RETA Architecture-Interior-Industrial Design – Ankara Villa:  tarz Multimedya Odası

​Boş odaları değerlendirmenin 6 yolu

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Evinizde fazladan boş bir oda mı var? İlk anda kullanılmayan bir alanla ne yapacağınıza karar vermek şaşırtıcı bir şekilde zor olabilir. Salon, yemek odası ve yatak odası gibi temel bölümler dışında daha fazla alan sunan bir evde yaşamak elbette sizin için bir şanstır, ancak boş odayı nasıl değerlendireceğiniz konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Örneğin çocuk sahibi olan çiftler, odalardan birini mutlaka çocuk odası olarak kullanırlar. Ancak zaman içinde çocuklar büyüyüp okul, iş veya başka sebeplerle evden ayrılmak zorunda kalınca çocuk odasına da ihtiyaç kalmaz. Çocuk sahibi olmayanlar ise yeni bir eve taşındığında boş odaya başlangıçta sahip olurlar. Benzer şekilde büyük bir eve taşındığınızda atıl halde duran tavan arası veya bodrum da boş bir odadan farksızdır. Sonuç olarak koşullar ne olursa olsun, yeni bir eve taşındığınızda ya da zaman içerisinde hesapta olmayan boş bir odaya sahip olabilirsiniz. Böyle bir durumda boş alanla ilgili karar verirken ihtiyaçlarınızın ve beklentilerinizin ailenizinkiler kadar iyi karşılandığından emin olmak istersiniz. Hayallerinizi yerine getirmek ve kendi iyiliğiniz için güzel bir şey yapma fırsatını yakalayarak ekstra alanı kucaklamak en iyisidir. İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi değerlendirmeye başlamak için en iyi yol, her zaman yapmak istediğiniz bir şeyi düşünmektir. Kimbilir belki de bunu yapmak için şimdiye dek sizi alıkoyan şey, evde uygun yer olmamasıdır. Örneğin bazı insanlar spor yapmak ister ama evde aletleri koyacak oda yoktur. Kimi insanın terziliğe eğilimi vardır ama küçük bir atölye kuracak yer bulamaz. Sonuç olarak yaşınız ne olursa olsun, kendiniz ve ailenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, boş odayı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Biraz zaman ve çaba ile o boş odayı evinizde başka herhangi bir yer kadar kullanışlı bir alana dönüştürebilirsiniz. Büyük ya da güzel olmayabilir, ama yine de ek bir alan. Üstelik belli kalıpların içinde kalmanıza gerek yoktur. Neden kendinizi şımartmayasınız ya da kendinize ait bir hobi ile ilgilenmeyesiniz? Çocuk sahibi olanlar çocuklar büyüyüp yetişkin olsa bile yine de onların yatak odasına dokunmak istemez. Oysa kırk yılda bir çocuklarınız yatıya kalacak diye bir odayı saklamanın hiçbir manası yoktur. Çocuksuz çiftler de işten güçten ilgilenip boş odalarını iyi bir şekilde değerlendiremezler. Genellikle en sık yapılan şey, boş odayı fazla eşyaların saklandığı bir tür depo alanı olarak kullanmaktır. Eğer gerçekten depolama sıkıntısı çekiyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz. Fakat zaten ihtiyacınız olmayan eşyaları boş yere depolamak fuzuli yer işgalinden başka bir şey değildir. Bu günlerde yükselen emlak fiyatları ile sahip olduğunuzmevcut alanın her santimi değerli. Dolayısıyla yaşam alanınız hayatınızda bir amaca hizmet etmek için doğru kullanılmalıdır.Yedek odalardan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı ise ona özel bir amaç kazandırmaktır. Aşağıda boş odaları nasıl değerlendirebileceğinize dair ev dekorasyon fikirleri derledik. Sizin için uygun olan başlığı seçerek oda dekorasyonu için pratik fikirler edinebilirsiniz.

​1- Hobi odası

203 Çini ve Seramik Atölyesi – Milet Desenli Tabakların Enstalasyonu:  tarz İç Dekorasyon
203 Çini ve Seramik Atölyesi

Milet Desenli Tabakların Enstalasyonu

203 Çini ve Seramik Atölyesi

İş, aile ve eğitim nedeniyle pek fazla zaman ayıramasak da bize büyük bir keyif veren hobilerimiz ve ilgi alanlarımız var. Ancak hayatımızı sürdürebilmek için genellikle diğer önceliklerimiz ağır basar ve hobilerimizin listemizin en altında yer alır. Günün birinde boş bir odaya sahip olduğumuzda ise yaşamımız boyunca erteleyip durduğumuz hobilerimizle ilgilenme fırsatı doğar.

Her insanın kendine özgü bir ilgi alanı vardır. Örneğin kimi insanlar terzilik alanıyla ilgilenirler. Bu durumda boş odanızı pekala mini bir dikim atölyesine dönüştürebilirsiniz. Yahut bir enstrüman çalıyor ancak pratik yapacak boş yer bulamıyorsanız yine boş odayı kullanabilirsiniz. Herhangi bir enstrüman çalmasa da geniş bir müzik koleksiyonuna sahip kişiler de hobi odasında dilediğince müzik dinleyebilirler.

Belirgin bir alana eğilimi olmayıp zaman içinde hobi geliştiren insanlar da vardır. Örneğin çocuk yetiştirme ve ev bakımı yaratıcılık ister. Zaman içinde bu tecrübenizi kullanarak DIY mevzusuna eğilebilirsiniz. Hobi odasını daha geniş amaçlı bir el sanatları odası haline getirebilir ve çocuklarınızla haftalık el sanatlarına katılarak bir şeyler üretebilirsiniz.

