Çelik ve betonarme yapıların arasındaki farklar Prefabrik ev maliyetleri ve prefabrik evlerin size sunduğu avantajlar

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Çelik ve betonarme yapıların arasındaki farklar

umit atdağ umit atdağ
Murat  Kaya Mimarlik Ltd. Sti. – Konutlar:  tarz Evler, Modern
Loading admin actions …

Ev sahibi olmak isteyenlerin yeni trendi olan çelik konstrüksiyon evler; ekonomik bütçelere inşa edilebilir ev modelleri olması nedeniyle  tercih sebebi olmuş ve günümüzde yaygınlaşmıştır. Ülkemizin deprem kuşağında yer alıyor olması ve belirli aralıklar ile şiddetli depremler meydana gelmesi nedeniyle depreme dayanıklı alternatif ev modelleri geliştirilmesi ihtiyacı doğmuş, geliştirilen yeni modellerden biri de çeliklerin birleştirilmesi ile elde edilen çelik konstrüksiyon ev modelleri olmuştur. Dayanım gücü çok yüksek olan çelikler ile inşa edilen evler deprem sırasında esneme özelliği ile daha fazla mukavemet göstererek betonarme bir eve göre daha güvenli ev modeli olarak hayati riski en aza indirgemiştir.Ayrıca çeliğin ekonomik olması, dayanıklı olması ve esneme özelliği ile çelik konstrüksiyon evler daha cazip ev modelleri haline gelmiştir. Betonarme ve çelik ev modellerinin karşılaştırılması yapıldığında çelik konstrüksiyon ev modelinin avantajları betonarme eve göre oldukça fazladır. Çelik ve betonarme yapıların karşılaştırılması için öncelikle maliyet kalemleri incelenmelidir. İki katlı betonarme bir yapının maliyeti günümüzde 250.000 TL iken çelik konstrüksiyon bir evin fiyatı ortalama olarak 140.000 liradır. Ekonomik bir bütçe ile ev sahibi olmak istiyorsanız çelik ev tam size göre bir ev olacaktır. Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklılık baz alındığında çelik ev modelinin; çelik birleştirme noktaları ve mesnet noktaları esneme özelliği oluşturur. Bu özellik yüksek salınımlarda dahi birleşim noktalarında kopma meydana getirmez ve yıkılma riski çok azdır. Betonarme yapılar doğal afetlerde esneme özelliğine sahip olmadığı için çelik eve göre daha kısa süre de yıkılma riskine sahiptir. Betonarme yapılarda kullanılan demir miktarı ve beton kalitesi dayanıklılık özelliğini üst noktalara taşır. Ancak günümüzde inşaat maliyetlerinden dolayı belirlenmiş olan standartların taban özellikleri uygulandığından betonarme bir ev için deprem anında yıkılma riski oldukça yüksek olmaktadır. 

Çelik ve betonarme yapıların karşılaştırılması yapılırken inşa etme süreleri de kıyaslanabilir. Çelik konstrüksiyon evler çok kısa süre de inşa edilirken betonarme evler çok daha uzun sürelerde inşa edilir. Çelik birleştirme işlemleri kaynak, vida ve kelepçe kullanılarak yapıldığı için betonun kuruması için gerekli süreler çelik ev modeli inşa süresini etkilemez.. Bu açıdan iki katlı bir çelik ev ortalama 10 gün içinde inşa edilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Betonarme ev modelinde bu durum çok daha uzun sürelere yayılmaktadır. İki katlı betonarme bir evi inşa etmek için en az 90 günlük bir süre gereklidir. Bu açıdan çelik konstrüksiyon ile inşa edilen evlerde yapılan inşaat işlemleri  ve süresi sizin için avantaj teşkil etmektedir. Çelik konstrüksiyon ev modelinde kullanılan çelikler, birleştirme elemanları  fabrika ortamlarında test edilerek üretildikleri için deprem anında çekme ve kopma testlerinde gösterdikleri mukavemetleri göstereceklerdir. Bir anlamda beklenen tepkiyi çelik evlerde görebilir ve hangi şiddette depremlerde yıkılma riski ile karşı karşıya kaldığınızı bilebilirsiniz. Ancak betonarme bir ev için aynı durum söz konusu değildir. Betonun mukavemeti farklı, demirin mukavemeti farklı ve kullanılan duvar örme malzemeleri ( ytong, tuğla, kiremit, taş ) mukavemeti farklı olduğu için  deprem anındaki mukavemeti net olarak kestiremezsiniz. Çelik ev modelinin bir diğer avantajı da inşa işlemi bittikten sonra kullanıma hazır hale gelmesidir. Çelik konstrüksiyon işleminden sonra dış cephe kaplaması yapılarak teslim edilen evde artık yaşayabilir ve bu evi barınma alanı olarak kullanabilirsiniz. Ancak betonarme bir ev için bu durum söz konusu değildir. Kaba inşaatı biten betonarme bir evin kolon ve kirişler arası duvarları örülmeli, duvar örme işleminden sonra  sıva işlemi ve boya işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemler ortalama olarak evin inşa süresini % 40 oranında uzatacaktır. Çelik ev modelinde uygulamayı yapacak kişilerin işinin ehli, kalifiye eleman olması gereklidir. Herkes çelik ustası olarak görev yapamaz. Ancak betonarme bir ev inşaatında herkes çalışabilir ve belirli bir yeterlilik gerektirmediği için inşaat hataları maksimum düzeyde gerçekleşecektir. Bu durum inşaat maliyetini ve inşaat süresini olumsuz etkilemektedir. Bu özellikler göz önüne alındığında sahip olmak istediğiniz çelik konstrüksiyon ev modeli için tasarım aşamasından statik hesaplarına kadar sizinle müşterek kararlar verecek, işinin ehli ustalara ve tasarımcılara sahip profesyonellerden yardım almalısınız. 

