Boya badana ile ilgili bilinmesi gereken her şey! Evinizi boyatırken dikkat etmeniz gereken önemli konular

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Boya badana ile ilgili bilinmesi gereken her şey!

umit atdağ umit atdağ
Sonmez Mobilya Avantgarde Boutique Modoko – Avantgarde Boutique:  tarz Yatak Odası, Klasik
Loading admin actions …

Hepimiz evimizin kusursuz bir güzelliğe sahip olmasını, eksiksiz bir dekorasyon ile muhteşem görünmesini isteriz. Bir evin muhteşem görünmesi sadece dekorasyona bağlı değildir. Bir evin eksiksiz bir şekilde dekore edilmesi için iç cephe ve dış cephe duvarlarının boyanması badana edilmesi gereklidir. Boya badana işleri genel olarak dekorasyondan bağımsız düşünülen, önemsiz bir iş gibi görülen işlerdir. Ancak evin boyanması veya eskilerin tabiri boya badana edilmesi en az dekorasyon kadar önemlidir. Evin boyanması konusunda bilinmesi gereken bir çok önemli noktalar vardır. Bu noktaların başında boya seçimi, astar boyası seçimi, boyacı ustası seçimi, dış cephe boyası seçimi, boya fiyatları, kullanılacak malzeme seçimi gibi konular gelir. Bir evi boyamak basite indirgenecek, kolaymış gibi görülecek bir iş değildir. İyi bir boyacı ustası bulmak  evi boyamak kadar önemlidir. İşinin ehli olan bir usta bulduğunuzda evinizi kusursuz bir şekilde boyatabilirsiniz. Eğer işinin ehli bir usta bulamamışsanız eviniz istediğiniz gibi boyanmayacak ve içinize sinmeyecektir. Boya badana işlerine girişecekseniz öncelikle boya mevsimleri olan geçiş mevsimleri olarak da adlandırılan nisan ve ekim aylarını beklemelisiniz. Bu aylar, hem kış ve yaz mevsimlerine geçiş ayları hem de hava sıcaklıklıkları bakımından ideal aylardır. Nisan ve ekim aylarında yapacağınız boya badana işleri ile yeni mevsime evinizi tazeleyerek girebilirsiniz. Ayrıca bu aylarda nem oranları diğer aylara göre daha düşük oranlarda olduğu için boyanın kuruması daha kısa süre de olacaktır. Boya kuruması işlemi kullanılan boya türüne ve boya kalınlığına göre değişir. Su bazlı plastik bir boya kullanılmış ise astar boyası 6 – 8 saat içinde, yüzey boyası ise 10 – 12 saat içinde tamamen kurur.  Eğer metalik özellikli bir boya kullanılmış ise tamamen kuruması 4 – 6 saat içinde olacaktır. Bu süreler evini boyatacak birinin aklında oluşan boya badana ne kadar zamanda kurur sorusunun cevabı olacaktır. 

Boya fiyatları, kalite, marka, iç cephe ve dış cephe gibi farklılıklara göre geniş bir yelpazeye yayılır, su bazlı olması, metalik, akrilik özelliklerine göre fiyatlandırılır. Boya fiyatlarını etkileyen ana unsurlardan biri de boya yapılacak evin iç cephe yüzey genişliği ve dış cephe yüzey genişliğidir. 3+1 ev  için kullanılacak boya miktarları; 20 kg astar boya, 10 kg tavan boyası, 20 kg iç cephe boyası, 20 kg dış cephe boyasıdır. Maliyet hesabı yapıldığında 3+1 ortalama badana fiyatları; 20 kg astar boyası fiyatı ortalama olarak 200 TL, 10 kg tavan boyası fiyatı ortalama olarak 160 TL,20 kg iç cephe boyası ortalama olarak 250 TL, 20 kg dış cephe boyası ortalama olarak 200 TL dir. Bu fiyatlara 3+1 bir ev için boyacı ustası fiyatı olarak 1000 TL yi eklemek gerekir. Bu durumda 3+1 ev badana fiyatı ortalama olarak malzemeler ile birlikte 2000 TL gibi bir maliyet oluşturmaktadır.  Eğer sadece iç cephe boyası yaptıracaksanız bu maliyetten dış cephe boya maliyetini, ustalık ücretinin yarısını çıkarmanız gerekecektir. Bu durumda 3+1 ev ortalama badana fiyatı sadece iç cephe boyası için 1300 TL olacaktır. Kullanacağınız boya türüne göre bu rakam daha yüksek rakamlara ulaşabilir. Duvar boya fiyatları kullanılacak markaya göre farklı fiyatlara sahiptir. 20 kg iç cephe duvar boya fiyatı min 100 TL, maksimum 750 TL  fiyatlara satılmaktadır. Duvar boya fiyatlarının bu kadar değişkene olması, boyanın silinebilmesi, toz tutmaması, kabartma yapmaması gibi etkenlere bağlıdır. Evinizde bir bahar temizliği yapacaksanız, evinizi yenileyecekseniz veya yaz mevsimi için hazırlayacaksanız doğru renkler ve bütçenize uyan kalite de boya tercih etmeli, işinin ehli bir boyacı ustası ile çalışmalısınız. Eğer işinin ehli bir boyacı ustası bulamam diyorsanız bu konuda homify profesyonellerinden yardım alabilir ve gönül rahatlığı ile evinizi boyatabilirsiniz.

