Gardırop satın alırken dikkat etmeniz gereken 12 nokta

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Gardırop satın alırken dikkat etmeniz gereken 12 nokta

Aydin Sanli Aydin Sanli
MİMPERA – MİM102 GÖKTÜRK: tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Bir evde bulunması gereken temel mobilyalardan biri de şüphesiz ki gardıroplardır. Nasıl ki oturma odalarında kanepe olmazsa olmaz, yatak odalarında da gardıroplar neredeyse yataklar kadar önemli bir mobilya parçası. Gardıropları önemli kılan en önemli faktörlerden biri de onlarsız yatak odalarımızın savaş alanına dönüşebileceği gerçeği. Tüm kıyafet, aksesuar ve bazen de ayakkabılarımızı; zaman zaman yorgan, çarşaf, battaniye gibi başkaca ev tekstili ürünlerini de bünyesinde barındıran ve oldukça geniş bir depolama alanı olarak işlev gören gardrop modelleri de bugün oldukça çeşitli elbette.

İşin aslı, herkes kendi yaşam alışkanlıklarına göre farklı bir gardırop modeline ihtiyaç duyar. Ne giydiğinizin, ne kadar kıyafetinizin olduğunun, çarşaf, nevresim takımı gibi ev tekstil ürünleri için başka bir odada başka bir depolama alanınızın olup olmadığının gardırop tercihinizi yaparken büyük bir rol oynayacağını unutmamak gerek. Peki hem sizin ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayabilecek hem de yatak odanıza en uygun gardırobu nasıl seçeceksiniz? İşte en ideal gardırobu bulmak için dikkat edilmesi gereken 12 nokta…

1- Gömme dolap seçeneği

CABINET – Cabinet: tarz Giyinme Odası
CABINET

Cabinet

CABINET

Aslında çoğu insan gardırop yerine dekorasyon dergilerinde ve televizyonlarda rast geldiğimiz o geniş ve dolu giyinme odalarına sahip olmak ister. Eğer yatak odanızın koridor alanına gömme dolaplar ekleyerek böyle ekstra bir giyinme odası oluşturabileceğiniz bir imkan varsa o zaman hiç durmamanızı tavsiye ediyoruz. Küçük de olsa gömme dolaplar her zaman az yer kapladıkları ve bağımsız bir alan izlenimi verdikleri için gardırop modellerine göre çok daha ferah ve şık görünürler ve çok daha geniş iç hacme sahiptirler. Ama itiraf edelim ki bu çoğumuzun yaşadığı evlerin alan ve oda sayısı göz önünde bulundurulduğunda ayrı giyinme odaları pek de gerçekçi bir hayal değil. Ama giyinme odası konforu yaşatabilecek bir giysi dolabı seçmek de çok da zor olmasa gerek…

2- Doğru ölçüler

Gömme dolapla giyinme odası seçeneğini atlıyorsak, ilk olarak yatak odanızın ölçülerini alarak işe koyulabilirsiniz. Zeminden tavana, duvardan duvara ve gardırobun konumlanmasını istediğiniz ve tasarladığınız yer ile odanın içindeki diğer eşyaların arasındaki mesafeyi doğru ölçtüğünüzden emin olun. Kapı ve pencere aralıklarını ve açılma boşluk paylarını hesaba katmayı unutmayın.

3- Genişliklerine göre dolap modelleri

VERO CONCEPT MİMARLIK – Villa Fenerburnu - Çeşme: tarz Yatak Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Villa Fenerburnu – Çeşme

VERO CONCEPT MİMARLIK

Artık gardırobunuzun ne kadar büyük olabileceğini biliyorsunuz, yatak odanızda ne tür bir gardırop istediğinizi düşünmeye başlama zamanı geldi.

İki kapılı gardıroplar en yaygın giysi dolabı modellerini oluştururlar. Genelde oldukça basit ve yalın bir tasarıma sahiptirler, en altta bir ya da iki çekmece, yukarıda askılık ve birkaç raftan ibaret olan bu çift kapılı dolaplar hem az yer kaplarlar hem de mütevazi bir giyim alışkanlığına sahip olan kişiler için yeterli depolama alanını barındırırlar. Ayrıca küçük yatak odaları için de en ideal seçenek iki kapılı ve minimal tasarımlı gardıroplardır.

