Ada mutfak yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şey

Aydin Sanli Aydin Sanli
Mutfak Dolapları , POLİMER DECOR Mermer Masa Mutfak Ve Banyo Tezgahları Uygulama Merkezi POLİMER DECOR Mermer Masa Mutfak Ve Banyo Tezgahları Uygulama Merkezi Modern Mutfak Ahşap Altın Sarısı
Loading admin actions …

Geniş mutfakların vazgeçilmezleri olan ada mutfak modelleri aynı zamanda mutfağınızın daha özel olmasını sağlayan bölümlerdir. Banyo mutfak aksamları için tasarımlar yapılırken ada mutfak modelinin türüne göre seçimler yapılmalıdır. Mutfak adası ölçüleri ve şekline göre mutfak mobilyaları seçilerek mutfak içine yerleştirilmelidir. Ada mutfak modelleri genel olarak dikdörtgen formlara sahip olsa da istisnai modelleri de tercih edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonları için seçilecek ada mutfak ölçüleri mutfağınızı daraltmayacak şekilde seçilmelidir. Eğer mutfağınız geniş ölçülere sahipse ada mutfak ölçüleri daha geniş seçilmeli ve mutfağı dolu gösterecek şekilde tercih edilmelidir. Aksi durumlarda geniş mutfaklar dar görünebilir, küçük mutfaklar kullanışsız hale gelebilir.

Bugünün koşullarında, mutfaklar evlerin kalbi denilebilir, çünkü ev hayatı aslında evlerdeki sosyal alanlara da yatak odaları gibi özel alanlara da mutfaktan yayılır. Modern hayatın içinde mutfak alanları yemek pişirmek ve hazırlamaktan çok daha fazlasına hizmet ediyor. Sosyalleşmenin, aile ve arkadaşlarla yemek yemenin, çay saatlerinin, mutluluk veren anıların merkez üssü sayılabilecek olan mutfakların dekorasyonlarında son yıllarda en çok dikkat çeken tasarım unsurlarının mutfak adaları olduğunu söyleyebiliriz. Ada mutfak modelleri evin estetik ve fonksiyonel yapısında benzersiz bir akıcılık ve modernlik oluşturmayı başarıyorlar. Eğer ada tipi mutfak dekorasyonundan söz ediyorsak o zaman rahatlıkla mutfaklar evin kalbiyle, mutfak adası da mutfağın kalbidir diye tanımlayabiliriz. Siz de bu son moda ve çok kullanışlı ve şık olan mutfak adalarını kendi mutfağınıza eklemek istiyorsanız ya da yeni bir mutfak yaptırırken ada tipi mutfak dizaynlarını değerlendirmek istiyorsanız bu yazı tam size göre! Hepsi Türkiye’den birbirinden çarpıcı ve kullanışlı örneklerle, ada mutfak modelleri hakkında bilmeniz gereken her şey…

Modern ve işlevsel adalar

Mutfak homify Modern Mutfak modern mutfak,ahşap mutfak,mutfak,mutfak tasarımları,mutfak dekorasyonu,mutfak dolabı
homify

Mutfak

homify

Mutfak adası seçerken sağlam olmasına ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanılacak malzemeler mutfak adasının ömrünü belirleyecek etkenlerdir. Bu nedenle mutfak adası ve mutfak dolabı için malzeme seçiminde karar veremiyorsanız '' Mutfak dolabı modelleri: akrilik mi membran mı? '' yazımızı inceleyebilirsiniz.

Modern çağ tasarımı

LILYUM MUTFAK, Ada Ahşap Ada Ahşap Kırsal Mutfak
Ada Ahşap

LILYUM MUTFAK

Ada Ahşap

Önce tarihçeden başlayalım: Ada tipi mutfakların yaygınlaşması İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşmiş. Savaş sonrası ev işlerine harcanan emeğin azaltılması, daha fonksiyonel ve aileler için verimli ve kullanışlı yaşam alanları ortaya çıkarılması amacıyla, kapalı kat planları yerini açık planlara bırakmaya başlamış. Tıpkı bugün ihtiyaç duyduğumuz gibi, evdeki çocuklar göz önündeyken yemek hazırlanabilen, yemek pişirme sürecinde ailenin geri kalanından izole olma gerekliliği bulunmayan açık mutfaklarla birlikte, yemek hazır olduğunda tüm ailenin etrafında toplanıp, servis ve yemek sonrası bulaşık toparlama işleminin de kolayca yapılabildiği mutfak tezgahları ortaya çıkmış. Ancak mutfak tezgahının bir uzantısı olarak tasarlanan bu tip yemek masaları yetersiz kalmış olacak ki mutfak adaları doğmuş ve giderek yaygınlaşmaya başlamış. 

