İç mimarlık hizmetleri hakkında sıkça sorulan soruların cevapları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İç mimarlık hizmetleri hakkında sıkça sorulan soruların cevapları

Homify TR Homify TR
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Türkiye’de ev sahibi olma oranları her geçen gün biraz daha artıyor. Eskiden ev sahibi olmak ekonomik sebeplerden ve kentleşmenin yeterince gelişmemiş olmasından dolayı çok daha zordu ve genellikle belli bir yaşın üzerinde ve belirli bir birikime sahip olan varlıklı kesimler ev sahibi oluyordu. Ancak bu durum, ülkemizde inşaat sektörünün gelişmesi ve ev kredisi gibi ödeme kolaylığı sağlayan sistemlerin de yaygınlaşmasıyla yakın geçmişte bir hayli değişti ve oturduğu evde kiracı değil ev sahibi olanların oranı da oldukça yükseldi. Araştırmalar özellikle dünyada 40 yaş altındaki genç nüfusun ev sahibi olma oranı düşerken Türkiye’de yükseldiğini gösteriyor. Emlak araştırmaları aynı zamanda ülkemizde yaşayan nüfusun yüzde 60’ının oturduğu evin sahibi olduğunu gösteriyor. 

Tabii emlak sektörü geliştikçe mimari, iç mimari gibi alanlar da gelişiyor. Bugün ev satın almak isteyenlerin oldukça büyük bir kısmı her şeyi tamamlanmış bir ev almaktansa içini kendi istek ve ihtiyaçlarına göre dizayn edebilecekleri, yaşam alanlarını kendileri belirleyebilecekleri, iç mimari tasarımları tamamlanmamış evler tercih ediyorlar. Bu aynı zamanda bazı durumlarda çok daha ekonomik olabiliyor üstelik. Tabii, emlak dünyasında natamam olarak da adlandırılan bu durumdaki evleri satın aldığınızda her şeyin sağlıklı ve kusursuz olması için mutlaka bir iç mimara ihtiyaç duyuyorsunuz.  

İç mimarların tamamladığı projeler bu kadarla da sınırlı değil elbette. Bugün oldukça yaygın olan konseptlerden biri de özellikle kırsal bölgelerde uzun süredir kullanılmamış, neredeyse harabe durumdaki ya da bir hayli eski evleri oldukça ekonomik fiyatlarla satın alarak yenilemek ve hayallerinizin evine kavuşmak. Arsa satın alıp sıfırdan ev yaptırmak da bugünlerin popüler girişimlerinden biri. Böyle durumlarda da tabii ki mutlaka bir iç mimarla çalışmanız gerekiyor.  

Her şey bir yana, elbette halihazırda yaşadığınız evi yenilemek istediğinizde de iç mimarlara başvurabilirsiniz. Özellikle evde komple tadilat yaptıracaksanız, bazı duvarları kırdırmak, bazı odaların formunu değiştirmek istiyorsanız, kısacası evinizde yapısal bir dönüşüm istiyorsanız profesyonel iç mimarlar sizi hayal ettiğiniz değişime kavuşturacak olan uzmanlardır. Peki iç mimarlarla çalışma süreci nasıl ilerler? İç mimarlık ücretleri cebinizi yakar mı? İç mimarlar projenizin ne kadarından sorumludurlar? İşte merak edilen bu soruların cevapları…

İç mimarlık nedir? Neleri kapsar?

Öncelikle bir iç mimar nelerden sorumludur, neyle ilgilenir, odak noktası nedir gibi sorulardan başlayalım. İç mimari, bir yapının iç mekanlarındaki yapısal özelliklerinin tasarlanma sürecine denir. Yani bir iç mimar, bir yapının iç mekanlarındaki güvenlik, işlevsellik ve estetikle ilgili olan her şeyden sorumludur diyebiliriz. Odaların şekil ve büyüklüklerinden kapıların model ve genişliklerine, pencerelerin konumlarına ve zemin döşemesinin malzeme seçimine kadar her şey iç mimarların çalışmalarının bir parçasıdır. 

