Prefabrik ev ne kadara mal olur?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Prefabrik ev ne kadara mal olur?

Meral Eser Meral Eser
ersin usta prefabrik – ersin:  tarz Evler, Modern
Loading admin actions …

Prefabrik evler, kullanım amaçlarına göre metrekare bakımından her alana yerleşebilen modüler yapı sistemleridir. Montaj edilecek parçaların plana göre doğru ve ölçülü olarak önceden hazırlanması ve yerinde monte edilmesi ile inşa edilir. Kısa sürede inşa edilen yapı sistemleridir, vakit kaybını önler. Pratik çözümler sunar ve ekonomik bir alternatiftir. Betonarme sistemler ya da çelik yapılara oranla prefabrik konutlar malzemelerine göre daha az maliyetlidir ve düşük bütçe ile inşa edilen örnekleri mevcuttur. Günümüzde prefabrik yapılar son derece modern ve şık konut projeleri için de ilham veren örneklere sahiptir. Geniş ya da uzun bir alan mesafesinde kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde planlanabilirler. Bu yazımızda Türkiye'den prefabrik sistemlerle inşa edilen yapı örneklerine yer verdik. 

Prefabrik yapılar, tek katlı ya da çok katlı inşa edilebilirler. Malzemeler bakımından farklılık gösterebilir ve malzeme farkı bütçeyi doğrudan etkiler. Metrekare bakımından her plana uygun ve kullanıcı ihtiyaçlarını esas alacak şekilde tasarlanabilirler. Villa tipi prefabrik konut projeleri mevcuttur. Bir ailenin tüm ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak prefabrik villa örneklerini inceleyeceğiz. Prefrabrik sistemlerde okul, kütüphane, ofis ya da farklı amaçlarla iş yeri projeleri için inşa edilebilirler. Prefabrik yapılar, geçici süreli inşa edilip demonte edilerek malzemeler tekrar kullanılarak yeniden inşa edilebilecek modüler sistemlerdir.

Müstakil villa tipi prefabrik konutlar

homify:  tarz Evler, Modern

Gelişen yapı teknolojileriyle mimarlık sektöründe son derece cazip ve rüyalarınızı süsleyebilecek prefabrik konut projeleri mevcut. Birikimlerinizle yeni bir ev yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Prefabrike sistemler, hem ekonomik hem de kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam çözen bir alternatiftir. Prefabrik konutlar, diğer yapı sistemlerine kısa ya da uzun vadeli kalıcı çözümler sunabilir. İlk örneğimizde bir ailenin tüm ihtiyaçlarını muntazam karşılayan verandalı prefabrik bir konut modeli görmektesiniz. Verandalı müstakil konut, bahçeli bir ev hayal edenlere ilham verebilir. 

Eğimli beşik çatı formu ile geleneksel izler taşıyan konut, sıcak atmosferiyle huzur veren yaşam alanları sunuyor. Müstakil bir konut sahibi olmak için cebinizi yakmayan bütçelerle alternatif prefabrik konut projelerini mutlaka gözden geçirin. Ayrıca, homify'da inşaat şirketleri ile ilgili bir kataloğa ulaşmak için, arama kriterlerini bulunduğunuz şehre göre belirleyerek aradığınız niteliklerde en doğru profesyonele ulaşabilirsiniz. 

Neden diğer sistemlere oranla daha ucuzdur?

Prefabrik ev fiyatları, betonarme sistemlerden çelik yapı sistemlerine daha düşüktür. Ekonomik açıdan avantaj sağlayan özelliklere değinecek olursak kısa sürede montajlama yapılarak iş yükü ve süresini büyük oranda düşürmesini sayabiliriz. Adı üzerinde fabrikasyon ürü olan malzemelerin önceden çizilen planlara göre doğru ve ölçülü hazırlanması ve yalnızca yerinde kolaylıkla monte edilerek iş yükü ve süresini en aza indirgemesi bu işi ekonomik yapan sebepler arasında yer alıyor. Prefabrik ev neden ucuz diye bakarsanız, kolay işçiliğin burada önemli bir faktör olmasını hatırlatabiliriz. 