Bugün popülerliklerinin zirvesinde olan ada mutfaklar, estetik avantajlarının yanı sıra, daha fazla yüzey alanı, depolama potansiyeli, yemek hazırlanırken ailenin bir araya gelebilmesi ve açık planlı salonlarda seperatör görevi üstlenmesi gibi çok işlevli dekorasyon çözümlerinin de kaynağı.

Mutfağımın şekli ada mutfak modellerine uygun mu?

Carisma Lack homify Modern Mutfak Ahşap Mavi
homify

Carisma Lack

homify

Ada mutfakların hemen hemen her mutfakta hem işlevsel olarak hem de estetik açıdan benzersiz değişimler yarattığı bir gerçek. Ancak çoğu insanda ada tipi mutfakların yalnızca büyük alanlarda uygulanabileceği görüşü var. Oysa bu doğru değil. Tabii çok minik mutfaklardan bahsetmiyoruz ancak bir mutfak adasına sahip olmak için illa ki çok büyük bir mutfağınızın olmasına da gerek yok. Profesyonel mutfak planlayıcıları tarafından verilen bilgilere göre; ada mutfakların yerleştirilmesi için gerekli olan minimum boş alan 240 santimetre uzunluğunda ve 220 santimetre genişliğinde olmalı. Neden mi? 

Çünkü en küçük hazır mutfak adası tasarımı 80x60 cm boyutlarında. 80X40 cm boyutlarında olan nadir tasarımlar da yok değil ancak bunlar genelde bar tezgahı olarak dizayn edildiği için en küçük boyut 80’e 60 olarak var sayılıyor. Unutmayın ki ada mutfakların en önemli özellikleri akıcılık sağlamaları, yani mutfak adasını yerleştirdiğinizde etrafında rahatça dolaşabileceğiniz ferah koridorlar oluşmalı. Ve standartlara göre mutfak adası ile duvar arasında en az 80 cm boyutunda bir aralık olmalı. (Ancak uzmanlar bu aralığın 100-120 cm olarak dizayn edildiğinde çok daha kullanışlı ve ferah olacağını belirtiyorlar.) 80x60 boyutlarındaki bir mutfak adasına dört taraftan 80 cm büyüklüğünde bir boşluk eklediğinizde ortaya 240x220 cm ölçülerine ulaşıyoruz. 

Tabii bu ölçülere mesela L şeklinde bir de ana tezgah ve mutfak dolabı ünitesini ekleyecek olursak, iki kenara da 60’ar cm daha eklememiz gerekir, çünkü mutfak tezgahlarının standart boyutu 60 cm genişliğindedir. Yani ada mutfak tipinde tasarlanacak olan bir mutfağın en az 300’e 280 cm büyüklüğünde bir alana sahip olması gerekiyor.

Ancak bu ölçüler, teorik olarak ideal standartları belirliyor elbette. Aslında daha küçük mutfaklarda da yaratıcı tasarımlarla mutfak adası kullanmak mümkün, sadece hazır mutfak tasarımlarına göre biraz daha zahmetli bir inşa sürecine göz yummanız gerekir. Örneğin mutfak adanızın boyutunu özel olarak belirleyip yaptırabilirsiniz. 60’a 60 kare tasarımlı bir mutfak adası ile yerden tasarruf edebilirsiniz. Ana mutfak tezgahını L şeklinde tasarlamayıp tek kenarda sınırlı tutabilirsiniz. Ya da mutfak adanızın bir kenarını duvara bitiştirerek yarımada şeklinde kullanabilirsiniz. Bu da ihtiyacınız olan alanı epeyce azaltacaktır.

Modeller ve boyutlar

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Ada tipi mutfak yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle ne istediğinize, mutfak adasının ne amaçla kullanılacağına, nasıl bir işlev ve kategori aradığınıza karar vermeniz gerekiyor. Her işleve göre farklı modellerde ve farklı boyutlara sahip mutfak adaları üretiliyor. Tabii mutfağınızın genişliğinin de aradığınız işleve sahip olan adaların büyüklüğü ile uyumlu olması gerekiyor. Gelin modellere şöyle bir göz gezdirelim:

- Basit bir tezgah ada:

COUNTRY ADA MUTFAK, Erim Mutfak Erim Mutfak
Erim Mutfak

COUNTRY ADA MUTFAK

Erim Mutfak

Eğer ihtiyacınız olan şey yalnızca yemek hazırlama yüzey alanına katkıda bulunacak şık ve kullanışlı bir tezgah işlevi ise basit modeller işinizi görecektir. En küçük mutfak adası modellerinden olan bu adalar genellikle 80x60 cm boyutlarında üretiliyor.

