Sıcak renkler: Ev dekorasyonunda kırmızının büyüsü! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sıcak renkler: Ev dekorasyonunda kırmızının büyüsü!

Meral Eser Meral Eser
Klasik Yatak Odası homify Klasik
Loading admin actions …

Ev dekorasyonunda renklerin ve dokuların önemi yadsınamaz. Uygulanacak stil ve tarza göre bir renk kombinasyonu belirlerken, kullanıcıların beğenilerine hitap eden ve mekânı yaşanılır kılan dekoratif unsurlar göz önünde bulundurulur. Hayalinizdeki ev konfor ve işlevsel unsurlar barındırdığı kadar zevk ve beğenilerinize hitap etmelidir. Eğer siz de dekorasyonda sıcak renk tonları kullanmak ve kırmızının cazibesini dekorasyona taşıyarak cesur yaklaşımlarda bulunmak istiyorsanız bu yazımız size hitap ediyor. 

Kırmızının albenisi gözü okşadığı kadar ev dekorasyonunda sıcak bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştırır. Renklerin ve dokuların bize hissettirdikleri ve arzu edilen atmosferin oluşturulmasında bize yardımcı oldukları bilinen bir gerçek. Örneğin mavi tonları dingin ve ferahlık sağlarken, sarı canlılık katar, beyaz hem ferah hem de geniş gösterir. Kırmızı ev dekorasyonu dendiğinde döşeme zemininden duvar dekorlarına ya da mobilya ürünlerinin tamamını kapsayan bir renk dağılımı söz konusu olmak zorunda değil. Kırmızı dokunuşlarla ev dekorasyonunda fark yaratmak ve göze hitap eden bir sonuç elde etmek mümkün. 

Kırmızı, renk olarak olarak dekorasyonda tercih edilirken cesaret isteyen bir ton olarak kabul edilir. Sıcak ve canlı renklerin ön plana çıktığı dekorasyon örneklerinde renk dengesi unsuru göz önüne alınmalıdır. Bu yazımızda kırmızının büyüsünü dekorasyona taşımanız için ilham verecek şahane dekor örnekleri derledik, ilham verecek fikirler bulabilirsiniz.

Kırmızı lake mutfak dolapları

Kırmızının ön plana çıktığı modern bir mutfak. Kırmızı dolaplardan beyaz dolaplara geçiş yaparken arada kalan duvar boşluğunda renklerin bir arada kullanıldığı duvar fayansları dizayn edilmiş. Böylelikle ana renkler arasındaki geçiş alanı renklerin bir arada kullanımı ve uyumuyla yumuşatılarak geçiş yapılmasını sağlıyor. Eğer mutfağınızda kırmızı rengin cazibesini kullanmak ve mutfak elemanları için uyumlu renk tonları arıyorsanız, rengi daha da ön plana çıkaracak tonları tercih edebilirsiniz. Kırmızı lake dolaplar için alt ya da üst dolapları seçebilir, çok fazla kırmızı kullanarak göz yormamak istiyorsanız üst dolapları beyaz ya da rengi ön plana çıkaracak tonları tercih ederek dekore edebilirsiniz.

Kırmızı ile uyumlu renkler

Rustik Mutfak homify Rustik

Kırmızı, açık renk tonlarıyla harmanlandığında bulunduğu ortama enerji ve canlılık kazandırır. Kırmızı iddialı bir renktir. Dolayısıyla bu cesur rengi ön plana çıkaran nötr renklerle bir arada denge unsuru sağlayabilir. Yoğun aktivitenin olduğu, bol ışıklı alanlarda kırmızıyı çok baskın olmayacak şekilde kullanılabilir, kırmızı dokunuşlarla mutfağınıza ahenk katabilirsiniz. Özellikle mutfağınızı daha geniş ve ferah gösterecek beyaz, bej ya da krem tonları, kontrast renkler ya da natürel renklerle bir araya getirerek huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz. İki kontrast rengin oluşturduğu soğuk etkiyi kırmak için kırmızı rengi palete dahil ederek soğuk ve sıcak denge unsurunu yakalayabilirsiniz.

