Ev alırken bilinmesi gereken önemli konular Yeni bir ev satın almadan önce ev hakkında yapılması gereken

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev alırken bilinmesi gereken önemli konular

umit atdağ umit atdağ
Villa Prefabrik Yapı – İkiz Villa:  tarz Evler, İskandinav
Loading admin actions …

Hepimiz ev sahibi olmak ve yeni bir evde hayatımızı devam ettirmek isteriz. Çalışarak kazandığımız ve yaptığımız birikimi ev alırken dikkatli kullanmak, hak ettiğimiz evde yaşamak hepimizin hayalidir. Hayalimizi gerçekleştirmek ve yeni sahip olduğumuz bir ev için pişmanlık duygusu yaşamamak için ev alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili  bilinmesi gereken bir çok konu vardır. Bu konuların başında ev kredisi nasıl alınır sorusu gelir. Ev kredisi; bankalara başvurarak alınan, evin değeri ile doğrudan ilgili olan bir konudur. Geçmişte ev bedelinin %75'i kadarına kadar ev kredisi kullanabiliyorken yeni çıkan konut yasası ile %80'ine kadar ev kredisi kullanabiliyorsunuz. Peki ev kredisi veya konut kredisi nasıl alınır ? Konut kredisi almak için öncelikle satın alacağınız evin bulunduğu bölgenin ilgili belediyesi tarafından belirlenmiş bir rayiç bedel vardır. Bu bedel evin lokasyonu, arsa genişliği, şehir merkezine olan uzaklığı gibi ekenler göz önüne alınarak belirlenir. Belediye tarafından belirlenen bu bedeli ile birlikte kredi kullanacağınız bankanın çalıştığı ekspertiz  firması çalışanları tarafından hazırlanan ekspertiz bedeli üzerinden kredilendirme yapılır. Konut kredisi; satın alacağınız evin yaşına, evin bulunduğu konuma, evin arsa ölçülerine, evin yıpranma payına, bahçe peyzajına, dış cephe yapısına, kullanılan inşaat malzemesine kadar çok sayıda etkene bağlı olarak hesaplanır. Ev kredisi kullanmak için satın almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile kredi kullanmak istediğiniz bankaya giderek başvuru yapmalısınız. Banka görevlileri bilgilerinizi alarak kredi şartlarını size söyleyip kredi sözleşmesini size imzalatacak ve kredilendirme işlemlerini başlatacaktır. Ekspertiz firmasının yaptığı çalışmaya göre size maksimum ev bedelinin %80'i oranında kredi kullandırabilirler. %20'lik kısım sizde nakit olarak bulunmak zorundadır. Bankalardan kullanacağınız konut kredisi veya ev kredisi faiz oranlarını da takip etmeniz gereklidir. Ülkemizde sürekli değişkenlik gösteren kredi faiz oranları 1.19 ile 1.45 arasında değişmektedir.  Faiz oranlarını bankalara göre analiz ederek sizin için en avantajlı bankadan ev kredisi kullanmalısınız.

Ev alırken dikkat edeceğimiz etkenlerden birsi de sıfır ev ile eski evlerin fiyat farklarıdır. Sıfır ev ile eski bir evin değeri ve kredilendirme oranları farklıdır. Eski bir evin risk payı daha fazla olduğu için kredilendirme oranı % 60 oranında olmaktadır. Bankalar risk çalışması yaparak riski minimalize etmek adına kredilendirme oranını azaltmaktadır. Hayaliniz olan bir evi satın almak için öncelikle ev nasıl alınır sorusunun cevabı olan adımları tek tek uygulamak gereklidir. Satın almak istediğiniz evin bedelini öncelikle ilgili belediyenin tapu müdürlüğüne giderek evin rayiç bedelini öğrenmeli, evin tapusu üzerinde şerh olup olmadığını ve tapunun bir kişiye ait olup olmadığını öğrenmek gereklidir. Tapu ile ilgili çalışmaları bitirdikten sonra yapılması gereken ikinci adım evin bulunduğu lokasyondaki diğer evlerin ve çevre de bulunan muadil evlerin fiyatları ile ilgili araştırmalar yapmaktır. Yapacağınız bu araştırmalar ile evinizin gerçek değerini belirlemiş olursunuz.

