Müstakil ev yaptırmak ne kadara mal olur ?

umit atdağ umit atdağ
E. BUYUKKOKDERE SAHILEVLERI EV Mimkare İçmimarlık Ltd. Şti. Modern Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Müstakil ev inşa ettirmek isteyenler için alternatif ev modelleri bulunuyor. Müstakil ev, villa, taş ev, kır evi modelleri arasından yaşam tarzınıza uygun olan ve ihtiyaçlarınıza cevap veren bir modeli inşa ettirmek için öncelikle maliyet hesabını doğru yapmanız gerekiyor. Taş eve veya bir villa için öncelikle kaba inşaat maliyeti hesabı yapılmalıdır. Villa maliyeti, taş ev maliyeti ile kıyaslandığında daha yüksek olacaktır. İstek ve ihtiyaçlara göre ev maliyeti artış gösterebileceği gibi azalışda gösterebilir. Burada önemli olan ev yapım maliyeti için profesyonel bir destek alınıp alınmadığıdır. Müstakil ev tasarımları yaparak maliyet hesabı yapan profesyonel mimarlar ile çalıştığınızda her detay kusursuz bir şekilde hesaplanacaktır. Tecrübeli mimarlar aynı zamanda evinizi fonksiyonel olarak tasarlayıp projelendirecektir.

Günümüz inşaat teknolojileri dikey mimari ile yapılan evlere dönüştüğü için müstakil evler artık çok az sayıda kalmış ve ele geçmeyen birer cevher haline gelmiştir. Betonarme hapishaneler yerine bahçesi verandası, garajı ve oyun alanı olan huzur dolu müstakil evler artık şehir merkezlerinden uzakta kalan boş arsalara inşa edilmeye başlanmıştır. Müstakil ev, çocuklu aileler için ideal birer yaşam alanı olduğu gibi ekonomik olması ile de insanların günümüzde yoğun olarak tercih ettiği evler halini almıştır. Sizlerde de apartmanlar veya yüksek katlı plazalar yerine müstakil evlerde yaşamak ve çocuklarınızı bahçesi olan şirin ve huzur dolu bir evde büyütmek istiyorsanız müstakil evler tercih etmelisiniz. Müstakil ev; belirli bir arsa üzerine inşa edilmiş en az bir kat en fazla üç kattan oluşan ev modelidir. Evin oturumu ve yerleşimine göre bahçe alanı evin tüm cephelerinde olabileceği gibi inşa sırasında tek cephe olarak da belirlenebilir. Müstakil evlerin apartmanlara göre maliyet hesabı farklıdır. Apartman dairesinde sadece evin arsa payı miktarı ve kaba inşaat bedeli hesaplanarak maliyet oluşturulurken müstakil ev maliyeti kalemleri oldukça fazladır. Bir müstakil ev için; arsa, kaba inşaat, bahçe peyzaj maliyeti, bahçe duvarı maliyeti, garaj kapısı, garaj alanı maliyeti, perforje maliyeti gibi farklı maliyet kalemleri vardır. Ayrıca tasarımı yapılmış olan evin genişliği, kaç katlı olduğu gibi detaylarda maliyet kalemini etkiler. 

Müstakil ev yaparken betonarme, ahşap, prefabrik, çelik konstrüksiyon ev modellerinden birini seçerek maliyet hesabı yapılmalıdır. Farklı malzemeler kullanılarak yapılan evlerin maliyetleri de birim metrekare başına farklılık gösterir. Betonarme müstakil ev maliyeti için öncelikle arsa maliyeti hesaplanmalıdır. Günümüzde şehir merkezinde arsa metrekare fiyatı ilgili belediyesince belirlendiği için farklılık gösterir. Büyük şehirlerde metrekare maliyet fiyatı ortalama 500 TL ile 1000 TL arasında iken diğer bölgelerde bu rakam 300 TL- 750 TL arasında olmaktadır. Ortalama 120 metrekare bir ev için arsa maliyeti 65000 TL olarak ele alınabilir. 120 m2 tek katlı müstakil bir evin tasarımı ve inşaatını kapsayacak şekilde metrekare maliyeti ortalama olarak 800 TL ile 1500 TL arasında değişkenlik gösterir. 100 m2 oturumu olan bir müstakil ev için ortalama olarak metrekare fiyatı 110.000 TL olarak hesaplanabilir. Bahçe peyzajı için ayrılacak alana ve yapılacak peyzaja göre maliyet fiyatları ortalama olarak metrekare başına 200 TL ile 600 TL arasında olduğu için maliyeti 20 metrekarelik bir bahçeye 8000 TL olarak belirleyebiliriz. Bahçe duvarı, perforje, garaj kapısı, giriş alanı gibi inşaat kalemlerini de hesapladığınızda ortalama 7500 TL gibi bir maliyet kalemi ortaya çıkmaktadır.Bu maliyet hesapları sonucunda 120 metrekare bir arsa içinde 100 m2 oturumu ve 20 metrekare bahçesi olan müstakil bir ev eksiksiz olarak 190.500 TL ye maliyet oluşturmaktadır. Bu hesap içinde yer alan arsa şehir merkezine çok uzak olmayan bir bölge içinde seçilmiş olup, kaba inşaatta kullanılan malzemeler orta kalitenin üzeri sınıflardan seçilmiştir. Ayrıca bahçe peyzajı da iyiye çok yakın olacak şekilde tasarlanmış ve maliyet hesabı yapılmıştır. Günümüzde şehir merkezlerinde boş arsa kalmadığı için şehir merkezine en yakın bölgeler tercih edilerek inşaatlar yapılmakta olup, müstakil ev tasarımı ise ev sahiplerinin istekleri ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmaktadır. 

