​Dubleks evlerin avantajları ve dezavantajları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Dubleks evlerin avantajları ve dezavantajları

nihal e. nihal e.
K.M EVİ, SAKARYA Modern Garaj / Hangar NUUN MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Her insan kendine ait bir ev ister. Bunun için birikim yapar, kredi çeker ve gerekirse yıllarca borç öder. Peki bunca emek ve para harcadığınız ev nasıl olmalı? Bahçe içinde müstakil bir ev mi, ortak kullanım alanlarından yararlanacağınız bir apartman dairesi mi yoksa dubleks ev mi?

Dubleks evler, tek katlı bir eve oranla daha maliyetli olsa da bulunduğu konuma ve alan genişliğine bağlı olarak gayet kârlı olabilirler. Bekar ya da çocuksuz yaşayan insanlar için tek kat daire yeterliyken, çocuklu kalabalık ailer için dubleks ev daha avantajlıdır. Girişten anlayacağınız üzere bugünkü konumuz dubleks evler. Dubleks bir evde oturmanın artıları ve eksilerinden söz ederek satın almak ya da kiralamayı düşünenler için fikir vermeye çalışacağız.

Ancak her ev modelinde olduğu gibi dublekste oturmanın da bazı eksileri var. Örneğin evin tüm sorumluluğu size ait olduğundan bakım ve onarım işlerini denetleme görevi, masrafları da dahil olmak üzere iki katı iş çıkacaktır. Profesyonel olarak yönetilmezse dubleksler aradığınız keyfi ve konforu garanti edemeyebilir. Aşağıda dubleks bir evde oturmanın avantajları ve dezavantajları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ekonomik avantajlar

Dubleks bir evde yaşamanın en güzel yanı tamamen size ait bir evde, alan sıkıntısı yaşamadan rahatça oturmaktır. Özellikle müstakil bir dubleks ise daha fazla konfor vaat eder. Ev planı, yüksek kaliteli özellikler ile bahçe veya açık avluları kapsayabilecek geniş alanlarla birlikte gelir. Çoğu dubleks ev kendi garajına sahiptir. Arazisi geniş olan çift garaj bile yaptırabilirler. Dubleks ev çok küçük olmadığı takdirde iki aile için konaklama imkanı sunar. Yani çocuklarınız dışında bakıma muhtaç aile büyüklerinizi de evinizde ağırlayabilirsiniz. Bunun dışında evde misafir ağırlama konusunda hiç problem yaşamazsınız. Müstakil bir dubleks ev yaptırmak aynı metrekarede tek katlı bir ev yaptırmaktan daha kolay ve daha ekonomiktir.

Dubleks evler ayrıca ek gelir için fırsat sunar. Eğer tek başına ya da çocuksuz bir çiftseniz dubleks evinizin bir katını kiraya verebilir ya da ofis alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle her iki katta ayrı bir mutfak, banyo ve giriş bulunuyorsa evinizi kiralamak için hiçbir engeliniz kalmaz. Bir gün evi satmak istediğinizde de mutfak ve banyo gibi bölümlerin iki adet olması evin satış değerini arttıracaktır.

​Dubleks ev nasıl ısınır?

Dış Cephe Modern Evler Tulya Evleri Modern
Tulya Evleri

Dış Cephe

Tulya Evleri

Dubleks bir evin ısınması diğer evlerden farklı değildir. Nasıl ki evinizi ısıtmak için kombi, klima, kalorifer, yerden ısıtma ve elektrikli ısıtıcılar kullanıyorsanız dubleks evi ısıtmak için de aynı seçeneklere başvurursunuz. Sadece evin büyüklüğü ve ısınmaya ayıracağınız bütçe kararınızı etkileyebilir. Ancak tek katlı bir eve oranla daha fazla odayı ısıtmak durumunda kalacağınızdan ötürü en ekonomik seçeneğin doğal gaz olduğunu söyleyebiliriz.

