​Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır? | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

nihal e. nihal e.
K.K EVİ Modern Oturma Odası Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern
Loading admin actions …

Yaşam alanımızı dekore ederken çoğunlukla kişisel zevklerimiz ve ihtiyaçlarımızı baz alarak evimizi düzenliyoruz. Bunlar genellikle mobilyalar, dekorasyon tarzı, duvar boyası, mutfak dolaplarının şekli, koltuk takımı gibi görsel çekiciliği arttıran konular oluyor. Evin estetik görünümü ve şıklığını arttıran detaylar elbette önemli olmakla birlikte işlevsellik ve sürdürülebilirlik üzerinde durmamız gereken esas faktörler. Zira evimizde uzun yıllar sorunsuz ve konforlu bir yaşam sürdürmek istiyorsak fonksiyonellik şart. Bu nedenle binanın dayanıklılığı, yalıtımı, tesisatların durumu gibi konular o eve yerleşmeden evvel kontrol etmemiz gereken şeyler. Böylece ileride herhangi bir sorunla karşılaşma riskini azaltmış oluyoruz. Deprem kuşağında yer alan bir ülkede yaşadığımız ötürü can güvenliğimiz için de belli kontrolleri yaptırmak bir elzem. Tüm bunların dışında ev ekonomisine katkıda bulunmak için dahi birtakım önlemler alınabilir. Zira her insan bütçesinden kar elde etmek ister. Ve düşünürseniz eve yapılan bakım masrafları hiç de az değildir. Kaldı ki evinizde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde yaşamak istiyorsanız yaşam alanınızı enerji tasarrufu sağlayacak şekilde düzenlemek cüzdanınızı çok rahatlatacaktır. Cebimizi en çok yoran masraf elektrik, su ve gaz giderleridir. Dolayısıyla bu konularda yapacağınız irili ufaklı tedbirler uzun vadede büyük kar elde etmenizi sağlar.

Isınma, elektrik ve su giderlerinde tasarruf sağlayarak sadece ekonomik açıdan fayda etmezsiniz, çevre açısından da üzerinde durulması gereken bir konudur. Ne yazık ki yıllar içinde doğal kaynaklarda bir azalma baş gösterdi ve doğaya verdiğimiz tahribat geri dönülemez boyutlara ulaştı. Sadece kendimiz için değil, gelecek nesiler ve diğer canlılar için hepimiz çevreye karşı duyarlı olmak zorundayız. Dolayısıyla ekonomik imkanlarımız geniş olsa bile daha sağlıklı bir dünya için enerjiden tasarruf etme yollarına yönelmeliyiz. Ekolojik dengenin bozulmasına neden olarak başta insan nüfusunun artışı, ozon tabakasının delinmesi, çevresel kirlenme gibi pek çok sebep gösterebiliriz. Sonuç olarak doğal enerji kaynaklarımız eskisi kadar bol değil ve sınırsızca kullanım bu sorunu daha da derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Yani benim yapacağım katkı fayda etmez diye düşünmeyin, tasarruf yaparak enerji verimliliğini arttırın.

Peki enerji tasarrufu nasıl yapılır? Öncelikle ev yaptırırken bir iç mimar ya da inşaat şirketiyle anlaşarak evinizde enerji tassarrufu sağlayan özellikler olmasını talep edebilirsiniz. Eve yerleştikten sonra dakendi kendinize uygulayabileceğiniz birkaç basit değişiklikle su, gaz ve elektrik masraflarını azaltmak mümkün. Aşağıda işinize yarayacağını düşündüğümüz irili ufaklı önerilere göz atarak sizin için uygun olanları uygulayabilirsiniz.

​1. Ekolojik ev tercih edin

Eğer yeni bir ev inşa edecekseniz tercihiniz ekolojik evlerden yana olsun. Ekolojik evler, enerji tasarrufunu baz alan yapılar olup doğa hassasiyetinin mimariye yansıması şeklinde özetlenebilir. Bir evin ekolojik niteliğe sahip olması için mutlaka belli başlı özellikler içermesi gerekmez ancak gerek yapımında kullanılan malzemeler gerekse çevre bilincini amaç edinmesi, o evi çevre dostu olarak tanımlamaya yeterlidir.

