Evde çiçek nasıl yetiştirilir? | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Evde çiçek nasıl yetiştirilir?

Meral Eser Meral Eser
K.G Evi Arnavutköy Modern Oturma Odası Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern
Loading admin actions …

Baharın sıcak günlerini geçirmekteyiz. Peki ya evinize baharın renklerini taşımaya ne dersiniz? Ev dekorasyonuna renk katan çiçekler, sıcak yaz günlerinde de ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Dekoratif çiçekler ve bitkilerle hem ferah hem de göze hitap eden yaşam alanları organize edebilirsiniz. Bu yazımızda renk ve form zenginliğiyle gözlerinizi kamaştıracak çiçekler ve bitkilerin dekorasyona katkılarına yer verdik. Evde çiçek yetiştirmek isteyenler için, bitkilerin daha uzun süre yaşamasını sağlayacak fikirler derledik. Bu aşamada çiçeklerin konulacağı yer, ışık alma durumları, türleri, hava koşulları karar almanızda etkili olacaktır. Bir çiçeğin yeşermesine tanık olmak iyi hissettirir, gününüzü renklendirir ve yaşam alanlarına ferahlık katar. Dekoratif çiçek ve bitkiler bakım isteyecektir. Dolayısıyla bitkilerin türlerine göre temel gereksinimlerini bilmeniz gerekir. Dekorasyonda büyük masraflar etmeden son derece şık ve güzel bir düzen oluşturmanızı kolaylaştırır. Evde çiçek yetiştirirken dikkat etmeniz gereken hususları birkaç başlıkta derledik, ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Balkonlarınıza hayat verin!

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT Eklektik Balkon, Veranda & Teras Escapefromsofa Eklektik
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Bahçeli müstakil bir konuta sahip olmayanlar için dekoratif bitki ve çiçeklerle ferah yaşam alanları dizayn etmek sanıldığı kadar zor değil. Balkon ve teraslarınız, hem konum olarak hem de görsel açıdan ferahlık katması açısından bitki saksılarınız için ideal kullanım alanlarıdır.

Balkon ve teraslar için dikey bahçe örneklerini de gözden geçirebilirsiniz. Özellikle küçük balkonlar için alan tasarrufu oluşturacak dikey bahçe modelleri, uygulanacak duvar alanına göre dizayn edilebilir. Farklı ebatlarda bitki ceplerinden duvara monte palet saksılara kadar alternatif modelleri kullanarak dekorasyonda fark yaratabilirsiniz.

Çiçekleriniz için konum önemlidir

Yeşil Vadi 2012 Modern Mutfak ARTISTIC DESIGN Modern
ARTISTIC DESIGN

Yeşil Vadi 2012

ARTISTIC DESIGN

Eğer daha önce çiçek yetiştirdiyseniz, saksı ve bitkileriniz için konumun önemli olduğunu bilirsiniz. Yetiştirmekte olduğunuz bitki ve çiçeklerin mutlaka ışık alabilecek alanlarda konumlandırılması gerekir. Bazı bitki türleri diğerlerinden konum olarak ayrılabilir. Geniş bir pencere yanı, gün ışığı alan odalar, ışık alan mutfak penceresi önü ya da doğal ışığı muntazam ayan bir masa veya sehpa ideal konumlardan bazıları olabilir. Bitki saksıları için koyu renkli duvar yanı da ideal sayılmamaktadır. Daha açık renk tonlarının kullanıldığı duvar zeminine yakın konumlandırılması önerilir. 

Bazı bitkiler nemli ortamları sever, bazıları ise sıcak ya da daha serin ortamlar için uygundur. Dolayısıyla hava koşullarının bitkilerinin konumları ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Eviniz için bir çiçek satın alırken, mutlaka hava koşullarına göre bitki türünün özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin İstanbul'da yaşayanlar için nemli hava koşullarına uygun türleri ev dekorasyonunda kullanabilir, çiçek bakımı için işlerinizi kolaylaştırırsınız.

Saksı değişimi

BILGE & AHMET SEZER EVI Klasik Balkon, Veranda & Teras Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Çiçeklerim bakımı ihmal edilmemelidir. Belirli bir zaman geçtikten sonra saksıların değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca küçük saksıları daha büyükleriyle değiştirmeniz gerektiğinde yeni bir saksı temin etmelisiniz. Daha önceki topraklarda köklerin salındığı türlerde bitkiler için dönem dönem daha büyük saksı modellerine geçiş yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra toprağın durumu kontrol edilmelidir. Çiçeğiniz yeteri kadar büyüdüğünde saksı değişimi olacağı gibi, yaprakları solduğunda da toprak ya da saksı değişimi gerekecektir. Ayrıca, homify'da ilham veren çalışmalar için peyzaj mimarları sekmesine tıklayarak ilgili örnekleri görebilir, şehrinizde bulunan profesyonellere ulaşabilirsiniz.

