinizde tutarlı bir görünüm ve doğal bir akış oluşturmak için çalışarak yaşam alanınızı işlevsel ve etkili hale getirir.

​Mobilya rengi nasıl seçilir?

Dİ-AR İÇ MİMARLIK – Uygulanmış Projeler:  tarz Oturma Odası
Dİ-AR İÇ MİMARLIK

Uygulanmış Projeler

Dİ-AR İÇ MİMARLIK

Mobilya seçiminde renk önemli bir rol oynar. Örneğin kanepe veya bir yatak uzun bir süre değiştirilmeyecek parçalardır. Dolayısıyla eşyalarınızı uzun vadede kullanabilmek için çok yönlü bir renk paleti seçmelisiniz. Mobilya rengini rengine karar verirken iki hususa dikkat edin. Birincisi mobilyanın eşyanın boyutlarıdır. Küçük bir mobilya ise cesur renkler rahatlıkla kullanılabilirken büyük boyutlu mobilyalar için siyah, gri ve beyaz gibi sakin tonlar tercih etmelisiniz.İkinci faktör mobilyanın tarzıdır. Örneğin keskin kenarlı ve düz çizgileri olan modern eşyalar nötr tonlar seçin. Daha klasik ve romantik eşyalar için ise bolca renk ve desen kullanabilirsiniz. Dekorasyon stillerine göre hangi renklerin uygun olduğunu aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz.

Genel olarak ise nötr renkler çoğunlukla güvenli bir seçim. Özellikle sandalye ve koltuklar için idealdir. Nötr renklerden kasıt gri, bej, kırık beyaz ve kahve tonlarıdır. Ancak cesur renkler istiyorsanız kırmızı, yeşil, mavi ve sarı gibi çarpıcı tonlar deneyebilirsiniz. Duvar tonuna benzer renkler seçmek yine en güvenli yöntemlerden biri.Mobilya rengini seçmek için diğer ipuçları ise şöyle: Odanın geri kalanındaki renk şemasını dikkate alın. Yani döşeme, duvar, halı ve aydınlatma gibi unsurlar. Arada bir renk düzeninin yenilemek için tekstil ürünlerinden yararlanın. Örneğin kanepeler için battaniyeler ya da beyaz bir koltuk için farklı renklerde minderler işe yarabilir. Bu sayede çok masraf yapmadan eşyalara taze bir hava katmak mümkün olur.

​Dekorasyon stillerine göre mobilya rengi seçimi

Mobilya satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörlerden yukarıda detaylı olarak bahsettik. Bunlardan biri de iç dekorasyon tarzıydı. Fakat dekorasyon stilleri hakkında bilgi sahibi olmadan doğru karar vermeniz de mümkün olmaz. Bu nedenle aşağıda farklı dekorasyon tarzlarına göre ne tür mobilyalar seçebileceğinize dair size yardımcı olacak bir liste hazırladık.

​Modern tarz

Dekorasyon Şirketi – Maltepe Tadilat:  tarz Oturma Odası
Dekorasyon Şirketi

Maltepe Tadilat

Dekorasyon Şirketi

Modern stil basit ve sade karakteriyle öne çıkar. Ancak kesinlikle tekdüze değildir. Adından anlaşılacağı üzere bu stilde son teknoloji ürünü eşyalar ve çağdaş tasarımlı mobilyalar kullanılır. Eşya sayısı genellikle azdır. Desen olarak ise düz ya da geometrik çizgiler kullanılır. Modern tarz bir dekorasyona en çok yakışan renkler siyah ve beyaz ikilisidir. Zira bu renkler her dönem popülerliğini korumuştur. Bununla birlikte mobilyalarda sadece siyah ve beyazla yetinmeyin, canlı morlar ve kırmızılarla dekorasyon hareketlendirin. Gümüş ve metalik ışıltılı aksesuarlar da modern stile çok yakışır.

Country tarz

Diğer adı kırsal stil olan bu tarzda nostaljik ve sıcak bir dekorasyon göze çarpar. Tıpkı rustik gibi ahşap yoğun olarak kullanılır anca daha modern bir tasarıma sahiptir. Country mobilyalarda renk olarak kır evini çağrıştıran çiçek desenleri ile pembe, beyaz, yeşil gibi bahar renkleri tercih edilir.

Retro tarz

Tıpkı country gibi nostaljik fakat daha geçmişe dönük olan bu tarzda eski dönem modasını yansıtan retro mobilyalar öne çıkar. Renkler kimi zaman eskitme tarzı olsa da son derece baskındır. Renk olarak açık yeşiller, kırmızılar, maviler ve hardal tonu kullanılırken desen olarak çiçekler ve ekoseli kumaşlar kullanılır.

