Mutfak tadilatı ne kadara mal olur? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfak tadilatı ne kadara mal olur?

Meral Eser Meral Eser
Country house Kırsal Mutfak Murat Aksel Architecture Kırsal/Country
Loading admin actions …

Komple mutfak tadilatı, maliyetli olduğu kadar akılcı çözümler ve planlama gerektirir. Profesyonellerin desteğiyle mutfak alanlarını akılcı biçimde organize etmek mümkün. Eğer mutfağınızı yenilemek istiyor ve ne kadara mal olacağını merak ediyorsanız, öncelikle mutfak yenilerken nelere dikkat edeceğinizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Çünkü mutfak fiyatları, mutfak alanının genişliğine, tasarımın tarzına, seçilen malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir. Mutfak tadilatı belli bir sürece yayılır ve mutfakta yapılacak değişikliklerin stilinden boyutuna kadar birçok etken bu süreci belirler. Mutfağınızı yenilemeden önce yaklaşık olarak ne kadar bütçe gerekeceğine dair bazı başlıklar derledik, karar almanızı kolaylaştırmak için mutlaka inceleyin.

Mutfağınızı yenilemeden önce

Mutfağınız artık eskimiş ya da modası geçmiş olabilir. Günümüzde mutfak tadilatı sıklıkla yapılan yenileme çalışmalarının başında geliyor. Metrekare bakımında mutfağa ayrılan alanı en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak bir plana ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle şehir yaşamını tercih edenler için apartmanlar küçük daireler sunuyor ve küçük mutfakları dizayn etmek akılcı çözümler gerektiriyor. Alan tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıracak bir mutfak planı, doğru ve ölçülü kararlar ile daha işlevsel ve aranılan niteliklere uygun stil ya da tarzlarda yenileniyor. 

Mutfak yenilerken, sıfırdan mutfak yapımı isteyebilir, bir bütün olarak mutfağınızı değiştirerek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle çok eskiyen ve artık bakıma ihtiyaç duyulan mutfaklar için komple mutfak tadilatı tavsiye edilir.

Bütçenizi belirlerken

Primus Villa Güzelbahçe Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK

Bunun yanı sıra günümüz trendlerini takip ederek, daha modern ya da minimalist yaklaşımla mutfağınıza ferahlık ve sadelik katmak isteyebilirsiniz. Eski mutfak dolaplarının değişimi, mutfak tezgâhı için malzemelerin seçim kararlarının alınması, duvar fayansları, döşeme zemini kaplaması, ışıklandırma unsurları ve hatta tavan dekorlarını içeren bir sürece girmeye hazır olun. Bir mutfağın ambiyansını değiştiren ışıklandırma unsurları doğru ve ölçülü dizayn edilmelidir. Mutfağınızda uygulanacak stil ve tarz, malzeme kalitesi, kaplanacak alan, dayanıklılık ve kullanışlılık gibi esaslar bütçeyi doğrudan etkileyecektir.

Fayans fiyatları

Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım Tropikal Mutfak Evinin Ustası Tropikal
Evinin Ustası

Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım

Evinin Ustası

Mutfağınızı yenilerken bütçe ayırmanız gereken pek çok kalem olacak. Bunlardan biri de fayanslar. Tezgah üzeri duvar fayanslarının maliyeti seçeceğiniz malzemeye göre değişiklik gösteriyor. Seramik fayanslar oldukça geniş bir fiyat aralığına sahip ve model ve boyuta göre bütçenize uygun bir seçenek bulabilirsiniz. Tabii granit duvar karosu, mermer ya da patlatma taş gibi doğal malzemeler de özellikle lüks mutfak tasarımlarından oldukça kullanılıyor. Bu doğal taşlar seramik fayanslardan daha pahalıdırlar. Kendi aralarında patlatma taş seçenekleri en ekonomik olanlardır, daha sonra granit ve mermer gibi taş uygulamalar gelir.

