Dış cephe kaplama malzemesi çeşitleri ve alternatif öneriler | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dış cephe kaplama malzemesi çeşitleri ve alternatif öneriler

Meral Eser Meral Eser
Yu-Ga Otel-Alaçatı İZMİR Akdeniz Oteller Tuncer Sezgin İç Mimarlık Akdeniz
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarında yer alan ve evinizin dış cephesini daha görsel ve daha sağlıklı hale getiren dış cephe dekorasyonlarında tercih edebileceğiniz alternatif sayısı oldukça fazladır. Evin dışında yer alan duvarlar doğru teknikler ve doğru malzemeler ile hayranlık uyandıracak güzelliğe sahip olabilir. Duvar dekorasyonlarında kullanabileceğiniz dış cephe kaplama malzemeleri, mantolama çeşitleri ile ısı yalıtımı sağlama imkanına da sahip oluyorsunuz. Cephe kaplama işlemi yapılırken estetik kaygınızı giderecek tasarımlar yapılmasına özen göstermelisiniz. Duvarlar için yapılacak cephe kaplama malzemeleri çeşit olarak taş, fiberglas, polietilen, cam yünü, taş yünü, baskılı kaplama malzemelerini tercih edebilirsiniz. Evinizin dış cephesinin rengine uygun cephe kaplama malzemeleri tercih ederek dış cephe renk uyumunu da yakalamış olursunuz.

Dış cephe dizaynı, bir evin çehresini oluşturur. Evlerin stili ve dizaynı hakkında fikir verir. Vitrin görevi gören dış cephe dizaynı için uygulamalarda stil ve tarza göre farklı çeşitlerde kaplama malzemeleri kullanılır. Taş cepheden ahşap ya da tuğla kaplamaya, alüminyum giydirme cepheden prekast cephe alternatifler bulunmaktadır. Bu yazımızda her binanın dış cephesinde kullanılabilecek alternatif cephe kaplaması malzemeleri için farklı türlerde örnekler derledik. 

Eskiye nazaran günümüzde bina cephelerinde farklı dokulardan zengin renk alternatiflerine her bütçeye uygun kaplama malzemeleri kullanılagelmektediir. Her zevke uygun farklı alternartifleri sunacağımız yazımızda cephe kaplamaları ile ilgili natürel dokulardan muntazam bir görünüm sağlayan gelişen yapı teknolojilerine alternatifler bulabilirsiniz. Huzur veren bir manzara oluşturmak istiyorsanız, doğa ile uyumlu doğal malzemelerin kullanıldığı ahşap giydirme, doğal taş ya da tuğla duvar kaplama ile sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. 

Dış cephe kaplamalarında mantolama tekniklerini uygulayarak ısı geçirgenliği katsayısı düşük ve iç mekanlardaki sıcak ya da soğuk havayı muhafaza eden bir sistem oluşturabilirsiniz. Sürekli hava değişkenliği insan sağlığını olumsuz etkileyecektir, dolayısıyla mantolama tekniklerinin bazı avantajları bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin!

Farklı malzemeler ile dış cephe kaplama

Evinizin dış cephesini dekore ederken tek bir malzeme kullanabileceğiniz gibi birden fazla malzeme de kullanabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek alabileceğiniz mimarlar, evinizin mimarisine ve yapısına uygun malzemeler seçmenize ve tasarım yapmanıza yardımcı olacaktır.

Doğal taşlar

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası Rustik Evler Kayakapi Premium Caves - Cappadocia Rustik
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Dış cephe kaplama malzemesi olarak en fazla tercih edilen malzemelerden biri de doğal taşlardır. Doğal taşlar hem dış cephe renklerine uyumlu hem de doğal bir görünüm oluşturan kaplama malzemeleridir.

Modern renkler

ALTUN YAPI DEKORASYON Modern Evler ALTUN YAPI DEKORASYON Modern
ALTUN YAPI DEKORASYON

ALTUN YAPI DEKORASYON

ALTUN YAPI DEKORASYON

Dış cephe kaplaması yapmak yerine modern renkler kullanarak evinizin dış cephesine estetik ve şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eviniz ve dış cephe dekorasyonunuz için en uygun rengi seçmek istediğinizde size yardımcı olacak '' Dış cephe boyası örnekleri: 34 model fotoğraf'' yazımıza göz atabilirsiniz.

