Kahverenginin griyle buluşması: Vizon rengi ile dekorasyon | homify

Kahverenginin griyle buluşması: Vizon rengi ile dekorasyon

Homify TR Homify TR
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Estetik bir salona, mutfağa veya yatak odasına sahip olabilmek için doğru renkleri seçmek hayati öneme sahip. Bu nedenle evlere asalet kazandıran renkler olan vizon rengi ve vizon rengi ile uyumlu renkler arasından tercihler yapmalı, dekorasyon renginizi belirlemelisiniz. Vizon renk, birçok mobilya üzerinde, duvarlarda kullanılan bir renktir. Oturma odası ve salon gibi evin en önemli yaşam alanlarında yer alan mobilya-aksesuarlar vizon rengi veya vizon rengi ile uyumlu renklerden biri olduğunda mükemmel dekorasyonlar yapabilirsiniz. Vizon rengi koltuk tercih ederek gri tonlarında duvarlar ile kombinleyebilir, vizon rengi masalar ve sandalyeler ile dekorasyona canlılık ve asalet kazandırabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonlarında vizon rengi doğru renkler ile kombinlediğinizde hayal ettiğiniz yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz. Doğru renkler her zaman doğru dekorasyonları yapmanız için size avantaj sağla.r

Dekorasyon ve moda anlayışı geliştikçe hayatımıza giren estetik kavramlar da çoğalıyor elbette. Özellikle renkler konusunda her sene yeni bir rengin öne çıktığını görebiliyoruz. Tabii ki bu, bu renkler yeni keşfedildiği, daha önce kullanılmadığı için olmuyor; aslında bir ana rengin belirli tonları trend oluyor ve o belirli tonların da daha önce çok kullanılmadığı için trend olana kadar pek de telaffuz edilmeyen spesifik isimleri oluyor. Tıpkı tropikal ve Akdeniz stilinin trend olmasıyla hayatımızda oldukça geniş yer etmeye başlayan terracotta renginin daha önceleri yalnızca turuncunun bir tonu olarak bilinmesi gibi. Ya da geçtiğimiz senelerde hem giyim hem de dekorasyon modasını yakıp kavuran marsala renginin daha önceleri sıcak ve koyu bir kırmızı tonu olarak bilinmesi gibi. Örnekler çoğaltılabilir elbette; vişne çürüğü, taba, mürdüm, mercan rengi, mint yeşili… Kısacası yeni nesil renk tonları sıra dışı ve modern dekorasyonların baş rollerini kapmış durumda ve bu da her geçen gün daha da zenginleşen ve farklılaşan estetik ve tasarım anlayışını doğuruyor elbette. 

Bu yazımızda da yeni nesil renklerden bu sıralar çok popüler olan, asaleti, zarafeti ve yumuşaklığıyla içinde bulunduğu her yaşam alanına kendine has bir stil katan birini konu alıyoruz: Vizon rengi! Vizon, sansargillerden genellikle su kenarlarında yaşayan bir gelincik türü ve kürklerinin rengi çok eşsiz bir tona sahip. Kahverenginin griye çalan bir tonu olan rengimiz de adını bu sevimli kemirgenden alıyor. Peki vizon rengi yaşam alanlarında nasıl kullanılabilir? Hangi renklerle uyumludur, hangi renklerle yan yana gelmemelidir? Geniş yüzeylerde mi kullanmak gerekir yoksa geçiş rengi olarak kullanmak daha mı mantıklıdır? Vizon rengi mobilyaları nasıl aksesuarlarla bir araya getirirsek daha çarpıcı ve zarif bir görünüm elde edebiliriz? Vizon rengi koltuğa uyan halı rengi ve deseni ne olabilir? İşte mobilyalarınızı profesyonel bir dekoratör eli değmiş gibi seçebilmeniz için tüm bu soruların cevapları aşağıda…

Canlı renkleri kullanın

Salon İskandinav Oturma Odası MİMPERA İskandinav Masif Ahşap Rengarenk

Gri tonlarını tercih ederken kasvetli bir iç mekan oluşturmamak adına canlı renklerden yardım alabilirsiniz. Canlı renkler evinizin doğal ve canlı bir yaşama sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Canlı kırmızı ve canlı yeşil renkleri vizon ve gri ile birlikte kullanabilirsiniz.

Gri dokunuşlar

Dekorasyon içinde yer alan duvarların tamamını gri tonlarında boyamak zorunda değilsiniz Basit gri dokunuşlar yaparak evinize zarafet ve estetik kazandırabilir, istediğiniz renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

Doğru mobilya renkleri

Salon ve oturma odası gibi yaşam alanlarında renk uyumu için doğru mobilya renkleri seçmek çok önemlidir. Küçük mobilyalar için vizon rengi tercih edecekseniz duvarınız açık gri tonlarda, oturma grubu gibi büyük mobilyalarda vizon rengi tercih edecekseniz gri tonları koyu olarak tercih etmelisiniz. Gri tonuna karar veremiyorsanız '' Duvar rengi olarak tercih edilebilecek 12 modern gri tonu '' başlıklı yazımızı okuyarak yardım alabilirsiniz.