Dubleks evlerde ısınma maliyetini düşürmek için yapabileceğiniz şeylerden biri yalıtımdır. Zira iyi bir yalıtım evin daha sıcak kalmasını sağlayarak faturanızı düşürecektir. Yalıtımı sadece dış duvarlara değil katlar arasına da uygulayabilirsiniz. Özellikle merdiven bölümüne uygulayacağınız yalıtımda alçıpan ya da ahşap malzeme kullanarak ısıdan tasarruf etmeniz mümkün. Dubleks evlerde oda sayısı fazla olduğu için her bir odayı aynı derecede ısıtmak zordur. Üstelik tüm odaları kullanmıyorsanız bu odaları ısıtmak fuzulidir. Dolayısıyla kış aylarında sadece kullandığınız odaları ısıtmalısınız. Böylece sadece ekonomik açıdan kar etmez enerji tasarrufuna katkıda bulunarak gereksiz tüketimi önlemiş olursunuz. Isıtmadığınız odaları misafir ağırladığınızda ya da başka bir sebeple kullanmak durumunda kalırsanız eğer elektrikli ısıtıcılar hızlı bir ısınma için işinizi görür. Ancak tüm evin ısınması elektrikli ısıtcılarla hayli maliyetli ve zor olur.

​Dubleks evlerde çatı sorunu olur mu?

Dubleks evler standart, ters ve çatı dubleksi olmak üzere üçe ayrılırlar. Standart dubleks genellikle apartmanın en üst katında bulunur. Yine iki katlı olup daire içinde merdiven vardır. Bu tür dubleks evler nispeten daha küçük olur. Ters dubleks evlerse genellikle apartmanın en alt katında yer alır ve doğrudan bahçeye bakarlar. Çatı dubleksi ise apartmanların en üst katında yer alır. Çatı katı dublekslerde ek olarak teras da bulunabilir.

Çatı dubleksler tıpkı bir çatı katı dairesinin sahip olduğu artılara ve eksilere sahiptir. Çatı dubleksi olmasından ötürü tavanlar eğimli olup, sevimli bir iç mekan sunar. Ayrıca teras bulunan dubleksler şahane bir şehir manzarasına ev sahipliği eder. Ancak çatıdan kaynaklı sorunlar yok değildir. Çatı dubleks eğer apartman içerisinde yer alıyorsa muhtemelen asansör makine dairesine de yakın olacaktır. Bu durumda asansör sesi rahatsız edici olabilir. Çatının akması ve bakımı gibi işler apartman sorumluluğunda olduğu için maliyet açısından zorluk çıkmaz. Müstakil çatı dublekslerinde ise çatıdan kaynaklı tüm sorunlarla bizzat kendiniz ilgilenmek durumundasınızdır. Her yıl düzenli olarak bir çatı ustası çağırarak çatı bakımını yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde zorluk yaşamanız kaçınılmaz olur. Düzenli çatı tamiratı yaptırmak ekonomik açıdan olduğu gibi temizlik açısından da bıktırıcı olabilir. Dolayısıyla çatı dubleksi satın alırken bu tür problemleri göze almalısınız.

Çatı dublekslerle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız 'Çatı dubleksinde çığır açan örnekler' başlığına göz atabilirsiniz.

​Dubleks ev tercih etmek kârlı mı?

K.M EVİ, SAKARYA Modern Garaj / Hangar NUUN MİMARLIK Modern
NUUN MİMARLIK

K.M EVİ, SAKARYA

NUUN MİMARLIK

Dubleks bir ev ilk anda herkesin hayali gibi gözükse de acaba gerçekten karlı bir yatırım mı? Dublekste oturmanın hem avantajları hem de dezavantajları var. Şimdi bunlardan daha detaylı söz edelim.

- Avantajlar

Dubleks bir ev öncelikle geniş ve ferah bir alan sunar. Apartman binalarında yer alan dubleks daire modelleri nispeten küçük olmakla birlikte yine de tek katlı bir eve oranla ferah bir ortam sunar. Müstakil dubleksler ise bu açıdan daha şanslıdır. Zira ev sahipleri arzuya göre hem bahçe hem teras gibi özelliklerden yararlanabilir. Dubleks evlerin en iyi yanı ise hiç şüphesiz yer sıkıntısı duymadan geniş bir evde yaşayabilmenin mutluluğudur. Yine müstakil dubleksler için geçerli olan bir avantaj mahremiyettir. Eğer dubleks evinizi kiraya vermeden tek başınıza kullanacaksanız, komşularla yaşanabilecek her türlü kavga gürültüden uzak, ferah bir yaşam alanına sahip olursunuz. Özellikle havaların iyice ısındığı şu günlerde çocuklarınız bahçede oynarken siz de o esnada teras keyfi yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar konuk ağırlamak da cabası.

