Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – K.K EVİ:  tarz Giyinme Odası

7 adımda balkonunuzu giyinme odasına çevirebilirsiniz

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Bugünlerde apartman dairelerinde yaşayanların ev döşerken yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de bazı odaların ve genel olarak kalabalık şehir merkezlerinde yer alan dairelerin küçük alanlara sahip olması ve bu yüzden de alan kullanımı ve tasarrufu konusunda yaratıcı çözümler bulmaları gerekmesi oluyor. Aslında zamanın koşullarına ayak uyduran tasarım ve dekorasyon güncellemeleri sayesinde artık her şey çok daha az yer kaplayan ve modüler şekilde dizayn ediliyor ve küçük odalara sığmak da özellikle çok fonksiyonlu mobilyalar ve yenilikçi fikirler sayesinde hiç de zor değil. Ancak yine de bazı şeyler bu güncellemelerde tersine doğru gelişiyor; mesela giysi dolapları…

Modern çağda çoğu şey minimalleşirken ve küçülürken giysi dolapları tüm bunların aksine giderek büyüyor ve genişliyor, çünkü bugün moda ve kıyafetlerimiz bizi, kim olduğumuzu, karakterimizi ve yaşam tarzımızı yansıtan yegane unsur olmaya başladı. Özellikle kurumsal firmalarda çalışanlar için geniş bir dolap bugün oldukça gerekli. İş ilanlarında aranan ilk özelliklerden birinin prezantabllık olması da bunun oldukça kuvvetli bir göstergesi, değil mi? İşte hem yüksek moda anlayışının ve özel stillerin geniş kitlelere yayıldığı, giyim kuşam modasının ve tüketiminin altın çağını yaşadığı, hem de kariyerimiz için önemli ve vazgeçilmez bir odak noktası olan kıyafetlerimiz hayatımızda olduğu gibi evlerimizde de oldukça büyük yer kaplıyor ve ne yazık ki küçük gardıroplara artık sığmamız imkansız hale geliyor.

Bugün giyinme odalarının geçmişe nazaran çok daha fazla popüler olmasının en büyük sebebi de aslında bu. Standart boyutlardaki bir giysi dolabı yerine, şık, kullanışlı, yaşam kalitesini ve konforunu arttıran bir giyinme alanı dizayn etmek her zaman özellikle kentli ve beyaz yakalı olarak sınıflandırılan meslek gruplarından birine sahip olanlar için her zaman daha avantajlı ve ergonomik. Giyinme odalarının en öne çıkan özelliği, kıyafetlerden aksesuarlara, ayakkabılara kadar her şeyin çok daha görünür, kolay ulaşılabilir ve düzenli olmasını sağlamaları elbette.

Peki evinizde giyinme odası olarak dizayn edebileceğiniz bir ekstra oda yoksa ve yatak odanız da bölebileceğiniz kadar geniş bir alana sahip değilse ne yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabı çoğu apartman dairesinde balkonlardan birinin dönüşümünü işaret ediyor aslında. Daha çok yatak odalarında bulunan balkonun kapatılarak giyinme odasına çevrilmesi bir hayli yaygın ve oldukça şık ve pratik bir uygulama. Peki balkonları giyinme odasına dönüştürürken nelere dikkat etmek gerekir, kapatılmış bir balkon alanında giyinme odası nasıl tasarlanır? İşte adım adım cevaplar, öneriler ve şahane giyinme odası örneklerinden oluşan göz alıcı fotoğraflar…

