Evi aydınlık gösteren iç açıcı duvar renkleri | homify

Evi aydınlık gösteren iç açıcı duvar renkleri

Aydin Sanli Aydin Sanli
homify Kırsal Koridor, Hol & Merdivenler İşlenmiş Ahşap Gri
Loading admin actions …

Aydınlık bir ev mutluluk kaynağı olduğu gibi evin estetiğini ve görselliğini ön plana çıkaran bir detaydır. Aydınlık bir oturma odası için başta duvar renkleri olmak üzere aydınlatma sistemleri, mobilyalar, aksesuarlar gibi çok sayıda detayı bir bütün içinde uyumlu bir şekilde dekore etmek gerekiyor. İç cephe renkleri seçerken mobilyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmeli, evi aydınlık gösteren boya renkleri içinden en doğru rengi seçmelisiniz. İç boya renkleri konusunda tecrübeniz yoksa ve seçim konusunda kararsız kalıyorsanız duvar kağıdı boyamaları konusunda tecrübesi olan profesyonellerden yardım alabilirsiniz. İç boya renklerini doğru seçtiğinizde hayal ettiğinizden daha güzel bir oturma odası dekore edebilirsiniz.

Renklerin hayatımızda dahil olduğu her şeyi ne kadar değiştirdiklerini biliyoruz. Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin renkleri bile bizi daha kısa, daha uzun, daha fit ya da daha dolgun gösterebiliyor. Evlerimizin dekorasyonunda kullandığımız renkler de tıpkı bunun gibi evlerin daha küçük, daha büyük, daha loş ya da daha ferah görünmesine neden oluyorlar aslında. Duvarlar, evlerimizdeki odalarda en geniş yüzeyleri oluştururlar ve bu da onların evin iç mekanlarının görünümündeki etkilerinin çok büyük olmasına neden olur. Duvar yüzeylerinin temiz ya da lekeli olması evinizin eski ya da yeni görünmesine neden olur; duvar boyası olarak tercih ettiğiniz renk odalarınızın canlı, durgun, neşeli, aydınlık ya da loş görünmesine neden olur. Zaten bu yüzden, profesyonel iç mimarlar her zaman duvarlara özel bir önem gösterirler ve duvarlar üzerinde özenli çalışırlar. Evlerimizi dizayn ederken duvarlarımızı dekoratif ürünlerle süslemek her zaman evin havasını değiştirir. Ama tabi ki her şeyden önce pürüzsüz, aydınlık ve ferah duvarlara sahip olmak gerek, bunun için de iyi, kaliteli ve ustalıkla uygulanmış bir duvar boyası gerekiyor.

Bugün özellikle apartman daireleri söz konusu olduğunda yeterince güneş alamayan, doğal aydınlık açısından yetersiz kalan odalar bir hayli yaygın. Bunun nedeni şehirlerde apartmanların yan yana hizalanması ve birbirlerini gölgede bırakmaları oluyor çoğunlukla. Ama sağlıklı bir ev yaşantısı ve şık bir dekorasyon için birincil şartın da aydınlık ve ferah odalar olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumda da elbette evimizi aydınlık gösterecek dekorasyon çözümlerine yöneliyoruz; bunların başında da odaları ferahlatan, aydınlık ve ışıl ışıl gösteren duvar boyası renkleri geliyor.

Eviniz yeterince ışık alıyor olsa bile aydınlık duvar boyalarını tercih etmek her zaman daha ferah ve iç açıcı ortamlar yaratmanıza vesile olacaktır. Karanlık, az ışık alan, pencere alanı dar ya da penceresiz odalar içinse bu boya renklerini tercih etmek adeta bir zorunluluk haline geliyor. Ama ortaya çıkan sonucun tatmin edici olduğuna emin olabilirsiniz, sadece duvarlarınızın rengini değiştirerek evinizi daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Peki hangi renkler? İşte birbirinden çarpıcı örneklerle evleri aydınlatan duvar boyası renkleri…

Beyazın estetiği

Evinizin aydınlık bir iç mekana sahip olmasını istiyorsanız beyaz rengi ve tonlarını kullanabilirsiniz. Beyaz renkler ile farklı renkleri geçiş olarak kullanabilir ve muhteşem dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

Canlı renk kombini

Aktivite alanları ANTE MİMARLIK Modern Oturma Odası Yeşil
ANTE MİMARLIK

Aktivite alanları

ANTE MİMARLIK

Oturma odası dekorasyonunda bahar esintilerini yaşamak için canlı renkleri kullanabilirsiniz. Fıstık yeşili ile kahverengi tonlarını bir arada kullanarak bahar havasını evinizde hissedebilirsiniz. Odanın güzel kokması içinde bahar kokularını kullanabilir veya doğal yöntemler içeren '' Evim nasıl güzel kokar 11 pratik çözüm yolu '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kremin zarafeti

Aydınlık bir dekorasyon yapmak için beyaz rengin dışında zarafeti ile herkesi büyüleyen krem ve tonlarını kullanabilirsiniz. Oldukça zarif tonlara sahip olan krem rengini tüm mobilyalarda ve duvarlarda kullanabilirsiniz.

