Mutfak dolabı modelleri: Akrilik mi membran mı? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfak dolabı modelleri: Akrilik mi membran mı?

Homify TR Homify TR
homify: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Mutfak dolapları yalnızca mutfaklarımızın en önemli parçaları değil, aynı zamanda evimizin genelindeki en önemli depolama alanlarıdırlar. Yemek pişirmek ve yemek için kullandığımız çeşitli mutfak araç gereçlerinin saklandığı bu dolapların kolay temizlenebilen, çabuk kirlenmeyen, sağlam, sağlıklı ve işlevsel bir tasarıma sahip olmaları gerekir. Bu yönüyle de diğer tüm dolap çeşitlerine kıyasla mutfak dolapları oldukça hassas depolama alanlarıdır denilebilir. Bu yüzden mutfak dolaplarınızı yenilerken ya da yeni mutfağınız için bir mutfak dolabı yaptırırken, tüm bu özellikleri karşılayabilen niteliğe sahip olduğundan, bunun için doğru malzemeyi seçtiğinizden emin olmalısınız. 

Mutfak dolabınız mutfağınızdaki dekorasyonun ana unsurudur ve mutfak tezgâhı, ankastre beyaz eşyalar, hatta zemin rengi bile bu ana unsura göre belirlenir. Bu da mutfak dolabınızın malzeme niteliğiyle birlikte tasarımının da son derece önemli olduğuna işaret eder. Hem tarzınızı yansıtacak hem de ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak karşılayacak bir mutfak dolabı için tüm bu faktörleri hesaba katmalısınız.  Bugün pek çok endüstriyel mobilyanın ana malzemesini suntalam, mdflam gibi işlenmiş ahşap ürünleri oluşturuyor. Söz konusu mutfaklar olduğunda ise bu işlenmiş ahşap ürünlerine farklı laminasyon yöntemleri ile pürüzsüz ve dayanıklı yüzeyler ekleniyor ve sonuç olarak ortaya bugün karşımıza sıkça çıkan akrilik ya da membran gibi mutfak dolabı çeşitleri çıkıyor. Yani kısaca sizlerin de deneyimlemiş olacağı gibi işlenmemiş ya da az işlenmiş ahşap ürünleri, örneğin masif paneller, gerek mobilya dünyasında gerekse de özelde mutfak dolaplarında oldukça az kullanılmaktalar. Ayrıca bu tarz daha doğal ahşap malzemeler her ne kadar uzun ömürlü olsalar da neme ve kire karşı işlenmiş ahşap ürünlerine göre daha dayanıksız bir deneyim sunmaktalar. Bu şartlar altında mutfak dolabınız için en mantıklı ve son yıllarda da giderek artan bir popülerliğe sahip olan iki seçenek membran ve akrilik mutfak dolabı kapaklarıdır. Daha sert, daha ağır ve daha dayanıklı olan akrilik, nispeten daha pahalı olmakla birlikte mutfak için çok daha iyi bir seçenektir demek yanlış olmaz. Ancak desen ve renk çeşitliliği ile öne çıkan membran yüzeyler de farklı açılardan avantajlı olabiliyor. . Peki hangisi daha iyi? Gelin karşılaştırmalı olarak inceleyelim.

Üretim teknolojileri

Önce akrilik ve membran dolapların aralarındaki temel farkları meydana getiren üretim şekillerine bakalım. Membran mutfak dolaplarını oluşturan kapaklar temel olarak PVC, MDF ve tutkaldan imal edilen, üç malzemenin bir araya gelerek oluşturduğu kapaklardır. Teknik olarak, PVC malzemenin belirli bir sıcaklıkta ve özel pres makineleri kullanılarak MDF paneller üzerine yapıştırılması ile membran mutfak dolapları ortaya çıkıyor. Membran kapakların üzerinde bulunan PVC yüzey malzemesi yekpare bir şekilde kapağın köşelerini ve tüm kalınlıklarını sararak üç boyutlu olarak kaplar. Akrilik kapakların üretiminde ise düz laminasyon yöntemi uygulanır. Yani akrilik kapaklı mutfak dolapları ham MDF levhanın üzerine, akrilik parlak folyonun lamine edilmesiyle ortaya çıkar. Bu üretim yöntemi membran kapak üretimindeki gibi üç boyutlu bir kaplamayı mümkün kılmadığı için akrilik dolap kapaklarında kenarlar her renge özel üretilen kenar bantları ile kaplanır. Üretim teknikleri bu iki malzeme arasındaki temel estetik farklılıkları da ortaya çıkarıyor aslında. Membran kapaklarda renk ve desen seçenekleri akriliğe göre oldukça fazladık. Akrilik kapaklarda ise sınırlı renk seçeneği olması ve desen uygulama imkanının eksikliğine rağmen göz kamaştıran bir parlaklık ve sağlamlık ön plana çıkar.