1. Önce gerekli izinler alınmalı

yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ:  tarz Giyinme Odası
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Biliyorsunuz balkon kapatma ülkemizde bir hayli yaygın uygulamalardan biri. Özellikle küçük evlerde yaz kış kullanılabilen alanı genişletebilmek için bir çözüm olarak balkonu da evin iç mekanlarına katma işlemi şehir merkezlerinde sık sık karşımıza çıkıyor. Balkonu kapatmanın elbette pek çok farklı yöntemi var. Cam balkonlar, pimapen balkon kapatma pencereleri, branda ya da daha kapsamlı olarak duvar örerek balkonunuzu kapattırabilirsiniz. Ancak bu kapsamlı tadilata ve dönüşüm sürecine girişmeden önce yapmanız gereken ilk şey bu konudaki gerekli izinleri almak olmalı. Çoğu insan balkonun evin bir parçası olduğunu düşünür ve bu yüzden de balkona müdahale ederken izin almanın gerekli olduğunu aklına getirmez. Ancak unutmayın ki balkon kapatma bir dekorasyon değil, mimari bir müdahale kapsamındadır ve bu yüzden de yasalar gereği izne tabidir. Özellikle 2017’de alınan yeni kararla balkon kapatmak artık daha da zorlaştı. Eskiden balkonların kapatılması Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesi gereği apartman sakinlerinin çoğunluğunun onayı ile gerçekleşebiliyorken artık bu işlem mimari proje değişikliği olarak değerlendiriliyor ve ancak kat maliklerinin oy birliği ile hayata geçirilebiliyor. Yani balkonunuzu giyinme odasına dönüştürmeden önce apartmandaki herkesin onayını alarak belediyeye başvurmanız gerekiyor.

2. Malzeme tercihi

Aslında bu adım ilk adımın içinde yer alması gereken bir karar. Balkonunuzu nasıl kapattıracağınıza dair fikrinizi gerekli izni alırken proje kapsamında belirtmelisiniz. Tabii giyinme odaları tamamen kapalı ve havadar olması da gerekmeyen, zaten çoğu duvarı dolaplarla kaplanacak olan bir alan olduğu için cam balkon gibi seçenekler giyinme odası projelerinde otomatikman elenmiş oluyor. Tamamen PVC malzeme ile ya da duvar ördürerek balkonu giyinme odasına dönüştürebilirsiniz. PVC malzeme montaj açısından daha pratik, malzeme ağırlığı daha düşük olması açısından da mimari olarak daha sağlıklı ve daha ekonomik olduğu için genellikle yaygın olarak tercih edilen malzeme oluyor.

3. Stil ve biçim

Öykü İç Mimarlık – Ataköy Konakları:  tarz Giyinme Odası
Öykü İç Mimarlık

Ataköy Konakları

Öykü İç Mimarlık

Giyinme odalarının tasarımında en önemli adım aslında belirli bir tarz yaratmak ve odanın biçimine karar vermektir. Bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü bu fonksiyonelliği belirleyen ve yaşam alışkanlıklarınıza etki eden adım olacak. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey tabii ki hareket kabiliyeti. Giyinme odalarında hem dolaplara ve içindekilere kolayca uzanabileceğiniz, hem de oda içinde kalan boşlukta rahatlıkla hareket edebileceğiniz bir koridor oluşturmak en temel prensiptir. Genellikle yatak odası balkonları küçük alanlar olduğu için giyinme odası da küçük ama etkili bir dizayna sahip olmalı. Küçük bir giyinme odası yapmak için harika ipuçları isimli yazımızda bu konuda işinize yarayacak önemli tüyolar vermiştik, göz atmanızı tavsiye ederiz.

