Açık renk koltuk almak isteyenler için tavsiyeler | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Açık renk koltuk almak isteyenler için tavsiyeler

Meral Eser Meral Eser
Trend Koltuk Modelleri Mahir Mobilya Rustik
Loading admin actions …

Yaza girmek üzereyiz. Daha ferah bir atmosfer oluşturmak için dekorasyonda iç açıcı renkler kullanmak isteyebilirsiniz. Zemin kaplamalarından mobilya ürünlerine, açık renkler ferah bir atmosfer oluşturacak, estetik unsurlarla göze hitap edecektir. Açık renk tonları zemin kaplamalarında tercih edildiğinde daha geniş bir alan algısı yaratır ve derinlik katar. Peki ya mobilyalar? Geçmişten günümüze kanıksanan bir yaklaşımdır; açık tonlar özellikle koltuk modellerinde leke ve kir tutması bakımından tercih edilmez. Nitekim, koltuk modelleri için açık tonlar kullanmak cesaret isteyen bir yaklaşım olarak değerlendirilirdi. Günümüzde ise temizleme kolaylıkları sunan koltuk yüzeyleri ve kaplama türleri vasıtasıyla açık tonlardan kaçınmaya gerek kalmıyor. Birçok insanın açık renk tonlarını tercih ettiği göz önüne alınırsa daha huzurlu ve ferah bir atmosfer oluşturmakla kalmaz, açık renk tonları derinlik katan unsurlar taşır. Bir yaşam alanını olduğundan daha geniş ve ferah gösterir. Artık koyu renk tonlarını kullanmak mecburiyetinde değilsiniz. Kolay silinebilen ve temizlenebilen açık tonlarda koltuk modelleri ile konfor sağlayabilir ve ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Açık renk koltuk modeli almak isteyenlere ilham verecek öneriler derledik, alt başlıklarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Genel temizlik

Trabcelona Design – münih corner: modern tarz , Modern
Trabcelona Design

münih corner

Trabcelona Design

Günümüzde kolaylıkla silinebilen ve leke bırakmayan tekstil ürünleri ve zemin kaplamaları ile koltuk modelleri mevcut. Kir ve lekeler kumaşa nüfuz eder. Dolayısıyla özellikle açık renk koltukların renginin değişmesine sebep olmasını önlemek gerekir. Kullanım sonrası eşyaları yerine koymanız vakit kaybını önler. Koltuk üzerinde bırakılan eşyalar, ürünler, sehpalarda yiyecek ve içecekler için de geçerlidir. Her kullanım sonrası kaldırılan eşyaların yanı sıra bir el süpürgesi yardımıyla dökülenleri hızlıca süpürmeniz ve dekoratif yastıkları düzenlemeniz yeterlidir.

İlgili temizlik malzemeleri

Ancona Koltuk Mahir Mobilya Rustik
Mahir Mobilya

Ancona Koltuk

Mahir Mobilya

Uzun vadede kullanım sonrası koltuklarınızın renklerinin solmasını istemezsiniz. Dolayısıyla detaylı temizlik için belirleyeceğiniz günler bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. 

Temizlik aşamalarında kullanılabilecek bazı malzemeler:

Sıcak su,

Açık renk bir bez,

Açık tonlarda bir sünger,

Sıvı bulaşık deterjanı,

Elma sirkesi (mümkünse açık tonlarda),

Karbonat,

Mikrofiber ya da pamuk gibi kumaşlarla temizlik bezi.

Detaylı temizlik: Koltuk silme

Çeşme Port Alaçatı Modern Oturma Odası EKE Mimarlık Modern
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

Sıcak suyu bir kabın içerisine koyun. Sıvı bulaşık deterjanını ekleyin. Bol miktarda köpürene kadar karıştırın. Lekelerin kolaylıkla çıkmasını istiyorsanız sıcak su kullanmanız şarttır. Çok fazla soğumadan açık renkteki temizlik bezinizi suya batırın ve ardından suyunu sıkın. Temizleme suyuna ayrıca sirke ya da karbonat ekleyebilirsiniz. Fazla miktarda su bırakmayın ki koltuğa bulaşmasın. Suyu sıkılan beyaz bir bez ile koltuk yüzeylerini silebilirsiniz. Dairesel hareketlerle koltuğunuzun yüzeyini silin. Çok fazla su akıtmamaya özen gösterin. Aksi takdirde fazla sudan ötürü kötü kokular ve hatta küflenme oluşabilir. 

Avantaj: Derinlik katan unsurlar

Trabcelona Design – lenova consept: modern tarz , Modern
Trabcelona Design

lenova consept

Trabcelona Design

Açık renk tonları, özellikle küçük alanlar için ferah bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Son derece ferah ve geniş bir görünüm sağlar. Koyu renkler özellikle küçük yaşam alanlarına karanlık ve kasvetli bir hava oluşturacaktır. Daha geniş görünmesini sağlamak ve yaşam alanına derinlik katmak için açık renk tonlarına yönelebilirsiniz. Pastel renklerin gözü okşayan açık tonları ile iç açıcı bir oturma alanı döşeyebilirsiniz.

