Yeni evli çiftler için yatak odası nasıl dekore edilir? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Yeni evli çiftler için yatak odası nasıl dekore edilir?

Meral Eser Meral Eser
TOP 10 unique high quality luxury beds​ Royz Furniture Klasik
Loading admin actions …

Yeni evlilikler yeni sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Ortak yaşam alanlarını kullanmak ev dizaynı ve iç sirkülasyonu da etkiliyor. Yeni çiftlere konfor sunan ve işlevsel akış sağlayan bir düzen oluşturmak, ev dizaynını karakteristik izler taşıyan bir çizgide tasarlamak mümkün. Ev dizaynını ele alırken güne ilk başladığımız mekanlardan biri olan yatak odası düzeni ve dekorasyonuna değineceğiz. Evin her biriminin bir amacı vardır. Yatak odası dizaynı için iyi bir uyku sunan düzene sahip olması, dinlenme ihtiyacını karşılaması ve bireysel kullanım alanlarını doğru biçimde koordine edilmesi gerekir. Çiftlerin zevkleri ve tercihleri doğrultusunda ev dekore edilirken tarz, stil ve isteğe göre tema belirlenebilir. Mutluluğa adım atarken evin iç mekanlarında kullanılan renk, doku ve materyal ilişkileri stil ve tarz ile ilgilidir. Doğru planlama, bireyleri mutlu kılan ve ihtiyaçları göz önüne alan stratejik fikirlerle oluşturulur. Modern stil ya da klasik izler taşıyan bir yatak odası dekore edebilirsiniz. Bireysel gereksinimleri göz önüne alarak karakter ve zevklere hitap eden renk, doku ve temaları bir şablon haline getirebilirsiniz. Konfor sunan, huzurlu ve dingin bir bir yatak odası dekorasyonu için birlikte belirleyeceğiniz stil veya tarz konseptleri oldukça yardımcı olacaktır. Yeni evli çiftler için yatak odası dekorasyonunda rehber olabilecek bazı detayları başlıklarımızda topladık, zevklerinize hitap edebilecek unsurlar yakalayacağınızı umuyoruz.

Cazip renk paletleri

Moultrie Park Poster Bed Royz Furniture Klasik
Royz Furniture

Moultrie Park Poster Bed

Royz Furniture

Yatak odası dekorasyonunda kaliteli bir uyku için gereken dingin atmosferi sağlamak, dinlendiren ve rahat hissettiren bir düzen oluşturmak istiyor olabilirsiniz. Mavi ve yeşilin dingin renk tonları daha ferah ve huzurlu bir atmosfer yakalamanıza yardımcı olacaktır. Beyaz duvar zemin renginin uykuya ve dinlendirici bir etki yaratacağını unutmayın. Alternatif renklerden biri de pastel renk tonlarıdır. Yatak odası dizaynı için göz yormayan, şık ve uykuya hazırlayan yumuşak renk tonlarıdır. Duvar ve tavan zemini, perdeler, halı ve nevresim tercihleri arzuladığınız stil ve tarza uygun renk paleti içerebilir. Birbiri ile uyum ve ahenk yakalayan renkleri tercih edebilir, örneğin Feng Shui'ye uygun renk skalalarını değerlendirebilirsiniz. Parlak renklerin kullanımını kişiliğine hitap ediyor ve yakın geliyorsa, dengeyi kuracak nötr renklerle arka plan zeminlerini oluşturabilirsiniz. Duvarlarınız sade ve dinginlik veren açık renk tonları içeriyorsa, nevresimlerinizde karmaşık desenleri, canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Canlı renkleri daha çok ön plana çıkarmak istiyorsanız nötr renklerden grinin uygun bir tonunu duvar zemininde uygulayabilir, beyaz, krem, açık kahve ve bej gibi doğal renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Kontrast değer katmak için duvar zemini ile mobilya ürünleri, nevresim, perde ve halı renkleri arasındaki ilişkide karşıtlık olmasına özen gösterebilirsiniz. Örnek görselde gördüğünü şık yatak odası dekorasyonu, Londra'da bulunan Royz Furniture imzası taşıyor.

Rahatlık ve konfor sunan yatak

Dingin bir atmosfer yakalamak ve kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız, zemin renk tonlarının yanı sıra yatak formu ve konforuna da dikkat etmelisiniz. Yatak formu ve kapladığı alan, oda genişliği ve alanına uygun olmalı.  istiyorsanız sıkıcı ve kasvetli renk tonlarını kullanmaktan kaçının. Ağır ve kasvetli bir atmosfer oluşturmak istemezsiniz. Ortopedik kullanım olanakları sunan bir yatak modeli ile teninize uygun pamuk, keten, ipek ya da diğer malzemelerden üretilen çarşaf ve yastık modellerini değerlendirin. Alerjik reaksiyon veren çarşaf ya da yastık kumaşlarını kullanmamaya özen gösterin. Kırmızı sandal ağacı, gül ağacı, maun ya da kiraz ağacından yapılan ahşap yatak karyolası modelleri hem doğal malzemelerden üretilir, hem de estetik çizgisi ile klasik izler taşır. Duruma göre ferforje ya da diğer metal yatak karyolası modellerinin de hem modern, hem de klasik stil örneklerine rastlayabilirsiniz. 