4. Açık dolap mı, kapalı dolap mı?

Giyinme odalarının en önemli unsurları elbette ki depolama alanları. Balkonunuzu kapattıktan ve duvarların ve odanın şeklini belirledikten sonra bir sonraki adım giyinme odasında kullanacağınız depolama alanlarını, yani dolapları, rafları, çekmeceleri, askılıkları vs belirlemek ve seçmek. Bunu yaparken de önce açık dolap ve rafları mı yoksa kapalı dolapları mı tercih edeceğinizi düşünmelisiniz. Çoğu giyinme odasında açık raflar tercih edilse de, eğer büyük bir balkondan ve dolayısıyla büyük bir giyinme odasından bahsediyorsak uzun süre kullanılmayan giysi ve aksesuarların tozlanması gibi risklerin önüne geçmek için kapalı dolaplar da kullanabilirsiniz tabii. Aslında yalnızca büyük giyinme odalarında değil, sürgülü kapılar sayesinde küçük giyinme alanlarında da kapalı dolaplar kullanılabiliyor. Ancak küçük alanlardaki sıkıntılardan biri de, kapalı dolapların ortamı kasvetli ve dar göstermesi. Buna çözüm olarak da saydam cam kapılar kullanılabilir. Tabii zaten küçük ve kapısı kullanılmadığı zaman kapalı tutulacak bir giyinme odası tasarlıyorsanız o zaman dolap kapaklarına da zaten ihtiyacınız yok demektir.

5. Çekmece ve dolap sayıları ve büyüklükleri

CABINET – Cabinet:  tarz Giyinme Odası
CABINET

Cabinet

CABINET

Depolama alanlarının belirlenmesinde sayı ve büyüklükler de oldukça büyük bir rol oynuyor. Bu tamamen yaşam ve giyim alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak karar vermeniz gereken bir faktör. Ne kadar resmi ve askıda durması gereken giysiniz var? Kaç takım elbiseniz var? Genellikle rafta katlanarak saklanan spor kıyafetler mi giyiyorsunuz? Ayakkabılık için ne kadar yere ihtiyacınız var? Hangi raf daha ulaşılabilir ve kapıya yakın olmalı? Tüm bunları hesaba katarak tamamen kişisel ve size özel bir tasarım ortaya koyabilirsiniz. Tabii önce giyinme odası ölçülerini doğru aldığınızdan emin olarak işe koyulun!

Bir ipucu: Sık giydiğiniz kıyafetleri daha ortalardaki depolama bölümlerine, az giydiklerinizi ise köşelere doğru yerleştirirseniz ve bu prensibi aksesuar ve ayakkabı yerleştirme sürecinde de uygularsanız, sabahları işe giderken işiniz kolaylaşmış olacak.

6. Akıllı dolap içi sistemleri

CABINET – CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor:  tarz Giyinme Odası
CABINET

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor

CABINET

Giyinme odasına çevirdiğiniz balkonun alanını yüzde yüz verimlilikle kullanmak istiyorsanız, dolapları tavana kadar uzatmak ve içlerindeki her santimetreden faydalanmak gerek değil mi? İşte bu durumda geleneksel raf ve çekmece sistemlerinin yanı sıra yeni nesil hareketli dolap için eklentileri de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin boyunuzun yetişmeyeceği yükseklikteki dolapları gündelik kullanıma uygun hale getiren ve kolayca aşağı çekilip, kullanıldıktan sonra tekrar yukarı gönderilebilen raf ve askı sistemleri oldukça pratik uygulamalardan sadece biri…

7. Işıklandırma

Ve son olarak en önemli aşamalardan birine geliyoruz: Işıklandırma. Unutmayın ki giyinme odaları aydınlık ihtiyacı duyulan ve penceresiz alanlardır. Bunun için oldukça iyi bir genel aydınlatmaya sahip olmaları gerekir, ancak tabii bu kadarı da yetmeyebilir. Dolap içlerine yerleştirilecek led ışıklarla çok daha konforlu ve şık bir giyinme odası deneyimi ortaya çıkarabilirsiniz. 

Tabii bir balkonu kapattırıp kusursuz bir giyinme odasına dönüştürme işleminin, saydığımız bu aşamaları tek başınıza kolayca halledebileceğiniz süreçler değil aslında. Bunun için mutlaka bir profesyonelle çalışmanızı tavsiye ediyoruz; eğer size en yakın profesyonel firmalara göz gezdirmek ve onlardan fikir almak isterseniz sayfalarımızdaki İç mimarlar sekmesine tıklamanız yeterli!

Bu örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!