Ev kredisi kullanarak yeni bir eve sahip olmak ve hayatınızın geri kalanında huzurlu bir hayat yaşamak için satın alacağınız evin sosyal yaşam imkanları sizi tatmin edecek düzeyde olmalıdır. Sosyal hayat insanın deşarj olacağı ve önemli ihtiyaçlarını gidereceği özellikleri içerir. Eğer eviniz, okula, hastahaneye, sinemaya, tiyatroya ve şehir merkezine uzak bir lokasyona sahip ise sizi her zaman zorlayacak bir yaşama sahip olursunuz. Aksi durum geçerli ise her zaman mutlu olacağınız bir eve sahip olmuş olursunuz. Sosyal yaşam, hayatınızın geri kalanında sizi mutlu edecek ve ihtiyaçlarınızı sizi zorlamadan karşılayacak özelliklere sahip olduğunda pratik ve yaşamaktan mutlu olacağınız bir hayata sahip olabilirsiniz. Evinizin sosyal yaşam imkanları sizi tatmin etmediğinde verdiğiniz emekler ve ev satın almak için harcadığınız zaman size negatif sonuçlar olarak geri dönecektir. İhtiyaçlarınıza cevap veren, sizi tatmin eden ve ödeyeceğiniz miktarı tam olarak karşılayan bir eve sahip olmak için araştırmalarınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. 

Lokasyon

Lokasyon, satın alacağınız evin değerini belirlemede ve hayatınızın geri kalanını rahat, huzurlu bir şekilde geçirmenizde çok önemlidir. Şehir merkezi, hastahane, okul, alış veriş merkezleri, sinema gibi sosyal yaşam alanlarına yakın olan bir lokasyonda yer alan ev hem daha fazla değerlenecektir hem de size pratik bir yaşam imkanı sağlayacaktır. Ev satın alırken kullanacağınız ev kredisi veya konut kredisi de lokasyona bağlı olarak değişkenlik gösterir. Değer kaybı yaşamayacak olan bir gayrimenkul için kredi kullanacağınız banka size kolaylık sağlayabilir ve ekspertiz ücreti dahil size avantaj sağlayan şartlar ile kredi kullandırabilir.

Evin mevcut durumu

Yeni bir ev satın alırken eğer sıfır ev düşünmüyorsanız yapmanız gereken ikinci el evlerin mevcut durumunu bu konuda uzmanlaşmış kişilerden yardım alarak analiz etmektir. Satın alacağınız ev incelemek ve mevcut yapısı hakkında bilgi edinmek hem evin değeri ile ilgili size bilgi verecektir hem de evinizi satın aldıktan sonra yapacağınız harcamalar için gerekli bütçe hakkında size bilgi verecektir. İkinci el evleri inceleyen, evlerin mevcut yapısı hakkında raporlar hazırlayan uzmanların yanında ev konusunda ve evin değerlenmesi konusunda uzman olan emlakçılardan da yardım alabilirsiniz. Emlakçılar, bu işi profesyonel bir şekilde yaptıkları için hangi bölgedeki evin ne kadar değer kazanacağınız, evin gerçek durumunun ne olduğunu ve değerinin ne kadar olduğu hakkında siz bilgi verecektir. Satın alacağınız ev ile ilgili olarak bir profesyonelden yarım alarak emeklerinizin karşılığını tam olarak almalısınız.