Müstakil ev tercih ederek yaşamınızın geri kalanını bahçeli bir ev içinde huzur dolu bir şekilde geçirebilir, çocuklarınız ile mutlu bir hayata sahip olabilirsiniz. Müstakil ev tasarımları yaşadığınız bölgenin kültürüne göre değişkenlik gösterir. Yaşam tarzınız ile bağdaşan ve bölgenin kültürü ile uyuşan müstakil ev tasarımı için ve ev modeli seçiminde size yardımcı olması için Türkiye'den herkesi kıskandıracak 9 müstakil ev projesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kusursuz tasarımlar

Evinizi profesyonel bir şekilde inşa edebilmek için öncelikle proje aşamasının profesyonel eller tarafından hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu alanda tecrübeli mimarlar ile çalıştığınızda ihtiyaç duyacağınız bir eve kısa süre de sahip olabilirsiniz.

Taş ev modelleri

Eğer bir kır evi veya taş evi sahibi olmak istiyorsanız inşaat planınızı kusursuz bir şekilde yapmalısınız. Taş ev veya villa inşaatı için mimari açıdan karar veremiyorsanız '' Ev yaptırmayı düşünenlere ilham verecek 14 inşaat planı '' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Modern ve klasik sentezi

Villa projesi için öncelikle modern tasarımlardan ilham almalısınız. dilerseniz modern tasarımları klasik projeler ile sentezleyebilir, resimdeki gibi her yaşam tarzına hitap eden bir eve sahip olabilirsiniz.

Arsa maliyeti

Müstakil ev maliyeti hesaplanırken arsanın caddeye lan uzaklığı, bulunduğu bölgenin şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım yollarının yanı sıra sosyal yaşam imkanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etkenler göz önüne alınarak yapılacak olan arsa maliyeti çalışması sizlere en doğru fiyatlandırmayı sunacaktır. Sosyal yaşam imkanı olan, şehir merkezine yakın ve okul, hastane gibi hayati ihtiyaçları karşılayacak lokasyonda yer alan bir arsa fiyat aralığının en süt basamağında yer alırken bu etkenleri daha az karşılayan  lokasyona sahip olan arsa maliyeti daha düşük olmaktadır. Arsa, bir evin  en temel unsuru olduğu için maliyet hesabının da en temel unsuru olmaktadır. Müstakil ev ile ilgili olarak yapacağınız araştırmaların yanında müstakil ev tasarımı ve uygulaması konusunda profesyonel ellerden yardım alabilirsiniz.

Arsa ve oturum oranı

Arsa maliyetini, inşaat maliyeti takip etmektedir. Özellikle arsa ve ev oturum alanı orantısı bu konuda çok önemlidir. Oturum alanı arsa ile doğru orantılanmadığında çok geniş bir bahçenin içinde küçük bir ev ortaya çıkacak, maliyeti daha düşük olacaktır. Ancak tersi bir durumda arsa ile birebir ölçülerde ev inşaatı size devasa bir maliyet oluşturacaktır. Bu durum size ekstra maliyet olarak geri dönecektir. bu nedenle  arsa ve ev oturum alanı oranı çok önemli olmaktadır. 120 metrekarelik bir arsa içinde 100 metrekare oturuma sahip bir ev en ideal oranlara sahip ve ortalama maliyeti oluşturacak bir müstakil ev modeli olacaktır.