Çelik ev avantajları

homify:  tarz Evler, Modern
homify

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut

homify

Betonarme bir eve göre daha hafif olan ve statik açıdan tüm hesapları yapılmış olan çelik ev modelinin dayanağı olan temel için betonarme ev temelleri yüksek ölçülere sahip bir temel gerekli değildir. Bu durum hem maliyet avantajı sağlar hem de evinizin statik açıdan daha sağlıklı olmasına katkı yapar. Çelik ev modeli, denetimi daha kolay bir şekilde yapılabilen, üretim izni olan firmalarca inşa edilen ve şiddetli depremler sonrasında tamiri, onarımı, bakımı daha az maliyet gerektiren bir ev modelidir. Betonarme ev modelinde olduğu gibi bir kısmı yıkılmış olan evin tamamını yıkmak zorunda kalmadan sadece hasar görmüş bölümleri tamir edebilir ve evi yıkmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Betonarme ev modeli dışında dilediğiniz tasarımlarda inşa edilebilen çelik konstrüksiyon ev modeli size daha geniş yaşam alanları ve daha konforlu barınma alanlarına sahip olma şansı tanır. İnşaat firması ile ortak olarak yapacağınız tasarımlar öncelikle ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde yapılacaktır. Yapılacak olan ev tasarımına katkı sağlaması için göz kamaştırıcı güzelliklere sahip, estetiği ve konforu üst düzey olan prefabrik evlerin yer aldığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Prefabrik ev fiyatları

Hannprefabrik – Hannprefabrik dubleks villa: {:asian=>"Asya", :classic=>"klasik", :colonial=>"sömürge", :country=>"kırsal tarz", :eclectic=>"eklektik", :industrial=>"Sanayi", :mediterranean=>"Akdeniz", :minimalist=>"minimalist", :modern=>"modern", :rustic=>"rustik", :scandinavian=>"İskandinav", :tropical=>"tropikal"} tarz ,
Hannprefabrik

Hannprefabrik dubleks villa

Hannprefabrik

Çelik konstrüksiyon ev modeli ülkemizde prefabrik ev modeli olarak biliniyor. Prefabrik evlerin inşaat sürelerinin kısa olması, ekonomik olması ve dilediğiniz tasarımlarda hayata geçirilebilir olması nedeniyle çok yaygın olarak tercih edilmesini sağlamıştır. Prefabrik ev modellerinin maliyetlerinin düşük olması kullanılan malzemenin sadece çelik olması ve birleştirme işleminin kısa sürmesinden kaynaklanmaktadır. Ortalama bir prefabrik evin metrekare fiyatı 400 TL ile 850 TL arasında değişmektedir. Fiyat aralığının üst sınırı, kullanılan malzemelerin yanında dış cephe kaplama malzemelerininde dahil olduğu rakamlardır. Ortalama olarak 600 TL metrekare fiyatına inşa ettirebileceğiniz çelik konstrüksiyon evler betonarme ev modeline göre oldukça ekonomik kalmaktadır. 120 metrekare prefabrik bir evi ortalama olarak 100.000 liraya inşa ettirebilirsiniz. 120 metrekare betonarme bir evin maliyeti ise ortalama olarak 180.000 liraya mal olacaktır. Maliyet avantajının yanında size inşaat süresi avantajı da sunan prefabrik evler  tarzınıza ve yaşantınıza özel olarak da tasarlanabilen ve inşa edilebilen ev modelleridir. 