Açık gri tonları

Tarabya Konutları Modern Oturma Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Tarabya Konutları

ANTE MİMARLIK

Canlı ve insana huzur veren bir dekorasyon için hem açık vizon hem de açık gri tonlarını kullanabilirsiniz. Doğru renk geçişleri ile hayatınızın devamında mutluluğun eksik olmayacağı bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Riskli ama etkileyici

Duvarlarda Rönesans etkisi! HannaHome Dekorasyon Klasik
HannaHome Dekorasyon

Duvarlarda Rönesans etkisi!

HannaHome Dekorasyon

Vizon rengi, yumuşak, nötr ve hatta soluk bir renk olarak dahi değerlendirilebilir. Bunun için de aslına bakarsanız dekorasyonun ana unsuru olarak kullanmak için biraz riskli bir renk olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Vizon renk tonlarının ağırlığını oluşturduğu bir dekorasyon çok asil, zarif ve çarpıcı olabileceği gibi çok sıradan ve sıkıcı da görünebilir. Bu açıdan bu rengi beje benzetebiliriz, doğru kullanıldığında harikalar yaratan ancak potansiyelini ortaya çıkaramadığınızda kasvetli ve boğucu bir yaşam alanı oluşturabilecek tehlikeli bir renk. Ama korkmanıza gerek yok çünkü vizonun içindeki estetik güzelliği ortaya çıkarmak için bazı belirgin hamle ve ipuçları ile küçük dokunuşlar yapmanız yeterli.

Canlı renk dokunuşları

trabcelona design tasarım Modern Oturma Odası Trabcelona Design Modern
Trabcelona Design

trabcelona design tasarım

Trabcelona Design

Bu dokunuşlardan biri, vizon rengi koltuk kombinasyonları konusunda canlandırıcı etki faktörünü devreye sokmak: Yani eğer bu örnekteki gibi geniş, konforlu ve görkemli bir vizon oturma grubunuz varsa, onu canlandırmak için tek yapmanız gereken şey vizonun asaletine biraz hareket katacak ancak dozunu kaçırmadan ve onun bu zarifliğini bozmadan ortamı canlandıracak bir renk tonu seçmek. Bu örnekte bu renk hardal sarısı olmuş. Hardal sarısının hem canlı hem de karizmatik dokusu ile vizon tonlu koltuk takımı birleştiğinde ortaya karşı konulmaz bir şıklık çıkıyor. Turuncu ve kırmızının kızıla çalan tonları da ana renk olarak kullanılan vizon tonlarını canlandırmak için şık seçenekler.

Doku ve detaylar

Elbette vizon tonlarının baş rolde olduğu doğru ve çarpıcı bir dekorasyon yaratmanın tek yolu canlı renk tonlarını işin içine katmak değil. Dekorasyonda bulunan bazı özelliklerle de bunu yapabilirsiniz. Vizonun en belirgin karakterlerinden biri de oturaklı, doğal ve zarif bir ortam yaratması ve bu ortamı tamamlayacak çarpıcı dokuları kullanarak da vizyonun karakterini ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin bu salonda ilk etapta gözünüze çarpan hiçbir canlı ve sıcak renk görmüyorsunuz ama ortamdaki sıcak ve doğal asaleti de reddetmek mümkün değil. Bunun nedeni vizon oturma grubunun içerideki her dekorasyon ayrıntısı ile tamamlanıyor olması. Ahşap tonları ve beyazın eşlik eden renkler olarak bulunduğu salonda taş duvar dokusu, şömine ve odunluk, koyu renk zemin rengi ile açık renk halı rengi ve hatta aydınlatma unsurları dahi vizon takımın yaratmak istediği o karizmatik ve doğal atmosferi ortaya çıkarıyor.

Vizon koltukla uyumlu halı

Hem doğal, hem ışıltılı! HannaHome Dekorasyon Klasik
HannaHome Dekorasyon

Hem doğal, hem ışıltılı!

HannaHome Dekorasyon

Peki vizon rengi koltuğa ne renk halı gider? Bu sorunun aslında kesin bir cevabı olması mümkün değil çünkü oturma odası dekorasyonunuzun yalnızca halı ve koltuktan ibaret olmadığını biliyoruz. Bu konuda karar verirken değerlendirmeniz gereken şey şu: Unutmayın ki halı mobilyalar, zemin, duvarlar ve aksesuarlar arasında bir geçiş alanıdır ve bu yüzden şık ve yumuşak bir geçiş saplayan model, renk ve desenler oldukça risksiz ve doğru dekorasyonlar yaratacaktır. Yani vizon rengi koltuğunuz ile zemin rengi arasında bulunan tonlardan tercih edebilirsiniz halınızı. Ya da duvar rengi ve koltuk rengi arasından bir ton seçip yumuşak bir tonlamayla şık bir geçiş oluşturabilirsiniz.