Kontrast renklerle kırmızı kullanımı

Kontrast renklerin etkisiyle capcanlı bir mutfak atmosferi oluşturmaya ne dersiniz? Örnek mutfak modelinde olduğu gibi tek duvar boyası için son derece cazip ve sıcak bir renk olan kırmızının dekorasyona uyan bir tonunu tercih edebilirsiniz. Karo döşeme zemini kaplamaları kontrast renklerle göze hitap ederken, yemek alanı için kırmızı sandalyeler ve bank kullanılmış. Beyaz duvarlarla tek duvarın kırmızıya boyandığı muntazam uyumun ön plana çıktığı mutfakta, kontrast renkler soğuk bir etki oluştururken kırmızı tonlar sıcaklık katarak denge sağlıyor.

Huzur veren atmosfer

Vesly Koltuk Takımı Mahir Mobilya Klasik
Mahir Mobilya

Vesly Koltuk Takımı

Mahir Mobilya

Salonlara geldiğimizde son derece ferah ve huzur veren bir atmosfere sahip bir örnek ile devam edelim. İster bej tonları ister beyazın zarafetini salona taşıyın; açık renk tonları kırmızı dokunuşların ön plana çıkması için uygun bir zemin teşkil eder. Eğer salonunuzda kırmızı tonları kullanmak istiyorsanız bej ya da krem tonları ile uyum yakalayabilir, göz yormayan yaklaşımıyla muntazam bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kırmızının cazibesini ön plana çıkaran mobilyalar

Burada gördüğünüz mobilyalar, 70'li yıllardan kalan mobilyalar sağlamlaştırılarak son derece cazip hale getirilmiş. Stil ve tarzıyla ön plana çıkan mobilyaları eşsiz kılan tasarım fikirleridir. Kırmızı renk tutkunu olanların gönlünü fethedecek bu tasarım örneği ise son derece şık ve cazip bir alternatif. Konuklarınızı ağırlarken dekorasyona rengi ve zarif çizgileriyle imzasını atan bir oturma alanı dizayn edebilirsiniz.

Kırmızı koltuklarla ilgili cazip örnekler için ayrıca 'İddialı dekorasyonları sevenlere: Kırmızı koltuk takımları' yazımıza da göz atabilir, beğendiğiniz koltuk modelleri ile ilgili firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Modern çizgiler, geometrik formlar

Maltepe Tadilat Modern Oturma Odası Dekorasyon Şirketi Modern
Dekorasyon Şirketi

Maltepe Tadilat

Dekorasyon Şirketi

Daha modern çizgiler kullanmayı tercih edenler için geometrik formların ön plana çıkarak fark yarattığın bir salon modeli. Kırmızı ile gri ve nötr renkler bir araya geliyor. Beyaz duvar zemini ve tavan dekorları cesur renkleri ortaya çıkarmak için son derece uygun bir zemin teşkil ediyor. Yalnızca renkler değil; formlar da ön plana çıkarılarak salon dekorasyonunda fark yaratmak mümkün.

Ahşabın natürel dokularıyla kırmızı uyumu

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Oturma Odası homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Natürel dokularla kırmızıyı bir araya getirmeye ne dersiniz? Hem ahşap dokular hem de kırmızı renk mekânlara sıcaklık katar. Özellikle oturma odaları için huzur veren bir atmosfer oluşturmak aranılan nitelikler arasında yer alır. Dolayısıyla ahşabın natürel dokusu sıklıkla oturma odalarında kullanılır. Hangi tarz ya da stil olursa olsun kırmızı ve ahşabın ahengi mekânlarınıza sıcaklık katacaktır.

Yatak odası dekorasyonunda renk ahengi!

Klasik Yatak Odası homify Klasik

Kırmızı rengini kullanmadan önce renk ahengi oluşturacak bir palet tasarlayabilirsiniz. Renk paletinde canlı renkleri bir araya getirebilir, daha dinamik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Yalnızca sıcak bir atmosfer oluşturmak isteyenler daha çok sıcak  renklere yoğunlaşabilir. Mavinin ve kırmızının muntazam uyum sağladığı bu yatak odası dekorasyonunda şık ışıklandırma unsurları da renk cazibelerini ortaya çıkaran bir başka faktör.

Kırmızı ve altın sarısını buluşturan stil sahibi bir yatak odası

Saraylara layık bir yatak odası dizaynı ile ilgileniyorsanız bu yatak odası modeli size hitap edebilir. Çok fazla renk kullanımına gerek kalmadan altın sarısı ve koyu kırmızı tonlarını baskın renkler olarak kullanıp, kalan zeminlerde bu renkleri ortaya çıkaracak daha sade renkleri kullanabilirsiniz.