İç mimarların en önemli özellikleri binanın mimari durumu hakkında ve kanuni yükümlülükler konusunda eğitimli, bilgili ve yetkin olmalarıdır. Bunun için de ev yaptırırken ya da eski bir evi yenilerken mutlaka bir iç mimarla çalışmaya ihtiyaç duyarsınız. Evinizin iç mekanlarının güvenli ve verimli bir şekilde tasarlanması ancak bir profesyonelin yapabileceği zorlu bir görevdir çünkü. Ancak evini yenilemek isteyenler için de iç mimarlarla çalışmak, hayallerinizdeki evlere ulaşmak için en kestirme yoldur diyebiliriz. Neden mi?

Neden bir iç mimarla çalışmalısınız?

Evinize kendi inisiyatif ve kararlarınızı vererek ve farklı usta ve profesyonellerle anlaşarak baştan aşağı bir tadilat yaptırabilirsiniz elbette. Ancak bu sürecin sizin için çok uzun ve zorlu bir süreç olacağı konusunda emin olabilirsiniz. Duvarların boyası, kapıların değişimi, tesisatların yenilenmesi, zemin malzemesinin seçimi, her şeyin düzenli ve zamanında uygulanması derken çoğunlukla insanların yenileme süreci için ayırdığı bütçenin çok üzerine çıkılıyor ve üstelik yorgunluk ve tam olarak istediği hedefe ulaşamama durumları ortaya çıkıyor. Bunun en önemli nedeni elbette ki bu kadar incelikli bir konuda işin uzmanı olmamamız. Her bir ustayı tek tek organize etmenin bile ne kadar yorucu bir iş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın! 

Oysa bir iç mimarla anlaştığınızda, iç mimar yalnızca evinizin en verimli nasıl kullanılabileceğini size göstermeyecek; aynı zamanda tüm bu zorlu süreci hafifletecek ve kolayca ilerlemesini sağlayacaktır. Özellikle kapsamlı iç mimarlık firmaları genellikle anlaşmalı usta ve malzeme tedarikçilerini bünyelerinde barındırıyor ve size yalnızca karar vermek kalıyor! Üstelik örneğin evinizde yatak odası balkonunu giyinme odasına çevirmek istiyorsanız profesyonel iç mimarlar bunun yönetmeliklere uygun ve güvenli bir şekilde yapıldığına emin olacaktır. Siz kafanıza göre yatak odası balkonunu kapattığınızda şehir yönetmeliklerini çiğnemiş olabilirsiniz ve bir süre sonra bu sizin için büyük sıkıntılar yaratabilir. Ya da oturma odası ve mutfağın arasındaki duvarları yıktırmak ve açık planlı bir sosyal yaşam alanı ortaya çıkarmak istiyorsanız iç mimarınız size evin güvenliğine zarar vermeden, hangi duvarların yıkılabilir olduğuna, hangi duvarların taşıyıcı olduğuna ve asla yıkılmaması gerektiğine dair bilgi verecektir.

İç mimarlık hizmetleri ve ücretleri

Modern Oturma Odası homify Modern

Tabii bu noktada herkesin merak ettiği bir başka soru da: Bir iç mimarla çalışmak bana çok pahalıya patlar mı? Bu sorunun elbette tek ve mutlak bir cevabı yok, seçtiğiniz iç mimara, projenizin büyüklüğüne ve kapsamına, evinizin genişliğine ve istenilen şeylere göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bu konuda öncelikle bilmeniz gereken şey, iç mimarların bilgi, deneyim ve hizmetlerinden farklı şekillerde faydalanabileceğiniz. Yani bütçenize göre yalnızca danışmanlık hizmeti alarak doğru kararlar vermenizi garanti altına alabilir ya da tüm projeyi baştan aşağı bir firma ile çalışarak kolayca hayata geçirebilirsiniz.