Ayırt edici özellikler

Modern Villa Projesi Modern Mutfak Lina İç Mimarlık Modern
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Hazır mutfak tasarımları söz konusu olduğunda mutfak dolaplarında kullanılan malzemenin akrilik ya da membran olması aslında oldukça belirleyici bir fark yaratıyor. Bu iki malzeme arasında birine iyi, diğerine daha kötü diyebileceğimiz keskin bir fark yok ancak ikisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var elbette. Bugün akrilik mutfak dolaplarının avantajları daha çok öne çıkıyor olsa da kişisel tercih ve isteklere göre seçimler değişebiliyor. Yukarıda özetlediğimiz üretim teknikleri arasındaki farklar hem kullanım hem de estetik açıdan iki malzemeyi birbirinden ayırıyor.

Çeşitlilik

burak mobilya showroom life membran kapak Akdeniz
life membran kapak

burak mobilya showroom

life membran kapak

Membran mutfak dolaplarında kullanılan kapakların en önemli özelliklerinin başında renk ve model seçeneklerinin bir hayli fazla olması geliyor. Membran kapakların üretim şekillerinin olanak vermesi dolayısıyla yüzeye farklı şekil ve motifler verilebiliyor. Bu da desenli ve farklı renklerde mutfak dolaplarının üretilebilmesi anlamına geliyor pek tabii ki. Membran kapakların farklı renk ve model seçenekleri ile oluşturulan farklı ve sıra dışı tasarımlar bu malzemenin tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri.

Dayanıklılık

homify: modern tarz , Modern
homify

Ankara Akrilik Kapak Mutfak Modelleri

homify

Akrilik mutfak dolaplarını oluşturan kapaklar ise dayanıklılık açısından elverişli olmalarıyla öne çıkıyorlar. Üzerine desen ya da motif işlenme imkanı olmayan ve renk seçenekleri de membran kapaklara göre bir hayli sınırlı olan akrilik kapaklar bu özelliklerini parlak ve dayanıklı yüzey görünümleri ile avantaja dönüştürüyor. Kullanım açısından membran kapaklara göre çok daha uzun ömürlü olan akrilik kapaklar çizilmeye karşı dayanıklı olmaları ile de en çok tercih edilen malzeme seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tabii akrilik kapaklar her ne kadar parlak görünümleri ile bilinseler de aslında istenildiği takdirde mat renkli kapak üretimleri de yapılabiliyor.

Avantajlar ve dezavantajlar…

Modern Mutfak homify Modern

Mutfak dolaplarını yenileyecekler ya da yeni mutfak yaptıracaklar için bu iki popüler mutfak dolabı malzemesinin arasındaki farkları kısaca ve kategorilere ayırarak madde madde özetleyecek olursak:

- Estetik

mutsan mutfak – mutfak dolabı modelleri ankara: modern tarz , Modern
mutsan mutfak