Kırmızı duvar ve tavan dekoru

3D GOLD PANEL Akdeniz Yatak Odası Diva Yapı Akdeniz
Diva Yapı

3D GOLD PANEL

Diva Yapı

Yatak odası dekorasyonunda tavan dekoru ve duvar kaplaması ile fark yaratan şahane bir örnek! Nötr renkler ve kontrast çizgilerin kullanıldığı dekorasyonda soğuk etkiden kurtulmak ve sıcaklık katmak için kırmızı duvar ve tavan dekorları dizayn edebilir, yalnızca kaplama malzemeleriyle yatak odasının havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk renk dengesi: Nötr gri tonları ile kırmızı

Silver Fantasy - Gri Mermer - Hurok Marble Modern Banyo Hurok Marble Modern
Hurok Marble

Silver Fantasy – Gri Mermer – Hurok Marble

Hurok Marble

Soğuk renklerle sıcak renkleri bir araya getirerek renk dengesi unsuru yakalayabilirsiniz. Nötr gri tonlarının hakim olduğu lüks banyo dekorasyonuna kırmızı dokunuşlarla muntazam uyum yakalayabilir ve sıcaklık katabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu ile uyum sağlayan bir renk paleti oluşturmak isteyenlere ilham verebilir.

Kırmızı dokunuşlar

İç Mekan Mimari Fotoğraf Çekimleri Modern Banyo NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon Modern
NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

İç Mekan Mimari Fotoğraf Çekimleri

NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Canlı ve sıcak bir renk olan kırmızıyı yalnızca dekoratif amaçlı detaylarda kullanabilirsiniz. Küçük bir banyoyu ferah gösteren beyaz zeminler ve siyah karo döşeme zemini kaplaması kırmızı detayları daha da ön plana çıkarıyor. Farkınızı detaylarla ortaya çıkarın.

Duvar dekorları ve aksesuar uyumu

Modern Banyo homify Modern

Banyolar, dekorasyonda çoğunlukla en az özenilen yerlerden biridir. Buna nazaran konuklarınız için göz önünde olan yerlerden biri banyolardır. Duvar dekorlarından banyo aksesuarlarına kırmızının cazip tonlarını kullanmak isteyenlere şahane bir örnek. Son derece modern ve cazip dekoratif unsurlar ön plana çıkıyor.

Kırmızı kirişler, örtüler ve zemin kaplamaları

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Balkon, Veranda & Teras homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Elbette kırmızıyı yalnızca mobilya ve aksesuarlarda değil; yapı elemanlarından zemin kaplamalarına tüm dekoratif öğelerde kullanabilirsiniz. Ahşap kırmızı kirişlerle taş duvar öğelerin uyumu göz okşuyor. Natürel dokular olan taş duvar zemini ile ahşabın sıcak tonları huzur verem bir atmosfer oluşturuyor.

Dekoratif aksesuarlar

Modern stil dizayn edilen bir teras dekorasyonunda formu ile ön plana çıkan mobilyalar için kullanacağınız aksesuarlarda kırmızının cazip tonlarını kullanarak fark yaratabilirsiniz. Formu ile öne çıkan teras mobilyaları şık ışıklandırma unsurlarıyla buluşuyor. Ahşap teras zemini ise huzur veren bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırıyor. Canlı ve parlak renkleri kullanmak isteyenler için, kırmızı dekoratif yastıklarla teras dekorasyonunda daha sıcak bir atmosfer oluşturuyor. Dekoratif aksesuarlarda kırmızı kullanımı ile bir ortamın havasını değiştirebilir ya da sıcaklık katabilirsiniz.

Tuğla duvar ve kırmızı uyumu

Sıcak yaz aylarında otuma alanına dahil edilebilen teras dekorasyonunda, sıcak bir atmosfer oluşturmayı sağlayacak dekoratif öğeler kullanılmış. Tuğla duvar dekoru, natürel dokusuyla huzur veren bir atmosfer oluşturmayı sağlarken kırmızı rengiyle öne çıkan duvar muntazam uyum sağlıyor ve teras dekorasyonuna sıcaklık katıyor. Evinizin yalnızca bir bölümünde kırmızıyı kullanabilir, tek duvardan dekoratif aksesuarlara kırmızı dokunuşlarla fark yaratabilirsiniz.

Ayrıca homify'da dekoratörler sekmesine tıklayarak salonlardan teraslara bir evin her alanı ile ilgili dekor fikirleri ve örnekler bulabilir, ilham alabilirsiniz.

Kırmızının başrolde olduğu dekorasyon fikirlerinden hangisi ilginizi çekiyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!