- Bar tezgahı:

Stüdyo Daire Tasarımı, Ceren Torun Yiğit Ceren Torun Yiğit Minimalist Mutfak
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Bu modele bar tezgahı adını vermemizin nedeni, barlardaki tezgah modelini taklit etmesidir. Bu modeldeki ada mutfakların tek işlevi mutfaklarda yüksek tabureler ile bütünleşerek yer tasarrufu sağlayan bir bar tezgahı görevi üstlenmektir ve tezgah diğer mutfak adalarına göre daha incedir. Siz yemek hazırlarken konuklarınızın oturup başlangıçlardan tadabileceği, içkisini yudumlayabileceği, birlikte sohbet edebileceğiniz şık bir alan açmak için oldukça ideal olan bu modeller küçük ve pratik yemek masası olarak da kullanılabiliyorlar. Aslında mutfak adasından çok pratik bir bar alanı olarak tanımlayabileceğimiz bu modeller 80x40 cm ölçülerinde oluyor.

- Yemek pişirme işlevli adalar:

Basit mutfak adalarından daha büyük olan bu modellerin en önemli özellikleri yemek pişirme işlevini ön planda tutarak tasarlanmış olmaları. Bu ada mutfak modellerinde ankastre ocakların, davlumbaz ve tencere tava askılıklarının da tasarıma dahil olduğunu sıklıkla görüyoruz. Ayrıca bu adalarda genellikle yemek pişirme alanının yanında servis alanı da konumlanır. Hem mutfak adası hem yemek masası olan modeller çoğunlukla bu modellerdir. Yemek pişirmeye odaklanan, donanımlı ve kullanışlı, endüstriyel stilli bu mutfak adaları genellikle 140x80 cm büyüklüğünde üretiliyor.

- Bulaşık odaklı mutfak adaları:

Yemek pişirme işlevli olan modellerde su tesisatı ve bulaşık alanı mutfağınızın ana tezgahında yer alır. Bu modellerde ise bunun tam tersi, ocak ana tezgahtayken su tesisatı ve bulaşık alanı mutfak adasına konumlanmıştır. Tabii bu modeldeki adaları bir mutfağa sonradan eklemek oldukça güç, onun için genellikle sıfırdan mutfak yaptıranların tercih ettiği bir seçenek. Tezgah alanının altındaki bulaşık makinesi yeri, yanlardaki tabak çanak için raf ve çekmeceler ve tabii ki üstündeki lavabo ve muslukla bu modeller 150x80 cm ölçülerinde tasarlanıyor.

- Çok amaçlı mutfak adası:

İşte herkesin hayallerini süsleyen tam teşekküllü, çok fonksiyonlu ada mutfak modelleri. Bu modeller yukarıda saydığımız her özelliği bünyesinde barındıran, adeta tek başına bir mutfak işlevi üstlenen adalardır. Hem servis alanı ve yemek masası, hem yemek pişirme donanımı hem de bulaşık yıkama bölümü bir arada olan bu mutfak adalarında mutfakta yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz! Tabii bu kadar donanımlı olunca, bu tarz bir mutfak adasına sahip olmak için oldukça geniş bir alana sahip olan bir mutfağınızın olması şart. Çok fonksiyonlu mutfak adası modelleri için doğru boyut, en az 200x100 santimetre olmalıdır.

- Mutfak yarımadası:

Luce mutfak&banyo Luce mutfak&banyo Modern Mutfak Dolap & Raflar
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Bir ada mutfak tasarlamak için gerekli olan standart boyutlardan daha küçük olan mutfaklar için harika bir alternatif olan yarımadalar, genellikle mutfak tezgahından, bazen mutfağın mimari formunda yer alan kolon gibi uygun özelliklerden ya da duvardan yararlanarak, tam olarak bağımsız olmasa da ada mutfak dokusu ve işlevini taklit eden modern ve yer tasarrufu sağlayan tasarımlardan ibarettir. Özellikle 1+1 ve stüdyo dairelerde kısıtlı alanı verimli ve modern bir şıklıkla süsleyerek kullanmak isteyenler için oldukça ideal bir seçenek. 

Dünyanın dört bir yanından farklı tasarımlara da göz gezdirmek isterseniz Ada tipi mutfak modelleri: 10 şahane fikir! isimli yazımıza tıklayabilirsiniz.

Siz en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!