Konteyner evler

Müstakil ev sahibi olmak istiyor ve bütçenizi zorlamak istemiyorsanız en ideal çözüm prefabrik evler veya konteyner kullanılarak inşa edilen konstrüksiyon ev modelleridir. Konstrüksiyon ev modelleri müstakil ev olarak daha kısa süre de inşa edilebilen, daha sağlıklı ve daha ekonomik olan ev modelleridir. Yalıtım sorunu bulunmayan ve istenildiği gibi tasarımı yapılabilen ev modeli olarak hem uygulama aşamasında hem de tasarım aşamasında size kolaylık sağlayan prefabrik ev modelleri şehir içinde veya şehir dışında kolayca taşınabilen, demonte ve monte edilebilen ev modelleridir. Prefabrik bir ev modeli tercih edecekseniz müstakil ev maliyetine oranla çok daha ekonomik maliyetler çıkacaktır. 100 m2 oturumu olan 120 metrekare arsa içinde prefabrik bir ev ortalama olarak 80.000 ile 150.000 TL maliyete sahiptir. Burada maliyet farklılığını oluşturan etken dış cephe kaplamasıdır. Soğuk bölgelerde dış cephe kaplaması hayati öneme sahip olmakla birlikte ısıtma ve soğutma gibi ekstra maliyet kalemlerini de azaltmaktadır. İnşa edilecek bölgelere göre maliyet farklılığı gösteren konteyner ev modelleri ile ilgili olarak homify prefabrik ev modellerini sayfasını inceleyebilirsiniz. Ekonomik bütçelere sahip olabileceğiniz konteyner evler hakkında daha fazla bilgiye, Konteyner ev yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken 9 önemli ayrıntı yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ahşap müstakil evler

Müstakil ev denildiğinde aklınıza sadece betonarme evler gelmemeli, prefabrik ve ahşap evler de gelmelidir. ahşap müstakil evler kullanılan ahşap ve ağaç türüne göre farklı maliyetlere sahiptir.100 metrekare oturuma sahip ahşap müstakil bir ev yapmak istiyorsanız betonarme eve göre daha düşük bütçeler ayırmanız gerekecektir. Ahşap metreküp bazında satılan bir malzeme olduğu için ve işçiliği kolay olduğundan 100 m2 oturuma sahip bir ev ortalama olarak size 140.000 TL ye mal olacaktır. Eğer birinci sınıf çam kullanacaksanız veya meşe kullanarak daha uzun ömürlü bir eve sahip olacaksanız bu maliyet daha yukarılara çıkacaktır. Ahşap evlerde kullanılan malzeme türüne ve işçiliğe bağlı olarak yalıtım sorunu oluşacaktır. Bu durumda maliyetinize m2 birim başına 500 TL gibi ek bir maliyet kalemi yazabilirsiniz. bu durumda  ahşap müstakil bir ev size 190.000 TL ye mal olacaktır. 

Taş müstekil ev modeli

gümüşlük taş evler Gülercan Mimarlık Kırsal Evler
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Kırsal kesimde çok yaygın olarak gördüğümüz taş ev modeli müstakil ev modeli olarak günümüzde yaygınlaşmıştır. Kullanılan taş türüne ve kalınlığına bağlı olarak ısı yalıtımı sağlayan ve  kendiliğinden iklimlendirme özelliği olan taş evler ekonomik oldukları içinde yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Taş metreküp olarak satılan ve dilediğiniz ölçülerde şekillendirilebilen bir malzemedir. Metreküp fiyatı ortalama olarak 400 TL ile 1000 TL arasında değişen taş malzemesinin bir metrekübünden ortalama 3 metrelik bir duvar meydana gelmektedir. Bu durumda bir evin 4.5 m*4.5m lik odasını 6000 TL gibi bir maliyeti olmaktadır. 100 m2 oturumu olan ve 120 m2 arsası olan taş müstakil evin maliyeti ortalama olarak 100.000 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Taş evlerde ekstra maliyet olarak karşınıza çıkabilecek olan ahşap kullanımı ile birlikte maliyetiniz 120.000 TL olacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda iklimlendirme için maliyet oluşmayacağından avantajlı olacaksınız.

Modern müstakil evler

Kırsal kesim için taş ev modeli, uygun ve ekonomik bütçeli prefabrik veya konteyner ev modeli gibi müstakil ev modellerinin yanında modern müstakil ev modelleri de tercih edilen ev modelidir. Modern bir müstakil ev son teknoloji ile donatılacağı için maliyeti de yüksek olan bir ev modeli haline gelmektedir.  Her detayı ile modern malzemelerin kullanıldığı ve teknolojin son noktasının yer aldığı  100 m2 oturumu olan ve 120 m2 arsası bulunan modern bir müstakil ev ortalama olarak 250.000 TL ile arsa durumuna bağlı olarak 450.000 TL ye mal olabilir. Bu rakam arsanızın şehir merkezindeki yeri ile ilgili olarak değişkenlik gösterir. Sahip olmak isteyeceğiniz modern müstakil bir ev  için ilham verici ev modelleri fikir edinmenizi sağlayacaktır. 

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA Meteor Mimarlık & Tasarım Endüstriyel Evler
Meteor Mimarlık & Tasarım

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA

Meteor Mimarlık & Tasarım
Müstakil ev modelleri ilginizi çekti mi ?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!