Bir Başarı Öyküsü

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bir Başarı Öyküsü

Gizem Muratoglu – homify Gizem Muratoglu – homify
Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Bu bir başarı hikayesi. Öykümüzün kahramanı; yaratıcı, kendine özgü, çarpıcı tarzıyla homify'daki başarılı onlarca iç mimarımızdan yalnızca bir tanesi olan Öykü İç Mimarlık'ın sahibi Sibel Boran Dilek. Bu proje çok özel çünkü Öykü İç Mimarlık'ın homify üzerinden aldığı ve 360 derece tasarımından uygulamasına her detayıyla ilgilenerek anahtarını teslim ettiği ilk proje.

Salondan yatak odasına her ayrıntısı düşünülmüş, fonksiyonel aynı zamanda modern dekorasyondaki zarif ve karakteristik dokunuşların kendini hissettirdiği kusursuz bir proje. 

Sibel Hanım ile yaptığımız röportajda, Bahçeşehir'de henüz teslim ettiği projeyi, proje sürecini ve homify deneyimlerini konuştuk.

Keyifle okumanız dileği ile…   

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Sizce iç mimarlık nedir? Siz mesleğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

İç mimarlık en sade anlatımıyla, iç mekan tasvir etme sanatıdır. Mekanın doğru kullanımını sağlayan “tefriş“ projelerinin hazırlanmasıyla başlar. Bu süreç proje çözümü ve çiziminin yapıldığı birinci aşama, ardından ince inşaat malzemelerinin seçimi ve uygulamasını takip eden ikinci aşama ve son olarak da dekorasyonu içine alan çok geniş kapsamlı bir disiplindir. Aslında genel anlamda bilinenin aksine, salt dekorasyon değildir. Dekorasyon, iç mimarinin sadece bir bölümü daha doğrusu finalidir.

Oran-orantı, proporsiyon, ergonomi… Tıpkı insan bedenine elbise dikmek gibi…

Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Bahçeşehir Proje

Öykü İç Mimarlık

Eskiden üniversitelerde ağırlıklı olarak yetenek sınavıyla girilen bu bölüm, şimdilerde daha ziyade merkezi sisteme dönmüş durumda. Tabii ki bu noktada da bu mesleği tercih eden gençlerin serbest el yetenekleri, sanatsal bakış açıları ekstra önem taşıyor. Özellikle iç mimarlık mesleğinin uygulanması esnasında, mekanları üç boyutta müşteriye anlatmak gerekir. Ayrıca uygulamada oran-orantı, proporsiyon, ergonomi gibi kavramlar işin merkezinde yer alır. Tıpkı insan bedenine elbise dikmek gibi… Eşyanın mekanla ilişkisi (küçük mekana büyük donatı ya da tersi) ya da donatının kendi içindeki oranları gibi detaylar yine çalışma alanları içerisinde yer alır. Bir kanepenin oturma rahatlığı onun ergonomisini oluşturur. Bu yüzden tasarım süreçleri sancılı ve yorucudur. Kağıda bir resim yapmaktan öte, onun uygulama sorumluluğunu taşır.

Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Bahçeşehir Proje

Öykü İç Mimarlık

Bize Öykü Mimarlık'ın öyküsünü kısaca anlatır mısınız?

Öykü İç Mimarlık 1999 yılında, merkezi Trabzon’da kurulan bir iç mimarlık firması. 2005 yılında İstanbul Nişantaşı ve 2014’te Bursa Mudanya şubelerinin eklenmesiyle 19 yıldır faaliyetlerimizi çok çeşitli kollardan devam ettiriyoruz. Sektörün önde gelen, başarılı isimleri arasındayız ve bu şekilde anılmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. 

Bizim “Öykü” müz aslında ismiyle bütünleşmiş; çok renkli çalışmaların yine kendi gibi renkli çalışanları, müşterileri, atölye ve ustalarından oluşan bir bütününün anlatımıdır ve her müşterinin kendisine ait “Öykü” sünün yazılmasıdır.

Renkli çalışanları, müşterileri, atölye ve ustalarından oluşan bir bütünün anlatımıdır.

Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Bahçeşehir Proje

Öykü İç Mimarlık

Çalışma süreçleri bizler için zaman zaman zorlu ve yorucu olsa da, sonlar hep mutludur. Her bir mutlu son, bir sonraki işimizin referansı ve bizler için de bir motivasyon kaynağıdır. Bu başarıda mesleğimizin çok renkli yapısını oluşturan proje, inşaat, dekorasyon ve tasarım alanlarının tümünü bünyemizde barındırmasının etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Zira bu kadar geniş kapsamlı profösyonel bir hizmet, sektörde azınlık sayılacak oranda bir firmamızın bünyesinde verilmektedir. 