Lüks nevresim takımları ve keten

yatak odası Modern Yatak Odası homify Modern
homify

yatak odası

homify

Çarşaflar ve yastık kılıfları için kaliteli üretim tekstil ürünlerine ihtiyaç olacaktır. Keten malzeme ile üretilen çarşaflar temiz ve derin bir uyku almanıza yardımcı olacaktır. Yumuşak ve ipeksi kumaşları da değerlendirebilir, doğal materyallerden üretilen çarşaflarla temiz bir uyku çekebilirsiniz. Eşleşen yastıklar, yatak minderi, yatak şiltesi gibi parçalar sizi rahatsız etmeyecek tekstil ürünlerinden olmalıdır, yeni taşındığınız evinizde eski uyku düzeninizi aramak istemezsiniz. Yüksek kaliteli pamuk çarşaflar ve yastık kılıfları rahat bir nefes alıp derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Alerjik reaksiyon gösteren kumaş türleri ve tekstil ürünlerini kullanmaktan kaçının.

Romantik ve yumuşak tonlarda perdeler

Georgian Farmhouse Kırsal Yatak Odası Etons of Bath Kırsal/Country
Etons of Bath

Georgian Farmhouse

Etons of Bath

Yatak odası dizaynı için perdeler işlevselliğinin yanı sıra önemli birer dekor ürünleridir. Yeni evli çiftler için gözü okşayan renkler ve ferah bir hava çiçek desenleri ile evinize baharı getirebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu ile uyumlu renk paleti oluşturduysanız, mobilyalarda kullanılan tekstil ürünleri, halı unsuru, duvar ve döşeme zemini renklerini göz önüne alabilirsiniz. Serin ve yumuşak renk tonları için pastel renklerden oluşturduğunuz bir renk paletini kullanabilirsiniz. Duvar, tavan ve döşeme zemini ile uyum ve ahenk yakalayan renk tonlarını değerlendirebilir ya da kontrast yakalayabilirsiniz. Cazibeli ve renk katan bir dekor için keten, ipek veya kadife gibi perde tekstil ürünlerini kullanabilirsiniz.

Zarif aydınlatma aksesuarları

YATAK ODASI Modern Yatak Odası homify Modern
homify

YATAK ODASI

homify

Dekoratif abajur modelleri, avizeler ve hatta mumlar şık ve özel bir ışıklandırma yapmanıza yardımcı olacaktır. Aydınlatma aksesuarları mobilya ürünleri ya da renk ahengi kadar önemli yer teşkil eder. Doğru ışıklandırma ölçütleri ile istenilen ışık yoğunluğu ve açıların yakalanması gerekir. Işık yoğunluğu, açısı ve rengi yatak odasının ahengini tamamen etkileyebilir. Aydınlatma aksesuarları istenilen etkiyi yaratmak için önceden belirlenen stratejik noktalara yerleştirilmeli ya da monte edilmelidir. Tercih ve uygulanacak stile göre sarkıt lambalar, spotlar kullanım alanını odak alacak şekilde yerleştirilir. Kitap okuma, çalışma veya uyku öncesi dinlenme motivasyonunu arttıracak ışıklandırma unsurlarına dikkat edin. Beyaz ışık çalışma ve okuma moduna uygun iken, sarı ışık dinlendiren ve yatıştıran bir renk tercihi olacaktır.

Çiçek ve bitkiler ekleyin

Klasik Yatak Odası homify Klasik Ahşap Ahşap rengi

Doğayı davet eden bir tasarım anlayışı yatak odasına ferah bir etki getirir. Daha dingin ve iç açıcı bir atmosfer yakalamak istiyorsanız, bitkilerin estetik katkıları ile dekorlar oluşturabilirsiniz. Uzun ömürlü bitkiler, yeni başlayan evliliklerde beraberliği ve romantizmi de pekiştirebilir. Dekoratif saksılarla mekanı güzelleştirebilirsiniz. Bir vazo kullanarak renkli çiçeklerle mekanı güzelleştirebilirsiniz. Yatak başucuna küçük birer çiçek saksısı ya da ihtiyaca göre tavana monte askıda bir saksı ile dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Doğal ışık ihtiyacı unsurunu unutmadan çiçek ve bitkilerinizi konum belirleyebilirsiniz.

Dekoratif objeler ve resimler

homify Klasik

Sanat eserlerini yatak odası dekorasyonunda kullanmak, karakteristik öğeler katmanıza da yardımcı olacaktır. Resim tabloları veya tasarım objelerini kullanabilir, bunları uygun bir şekilde sergileyecek dekorlar oluşturabilirsiniz. Resim tablosunu dekor olarak değerlendirmek isteyenler için, tablo çerçevesinin formunu uygulanacak stil ve tarza göre klasik veya modern çizgilerle tasarlatabilir. Duvar zemini rengi ile tablo ilişkisinde çerçeve rengine de dikkat edilebilir. Sanat eserleri ve tasarım objelerini sergileyecek camekan bir vitrin ya da mobilya aksesuarları değerlendirilebilir. Daha özgün bir tasarım anlayışını takip etmek ve kişisellik katmak isterseniz, sanatsal çalışmalarınızı sergileyebilir, karakteristik bir hava katabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz, ayrıca ’Genç çiftler için verimli kullanım önerileri’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu yatak odası fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!