Evin odaları ve yaşam alanları

EGEUMUT ÇELİK YAPI – GALVANİZ ÇELİK EV:  tarz Evler, Modern
EGEUMUT ÇELİK YAPI

GALVANİZ ÇELİK EV

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Bir ev satın almadan, konut kredisi için başvuru yapmadan önce evin, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ev olup olmadığını incelemelisiniz. Bir evin yaşam alanları size hitap ediyorsa, ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, evi satın aldıktan sonra ekstra bir masraf oluşturmayacaksa ve ıslak hacimlerinin dekorasyonu, genişlikleri sizi tatmin ediyorsa bu evi rahatlıkla satın alabilirsiniz. Banyo, tuvalet ve ebeveyn banyosu gibi alanlar istediğiniz dekorasyona ve özelliklere sahip değilse, diğer yaşam alanları istediğiniz özelliklere sahipse yapılması gereken dekorasyon bütçesi ayırmak ve ıslak hacimleri yeniden dekore etmektir.  Yapacağınız dekorasyonlar ile ilgili olarak farklı fikirler edinmek için ilginizi çekecek banyo dekorasyonlarını inceleyebilirsiniz. Hayal ettiğiniz evin size konforlu bir hayat sunması için  yenileme ve dekorasyon işlemleri için bir bütçe ayrılması gerektiğini unutmamalısınız.

Kredi hesaplama

Satın alacağınız ev için öncelikle elinizde bir miktar nakit para bulunması gereklidir. Ev kredisi ve konut kredisi hesaplanırken  evin mevcut durumu ve rayiç bedeli belirlenir, bu bedelin en fazla % 80'lik kısmı size kredi olarak kullandırılır. Geriye kalan %20'lik kısım sizin nakit olarak ödemeniz gereken bedeldir.  Kredi hesabı yapılırken evin rayiç bedeli, evin amortisman bedeli, kredi geri ödeme süresince evin kazanacağı değer, ve faiz oranını içeren bir formül kullanılır. Bu formül içinde yer alan kredi vade süresi ve  faiz oranı ödeyeceğiniz kredi tutarını belirler. Güncel faiz oranları evin türüne göre 1.19 ile 1.40 oranlarında değişmektedir. Evinizin büyüklüğü, arsasının genişliği, evin mevcut durumu ve yaşı, yıpranma payı gibi etkenler kredi hesaplanırken göz önünde bulundurulan etkenlerdir. 

Yenileme masrafları

yücel partners – GÜRSOY COTTAGE:  tarz Evler, Kırsal/Country Ahşap-Plastik Kompozit
yücel partners

GÜRSOY COTTAGE

yücel partners

Bir ev satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli etken evi satın aldıktan sonra yapılacak masraflar için ayrılacak bütçedir. Her ev aynı özelliklere sahip olmadığı gibi evin bazı odaları kusursuz iken bazı odalarında rutubete bağlı kabarmalar, dökülmeler meydana gelebilir. Bu durumda rutubetten kurtulmak için yapılacak yenileme işlemlerine yarılacak bütçeler belirlenmeli ve evin değeri bu bütçeye göre belirlenmelidir. İnsanı gam evi nem öldürür ata sözünü dikkate alırsak bir ev için en tehlikeli etken nemdir. Evde oluşan nem ve rutubeti yok etmek ve evin görsel özelliklerinin azalmasının önüne geçmek için nemden kurtulma yöntemlerini bilmelisiniz. Satın alacağınız evde oluşan nem ve rutubeti yok etmek, konforlu bir hayat sürmek için kesin çözümler sunan ve şaşırtıcı bilgiler içeren  rutubet ve nem sorunu hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızı incelemelisiniz. 

Bahçe düzenlemesi

Bir evi satın almadan önce evin mevcut durumunun yanında evin bahçesi ve bulunduğu arsayı da incelemeniz gereklidir. Eğer evinizin bahçesi düzenli ve şık bir bahçe peyzajına sahip ise şanslısınız demektir. eğer bahçe içinde her hangi bir düzenleme yoksa ve yeterli bir peyzaj yapılmamış ise ev yenileme bütçesi içinde peyzajı da eklemeniz gereklidir. Şık bir bahçe peyzajı ile kusursuz bir bahçeye sahip olabilir satın aldığınız evde mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilirsiniz.

Bu bilgiler ilginizi çekti mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!