Geçmiş yıllarda kırsal kesimde yaygın olarak kullanılan kerpiç evler, her ne kadar çevre duyarlılığı baz alarak inşa edilmese de toprak ve saman gibi doğal malzemelerden yapıldığı için betonarme binalara oranla çevre dostudur. Kerpiç gibi ahşap iskelet ve saman balyalarından üretilen evler de tıpkı kerpiç gibi doğal malzemeler olup hem ekonomik hem de avantajlıdır. Her iki ev modelinde de iç mekan yazları daha serin, kışları daha sıcaktır. Bu da kerpiç ve saman evleri enerji tasarruflu yapar.

​2. Yalıtım yapın

Enerjiden tasarruf edebilmek için ilk olarak izolasyona yatırım yaptırın. Çünkü yaz ve kış aylarında harcadığınız enerji tüketimini azaltmak için izolasyon %30 oranında verim sağlar. İdeal olan evin yapım esnasında yalıtımı yaptırmaktır, böylece masraflar daha az olur. Ancak eve yerleştikten sonra izolasyon yaptırabilirsiniz elbette.

Yalıtımı duvarlara, çatıya ve hatta zemine uygulayabilirsiniz. Duvar yalıtımı ısı enerjisinde büyük tasarruf sağlar. Benzer şekilde çatı yalıtımı da ısı kaybını azaltır. Bu nedenle en çok duvar ve çatı yalıtımı yaptırılır. Pek ilgi görmese de zemine de yalıtım yaptırmak mümkündür. Evinizi izole ederken nem ve rutubet gibi problemlerden de kurtulmuş olursunuz.

​3. Elektrikten tasarruf edin

Elektrik, yaz-kış her evde en çok harcanan enerji giderlerinden biridir. Araştırmalara göre ev içi elektrik tüketiminde en büyük pay buzdolabınındır. Daha sonra sırayla aydınlatma, fırın, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi yer alıyor. Bu aletlerin hiç birinden vazgeçemeyeceğimize göre elektrikten nasıl tasarruf edebiliriz sorusunun cevabını arayacağız. Öncelikle herhangi bir beyaz eşya alırken enerji verimliliğine dikkat edin. A ve A+ işareti olan elektrikli eşyalar enerji verimliliği yüksek anlamına gelir, ilk tercihiniz bunlar olsun. İkinci bir öneri olarak fişi sürekli prize takılı olan bilgisayar, televizyon ve müzik seti gibi aletleri beklemede bırakmayın. Kullanmadığınız zamanlarda da prizin kapama düğmesine basın.

4. ​Sudan tasarruf edin

Bağcılardekorasyon Minimalist Banyo Ysk Tadilat Minimalist
Ysk Tadilat

Bağcılardekorasyon

Ysk Tadilat

Dahaaz su kullanmak su faturanızı düşürecektir. Ve daha az sıcak sukullandığınızda, örneğin elektrik su ısıcıtısıkullanıyorsanız elektrikten ya da gazdan tasarruf etmiş olursunuz.Araştırmalara göre su ısıtma ev içi enerji tüketiminde büyükpay alır. Dolayısıyla su kullanımını azaltmak için mümkünse hidromasajlı küvet keyfinden feragat edin. Bunları hiç yapmayındemiyoruz ancak hızlı bir duş almak çok daha tasarruf etmenizisağlayacaktır. Duş alırken de çok fazla sıcak su kullanmayın,aşırı sıcak su ne cildinize ne de saçınıza iyi gelir. Yanisıcak sudan fedakarlık ederken aslında yararınıza bir hareketetmiş oluyorsunuz. Soğuk kış ayları dışında ılık su tercihedin. Bulaşığı mümkünse bulaşık makinesinde yıkayın ancakelde yıkıyorsanız harcadığınız suyun farkında olun. Duşsırasında suyun ısınmasını beklerken yahut diş fırçalamaesnasında suyun boşa akmamasına özen gösterin.

