​Kum beji rengi ile dekoratif dokunuşlar

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Kum beji rengi ile dekoratif dokunuşlar

nihal e. nihal e.
Modern Yatak Odası homify Modern
Loading admin actions …

Nasıl ki her sene kozmetik ve giyim ürünlerinde belli renkler ön plana çıkıyorsa, aynı durum dekorasyon için de geçerli. Bazen bir malzeme bazen bir tasarım bazen de bir renk, diğer her şeyden daha çok moda oluyor. Trendleri belirleyen faktörler oldukça değişken, ancak popüler olan şeylerden uzak duramadığımız da bir gerçek. Bununla birlikte zamansız renkler de yok değil. Örneğin siyah beyaz ikilisi her dönem popülerliğini koruyan bir ikili. Dolayısıyla evinizin her daim çağdaş gözükmesini istiyorsanız dekorasyonda siyah ve beyazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her dönem güncelliğini koruyan renkler çoğaltılabilir. Kırmızı koltuk örneğini düşünelim. Tekli bir kırmızı koltuk ya da kırmızı deri bir kanepe asla demode gözükmez. Ancak salonunuzun duvarlarını kırmızıya boyadığınızda muhtelemen modern görünmeyecektir. Bir zamanlar duvarları koyu renklere boyamak çok popülerdi. Fakat yıllar içinde bu trend bitti. Şimdi duvarların tamamını değil, sadece tek bir duvarı koyuya boyamak moda. Tabii alakasız renkler olmamak şartıyla.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere her sene başka renkler trend oluyor. Fakat bu renkler mavi, sarı, kırmızı gibi bilinen renklerin dışında şeyler. Mercan, fuşya, hardal sarısı, mürdüm, cam göbeği, fildişi ve taba gibi adını yeni öğrendiğimiz renkler. Aslında bunların bildiğimiz renklerin ara tonları olduğu söylenebilir. Sonuç olarak bu değişik renkler tıpkı giyim modasında olduğu gibi iç mekan tasarımını da etkiliyor. Bu makalede yeni trend olan renklerden kum beji ile ilgili ev dekorasyon fikirlerini inceleyeceğiz.

​Kum bejinin diğer renklerle uyumu

Mükemmel nötr rengi seçmek her zaman kolay değildir. Bej, en popüler nötr rengi olmasına karşın dekorasyonda en zor renklerden biridir aynı zamanda. Zira bej renginin de farklı tonları var ve diğer renklerle nasıl bir uyum sağlayacağını bilmeniz gerekiyor. Kum beji de bej renginini ara tonlarından biri. Tıpkı taba ve gri gibi benzer bir nötr renk. Bej rengine gri bir dokunuş eklerseniz sıcak ve zengin bir görünüm elde edersiniz. Beji pembe ile kullanırsanız eğer taba ile geçiş tonu sağlayabilirsiniz. Eğer kum bejine uygun bir renk bulmakta hala kararsızlık yaşıyorsanız pastel açık yeşil de harika bir alternatif olabilir. Ancak beji diğer nötr renklerle beraber kullanmanızı gerektiren bir kural yoktur. Dolayısıyla beji diğer baskın renklerle eşleştirmekten çekinmeyin. Bej rengi maviler veya dore rengi ile birlikte de zarif görünebilir. İlk önce gerçekten sevdiğiniz renkleri seçin, ardından onları tamamlayacak doğru beji bulun.

Bej, nötr bir renk olduğu için güvenli bir seçim gibi görünebilir. Ancak diğer renkler gibi bejin de alt tonları vardır. Örneğin içinde hafif kırmızılar ya da sarılar bulunan değişik bejler mevcut. Alt tonlar, nötr renk şemalarının neden ters gittiğinin bir numaralı nedenidir. Bugün inceleyeceğimiz kum beji ise griye yakın bir renk olup kumsalı çağrıştırır. Kum beji ile birleştirdiğiniz beyaz renklere dikkat edin. Evet, beyazın da alt tonları buluyor. Gri veya mavi alt tonları olan beyaz bir renk ile sıcak bir beji eşleştirmek uyumsuz görünecektir. Daha sarıya çalan kırık beyazı ise kum beji ile birlikte kullanabilirsiniz.