- Dezavantajlar

GÜRSOY COTTAGE Kırsal Evler yücel partners Kırsal/Country Ahşap-Plastik Kompozit
yücel partners

GÜRSOY COTTAGE

yücel partners

Dubleks evlerin pek çok avantajına rağmen ne yazık ki olumsuz yönleri de mevcut. Bunların başında artan maliyetler geliyor. Yukarıda detaylı olarak bahsettiğimiz çatı bakımı ve ısınma sorunu en çok şikayet edilen konular. Tek bir daireye oranla iki katlı bir evin maliyeti de doğal olarak yüksek oluyor. Dolayısıyla herhangi bir evde ortaya çıkan çeşitli sorunlar dubleks evlerde iki katına çıkıyor. Sadece bütçe açısından değil, işçilik ve zaman açısından da ekstra yük anlamına geliyor bu.

Bir diğer dezavantaj merdiven sorunu. Sürekli olarak ev içerisinde merdiven çıkmak bir zaman sonra eziyete dönüşüyor. Özellikle apartmanda yaşayanlar için düşünecek olursak hem ev hem bina merdivenleri epey yıldırıcı oluyor. Küçük çocuk sahibi olanlar için ise merdiven kazaları dikkat edilmesi gereken bir diğer konu.

Zaman içerisinde artıdan eksiye dönüşen bir durum ise yaşam alanının üst kat ve alt kat olarak ikiye bölünüşü. Bu durum hem temizliği hem ulaşımı zorlaştırıyor. Örneğin internet bağlantısı katlar arasında aynı hızda olamıyor.

​Dubleks evde dekorasyon nasıl olmalı?

Son başlığımız dubleks evlerin dekorasyonu ile alakalı. Tek bir daireyi dekore etmek, en azından odaları nasıl kullanacağınızı bildiğinden daha kolaydır. Ancak dubleks evlerde iki ayrı yaşam alanı söz konusudur. Dolayısıyla oda düzeni biraz daha karmaşık hale geliyor. Mimarlar genellikle alt katı mutfak, salon ve yemek odası gibi sosyal alanlara ayırırken, üst katı ise yatak odası gibi daha mahrem alanlara bırakıyor. Bu çözüm oldukça mantıklı. Zira yatak odaları salon ve mutfağa göre gün içinde daha az kullanılıyor. Mutfak, salon ve yemek odası sürekli kullanım alanları. Bir misafir ağırladığınızda da sosyal alanların alt katta olması daha kolay oluyor. Böylece konuklarınızı merdiven çıkma zahmetinden de kurtarmış oluyorsunuz. Çatı dubleks söz konusu olduğunda üst katın ısınması alt kata göre daha zor oluyor. Dolasıyla kolay ısınan katın salon ve diğer sosyal alanlara ayrılması daha isabetli bir karar. Uykunuz geldiğinde üzerinize battaniye ve yorgan örterek ısınmanız mümkün olabiliyor nihayetinde.

Ferah ve fonksiyonel tasarım

DARICA EV TASARIM PROJESİ ArchSia Modern Mermer
ArchSia

DARICA EV TASARIM PROJESİ

ArchSia

Çatı dublekslerin üst katında kullanılmayan fazla odalar varsa bu alanlar çalışma odası veya giyinme odası olarak değerlendirilebilir. Tavan eğiminden ötürü daha sosyal bir alan olarak uygun bir tercih olmayacaktır. Çalışması odası için ise bir masa ve sandalye yeterli olacaktır.

Farklı dubleks tasarımlar için bkz: Birbirinden güzel 10 farklı dubleks ev modeli


Ev satın alırken sizin tercihiniz dubleks evlerden yana mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!