Avantaj: Kontrast öğeler

Sunflower Villa Klasik Oturma Odası homify Klasik
homify

Sunflower Villa

homify

Özellikle döşeme zemini kaplaması ile kontrast oluşturmak istiyorsanız, koyu renk lamine parkelerinizle açık renk tonlarınızda koltuk modelleri kontrast oluşturacaktır. Böylelikle zıt renklerle daha dinamik bir atmosfer oluşturabilir, şıklık yakalayabilirsiniz. Farklı stil ya da tarzlarda mobilya ürünleri ile bir araya getirirken göz yormaz. Klasik stil zarafetin dekorasyonda fark yarattığı bu salon dekorasyonu Türkiye'den bir firmanın imzasını taşıyor.

​Dekorasyonda fark yaratan beyaz koltuklar

Trabcelona Design – Medcezir çanta koltuk: modern tarz , Modern
Trabcelona Design

Medcezir çanta koltuk

Trabcelona Design

Nötr gri tonları ile beyazın muntazam uyumu göz okşuyor. İster modern ister klasik bir tarz yakalayın; oturma odalarında şıklık yakalamanızı sağlayacak beyaz mobilyalar daha ferah bir görünüm sağlayacaktır. Beyaz koltuk modelleri için kolaylıkla silinebilen özel tekstil ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca koltuk yüzeylerinin çıkarılıp yıkanabildiği modeller pratik kullanım olanakları sunuyor.

Avantaj: Yıkanabilir koltuk örtüleri

Trabcelona Design – medcezir corner: modern tarz , Modern
Trabcelona Design

medcezir corner

Trabcelona Design

İster fermuar ister düğmeler ya da çıtçıtlar kullanın, koltuklarınızda kullandığınız kılıfları çıkarıp yıkayabilme kolaylığı sunan modelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle sıklıkla elle silme ya da çitileme derdiniz olmaz. Belirlenen temizlik günü planlarına uyarak belli aralıklarla sıcak suda yıkamanız yeterlidir. Kolaylıkla silinebilen veya yıkanabilen koltuk kılıflarını pratik yöntemlerle temizlemek hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Dezavantaj: Koyu renk koltuklar kadar leke saklamaz

Mekan Tasarımı Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Herhangi bir kir ya da leke oluşmasına karşı koyu renk koltuk modelleri kadar muntazam bir görünüm sağlamaz. Dolayısıyla kolaylıkla silinebilen açık renk tonları tercih etmeniz bu işi kolaylaştıracaktır. Özellikle beyaz ağırlıklı kullanılan koltuk modellerinde zor lekeler için temizleme suyuna sirke ya da karbonat ekleyebilirsiniz. Koyu renkler, genellikle kir ve lekeleri saklar. Bu açıdan olası bir kaza sonucu oluşan lekeleri saklamanız özellikle çok açık tonlardaki koltuk modellerinde daha zor olacaktır. 

Minimalist yaklaşım

Daire Tasarımı Minimalist Oturma Odası Ysk Tadilat Minimalist
Ysk Tadilat

Daire Tasarımı

Ysk Tadilat

Minimalist stil yaklaşımla dizayn edilen koltuk modelleri dekorasyonda fark yaratıyor. Son derece şık ve göz alıcı beyaz koltuk modelleri için formu ön plana çıkaran ve yalın çizgiler yakalayan koltuk modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer sade çizgiler kullanmak istiyorsanız açık renk tonları ile formu daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Yalın çizgilerle göz karmaşası oluşturmadan ve eşya kalabalığına mahal vermeden minimalist çizgiye sahip açık renk koltuk modellerini tercih edebilirsiniz.

Dezavantaj: Hijyen sorunu

Ferahlığın adresi Akdeniz Oturma Odası İdea Mimarlık Akdeniz
İdea Mimarlık

Ferahlığın adresi

İdea Mimarlık

Hijyen sorunu renk açıldıkça artar. Dolayısıyla kalıcı lekeler için temizlik ihtiyacı daha fazla olacaktır. Eğer çok açık renk tonlarını tercih ediyorsanız, koyu renkli koltuk modellerine oranla daha fazla temizlik yapmanız gerekecektir. Özellikle beyaz renk koltuk modelleri için suyun sıcaklık oranını arttırmanızı tavsiye ederiz. Kalıcı leke ya da kirleri çıkarırken koltuk döşemesinde kullanılan malzemenin kalitesini kontrol edin ve temizlerken zedelenmesini önlemeye çalışın. 

Ayrıca, homify'da döşeme ustaları sekmesine tıklayarak uzmanların iletişim bilgilerine ulaşabilir, ilgili çalışmaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 

Salon dekorasyonu ile ilgili farklı stillerde ilham veren projeler için, 'Salon dekorasyonu örnekleri ve 12 parlak fikir' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Açık renk koltuk modelleri kullanmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!