Güneş ışığı

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire Modern Balkon, Veranda & Teras MAG Tasarım Mimarlık Modern
MAG Tasarım Mimarlık

TrioParkKonut Çorlu – Örnek Daire

MAG Tasarım Mimarlık

Evinizde çiçek yetiştirecekseniz gün ışığından muntazam faydalanacağı konumları öncelikli belirlemeniz gerekir. Buna rağmen kış aylarında pencere önü ideal olmamakla birlikte, soğuk alınan alanlardan kaçınmanız yani bitki saksısının yerini değiştirmeniz gerekebilir. Burada önemli olan evin sıcaklık derecesi ile dışarıdan gelen soğuk arasında kalan çiçeğin ömrünün kısalması hususudur. Ayrıca güneş ışıklarını direkt alan pencere önü dekorları da tavsiye edilmez. Güneş ışığının dik açıları bitkileriniz zarar verebilir. Dolayısıyla evde çiçek yetiştirme ya da saksıda çiçek yetiştirme yöntemlerinden biri olarak; güneş ışığı açısını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Yer değiştirirken bunlara dikkat edin

ŞEKİP UYAL APARTMANI GİRİŞ TASARIMI Modern Koridor, Hol & Merdivenler Ofis 352 Mimarlık Hizmetleri Modern
Ofis 352 Mimarlık Hizmetleri

ŞEKİP UYAL APARTMANI GİRİŞ TASARIMI

Ofis 352 Mimarlık Hizmetleri

Bitkiler, yer değiştirme hususunda hassas yapılara sahip olabilirler. Dolayısıyla saksıda çiçek yetiştirmeye özen gösterirken, yer değiştirme aşamalarında şunlara dikkat edebilirsiniz: Öncelikle yer değiştirirken yaprak ve tomurcuklar zarar görebilir. Eğer yer değiştirecekseniz bitkiler için hava koşullarının sürekli değişmediği yerleri seçin. Saksı çiçeklerinin yapraklarının dökülmesini istemezsiniz. Dolayısıyla önceden belirlenen ve bu şartlara uyan konum için tek seferde özenerek taşıyın. Hava sirkülasyonunun çok olduğu alanlar da ev çiçekleri ya da saksı bitkileri için ideal alanlar değildir. Sürekli yer değişimi yapmayın.

Balkon ve teras bitkileri için özel bakım

Özel Konut Tasarımı Modern Balkon, Veranda & Teras Deco Mimarlik Modern
Deco Mimarlik

Özel Konut Tasarımı

Deco Mimarlik

Açık alanlarda çiçeklerin bakımı ve yetiştirilmesi biraz daha zahmetli olabilir. Saksıda çiçek yetiştirme için unutulmaması gereken bir husus da yaprakları tozlanan bitkilerin zamanla gözeneklerinin kapanmasıdır. Kireçsiz su ve sünger ile temizlemeniz gözeneklerin açılması açısından doğru olacağı gibi, gereken bakımı ve özeni göstermenize yarayacaktır. Balkon çiçekleri eğer yeterince büyüdüyse daha büyük bir saksı ile değiştirirken iyice yıkanmış ve temizlenmiş olmasına özen gösterin. Ev çiçekleri çeşitleri için eğer saksı bitkileri kullanacaksanız, 24 saat kireçli suda bekletilmiş bir saksı ile değişmeniz ideal olacaktır.

Nem oranı

Nem oranı, en temel gereksinimlerden biridir. Dolayısıyla yaşam alanlarındaki nem oranını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Musluk suyu yerine yağmur suyu bitki ve saksı çiçekleri yetiştirirken daha elverişli olacaktır. Mümkün olabildiğince çiçeklerin bakımı ve yetiştirilmesine özen gösterirken yağmur suyundan faydalanmasına özen gösterin. Saksıda çiçek yetiştirme aşamaları için yalnızca toprağın nem oranı değil; bulunduğu yaşam alanlarının da nem oranları bitkinin sağlığı için etkili olacaktır. Haftada bir kez ya da 15 günde bir suya eklenmiş bir besin maddesi ile ekstra takviye yapabilir, fazla suyun da bitkiye zarar vereceğini unutmamalısınız. Bitkilerinizi sularken püskürtme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz, ’Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evinizde çiçek yetiştirirken siz nelere dikkat ediyorsunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!