Dış cephe mantolama

Mantolama, binaların yalıtım amaçlı giydirilmesi işlemidir. Adı üzerinde manto gibi bir araç niteliği taşıyan, cephe dizaynında ısı yalıtımının sağlandığı bir kaplama aşamasıdır. Bina cephe kaplamalarında dıştan, içten ve sandviç duvar olmak üzere farklı yöntemler kullanılır. Isı yalıtımının sürekliliği sağlanır. Dış cephe kaplamalarında en önemli ihtiyaçlardan biri ısı yalıtım sistemini kurmaktır. Sadece sıcaklıklık değil serinliğin de sağlanması açısından yalıtımın önemi yadsınamaz. Kullanılacak malzeme ile işçilik tecrübesi bina yalıtımında kullanım süresini doğrudan etkiler. Montolama işi tecrübe ve bilgi gerektirir. Dolayısıyla bu iş için uzmanlaşan kişilerle çalışmak, uzun vadede kazanç getirecek ve olası zararı önleyecektir. Mantolama işleri için harcanan masrafların boşa gitmesini istemezsiniz. Mantolama aşamaları son derece titiz bir çalışma gerektirir. Dış cephe mantolamada, yakıt kullanımının azalması, hava kirliliğini önlemesi ve doğal dengenin sağlanması açısından çevreci yaklaşım unsurları bulunmaktadır.

Farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasındaki ısı transferini önlemek amacıyla yapılan aşamaları kapsayan mantolama, ısı yalıtım malzemeleri ile yapılmaktadır. Adı üzerinde binaya bir manto giydirilmesi üzerine sıcaklık oranlarının korunması ve soğuk geçişini önlemek amacıyla yapılır.  Gerekli olan ısı izolasyonunu sağlayacak şekilde ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde yalıtımı sağlanır. Mantolama esnasında kullanılan malzemeler için bazı özelliklere dikkat edilir. Bu özelliklerin başında mantolama için ısı iletim katsayıları gelir ve bu katsayılar önemlidir. Eğer ısı katsayısı yükselirse, ısı yalıtım malzemelerinin ısı yalıtım özelliği azalır. Dolayısıyla ısı katsayısı ile yalıtım özelliği oranları iniş ve çıkışlarda ters orantılıdır. Isı iletim katsayısı “0,065 W / mK” değerinden daha küçük olan malzemeleri kapsar. Isı yalıtım malzemeleri ise, CENN ve ISO Standartları doğrultusunda değerlendirilir. 

Mantolamanın avantajları

Cephe Tasarımı Mimari Grafik Asyatik
Mimari Grafik

Cephe Tasarımı

Mimari Grafik

Uzun vadede ekonomik açıdan kazanç sağlar. Isı kaybını önlemesi açısından kışın daha sıcak bir ortam oluşturur ve fatura ücretlerinin düşmesini sağlar. Ekonomik yararın yanı sıra, dünya genelindeki enerji kaynaklarının azaldığı düşünülürse, enerji tüketiminin düşürülmesi çevreci bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Mantolama işlemi uzmanlık gerektirir. Eğer bu iş üzerine uzman kişilerce yapılmaz ise, Binaları soğuk hava koşullarındaki dış etkenlerden korur. Şiddetli yağmur, dolu ya da rüzgar esintisi gibi cephe dizaynına zarar verecek dış koşullara karşı dayanımı kuvvetli malzemeler kullanılması önerilir. Dış cephe mantolama, bina içindeki hava ısısını muhafaza eder. Hava sızıntısını önleyecek muntazam bir izolasyon sağlanır. En önemli özelliği ısı transferinin engellenmesi prensibidir. 