mutfak dolabı modelleri ankara

mutsan mutfak

Akrilik kaplama yüzeyler parlaklık etkisi ve pürüzsüz ve akıcı görünümleri ile mutfaklara oldukça çekici bir görsellik katıyor. Hem şık hem de göz alıcı bir mutfak dolabı takımı arıyorsanız tercihinizi akrilik dolaplardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle akrilik lake mutfak dolapları odak noktası oluşturmak ve iç açıcı, şık ve gösterişli bir modern mutfak dekorasyonu ortaya çıkarmak için oldukça ideal. Membran mutfak dolaplarında ise parlak seçenekler de bulunuyor elbette ama buna rağmen akrilik yüzeylerde olduğu kadar yansıtıcı yüzeyler elde etmek mümkün değil. Sonuç olarak, genel görünüm daha gösterişsiz ve yalın olsa da üzerine işlenebilen motiflerle bir hayli sıra dışı mutfak dolapları ortaya çıkabiliyor. Sonuç olarak aslında iki malzeme de estetik açıdan düşünüldüğünde farklı mutfak tarzları için oldukça ideal diyebiliriz. Baş rolün mutfak dolapları olmasını istediğiniz şık ve görkemli mutfaklarda akrilik, başka estetik özellikleriyle öne çıkan ancak dolaplarla akıcı ve dekoratif olarak tamamlayıcı bir estetik atmosfer oluşturmak istenen mutfaklarda ise membran kapaklar daha ideal olacaktır. Ayrıca sıradan renk ve desenlerin dışında çıkmak ve farklı renk ve motifli dolaplar kullanmak istiyorsanız da membranın daha iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

- Renk ve desen çeşitliliği

Akrilik yüzeyler, yıllar boyunca renklerini ve parlaklığını koruyan çeşitli canlı renklerde üretiliyor. Bununla birlikte, membran yüzeylerde mevcut olan renk çeşitliliği çok daha fazladır ve membran mutfak dolaplarında bu renk tonları farklı matlık ve parlaklı düzeylerinde var olabilir. Tabii renkler dışında, ahşabın da sıklıkla kullanıldığı farklı dokular da membran kapaklara motif olarak işlenebilmektedir.

- Bakım ve dayanıklılık

Mutfak Dolabı Modern Mutfak Erim Mobilya Modern İşlenmiş Ahşap Şeffaf
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Çizilmeye karşı bir hayli dayanıklı olan akrilik mutfak dolapları, zaman içinde lekelemeyen, çizilmeyen ya da zamanla sararıp solmayan yüzeyler oluşturur. Akrilik mutfak dolabı kapaklarının en önemli özelliklerinin başında kusursuz pürüzsüz ve ultra parlak görünümlerini uzun süre kolaylıkla koruyabilmeleri geliyor. Tabii parlak yüzeylerin bir dezavantajı da yok değil, parlaklık lekeleri de çok daha fazla gösterir ve bu yüzden özellikle de dokununca çıkan parmak izlerinin akrilik dolap modellerinde çok daha sık temizlenmesi gerekiyor. Ancak her iki malzemenin de temizlenmesinin oldukça kolay olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra membran mutfak dolapları, akrilik yüzeyler ile karşılaştırıldığında nispeten nem ve ısıya karşı daha dayanıklıdır.

– Maliyet

LILYUM MUTFAK Kırsal Mutfak Ada Ahşap Kırsal/Country
Ada Ahşap

LILYUM MUTFAK

Ada Ahşap

Son yıllarda giderek artan mutfak dekorasyonu trendlerinin baş rolü olması da dolayısıyla estetik çekiciliği ve kolay temizlenebilen, uzun ömürlü ve dayanıklı özelliklerinin bir sonucu olarak akrilik yüzeylerden imal edilen hazır mutfak dolapları membran mutfak dolaplarına göre daha pahalıdır. Hazır membran mutfaklar ise çok daha düşük maliyetlerle daha zengin bir çeşitlilik sunarlar.

Hangisini seçmeliyim?

Bu konuda kesin kararınızı vermeden önce stilinize ve isteklerinize en uygun mutfak ünitesi modelini bulabilmeniz için kesinlikle profesyonel bir mutfak planlayıcısı ile görüşmenizi ve tavsiye ediyoruz. Ayrıca bugün membran ve akrilik yüzeylerin bir arada kullanıldığı eklektik mutfak dekorasyonlarının da her geçen gün giderek daha da arttığını belirtmeden geçmeyelim.

Mutfağınızı yenileyecekseniz Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir? başlıklı yazımız da karar vermenizi kolaylaştırabilir…

Siz hangisini tercih edersiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!