Kurulum önceden planlanır. Dolayısıyla vakit kaybı en aza indirgendiği gibi iş yükü hafifler ve işçilik masrafları azalır. Pratiklik ve basit kullanım özellikleri ile zaman kazancının yanı sıra hata payını minimuma düşürür. Önceden belirlenen doğru ölçülerle hesaplanan ve hazırlanan her yapı elemanı, monte edilirken sorun oluşturmaz ve inşa sürecinin aksamadan ilerlemesini sağlar. Birçok yönden kazandırdığı avantajları ile maddi açıdan cebinizi yakmayacak ölçülerde bir sonuç ortaya çıkar. 

Avantaj ve dezavantajları -1

Öncelikle ekonomik açıdan her bütçeye hitap etmesi bir avantajdır. Düşük bütçe ile küçük olsun benim olsun dediğiniz bir eve sahip olmanız mümkün. Taşınabilir özelliklerde olması bir artıdır. Demonte olabilme özelliği taşıyan yapı elemanları, fabrikasyon ürünü olan önceden ölçüleri belirlenen modüllerden oluşur. Modüler sistemde demonte edildikten sonra istenilen arazide yeniden montaj edilme özelliği taşır. Dolayısıyla her seferinde malzemeler için ekstra masraf etmenizi önler ve yeniden sökülüp inşa edilebilir.

Kullanıcı sayısına göre dizayn edilebilirler. Kullanım amaçları ve ihtiyaçlarına göre farklı malzemelerle kalıcı ya da geçici suretle inşa edilebilirler. Kısa vadeli bir ofis alanından uzun vadeli bir oturma alanına birçok amaca hizmet eder. Demonte ve montajlama aşamaları kısa vadede tamamlanabilir ve zaman kaybına sebep olmaz.

Avantaj ve dezavantajları -2

Betonarme sistemlere göre kullanılan malzemeler açısından bina yükü büyük oranda daha hafiftir, bu da bir avantajdır. Özellikle deprem hasarlarına karşı önlem almak amacıyla hafif malzemelerin hayat kurtardığı, ağır yük teşkil eden malzemelerin ise kazalara sebep olduğu bilinmektedir. Olası kazalara karşı can ve mal kaybını önleyen hafifliğin yanı sıra esneklik de mevcuttur. Özellikle vidalarla birleştirilen çelik profillerin esneme payı vardır. Bu da herhangi bir sarsıntıya karşı dayanımı kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Betonarme yapıda olduğu gibi ağır yük teşkil eden temeller yerine daha hafif malzemeler ve basit yöntemler kullanılır. Bilindiği üzere beton, binalarda ağır yük oluşmasının ana sebeplerindendir. Çevresel koşullara uygun tasarlanabilir ve çevre kirliliğine sebep olmayacak şekilde dizayn edilebilirler. 

Hafif malzemelerin kullanımı avantaj olduğu kadar dezavantaj da içerir. Özellikle çatı örtüsü, hafif malzemeden ötürü sert hava koşullarına daha az dayanıklıdır. Aynı mevzu prefabrik konutların cepheleri için de geçerlidir. Bu aşamada gerek çatı örtüsünün gerekse cephe kaplaması malzemeleri ve sistemlerini rüzgara ve soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir.

Maliyet

Prefabrik evlerin maliyeti, kullanıcı sayısı, metrekare ve yapı malzemeleri gibi kriterlere göre değişmektedir. 2018 yılı dubleks konut fiyatları için birkaç örnek verelim: 100 metrekarelik bir alana yerleşen bir prefabrik dubleks ev için yaklaşık olarak 75 bin TL veya üzeri ödemeniz gerekebilir. Burada önemli olan kıstas, yapı malzemelerinden kaplama ya da ince işlere göre değişir. Yaklaşık olarak 40 yıl ila 70 yıl ömrü olacak şekilde tasarlanan prefabrik konutlar için maliyet artabilir. Profesyonellerle yaptığınız anlaşmalar sonucu inşa süreci ve süreç dahilindeki ücretler yapılan anlaşmalara bağlık olarak değişebilir. 