​2- Misafir odası

Küçük apartmanlarda yaşayan birçok insan, uzakta oturan tanıdıklarını evlerine davet etmekten kaçınırlar çünkü onları yatılı ağırlamak için fazla yatak odaları yoktur. Fakat düşünürseniz küçük bir oda sevimli ve rahat bir uyku alanı olabilir. Benzer şekilde büyüyüp evden ayrılmış çocuklar ziyarete geldiklerinde de kalabilecekleri bir yer olur.

İyi tasarlanmış bir misafir yatak odası, evden uzakta olsalar bile arkadaşlarınızı ve ailenizi evlerindeymiş gibi hissettirir. Konuk odanıza zaman harcamayı bekleyemeyecekleri bir yer haline getirmek için canlı renkler, otel tarzı mobilyalar ve dokunulabilir dokular kullanabilirsiniz. Ayrıca güzel nevresimler, bol miktarda depolama alanı ve hatta geceleri kitap okuyabilecekleri bir ışık, sevdikleriniz için harika bir deneyim sunacaktır.

​3- Sinema odası

Bir film odası film severler için sinemaya gitme coşkusunu doğrudan kendi evinize getirebilir. Elbette sinema salonunda seyretmenin zevki paha biçilmez. Ancak trafik, zamansızlık ve diğer sebeplerden sık sık sinemaya gitmek pek gerçekçi bir fikir değil. Evde film izlemenin ise pek çok avantajı var. En basitinden sinema odası ile aile bireyleri sık sık bir araya gelerek hoş bir deneyim yaşarlar. Hatta ailenizdeki her bir üyenin film seçerek dönüş yaptığı düzenli film geceleri düzenleyebilirsiniz. Gerçek efekt için bir film projektörü bile kullanabilirsiniz. Ayrıca kaliteli ses ekipmanı almak da seyir keyfini arttıracaktır. Bu sayede çocuklarınızın televizyon ve internet bağımlılığını da azaltmış olursunuz. Eğer boş odanız büyükse ve imkanlarınız varsa bir multimedya odası da yaptırabilirsiniz.

​4- Fitness odası

Evde biraz alan açıldığında o zamana kadar ertelediğiniz kararları yerine getirmek için harika bir fırsat olabilir. Örneğin egzersiz yapmak gibi. Çoğu kişi spor salonlarına bir yığın para ödeyip salona gitmeyi ihmal ederiz. Bir egzersiz odası ise spor salonunu ayağınıza getiriyor. Böylece salona gitmemek için yarattığınız bahanelerden de kurtulmuş oluyorsunuz. En sevdiğiniz ekipmana yatırım yapmak ve odanızı bir spor salonuna dönüştürmek, fitness hedeflerinizi daha kolay erişilebilir hale getirecektir. Antrenmanı daha eğlenceli hale getirmek için televizyona veya ses sistemine atın. Doğru film ya da film müziği ile çalışmak, çok daha ilham verici. Deneyimi uyarlamak için mekanı motivasyon görüntüleri ile bile dekore edebilirsiniz. Ne yaptığınızı görebilmek için odanın iyi aydınlatıldığından emin olun. Egzersiz odası ile ilgili bir diğer püf noktası spor aleti satın alırken yer kaplayan modeller yerine katlanabilen ekipman tercih edin. Böylece odanız küçük bile olsa yerden tasarruf sağlarsınız.

​5- Giysi odası

DETAYPLUS MOBİLYA – Detay Plus Mobilya:  tarz Giyinme Odası
DETAYPLUS MOBİLYA

Detay Plus Mobilya

DETAYPLUS MOBİLYA

Modern daireler küçük alanlara sahip olduğu için her odada gerektiği kadar mobilya kullanmak durumundayız. Bu duruma yatak odası da dahil. Eğer geniş bir kıyafet koleksiyonunuz varsa ne yazık ki bazı giysilerden vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak bir seçenek daha var. Neden boş odayı giyinme odasına dönüştürmeyesiniz? Küçük bir oda dahi olsa giysi odası herhangi bir dolaba göre daha fazla depolama alanı sunar. Boş odanızı giysi odasına dönüştürürken bir dekoratörden yardım alarak mevcut alanı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Giyinme odası çok küçük değilse eğer depolama alanları dışında bir boy aynası, dinlenmek için bir koltuk ya da puf ve makyaj masası gibi ek eşyalara ihtiyacınız olur. Tüm bu eşyaları odaya en iyi ve en doğru şekilde yerleştirmek için uzmanlar işinizi kolaylaştıracaktır.

​6- Çalışma odası

AK Design Studio – RIVA WINTER HOUSE:  tarz Çalışma Odası
AK Design Studio

RIVA WINTER HOUSE

AK Design Studio

Her evde mutfak, banyo, salon ve yatak odası bulunurken yemek odası ile çalışma odası gibi alanlar lüks görünür. Belki yemeği salonda veya mutfakta yiyerek yemek odasına çözüm bulabilirsiniz. Nihayetinde çok fazla misafir ağırlamıyorsanız ve ev hanesi kalabalık değilse yemek odası şart değildir. Ancak çalışma odasına gelince koşullar değişiyor. Zira günümüzde pek çok insan artık evden çalışıyor. Dolayısıyla bir çalışma odasına sahip olmak artık lüks olmaktan çok uzak. Gençken yatak odasına yerleştirilen masa ve sandalye çalışma alanı olarak yeterli geliyordu. Fakat yetişkin bir insanın evde düzenli olarak çalışabilmesi için çok daha fazlasına ihtiyaç var. bu nedenle evden çalışan kişiler boş odayı çalışma alanı olarak değerlendirerek daha verimli çalışabilirler.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Pratik fikirlerle küçük oda tasarımları' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu fikirleri yararlı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!