Geçiş rengi olarak vizon

Osmanoğulları Mobilya Modern Oturma Odası OSMANOĞULLARI MOBİLYA Modern
OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Osmanoğulları Mobilya

OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Vizon renginin en belirgin özelliği görür görmez herkesi kahverengi mi yoksa gri mi diye bir anlığına düşündürmesidir diyebiliriz. Bu yüzden de tabii ki hemen uyum sağlayabildiği iki rengin kahverengi tonları ve gri tonları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak elbette vizon renginin de kendi içinde tonlamaları var, bazı vizonlar griye bazıları ise kahverengiye daha yakın bir tonda olabiliyorlar. Çok açık tonları beji dahi andırabiliyor. Yani vizon rengi geçişken olması açısından vazgeçilmez bir renk diyebiliriz. Özellikle de modern yaşam alanlarının vazgeçilmez iki ögesi olan gri tonlarındaki mobilyalar ve doğallığın sembolü olan ahşap dekorasyon unsurlarının arasında yumuşak bir geçiş sağlamak için vizyon aksesuar ve geçiş elemanları kullanmak oldukça şık ve zarif bir fikir diyebiliriz. Bu örnekte ise bej rengi modüler kanepenin kenarlarındaki bir tonlama olarak kullanılmış ve bu da harika bir detay yaratmış.

Yemek odalarında vizon tonları

Keyifli ve sıcak alanlar Rustik Yemek Odası homify Rustik
homify

Keyifli ve sıcak alanlar

homify

Vizon tonları yalnızca kanepe ve koltuk takımlarında ve oturma odalarında harikalar yaratmıyor elbette. Bu örnekte olduğu gibi, yemek odalarında vizon kullanımı da oldukça arttı. Yemek masasında ahşap tonlarından sıkılanlar ama renkli masaların da biraz fazlaca macera olduğunu ve yemek odalarına aşırı sıcak rengin yakışmadığını düşünenler için vizon masa ve sandalyeler mükemmel bir seçim diyebiliriz. Ahşap doğallığını yitirmeden, sakinliği ve asaleti de koruyarak farklı bir tarz yaratmak istiyorsanız, özellikle oturma odası ile de uyumlanma açısından oldukça yetenekli bir renk olan vizon yemek takımlarını değerlendirebilirsiniz.

Mutfakta vizon doğallığı

Nilgun & Turgut Alibabaoglu Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Nilgun & Turgut Alibabaoglu

Bilgece Tasarım

Mutfak dekorasyonları söz konusu olduğunda nedense hep belli başlı renkler akla geliyor. Bu renklerin başında da tabii ki beyaz geliyor çünkü itiraf etmemiz gerekir ki beyaz mutfakların kullanışlı ve iç açıcı zarafetini başka bir renkle elde etmek pek mümkün değil. Gelgelelim, bugünün dekorasyon trendlerinden biri de farklı renkte mutfak dolaplarını bir araya getirmek. Bu genellikle üstte açık renk mutfak dolaplarının, altta ise daha koyu renk dolapların kullanılması ile hayata geçirilen bir uygulama. Bu uygulama yalnızca farklı bir estetik şıklık yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda da üst ve alt dolaplardaki renk farklılığı dolayısıyla bir derinlik algısı yaratıyor ve özellikle de küçük mutfaklarda daha geniş ve ferah bir görünüm ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bunun oldukça çarpıcı bir örneği olan bu örnek dekorasyonda da oturma odası ile bir arada dizayn edilmiş açık planlı bir salon mutfak görüyoruz. Ahşap tonlarının dikkat çektiği tezgah ve zemini beyaz dolaplarla ve aynı zamanda da odanın diğer kısmında yer alan gri köşe koltuk takımı ile birleştirebilecek tamamlayıcı bir renk elbette vizon olabilirdi… Bu dekorasyonda tezgahın altında bulunan koyu tonlu vizon mutfak dolapları ile yumuşacık ve oldukça akıcı bir geçiş ortaya çıkarılmış.

Ve tabii ki yatak odaları…

Bu nötr, yumuşak ve dinlendirici renk elbette yatak odalarında da sık sık karşımıza çıkan yeni nesil renk tonlarından biri. Yatak odalarında temel amaç elbette hem dinlendirici hem de yenileyici bir atmosfer yaratarak hem uyku hijyenine hem de sabah enerjisine katkıda bulunacak sağlıklı bir yatak odası oluşturmak. Bunun için vizon renk tonları yatak odalarında genellikle geçiş rengi olarak kullanılıyor. Bu örnekte koyu renk ahşap zemin, yeşil tekstil ürünleri ve beyaz dekorasyon unsurlarını birbirlerine bağlayan ayak ucu pufu olarak karşımıza çıkıyor vizon rengi. 


Vizon rengi ile uyumlu olabilecek mobilyalar arıyorsanız Ahşap mobilya renkleri: Kahverenginin 11 tonu başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Sizce vizon rengi en çok hangi odaya yakışıyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!