100 metrekarelik bir alana yerleşen tek katlı bir prefabrik konut projesi, yaklaşık olarak 60 bin TL üzerinden başlar. Kullanılan yapı malzemeleri ve kaplamalar, süreç içerisinde döviz kurlarından etkileniyorsa bu fiyatlar değişebilir. Yapılan anlaşmalara ve verilen garantilere bağlı olarak 120 metrekarelik tek katlı bir prefabrik konut için ücretler 80 bin TL'den başlamaktadır. Prefabrik ev kaça mal olur diyorsanız, öncelikle kat sayısı ve alan belirlemeniz gerekir. İnce işlerde kullanılan malzemelerin uzun ömürlülüğü gibi kıstaslar fiyatı arttıracaktır.

Tripleks villa için fiyatlandırmalar, 100 metrekarelik bir alan için 140 bin TL üzerinden başlar. 1+1 prefabrik konut için 40 metrekarelik bir alan 28 bin TL'den başlamaktadır. 75 metrekarelik 2+1 bir konut için minimum 50 bin TL'yi gözden çıkarmanız gerekecektir. 120 metrekarelik 3+1 konut ise yaklaşık olarak 73 bin TL üzerinden başlar. 150 metrekarelik 4+1 bir konut projesi yaklaşık olarak 100 bin TL'den başlar. Metrekare arttıkça ücretler artar, malzeme kalitesi ya da uzun ömürlülük kıstaslarına göre fiyatlandırmalar artmaktadır. 2018 yıl prefabrik konut fiyatları bazı dönemlerde güncellenerek artabilir ya da kampanya tekliflerle indirimler sağlanabilir.

Bakım

Giydirme cephe kaplamaları farklı malzeme türlerine göre ayrı bakım gerektirebilir. Doğal ahşap ya da suni ahşap kaplama çözümleri muntazam bir cephe dizaynı oluşturmanızı sağlayabilir. Uygulanacak stil ve tarzdan, kullanılacak malzeme ve detay unsurlarına birçok faktör bütçeyi doğrudan etkiler. Maliyet ve fonksiyonellik bakımından avantaj sağlayan prefabrik konut projeleri, son derece modern ve şık konut projelerinin iskeletini oluşturabilir. Dış cephe kaplamaları yenilenebilir nitelikte olabilir. Değişimi sağlanan giydirme cephe kaplamaları birbirinden farklı sistemlerde dizayn edilebilir. Yapıda kullanılan malzemelerin dayanım gücü ve ömrüne bağlı olarak dönem dönem zedelenen kaplamalar ya da boyalar yenilenebilir. Uzun ömürlü bir prefabrik yapı için inşa sürecinde dayanımı kuvvetli malzemeleri seçebilirsiniz. İhtiyaç duyulduğunda zedelenmelere karşı önlemler alınmalı. Giydirme cephe malzemeleri muntazam bir görünüm sağlayacak şekilde prefabrik konut projelerinde kullanılabilir. Boyama ya da kaplama malzemeleri ile yenilenen konut cephesi yeni bir çehre sahip olabilir. Prefabrik konut projeniz için kullanılacak uygulama sistemleri, malzemeler ve bakım gibi kriterlere önem vererek yapının ömrünü uzatabilirsiniz.

Prefabrik konut projelerini incelemek isterseniz, 'İlham verecek 30 prefabrik ev modeli' başlıklı yazımızdaki örnekleri gözden geçirebilirsiniz.

Prefabrik konutlarla ilgili bu yazımızı faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!