​Klasik tarz

Modern tarzın aksine klasik stilde abartılı ve geleneksel çizgiler dikkat çeker. Şık, ilgi çekici ve gösterişli bir tarz olması nedeniyle bolca renk ve desen rahatlıkla kullanılabilir. Mobilya detaylarında oymalar, saçaklar ve altın işleme öne çıkar. Koltuk döşemelerinde ise kadife, saten ve ipek gibi parlak kumaşlar tercih edilir. Klasik tarz mobilyalar gösterişli olduğundan fuşya, kırmızı, turkuaz gibi cesur renkler seçilebilir. Bununla birlikte eşyalar zaten abartılı bir tasarıma sahip olduğu için beyaz da tercih edilebilir.

Rustik tarz

Ham ağaç ve ahşabın yoğun olarak kullanıldığı rustik stilde doğal bir iç mekan amaçlanır. Mobilyalar genellikle ahşaptan yapılsa da farklı stillere ait eşyalar da görülebilir. Bu tarzda en çok kullanılan mobilya tarzı ise klasiktir. Renk olarak ise ahşapla uyumlu koyu yeşiller, bordolar ve kahve tonları kullanılır.

Eklektik tarz

Ektektik tarz farklı dönemler ve çeşitli akımların karışık bir şekilde harmanlandığı bir dekorasyon stili olup mobilya açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu stilde rahatlıkla modern, klasik, retro ve rustik tarz mobilyaları bir araya getirebilirsiniz. Dolayısıyla stilde belirli bir renk veya desen öne çıkmaz. Zengin renk tonları bir arada çarpıcı bir şekilde bulunur.

​Minimalist tarz

Tıpkı modern stil gibi sadeliğiyle öne çıkan minimalist tarzda az ve öz eşya kullanımı benimsenir. Minimalist stile göre döşenmiş bir evde sadece gerektiği kadar eşya ve aksesuar görürsünüz. Bu nedenle mobilyalar her şeyden evvel işlevsel olmalıdır. Tasarım olarak ise çağdaş çizgiler tercih edilir. Bu tarzda en popüler renk ferahlığı simgeleyen beyazdır. Ancak gri gibi ara tonlu eşyalar da kullanabilirsiniz.

Endüstriyel tarz

Endüstriyel tarz, sanayi tipi mobilya ve aksesuarların öne çıktığı bir stil olup döşemelerde ham beton, tuğla, metal ve işlenmemiş ahşap gibi malzemeler kullanılır. Genel olarak soğuk fakat çağdaş bir ortam hedefleyen stilde gri ve siyah gibi soğuk tonlar tercih edilir.

Tropikal tarz

Jungle temasının ağır bastığı tropikal stil doğal, enerjisi yüksek ve egzotik bir tarzdır. Tamamen orman havasını yansıtan mobilyalarda tropikal hayvan desenleri bolca bulunur. Renk olarak ise canlı yeşiller, maviler, kırmızılar, sarılar ve yeşiller kullanılır.

​Akdeniz tarzı

Evinin Ustası – 100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu:  tarz Oturma Odası
Evinin Ustası

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu

Evinin Ustası

Bu tarz adını aldığı Akdeniz kıyısında yer alan çeşitli ülkelerin mimarisinden alıyor. Ağırlıklı olarak deniz ve doğa renklerinin ön plana çıktığı stilde maviler, yeşiller, turkuazlar, turuncular ve sarılar bolca kullanılıyor. Mobilyalar da bu renkler ve bu renklerin bulunduğu desenler rahatlıkla seçilebilir.

İskandinav tarz

İsmini aldığı İskandinav ülkelerin coğrafi özelliklerine göre belirlenen stilde modern ve basitlik baz alınır. Bununla birlikte kesinlikle sıradan bir tarz değildir. Danimarka, Norveç gibi soğuk Kuzey Avrupa ülkelerinde çetin kış şartlarından ötürü aydınlık bir iç mekan hedeflenir. Bu nedenle stilde en çok kullanılan renk beyazdır. Modern bir etki sağlamak için bir miktar siyah da kullanılır. Eşya sayısı az olduğu için çok sayıda aksesuarla dekorasyon hareketlendirilir. Renk olarak ise gök mavisi ve açık turkuaz kullanılır.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Hangi renkler birbirine uyumludur? Ev döşerken ihtiyacınız olacak tek rehber!' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu rehberi siz de faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!