MİMPERA – Yatak Odası: tarz Yatak Odası
MİMPERA

Yatak Odası

MİMPERA

Üç ya da dört kapılı giysi dolapları ise genellikle iki kapılı dolaplarla aynı özelliklere sahiptirler ve ek olarak yanlarda raflardan ibaret birer dolap daha bulunur. Evli çiftler veya daha geniş bir giyim kuşam koleksiyonuna sahip olanlar için bu dolaplar idealdir.

yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ: tarz Giyinme Odası
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Beş ve daha fazla kapıya sahip olan kapsamlı gardıroplar ise depolama alanı konusunda sizi düşündürmeyecek geniş ve konforlu dolaplardır ancak yer tasarrufu konusunda pek de başarılı oldukları söylenemez. Tabi eğer yatak odanızda yeterince geniş boş yeriniz varsa o halde en büyük model gardıroplardan seçerek nevresim, yorgan, battaniye gibi tekstil ürünleri için de saklama alanına sahip olabilirsiniz. Bu geniş dolapların bir başka özelliği de modüler olabilmeleri; oldukça geniş ve farklı dolapların bir araya gelmesiyle oluşabilen kapsamlı ve geniş gardıroplar yatak odanızın şekline göre L şeklinde ya da karşılıklı iki duvara yayılacak şekilde dizayn edilebiliyor.

4- Sürgülü kapı seçeneği

Küçük ya da dar yatak odalarından söz ediyorsak sürgülü kapılı dolaplar kesinlikle en ideal seçenek olacaktır. Sürgülü kapılı dolaplar dolapların kapı açılma aralığı ihtiyacını sıfıra indirerek çok daha ferah bir kullanım ve görünüm ortaya çıkarıyor. Ayrıca modern ve akıcı estetiği ile de bugün her yatak odasına yakışacak sürgülü kapı modelleri üretiliyor.

5- Bütçe belirleme

PapDükkan – Yatak Odası Takımı: tarz Yatak Odası
PapDükkan

Yatak Odası Takımı

PapDükkan

Gardıroplar yatak odanızdaki en önemli ikinci mobilya parçasıdır. (İlk elbette yatağınız!) Ama bu nedenle bir gardırop satın alırken banka hesabınızı boşaltmanız gerektiği anlamına gelmiyor bu. Yatak odanızın ölçülerine ve isteğinize göre model seçeneklerini belirledikten sonra oturup bütçeniz hakkında düşünmenizi ve fiyat sınırlarınızı oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra bu fiyat sınırları dahilindeki model ve seçeneklere göz gezdirerek bir karar vermelisiniz. 

Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri de spesifik bir bütçe belirlemeden model seçeneklerine bakmaya başlamak. Bu durumda beğendiğiniz bir giysi dolabı ile karşılaştığınızda bütçenizi zorlayabiliyor ve aslında ihtiyacınızın üzerinde özelliklere sahip olan bir gardrop satın alabiliyorsunuz. Oysa buna gerçekten gerek yok. Eğer istediğiniz özellikteki hazır gardıroplar belirlediğiniz bütçeyi aşıyorsa o halde bu özellikleri daha ucuza getirmenin bir yolunu arayabilirsiniz.

6- Ucuza mal etme yolları

50GR Mimarlık – Bakırköy_ev: tarz Yatak Odası
50GR Mimarlık

Bakırköy_ev

50GR Mimarlık

Mesela bir marangoza gardırop siparişi vermek ya da hazır bir gardırop satın almak yerine demonte giysi dolaplarından satın alıp parçaları evde kendiniz bir araya getirebilirsiniz. Bu hem çok daha ekonomik hem de daha eğlenceli olacaktır. Ayrıca taşınmanız gerektiğinde demonte edilebilen ve kolaylıkla yeniden birleştirilebilen bir giysi dolabı nakliye işlemlerini kolaylaştıracaktır.

Satın alacağınız giysi dolabını daha ucuza mal etmenin bir diğer yolu ise ikinci el giysi dolaplarına göz gezdirmek ve satın aldığınız kullanılmış gardırop modelini tamir edip boyayarak size ve yatak odanızın tarzına göre yenilemek olabilir.