Mutfak tezgahı yenileme

Mutfak Tadilat Tasarım Uygulama Tadilat Şirketleri İskandinav Ahşap Ahşap rengi
Tadilat Şirketleri

Mutfak Tadilat Tasarım Uygulama

Tadilat Şirketleri

Taş mutfak tezgahı yaptırmak istiyorsanız, mermer, granit, kireç taşı, kuvarts, sabun taşı gibi çeşitleri mevcuttur. Tezgah fiyatlarında kuvars tezgahların en pahalı seçenekler olduğunu söyleyebiliriz, kuvars malzemeyi mermer ve granit tezgah modelleri takip eder. Kireç taşı ve sabun taşı gibi tezgah malzemeleri de son yıllarda oldukça öne çıkan doğal malzeme seçeneklerinden. Kayın, meşe, ceviz gibi ağaçlardan üretilen masif ahşap mutfak tezgahları da pahalı ama bir o kadar da doğal ve şık seçeneklerden. Kısacası tezgah için doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız bütçenizi de ona göre ayarlamanız gerekir.

Ekonomik tezgah modelleri

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Ancak elbette çok daha ekonomik tezgah seçenekleri de bulunuyor. Mermerit, laminat, corian gibi yeni nesil teknolojiler ile üretilen tezgah modelleri doğal ve masif malzemelere göre çok daha ekonomiktir.

Mutfak dolabı yenileme

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Mutfak homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Mutfak dolapları fiyatlandırmaları uygulanacak malzeme, stil ve tarza göre metrekare üzerinden teklif ile sunulmaktadır. Öncelikle mutfak dolapları uygulanacak alana göre hesaplanır. Kullanılan malzeme türü ve kalitesine göre fiyatlandırmalar değişir. Özellikle masif ahşap ve özel tasarım mutfak dolapları için bütçenizi oluşturmadan önce mutlaka ilgili firmalardan teklif almanızı öneriyoruz.

Mutfak dolabı konusunda kararsızsanız Mutfak dolabı modelleri: Akrilik mi membran mı? başıklı yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Mutfak aksamları

Mutfağınızı yenilerken bütçenizi ayırmadan önce mutfak aksamlarını hesaba katmayı da unutmayın. Banyo ve mutfak aksamları çoğunlukla gözden kaçırılan unsurlardır ancak tadilat işleminde önemli bir kalem olarak mutlaka başlamadan bu unsurların da fiyatlarının araştırılması gerekiyor. Yine tarzınıza ve seçeceğiniz malzemeye göre lavabo üniteleri ve batarya modelleri de oldukça zengin bir model yelpazesine sahip.

Komple mutfak tadilatı

Yunus Emre Villa - İsveç Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Eskiyen bir mutfağın sadece bir bölümünü onarmak her zaman kalıcı bir çözüm sunmaz. Komple mutfak tadilatı, uzun vadede kalıcı çözümler ve kullanım kolaylıkları sunacaktır. Mutfak tadilatı ne kadar tutar diye araştırmak istiyorsanız, kullanılacak malzeme türleri ve metrekare unsurlarını gözden geçirmeli ve karar vermelisiniz. Mutfak yenileme maliyeti, mutfağın yapısı ve türüne göre değişir. Ankastre mutfaklardan kırsal stil mutfak modellerine birçok farklı stilde örnekler bulabilir, beğenilerinizi kazanan mutfak stillerine göre detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Ucuz mutfak solabı seçenekleri

Levazım Projesi Modern Mutfak Monlab Design Modern
Monlab Design

Levazım Projesi

Monlab Design

Ucuz mutfak dolabı seçenekleri arıyorsanız akrilik, lake, membran gibi kaplama dolap modellerine göz gezdirmelisiniz. Özellikle akrilik mutfak dolabı modelleri son yılların en gözde mutfak trendlerini oluşturuyor. Ayrıca özel tasarım mutfaklar yerine hazır mutfak üniteleri tercih ederek de tadilat için ayırdığınız bütçeyi bir hayli azaltabilirsiniz.

İşçilik

Mutfak tadilatı için bilinmesi gereken bir başka unsur, işçilik fiyatlandırmalarıdır. homify'da

mutfak planlayıcıları sekmesine tıklayarak şehrinizde sizin için uygun profesyonelleri bulabilir, işçilik fiyatlarını öğrenebilir ve mutfağınız için teklif alabilirsiniz.

Bu yazımızı beğeniyseniz, 'Tezgâh ve tezgâh arkası için 14 parlak çözüm’ başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Mutfak tadilatı fiyatları hakkındaki bu yazımızı faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!