Boyanın kuruma süresi

Evinizde boya badana işleri yapmak ve aynı zamanda bu işleri en kısa süre de sona erdirmek istiyorsanız badana ne kadar zamanda kurur sorusu zihninizde dönmeye başlanmıştır. Bir evi boyatmak için ideal süre bir haftadır. Ancak bu süre boyanın bir hafta da kuruyacağı anlamına gelmez. İç cephe boyaları genel olarak maksimum 12 saat içinde kuruma özelliğine sahiptir. Yani boyasını yaptırdığınız odanın pencerelerini açık bırakarak 12 saat sonra tam anlamı ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Dış cephe boyalarında bu durum daha kısa sürelerde oluşmaktadır. Dış cephe; havanın etkisine açık bir alanda olması ve güneş ile temas etmesinden dolayı maksimum 6 saat içinde tamamen kurur. 3+1 bir evin iç cephe boyası ve dış cephe boyası işlemleri için ortalama olarak 4 – 6 gün süre yeterli olacaktır. Bu süre içinde eviniz baştan sona kadar boyanıp yeni bir ev haline getirilebilir. Bu süreler de kafanızda oluşan badana ne kadar zamanda kurur sorusu için size fikir verecektir.

Boya kalitesi

homify:  tarz Oturma Odası, Eklektik

Evinizde boya yaptırırken kullanacağınız boyanın kalitesi çok önemlidir. Boya kalitesi; boyanın dayanım süresini, kuruma süresini, estetik yüzey oluşmasını, ayırdığınız bütçeyi performans olarak karşılamasını sağlar. Bu nedenle tercih edeceğiniz boyayı seçerken kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Oturma odası gibi yıl içinde en fazla kullanılan yaşam alanı içinde kullanılacak boyanın kalitesi daha önemli bir konu haline gelmektedir. Oturma odası dekorasyonunu ön plana çıkaracak, renkleri ile oturma odası dekorasyonuna destek verecek bir boya seçilmesi azami öneme sahiptir. Oturma odası için boya seçerken kaliteli bir boya seçmek kadar oturma odası dekorasyonuna uygun bir boya seçmek veya oturma odası boyasına göre oturma odasını dekore etmek de çok önemlidir. Oturma odası içine yapacağınız dekorasyon fikri ve boya seçimi için farklı oturma odası dekorasyonlarını inceleyebilir veya kopya çekebilirsiniz. İlham alacağınız oturma odası dekorasyon örneklerini inceleyerek tarzınıza uygun boya ve dekorasyonlar hakkında fikir edinebilirsiniz. 

İç cephe boyaları

rwiçmimari – salih bey:  tarz Giyinme Odası, Minimalist
rwiçmimari

salih bey

rwiçmimari

Ev boyaları ve ev boya fiyatları iç cephe, dış cephe ve tavan boyaları olmak üzere üç farklı kategoride tanzim edilir. Dış cephe boya fiyatları diğer boya türlerine göre daha yüksektir. Bunun temel sebebi dış cephenin açık hava ile yıl boyu temas etmesi, sıcaklık, nem, yağmur, rüzgar gibi doğa olaylarına maruz kalarak dayanım göstermesidir. Dayanıklılık performansı üst düzeyde olan dış cephe boyalarının ortalama fiyatları 20 kg için 200 TL olsa da kalitesi yükseldikçe boya fiyatları 1.000 TL ye kadar yükselmektedir. İç cephe boyaları ise bu kadar yüksek rakamlara ulaşmaz. Standart üretilen ve sadece katkı maddesi eklenen iç cephe boyaları dış cephe boyalarına göre daha kısa süreler dayanıklılık gösterir. İç cephe boyasını aynı zamanda tavan boyası olarak da kullanabilir, oda içinde renk ve desen bütünlüğü sağlayarak  kusursuz bir dekorasyon yapabilirsiniz. 

Bahar temizliği

Evinizde boya badana yapmak meşakkatli bir işlem olsa da bahara hazırlık ve bahar temizliği açısından sizi rahatlatan, bahar aylarında temiz ve yenilenmiş bir  bir evde keyif sürmenizi sağlar. Bahar temizliği, ev hanımlarının evlerinin tüm köşeleri dahil temizlik yaptıkları, köşe bucak tabirine uygun titiz bir çalışma ile evlerini bahara hazırladıkları bir temizliktir. Bahar temizliği içine boya badana işlerini dahil ettiğinizde eviniz bahar mevsimine yenilenmiş olarak girer. Bahar temizliği yapmaya başlamadan önce bahar temizliği ile ilgili neler yapılması gerektiğini araştırmalı, araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri tecrübeleriniz ile birleştirmelisiniz. Bahar temizliği ile ilgili olarak yapacağınız araştırma için bahar temizliği:  nereden başlamalıyım, nasıl yapmalıyım ? yazımızı inceleyebilir ve detaylı bir bahar temizliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Duvar kağıdı uyumu

Evde yapacağınız boya için seçilecek boyanın evinizde bulunan duvar kağıtları ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Tercih edilecek boya rengi, deseni ve kalitesi duvar kağıtlarına uyum sağlamadığında yapacağınız dekorasyonlar kötü görünecek, harcadığınız emek boşa gidecektir.

Boya seçimi

Evinizde boya yapmaya başlamadan önce boya seçimi yapmalısınız. Evinizde örnek ev modelindeki gibi taş uygulamalar varsa  boyanızın rengi taşın estetik  tarafını ön plana çıkarak türde olmalıdır. Saf beyaz renk tercih ederek taş desenlerini belirgin kılabilir, kırık beyaz renk ile taş desenlerin renklerine uygun bir boya işlemi yapabilirsiniz.

Bu bilgiler işinize yaradı mı ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!