5. ​Isıdan tasarruf edin

1001Keyif.com –  Pow Wow Şömine Soba: modern tarz , Modern
1001Keyif.com

Pow Wow Şömine Soba

1001Keyif.com

Isıdan tasarruf edebilmek ısıtma kaynağınızla alakalıdır. Günümüzde kalorifer petekleri ile elektrikli ısıtıcılar ağırlıklı olmak üzere, soba ve şömine gibi daha geleneksel kaynaklar da kullanılmaktadır. Her ne kadar bu kaynakların yerini değiştirmek mümkün olmasa da ısının eşit bir şekilde dağılımını sağlamak için mobilya düzenini bu kaynaklara göre yapabilirsiniz. Soba ve şömineler için düzenli olarak baca temizliği yapılırken kalorifer petekleri de belli aralıklarla havalandırılmalıdır.

Ana ısınma kaynağınıza ek olarak alternatif ısınma yöntemleri düşünün. Böylece daha az enerji harcayarak ısınabilirsiniz. En basitinden küçük değişikliklerle ortam sıcaklığını koruyabilirsiniz. Öncelikle kapı ve pencereden kaynaklı hava sızıntılarını önleyin. Bu konuda tekstil ürünleri de işinizi kolaylaştıracaktır. Kalın perdeler, zemin ahşap dahi olsa yünlü halılar ve kanepe üzeri için battaniyeler daha kolay ısınmanızı sağlar.

6. ​Güneş enerjisinden yararlanın

Güneş enerjisi gerek ısınma gerek aydınlatma kaynağı olarak büyük avantaj sağlar. Her ne kadar kurulumu çok maliyetli olsa da eğer imkanınız varsa güneş paneli yaptırmayı mutlaka düşünün. Güneş panelleri uzun vadede enerjiden büyük verim elde etmenizi sağlayarak aslında fiyatını karşılamış olur. Üstelik çevreye hiçbir zararı yoktur.

Güneşin bir diğer avantajı da aydınlatmadır. Hiçbir yapay aydınlatma, doğal ışığın yerini tutamaz. Bu nedenle ev yaptırırken özellikle evin güney cephesine büyük pencereler yaptırın. Hem bedenimize hem de psikolojimize olan olumlu etkileri güneş enerjisini yararlı kılar.

​7.Enerji tasarrufu ile ilgili yapabileceğiniz diğer şeyler

Yukarıda saydığımız başlıklar enerji tasarrufu ile ilgili temel hususlardı. Bunların dışında daha küçük ama etkili olan başka şeyler de mevcut. Örneğin aydınlatmanın elektrik tüketiminde aldığı paydan bahsetmiştik. Bu tüketimi azaltmak için mutlaka floresan ya da LED lamba kullanın. Floresan ve Led lamba normal ampullere göre %80 enerji tasarrufu sağlar. Aydınlatma dışında evinizin etrafında ağaç bulunması evinizin doğrudan güneşe maruz kalmasını azaltarak yazın klima masrafınızı azaltır. Klima demişken çok fazla enerji tükettiği ve dolayısıyla çevreye zararlı olduğu için mecbur kalmadıkça klima kullanmamanızı öneriyoruz. Bunun yerine vantilatör kullanabilirsiniz. Vantilatör de elektrikle çalışmakla birlikte klimaya oranla çok daha az elektrik harcar. Yapabileceğiniz diğer küçük önlemler gelince kurutma makinası kullanmayın ve çamaşır ve bulaşık makinasının kurutma özelliğini çalıştırmayın. Yine bu makinaları tamamen doldurarak çalışın, böylece su ve elektrik israf olmaz. Normal fırın yerine mikrodalga tercih edin, çünkü bu aletler geleneksel fırına oranla daha az elektrik tüketir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yeni ev inşa ederken izolasyon nasıl olmalıdır?' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu fikirlerin hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!