Çelik ev dezavantajları

Çelik evler her açıdan betonarme bir eve göre avantajlı olsa da dezavantajları da vardır. Çelikler, belirli süreler sonunda bakımı yapılması gereken ve metal yorulmaya maruz kalan malzemeler oldukları için  belirli periyotlarda bakım yapılmasını gerektirir. Çelik ev modellerinde bakım maliyeti gibi bir maliyet kaleminiz oluşacaktır. Çelik konstrüksiyon ev modelinde birleştirme elemanlarının ve yapılan birleştirme işlemlerinin belirli sürelerde kontrol edilmesi, elden geçirilmesi gereklidir. Aksi takdirde birleştirme elemanları görevini yerine getirmeyecek ve evin bazı bölümlerinde yıkılmalar, kopmalar oluşacaktır. Bu nedenle belirli periyotlarda evinizi işinin ehli bir ustaya baştan aşağı kontrol ettirmeli, bakımlarını eksiksiz olarak yaptırmalısınız.

Küçük evler

Betonarme ev modelinde belirli ölçülerin altında ev inşaatı yapılması statik açıdan riskli olmaktadır. Prefabrik ev modelinde bu durum söz konusu değildir. Çelik konstrüksiyon evlerde istediğiniz tüm ölçülerde ev inşa edilebilir. Bu özelliği ile size avantaj sağlayan çelik konstrüksiyon yapılar hayatımızın her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Geniş hangarlardan alış veriş merkezlerine ve barınma alanlarına kadar tüm yapı grupları çelik konstrüksiyon ile inşa edilmektedir. 

Tasarım ve estetik

Betonarme ev modelinde yapılacak olan tasarım sizin ihtiyaçlarınıza, isteklerini ve bir de evin statik hesaplarına bağlıdır. Prefabrik ev modelinde ise durum farklıdır. Statik hesaplar tamamen sizin isteklerinize göre yapılan tasarımlara bağlıdır. Bu açıdan size avantaj sağlayan prefabrik ev modeli dilediğiniz tasarımlarda inşa edilebilir özelliklere sahiptir. Prefabrik ev modellerinde tasarımlar bilgisayar destekli programlar ile yapılır. Bilgisayar üzerinden yapılan tasarımlar ile hem konforu en üst düzeyde sağlayacak hem de evin inşaat güvenliği en üst düzeyde olacak şekilde tasarlanmış çelik evlere sahip olursunuz. Sahip olmak istediğiniz prefabrik ev modeli için ev üreticisi firmanın size sunacağı modellerden birini tercih ederek tasarım sürecini kısaltabilir veya prefabrik ev tasarımlarının püf noktalarını görebileceğiniz Hızlı ekonomik ve kullanışlı çözüm: Prefabrik evler yazımızı inceleyerek tasarımlarınız için fikir edinebilirsiniz. 

Betonarme evler

Betonarme evlerin statik olarak ayakta kalabilmeleri için kiriş ve kolon gibi taşıyıcıların inşa edilmesi zorunludur. Bu kiriş ve kolonlar kullanım alanlarından asgari düzeyde yer işgal ederler. Bu durum arazinizde inşa edeceğiniz evin oturum alanını tam olarak kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Prefabrik ev veya çelik konstrüksiyon ev modelinde bu durum geçerli değildir. Çelik konstrüksiyon elemanlarının tamamı taşıyıcı özelliğine sahip elemanlar oldukları için  ve kolon, kiriş gibi taşıyıcılara gerek duyulmadığı için evin oturum alanını eksiksiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca betonarme ev modelinde uzun yıllar sonra güçlendirme işlemi ile eskimiş kolonları ve kirişleri güçlendirdiğinizde asgfari olarak işgal edilen alan artacaktır. Çelik ev modelinde taşıyıcı elemanın değiştirilmesi ile güçlendirme sağlanır. Böylece evin oturumunda işgal edilen bir alan oluşmaz. 

Bu bilgiler ilginizi sizi şaşırttı mı?
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!