Detaylar…

50GR Mimarlık – Cadde varlık_2+1 örnek daire : tarz Yatak Odası
50GR Mimarlık

Cadde varlık_2+1 örnek daire

50GR Mimarlık

Giysi dolabı satın almadan önce dikkat etmeniz ve karar vermeniz gereken birkaç küçük detay daha var. Biliyorsunuz ki ayrıntılar dekorasyon ve fonksiyonel özellikler göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir ve es geçmemek gerekir. Dikkat edilmesi gereken ayrıntıları da kısaca sıralayacak olursak:

7- – Yükseklik

Her ne kadar genelde gardırop modelleri standart yüksekliklere sahip olsa da eğer mimari olarak özel bir odadan söz ediyorsanız, yani şekli bozuk, dar ya da çok küçükse o zaman gardırobunuzun yüksekliği de yatak odanızın dekorasyonunda oldukça etkili olacaktır. Eğer küçük bir yatak odasından söz ediyorsak o zaman daha az kapılı ve daha dar ama daha yüksek gardıropları tercih etmek çok daha mantıklı olacak ve daha ferah bir yatak odası ortaya çıkaracaktır.

8- Çekmece sayısı

CABINET – Cabinet: tarz Giyinme Odası
CABINET

Cabinet

CABINET

Bazı dolaplarda raf ve askı sayıları yeterli olsa da çekmece sayısı oldukça az oluyor. Özellikle kravat, saat, aksesuar, şapka, çorap gibi nesnelerin çok olduğu bir kullanım alışkanlığından söz ediliyorsa o zaman mutlaka çekmecesi bol olan modeller değerlendirilmeli.

9- Ayna ihtiyacı

VERO CONCEPT MİMARLIK – Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir: tarz Yatak Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Giyinme alanında olmazsa olmazlardan biri de tabi ki aynadır. 7’den 70’e herkes hazırlandıktan ve giyindikten sonra aynaya bakma ihtiyacı duyar. Bunun için yatak odanızda eğer ayrı bir boy aynası yoksa o zaman aynalı kapılı gardırop modellerine göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

10- Işıklandırma

CABINET – Cabinet dolap sistemleri proje çalışması: tarz Giyinme Odası
CABINET

Cabinet dolap sistemleri proje çalışması

CABINET

Unutmayın ki gardıropların içinin aydınlık olması kullanımı muazzam ölçülerde kolaylaştırıyor. Bunun için gardırop seçerken kusursuzluğun peşindeyseniz eğer, gardırop modelini içine led ışıklı aydınlatma desteği yerleştirilebilecek şekilde tercih etmelisiniz. Tabii eğer profesyonel mobilya ve aksesuar üreticilerinden sipariş üzerine gardırop satın alacaksanız ışıklandırma üniteleri giysi dolabının raflarına yerleştirilmiş ve kullanıma hazır şeklinde evinize ulaşacaktır.

11- Şeffaf dolap kapakları

50GR Mimarlık – Cadde varlık_ 1+1 örnek daire: tarz Yatak Odası
50GR Mimarlık

Cadde varlık_ 1+1 örnek daire

50GR Mimarlık

Giysi dolabının rengi yatak odasının ferah dokusunda oldukça büyük rol oynayan etmenlerden biridir. Ancak yeni nesil gardırop modellerinde karşımıza çıkan özellikle küçük yatak odalarını daha ferah ve stil sahibi gösteren şeffaf dolap kapaklı giysi dolapları da oldukça popülerleşiyor. Şeffaf dolap kapağı olan gardrop modellerini değerlendirmeye başlamadan önce düşünmeniz gereken esas şey dolabın içinin görünümünün odanızda bir dağınıklık yaratıp yaratmayacağı olmalı.

12 – Yer tasarrufu sağlayan tasarımlar

Altuncu İç Mimari Dekorasyon – İnnovia 2 yatak odası tasarımı: tarz Yatak Odası
Altuncu İç Mimari Dekorasyon

İnnovia 2 yatak odası tasarımı

Altuncu İç Mimari Dekorasyon

Son zamanlarda karşımıza çıkan popüler modellerden bir diğeri de yatağın karyolası ve yatak başı ünitesi ile bir arada tasarlanan bütünlüklü gardıroplar. Yatak başının devamı olarak dizayn edilen bu giysi dolabı modelleri özellikle küçük yatak odaları için oldukça akıllıca bir tasarruf sağlıyor ama aynı zamanda da oldukça modern bir görünüm ortaya çıkarıyor.

Eğer yatak odası dekorasyonunda pratikliği ön planda tutuyorsanız Hayatınızı kolaylaştıracak 13 yatak odası gardırop modeli isimli yazımızdaki örneklerin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

En çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!