Daha aydınlık ve ferah odalar

Karanlık odaları daha aydınlık göstermek isteyenler için boya rengi seçenekleri aslında oldukça fazla, ama tek başına boya rengi tespit edebilmek pek mümkün değil çünkü bahsettiğimiz karanlık odanın içinde kullanılan mobilyaların tarzından rengine, zemin döşemesinden tavan aydınlatmasına kadar her şey duvar renginin tonlamasının belirlenmesinde önemli rol oynar. Tabi bunların yanı sıra nasıl türde bir aydınlık ortam istediğinizin de önemi var. Bazı aydınlık odalar pırıl pırıl, ışıl ışıl ve hareketli olur, bazıları ise bu yatak odası gibi dingin ve huzurlu bir atmosferdedir. İlki için parlak ve açık duvar rengi tonları tercih edilmeli, durgun bir aydınlık içinse mat ve pastel renk tonları daha uygun olacaktır

Modern dekorasyonların vazgeçilmezi

Sunflower Sun modeli homify Kırsal Koridor, Hol & Merdivenler İşlenmiş Ahşap Gri
homify

Sunflower Sun modeli

homify

Gri son zamanların yatak odaları için de, oturma odaları için de, bu örnekteki gibi koridor alanları için de en çok tercih edilen duvar renklerinin başında geliyor çünkü grinin pek çok farklı tonlaması var ve her biri modern dekorasyonlara uyum sağlayabiliyor. Stil sahibi bir oda dekore ederken size çok yardımcı olacak olan gri tonları duvar rengi olarak kullanıldığında da özellikle bu örnekteki gibi beyazla harmanlandığında oldukça derin ve ferah bir atmosfer ortaya çıkarıyor.

Işıl ışıl ve uçuk tonlar

Hem huzurlu hem göz alıcı hem de enerjisi yüksek bir aydınlık ve atmosfer arıyorsanız o zaman size tavsiyemiz sıcak ve canlı renklerin açık ve uçuk tonlarını duvarlarınızda kullanmanız. Uçuk mavi tonları yalnızca modern dekorasyonlar için değil aynı zamanda bu örnek resimde gördüğümüz gibi klasik ve gösterişli oturma odaları için de oldukça şık bir seçenek, altın rengi tonlarıyla da mükemmel bir ahenk oluşturuyor.

Donuk renkler sıkıcı değil, huzurlu…

Grinin çok farklı tonları olduğunu söylemiştik, bu örnekteki pastel ve yeşile çalan tonu ise özellikle durgun bir huzur arayan odalarda aydınlık bir ortam oluşturmak oldukça ideal görünüyor. Bu tarz donuk renklerin odayı sıkıcı göstereceği yanılgısı da bugünün dekorasyon anlayışında artık kabul görmeyen eski bir görüş. Huzurlu ve sakin dekorasyonlar modern dünyada her zaman öne çıkıyor.

Canlı renklerle kontrast

Canlı renkleri kullanarak aydınlık bir ortam oluşturamayacağınızı düşünmemelisiniz. Doğru kontrast ve uyumluluğu yakalayarak oldukça sıcak bir mavi ya da kırmızı tonu ile de ferah bir oda dizayn etmek mümkün. Bu örnekte canlı mavi tonu sakin bir gri tonu ile bir arada kullanılmış. Dört duvarı tek renkle boyamak yerine iki farklı renk kullanmak da çoğunlukla mekanda derinlik yaratıyor ve bu da odanın daha aydınlık, büyük ve ferah görünmesine sebep oluyor.

Duvarları yatay bölmek

Duvarlarda iki farklı renk kullanarak şık ve derinlik yaratan bir kontrast oluşturmanın tek yolu farklı duvar cephelerini farklı boyalarla renklendirmek değil elbette. Bu örnekte olduğu gibi duvarı yatay olarak ikiye bölebilir ve iki farklı renk uygulaması oluşturabilirsiniz. Genellikle aşağıda ve yukarıda iki farklı renk kullanılması odada dikey ve yatay bir derinlik ortaya çıkararak yalnızca aydınlık bir görünüm yaratmıyor, aynı zamanda odayı olduğundan daha geniş gösteriyor. Tabi bu uygulamayı basık tavanlı evlerde önermiyoruz.

Mavi her zaman işe yarar

iç mekan,stant ve ürün tasarımları MUNGAN INTERIOR DESIGN Oturma OdasıKanepe & Koltuklar
MUNGAN INTERIOR DESIGN

iç mekan,stant ve ürün tasarımları

MUNGAN INTERIOR DESIGN

Mat ve açık mavi tonları her zaman aydınlık açısından garantili renklerden biridir. Bu tondaki mavi rengin en önemli özelliği de, duvarda kullanıldığında modern dekorasyon tarzlarında kendisinden farklı renklerle de uyum sağlayabilmesi.

Beyaz kullanırken dikkat!

Beyaz her zaman aydınlığa aydınlık katan bir renk olarak bilinir, ama beyaz rengi az ışık alan bir odada kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şeyler var. Beyaz yoğun olarak kullanıldığında düşünülenin aksine boğucu ve olduğundan daha dar görünen yaşam alanları ortaya çıkarabiliyor bunun için de tavansan tabana kadar beyaz renk kullanımı sanılanın aksine odayı daha aydınlık ve ferah yapmaz. Beyaz duvarlı odalarda zeminin ya da mobilyaların mutlaka daha koyu renklerde tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

Geçiş tonları

İç Mekan Mimari Fotoğraf Çekimleri NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon Modern Oturma Odası
NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

İç Mekan Mimari Fotoğraf Çekimleri

NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Eğer çok renkli ve hareketli bir dekorasyon tarzınız varsa ve mobilyalarınızda adeta bir renk cümbüşü görülüyorsa duvarlarda da aydınlığı kesmeyecek ama aynı zamanda ışığı iyi yansıtabilecek bir geçiş rengi tercih edilmeli. Bunu da mobilyalarda kullandığınız canlı renklerden birinin çok açık bir tonu ile yapabilirsiniz.

Tabi aydınlık bir ev için en iyi çözüm gün ışığını verimli bir şekilde değerlendirebilmek. Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmanın yolları isimli yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değinmiştik.

Dolap yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 21 fotoğraf
Arrow navigation 3b3136b1
Sizce hangi renk daha ferah görünüyor?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!