Proje çözümündeki deneyimli kadro ve uygulama çokluğu, Öykü İç Mimarlık'ın en büyük artısıdır. Çalışanlarımızın tümü iç mimar ve her biri kendi bünyesinde farklı özellikleri barındıran gençler. Tam bir takım ruhu halinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Başta, önde gelen dekorasyon dergileri olmak üzere çeşitli platformlarda yayınlanan çalışmalarımız, işimizin finalinde en keyif aldığımız bölümdür. 19 Yıllık süreçte dördüncü, beşinci defa çalıştığımız müşterilerimizle biz; her geçen gün büyüyen, temeli sevgi ve saygıya dayalı kocaman bir aileyiz.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 2: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 2

Öykü İç Mimarlık

Hangi şehirlerde ne tarz projeler yürütüyorsunuz?

Öykü İç Mimarlık İstanbul, Trabzon ve Bursa’nın haricinde Türkiye’de farklı şehirlerde ve hatta yurt dışında her türlü projeye imza atmış profesyonel bir firmadır. Mesleğimizin olmazsa olmazı projedir. Projenin doğru çözümlenmesi, onu takip eden süreçlerin başarısını getirir. Tasarım gücü, malzeme, renk bilgisi, matematik ve işini sevmek iyi bir iç mimarın olmazsa olmazlarıdır. Çizim yaparken projeye yerleştirdiğimiz ölçülerin, imalat yaparken inşaatlarda ya da atölyelerde uygulama takibini yaparız. Örneğin inşaat boyutunda seçilen seramiklerin bir öykü dahilinde dizilimi, matematiksel bölünmeleri ve yerleşimleri bir süreçtir. Aynı zamanda elinizdeki mekan metrajına uygun mutfağı çizerken en doğru yerleşimi yapmak, kullanıcısına maksimum işlevsellik sağlamak bambaşka bir süreçtir. Yine bu süreçler içinde çizimi yapılan mutfağın kapak malzemesi, tezgah, seramik gibi detaylarının belirlenmesi atölye süreci, bunların takibi ve yerine montaj başka bir süreç. Aslında asıl meselemiz tüm bunların takibi ve sonunda yerine montaj, yani finaldir. Onlarca kalem, onlarca süreç…

Tasarım gücü, malzeme, renk bilgisi, matematik ve işini sevmek iyi bir iç mimarın olmazsa olmazlarıdır.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 2: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 2

Öykü İç Mimarlık

Bünyemizde hemen her çeşit proje çalışması yapılmakta. Karadeniz Bölgesi’ndeki öğrenci yurtlarıyla ilgili proje çalışmamız devam ederken, aynı zamanda üç katlı tarihi bir konağın aslına uygun inşaat ve dekorasyon çalışmasını sürdürmekteyiz. Bursa’da 6 yıldır toplu konut projelerinde çizim, inşaat, uygulama, kontrolörlük çalışmalarımız devam ediyor. Yine bir butik otel projesi şu an ilgilendiğimiz bir başka proje konumuz. Tüm bunların haricinde danışmanlıklarını üstlendiğimiz müşterilerimiz olduğu gibi, evinin sadece bir odasını, ya da mutfağını yaptırmak isteyen müşterilerimiz de mevcut. Özetlersek çok kapsamlı, çok renkli ve çok da hareketli bir “ Öykü” nün parçalarıyız…

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 2: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 2

Öykü İç Mimarlık

Kısa zaman önce bir homify takipçisinin hayallerini gerçekleştirdiniz. Bize kısaca  süreci anlatır mısınız?

Geçtiğimiz ay İstanbul Bahçeşehir’de Garanti Koza’ya ait bir daire çalışmasını üstlendik. Bu çalışmanın bizim için bir başka önemi de müşterimizin bize homify vasıtasıyla ulaşması ve bizim de bu platformdan tamamlamış olduğumuz ilk proje deneyimi olması… Bizler için işin yapım süreci olduğu kadar müşteri ile karşılıklı olarak birbirimizi tanıma süreçlerimiz de çok önemlidir. Her zaman söylediğim bir şey var; aynı doktor-hasta ilişkisi gibidir mimar-müşteri ilişkisi. Bir taraf çözülmesi gereken bir problemin sahibi yani müşteri, diğer taraf da konunun uzmanı profesyonel meslek erbabı, iç mimar. Hizmet verdiğimiz süre içinde çoğunlukla referanslar vasıtasıyla bize ulaşan müşteri deneyiminden sonra, homify üzerinden bize ulaşan bir proje bizim için çok farklı bir anlama sahipti.

Yaklaşık 100 metrekare alana sahip daire için Öykü Nişantaşı’nda gerçekleştirdiğimiz ilk görüşmede, daire sahibinin istek ve ihtiyaçlarını dinlendik. Bütçe konusunda değerlendirmelerde bulunuldu ki bu kısım her iki taraf için de çok önemlidir. Daha sonra yerinde keşif yapılıp müşteri istekleri doğrultusunda bir mekan tefriş çalışması yapıldı.