- Danışmanlık

MUTFAK TASARIM PROJESİ homify
homify

MUTFAK TASARIM PROJESİ

homify

İç mimari projenin fikir düzeyinden fiziki uygulamaya geçmeden önce, proje sahibinin isteklerinin değerlendirilmesi ve mevzuat ve güvenlik esaslarına uyumlu olup olmadığının kararının verilmesi; daha ideal olan seçeneklerin değerlendirilmesi sürecine danışmanlık diyebiliriz. Yani eğer evinizi yenilemek istiyorsanız profesyonel bir iç mimardan danışmanlık hizmeti alarak her şeyin doğru yapılacağından emin olabilirsiniz. Danışmanlık hizmetini daha yüzeysel bir biçimde ücretsiz olarak ya da oldukça cüzi bir ücretle veren iç mimarlık firmaları elbette var. Tabii bizim tavsiyemiz, oldukça düşük bir bütçe ile, profesyonel bir iç mimarın proje çizimini de gerçekleştirdiği kapsamlı bir danışmanlık hizmeti olacaktır. Çünkü elinizde kapsamlı ve detaylı bir proje olduğunda yapılacak işin kalitesi ve güvenliği de otomatikman artar. Danışmanlık ücretleri proje çizimiyle birlikte 100 metrekare bir konut için ortalama 1700 TL’den başlıyor.

- 3D Görselleştirme

homify İskandinav

Danışmanlık aşamasına ek bir aşama olan 3D görsel proje çizimleri teknolojinin yarattığı yeni nesil programlarla yaşam alanlarının bire bir oran ve üç boyutlu görünümleriyle görselleştirilmesidir. Bu hizmet ek bir ücrete tabidir ancak uygulama sonunda nasıl bir yaşam alanına sahip olacağınızı tam olarak görmek ve olası uygulama sorunlarını önceden belirleyip işe başlamadan düzeltebilmek için oldukça hayati bir hizmettir.

- Kontrolörlük hizmetleri

Özel projelendirme Modern Yemek Odası Öykü İç Mimarlık Modern
Öykü İç Mimarlık

Özel projelendirme

Öykü İç Mimarlık

Başka bir deyişle, anahtar teslim uygulama hizmetleri. Kapsamlı iç mimarlık firmalarından alacağınız bütünlüklü bir proje hizmetinde malzeme seçimlerinden uygulama ve işçiliğe kadar her şeyin kontrol altında olduğu ve uygulama projesinde son şekli verilen tüm tasarım ve detayların hayata geçirildiği baştan aşağı bir hizmetten bahsediyoruz. İşinizi çok kolaylaştıran ve her şeyin yönetmeliklere uygun, binanın mimari yapısı gözetilerek, sizin istekleriniz ön planda tutularak ve evinizin en verimle şekilde kullanılacağı tasarımlarla hayata geçirildiği bu hizmet bedeli biraz pahalı gelse de, sonuçta konfor, kolaylık ve estetik karşılığı göz önünde bulundurulduğunda eşsiz bir yatırım diyebiliriz. Bu kapsamlı iç mimarlık hizmetleri 100 metrekare bir ev için ortalama 6000-7000 TL’den başlar. 

Tabii bu ücretlerin kesin olmadığını ve İç Mimarlar Odası’nın önerdiği minimum rakamlar olduğunu; projelerin bedellerinin çalışacağınız firmanın ve iç mimarların deneyimine, iş yoğunluğuna, evinizin konumuna, bölgesine, tavan yüksekliğine ve apartman ya da müstakil olmasına göre değişeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Bir firmayla anlaşmadan önce…

Menz Design – Banyo: modern tarz , Modern

Bir iç mimarlık firması ile anlaşmadan önce tüm bu değişkenleri de hesaba katmak için farklı firmalardan fiyat almanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Ayrıca karar vermeden önce de firmaların daha önceki işlerine göz gezdirebilir, genç firmaların da proje çizimlerini inceleyebilirsiniz. En ekonomik ve en içinize sinen firmayı bulmak için mutlaka farklı profesyonellerle görüşmenizi tavsiye ediyoruz. 

Bir de her işte olduğu gibi iç mimarlık işlerinde de yine İç Mimarlar Odası’nın önerdiği örnek sözleşmeyi baz alan bir sözleşme imzalamayı da unutmayın. Sözleşmeler yalnızca resmi birer formalite değil aynı zamanda hem işverenin hem de profesyonel firmaların haklarını koruyan yasal evraklardır. 

Evinizin iç mimari tasarımı bittiğinde evinizi nasıl döşeyeceğiniz hakkında da farklı fikirlerden ilham almak isterseniz bkz: Türk tasarımcılardan yaratıcı dekorasyon fikirleri

Bu bilgiler işinize yaradı mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!