Yalnızca soğuk hava koşullarında binadaki sıcak havayı muhafaza etmekle kalmaz; sıcak yaz aylarında klima kullanımı sonucu oluşan serinliği de muhafaza eder. Hem uzun vadede hem de kısa vadede insan sağlığı ve ekonomi açısından faydaları yadsınamaz. Isı yalıtkanlığı sağlaması açısından dış cephe mantolama bina ömrünü uzatır. Bina ömrünü uzatmasının yanı sıra, iç ortamdaki sıcaklık değerlerinin muhafaza edilmesi ve hava sıcaklığının düşüp çıkmaması insan sağlığını korur. Sürekli değişen hava koşullarında öncelikle sağlık sorunları oluşmasına uygun ortam oluşacaktır ve bunun için baştan önlem sağlar. Isı yalıtkanlığının yanı sıra nem oranı kontrolü de söz konusudur. Bir binanın dış cephe mantolaması yapıldığında nem oranı sürekli değişkenlik göstermediği için insan sağlığı için faydaları bulunmaktadır. Yakıt ve enerji tasarrufu sağlaması açısından cebinizi yakmaz. Nem oranı dengelenmiş olacağı için bu açıdan da bina ömrünü uzatır. 

Alüminyum giydirme cephe kaplamaları

Şemikler İş Merkezi Dış Cephe Çalışması Modern Evler H.E: Mimarlık Modern
H.E: Mimarlık

Şemikler İş Merkezi Dış Cephe Çalışması

H.E: Mimarlık

Giydirme cephe malzemeleri, bir binanın dış cephesinin nasıl bir görünüme kavuşacağı hakkında fikir verir. Alüminyum giydirme cephe kaplamaları iki yüzü alüminyum levha ile kaplı olan yaklaşık olarak 0,5 mm.'den 4 m.m kalınlığına varan ölçülerde dizayn edilebilen kompozit levha uygulamasıdır. İstenilen ölçü ve şekillerde dizayn edilebilir, bir binanın bir cephesi ya da birkaç cephesine uygulanabilir. Bir binanın dış cephesi için farklı renk tonlarında kaplanmasına olanak verir. Darbe ve dış etkenlere karşı dayanımı kuvvetli bir cephe kaplama malzemesidir. Modern mimaride oldukça sık tercih edilen alüminyum giydirme cephe kaplamaları, diğer malzemelere göre daha hafif bir malzemedir. Hafifliği yönünde ekstra cephe yükü oluşturmaz ve bu bir avantajdır. 

Betonarme yapı sistemlerinde tuğla duvarlar yeterince bina yükü oluşturmaktadır. Deprem kuşağında olan ülkemizde bina yükünü en aza indiren ve can güvenliğini esas alan hafif yapı malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Alüminyum kompozit paneller uygulanırken, cephedeki malzemeler farklı ebatlarda ve firmalara bağlı olarak farklı sistemlerde giydirilebilir. Muntazam bir cephe görünümünün yanı sıra bakımı ve temizliği de kolaydır. Giydirme cephe kaplamaları için ayrıca granit ve ahşap desenli görünüm kazandıran alüminyum kaplama malzemeleri kullanılagelmektedir. 

Prekast dış cephe kaplama

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri Modern Evler NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon Modern
NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri

NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Burada görmüş olduğunuz cephe dizaynında ayrıca tuğla duvar kaplama malzemeleri kullanılmıştır. Prekast dış cephe kaplama malzemeleri ise dayanımı kuvvetli bir beton uygulamasıdır. Beyaz çimento ile silis kumu karışımından oluşan malzeme, dış hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır. Özellikle Avrupa ve ABD ülkelerinde 70'li yılların sonlarından sonra dış cephelerde kullanımı tercih edilmiştir. 

Dayanıklı dış cephe kaplamaları  arayanlara alternatif bir fikir olarak önerilebilir. Genel olarak her bina cephesine uygulama olanağı olan prekast dış cephe kaplama malzemeleri, “Glass Fiber Reinforced Concrete, GFRC” olarak da bilinir. Çimento panelleri ya da fiber beton kaplama malzemeleri ile birlikte farklı stillerde dizayn edilen birçok binada kullanılır. Dayanımı kuvvetli olmasının yanı sıra, ısı yalıtımından ses yalıtımına, su yalıtımından nem izolasyonuna birçok amaçla kullanılan bir kaplama malzemesidir.