Bej rengini sıkıcı ve sıradan olduğunu düşünen insanlar hiç de az değildir. Ancak bir dekorasyonda renk düzenini nötr tutmak o evin mutlaka kasvetli ya da donuk olduğu anlamına gelmez. Doğru bej, her türlü dekorasyon stili için mükemmel bir zemin oluşturabilir. Ağırlıklı olarak bej ile döşenmiş bir odaya renkli aksesuarlarla hareket katabilirsiniz.

Genel olarak renk seçimi zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Herhangi bir rengi seçmenin en önemli yönü, o renkle ilgili hissettiğiniz şeydir. En sevdiğiniz rengin dekorasyonda iyi durup durmayacağından emin olmak için alt tonları öğrenin, boyalarınızı deneyin ve kumaş örneklerini sipariş edin. Yahut bir iç mimarla çalışarak eviniz için en doğru kararı bir uzmana bırakın.

​Kum beji duvarlar

Sunflower Sun modeli Kırsal Oturma Odası homify Kırsal/Country Taş
homify

Sunflower Sun modeli

homify

Kuzey Avrupa ülkelerinde hava genellikle soğuk ve kapalı olduğu için evlerde duvarlar hep beyaza boyanır. Beyaz duvarlar sınırlı güneş ışığını daha iyi yansıtmak için basit ama işe yarar bir yoldur. Türkiye’de ise yılın büyük kısmı güneşli olduğundan yaşam alanlarında beyaz rengi pek fazla tercih edilmez. Bunun yerine krem, şarap rengi veya kırık beyaz kullanılır. Kum beji de iç mekan duvarları için güzel bir alternatif sunar. Örnek fotoğrafta son derece geniş bir oturma odası görüyoruz. Beyaz ve krem rengi taşlarla birlikte kullanılan kum beji ise hafif koyu tonuyla şömine bölümünü ön plana çıkarıyor.

​Kum beji koltuklar

Ankarada bir ev Modern Oturma Odası homify Modern
homify

Ankarada bir ev

homify

Duvarlar için bejin herhangi bir tonunu seçmek ilginizi çekmiyorsa kum bejini mobilyalarda da kullanabilirsiniz. Son yıllarda koltuk modellerinde açık renkler daha popüler. Kum beji de bu bakımdan koltuklarınız için güzel bir seçenek olabilir. Örnek resimde televizyonun bulunduğu duvar kolunu ve zemin, koyu ahşap tonlarında tercih edilmiş. Dolayısıyla koltuk grubunu öne çıkarmak için kum beji doğru bir seçim. Kum beji deri koltuklar ise çağdaş bir tasarımla bir araya geldiğinde çok daha çarpıcı görünüyor. Koltukların metalik ayakları da modern tasarımı vurgulayan bir detay.

Oturma odası dekorasyonu ile ilgili daha yazı okumak isterseniz 'Salon iç dekorasyon örnekleri ve çözümler' başlığına göz atabilirsiniz.

​Bej ve tonları

Daha önce belirttiğimiz gibi her renk gibi bejin de alt tonları var. Eğer evinizde bej kullanmak istiyor fakat sizin için en doğru renge karar veremiyorsanız kum bejini diğer bej tonları ile birlikte kullanabilirsiniz. Sıcak bir rengin ara tonlarını beraber kullanarak sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratmak çok daha kolay. Örnekte koltuk takımı, perdeler ve bir duvar bölümü kahverengine çalan koyu bir bej tonuna boyanmış. Duvarların kalanı ve tavan ise kum beji renginde. Bu ikili dışında elbette farklı renk tonlarına sahip çeşitli aksesuarlar mevcut. Fakat birbirine yakın iki renk tonu ve loş aydınlatma ile son derece uyumlu gözüküyor.