Alternatifli öneriler içinde kendisine en uygun çalışmada karar verildi.

Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Bahçeşehir Proje

Öykü İç Mimarlık

Bu küçük dairede salon girişine bir duvar ekleyerek ev sahibinin yurt dışından topladığı objelerini sergileyeceği çok şık bir dolap alanı yarattık. Yapılan çizim çalışmalarında mekanın üç boyutlu renderları (görseller) hazırlandı ve müşterinin onayına sunuldu. Alternatifli öneriler içinde kendisine en uygun çalışmada karar verildi. Daire içi inşaat çalışmalarının organizasyonu yapıldı. Önce yerleşim projesine uygun olarak hazırlanan elektrik ve tesisat projelerinin uygulanması sağlandı. Tasarımı tamamlayan tavan hareketlerinin imalatı, asma tavan, ışık bantları ve sonrasında yaptığımız tasarımı gerçekleştirmek üzere alt yapıda, taşıyıcı demir konstrüksiyon imalatları ve alçı-boya işleri yaptırıldı.

Öykü İç Mimarlık – Bahçeşehir Proje: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Bahçeşehir Proje

Öykü İç Mimarlık

Duvar kağıdı, duvar taşı gibi malzemelerin seçimi müşteri ile birlikte yapıldıktan sonra, iç mimarlarımızın kontrolünde, bu malzemelerin daire içi uygulamaları sağlandı. Bir yandan da mobilyaların çizimi, tasarımı, imalatı ve atölye çalışmaları takibi devam etti. Aynı zamanda müşteriyle birlikte gerçekleştirilen alışverişler ile evimizin kimliğini oluşturan el oyması aynalar, çeşitli tekniklerde çalışılmış orijinal resimler ve yine tamamı el işçiliği kahve köşesi koltuklar sipariş edildi.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Modern ve klasik çizgilerin bir kompozisyon dahilinde harmanlanması sonucu sürprizli köşeler oluştu. Perde, döşemelik kumaş ve aksesuar seçimlerinin ardından imalat süreçleri beklendi. Zaten sonrasında da çok keyifli bir montaj sürecini ekip arkadaşlarımızla yine hep birlikte yaşadık. İşin finalinde yaptırdığımız fotoğraf çekimi ise bizim açımızdan emeğimizi taçlandırdığımız ev sahibine ise ekstra bir keyif veren çalışma oldu. Bize de evini sağlıkla kullanmasını dilemek kaldı.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

homify takipçilerine nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

homify, hem piyasanın işinde uzman firmaları açısından hem de böyle bir desteğe ihtiyaç duyan kullanıcılar açısından son derece verimli, profesyonel bir internet platformu. Her şeyden önce, gerçek ihtiyaç sahiplerinin başvuruları neticesinde mimari firmalar açısından oldukça ciddi bir potansiyel iş kaynağı. Aynı bakış açısı, başvuruda bulunan kullanıcıları da kapsıyor. Zira onlar da bu çok boyutlu işin istedikleri her hangi bir aşamasında, işinde uzman onlarca firmaya rahatça ulaşma imkanı buluyorlar. Başvuruların firmalara iletilmesindeki hassasiyet, yazışmalardaki açıklayıcı bilgiler her iki tarafa da seçme şansı sunuyor. Merkez ofisin işin takibindeki hassasiyeti de cabası…

İşinde uzman onlarca firmaya rahatça ulaşma imkanı buluyorlar.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Günümüzde reklam ve pazarlamaya yüklü miktarda finans ayırmak zorunda olan sektörün firmaları açısından maddi ve manevi avantajlı bu platform, işlerin finallerinin daha çok yayınlanmasıyla zaman içinde hak ettiği değeri fazlasıyla bulacaktır diye düşünüyorum. Bunu 19 yıllık deneyim, çokça dergi, televizyon yayını, röportaj vermiş; bu işi sonuna kadar yaşayan bir iç mimar ve firma sahibi olarak içtenlikle söylüyorum.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

homify takipçilerine şunu söyleyebilirim. Onların ihtiyacı olan çalışmalar; kullanıcı istekleri, mekanın mimarisi ve iç mimar olarak bizlerin onlara sunacaklarının çok dengeli bir harmanıdır. Çok özeldir ve çok ihtimam gerektirir. Aynı zamanda da çok iyi iletişim… İnsan ilişkilerinizin gücü, doğru anlatım teknikleri ve samimiyet… Sonucunda da size koşulsuz güvenen, tam teslim bir ihtiyaç sahibi ve siz kalırsınız.

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Bu keyifli projenin iç mimarı olan Sibel Boran Dilek'e 0532 257 41 26 numaralı telefondan ulaşabilir, birbirinden keyifli diğer projelerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hayalinizdeki projeyi gerçekleştirmeye yardımcı olacak bir profesyonele ulaşmaya ne dersiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!