Taş dış cephe kaplamaları

Doğa ile iç içe bahçeli bir evin bulunduğu çevre ile ile uyumlu bir görünüm kazandırmak için doğal malzemeleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Doğal taş cephe kaplamlaları son derece huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. Dış cephe kaplama malzemeleri ya da dış cephe kaplama modelleri uygulanacak stil ve tarza göre mutlaka farklılık gösterecektir. Doğal taş kaplama ise yalnızca dış cephe ile kalmayıp, iç mekan dekorasyonlarında dahi duvar dekorlarına hayat vermektedir. Natürel dokular, duvar dekorlarında göze hitap etmektedir. Taş duvar görünümü kazandırırken, gerçek doğal taşla örülen bir duvarla benzer görüntü sağlanır.

Betonarme sistemlerle taş duvar örülen bölme duvarların inşa edilmesi bir hayli masraflı olacaktır. Ekonomik açıdan doğal taş duvar kaplamaları, inşa sürecinde örülen bir taş duvarla aynı görünüme sahiptir. Hem daha ekonomik hem de doğal taş duvar görünümü kazandırılan kaplamalar, gerek iç duvarlar gerekse dış cephede muntazam bir çehre oluşturacaktır. Gerçek taş duvar maliyetine kıyasla doğal taş kaplama bir dış cephe dizaynı, bu iş için ekonomik bir çözüm sayılacaktır.

Ahşap giydirme cephe kaplamaları

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Evler BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Betonarme yapı sistemleri ile inşa edilen bir evin dış cephesini ahşap giydirme cephe malzemeleri ile kaplayarak sıcak bir atmosfer oluşturmak mümkün. Ahşap bir ev görünümü kazandırabilir ya da cephe dizaynında önceden belirlenen bölümlerin yalnızca ahşap materyallerle kaplanmasını sağlayabilirsiniz.i Burada yalnızca doğal ahşap malzeme kullanılması şart değildir. Suni malzeme ile ahşap görünümü kazandıran ve huzur veren bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştıran bir cephe dizayn edebilirsiniz. 

Ahşap giydirme cephe malzemeleri hava bariyeri sayesinde nefes alır. Binalara ahşap cephe görünümü kazandırırken natürel dokusuyla göz okşar ve huzur verir. Diğer cephe kaplama malzemelerine oranla daha hafif bir malzeme olarak değerlendirilebilir. İşlevsel amaçlı binayı dış etkenlerden koruyan bir izolasyon malzemesi görevi görür. İşlevsel unsurların yanı sıra estetik unsurlar da taşır. Bir binanın cephesinin göze hitap eden natürel ahşap dokusu ve renkleri ile muntazam bir sonuç ortaya çıkar. Bina cephesi kaplamaları arasında natürel renkleri ve dokusu ile göz okşar. Ahşap giydirme cephe malzemelerinin ısı yalıtımı açısından da avantajları bulunmaktadır, alüminyum giydirme cephe malzemelerine oranla ısı katsayısı daha fazladır.

Tuğla duvar kaplama

Hem sıcak bir atmosfer oluşturmak hem de natürel dokuları duvar zeminlerine taşımak istiyorsanız, geçmişten günümüze kullanılan bir doğal malzeme olan tuğlalar muntazam bir cephe görünümü oluşturmaktadır. İster doğal bir cephe malzemesi olarak kullanın, ister yapay malzemelerle tuğla duvar görünümü kazandırın; tuğla duvar kaplamaları son derece huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Özellikle kırsal stil, klasik stil ya da rustik tarz evlerde sıklıkla kullanılagelmektedir. Sıcak bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır. Doğal bir malzeme olması itibariyle huzur veren bir görünüm oluşturmanızı sağlar. Farklı renk ve dokularda alternatiflerle binanızda uygulanacak stil ve tarza göre renk alternatifleri mevcuttur. Gerçek bir tuğla duvar örme maliyeti daha fazla olacağından yalnızca tuğla duvar kaplama malzemeleri ile son derece muntazam bir cephe dizaynı yapmak mümkün olacaktır ve ekonomik bir çözüm olacaktır. Ayrıca homifyda inşaat malzemeleri hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için firmaların çalışma örneklerini inceleyebilir, aradığınız niteliklerde konusunda uzman firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Türkiye'den en güzel dış cephe örnekleri' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dış cephe kaplama malzemesi çeşitleri hakkındaki bu yazımızı nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!