​Bej ve gri

Gri de tıpkı bej gibi en popüler nötr renklerden biri. Salonunuzda nötr bir renk kullanmak istiyor, fakat gri ve bej arasında kararsızlık yaşıyorsanız her iki rengi bir arada kullanmaya ne dersiniz? Kum beji diğer bej tonlarından farklı olarak griye çalan bir renktir. Dolayısıyla birbirine yakın bu iki bir arada pekala güzel olabilir. Resimde bir oturma grubunun gri ve bej koltuklardan oluştuğu görülüyor. Elbette iki nötr tonu bir arada fazla sıkıcı bulabilirsiniz. Fakat iç mimarlar bu sorunu da çözmüş. Desenli minderler kanepeleri sıradanlıktan kurtarıyor.

​Banyoda kum beji

Banyolar günün yorgunluğunu bir duş alarak attığımız, insanı gevşeten bölümlerden biridir. Dolayısıyla banyoların dekorasyon olarak rahatlatıcı özellikte olması gerekir. Renklerin psikolojimiz üzerindeki etkilerini hepimiz az çok biliyoruz. Kum beji de sıcak tonuyla insanlar üzerince yatıştırıcı bir etkiye sahip. Dolayısıyla banyolarda kum beji rahatlıkla kullanılabilir. Sadece kum bejini kullanmak fazla sönük geliyorsa eğer resimdeki gibi koyu bir ton ile birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz.

​Kum beji tezgah

AHMET ASLI İLHAN EVİ Rustik Mutfak DerganÇARPAR Mimarlık Rustik
DerganÇARPAR Mimarlık

AHMET ASLI İLHAN EVİ

DerganÇARPAR Mimarlık

Kum bejini sadece duvar boyası olarak değil, mutfak ünitelerinde de kullanabilirsiniz. Dolaplar, zemin, duvarlar ve fayans gibi pek çok mutfak ünitesi genellikle açık renkte tercih edilir. Dolaplar çoğunlukla beyaz olsa da tezgah için daha ara tonlar popülerdir. Siz de tezgahınızı hem farklı bir renkte seçmek hem de açık tonlu yapmak için kum beji tezgahı tercih edebilirsiniz. Örnek fotoğrafta desenli bir halı hariç her şeyin yumuşak ve açık tonlara büründüğü bir mutfak görüyoruz. Kum beji tezgah belki çok dikkat çekici gözükmüyor ancak dekorla son derece uyumlu.

​Kum beji yatak

Modern Yatak Odası homify Modern

Tıpkı banyolar gibi yatak odaları da rahatlatıcı mekanlardan biridir. Gerek sağlıklı bir uyku çekebilmek gerekse özel alanımızda dinlenebilmek için uyarıcı renkler yerine yumuşak tonlar tercih ederiz. Bu açıdan kum beji yatak odaları için de ideal hale geliyor. Bu örnekte kum beji yatakta kullanılmış fakat arzuya göre duvarlarda veya halıda da kum beji tercih edilebilirdi.

​Yemek odasında kum beji

Yemek odaları çoğu zaman oturma odalarıyla iç içe olur. Her ne kadar aynı odada yer alsalar da yemek alanı ile oturma alanı farklı bölümlerdir. Dolayısıyla dekorasyon açısından da bazı farklılıklar taşırlar. Hem iç içe bulunan hem de farklılık taşıyan iki alanı uyum içerisinde dekore etmek ise sandığınızda daha zordur. Bu tür salonlarda iki alan arasında denge sağlayabilmek için nötr tonlar çok işe yarar. Örnek fotoğrafta da siyah masa takımını yumuşatmak için kum beji duvar kaplaması kullanılmış.

Bu önerileri nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!