Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Çarşaf ve nevresim takımı seçmenin incelikleri

Homify TR Homify TR
Google+
Ümit Okan Photography – Makyol Santral Örnek Daire:  tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odası tekstilinin uyku hijyeniniz için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Yaşamımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz ve uyuduğumuz sırada cildimizle doğrudan temas ettikleri için çarşaflar, nevresimler ve pikeler bizi tatlı rüyalara da rahatsız edici kabuslara da yönlendirebilirler. Yakan, yeterince ısıtmayan, hava almayan, sağlıksız kumaşlar uyku hijyeninizi ve dolayısıyla da yaşam kalitenizi bozarlar ve bir an önce değiştirilmeleri gerekir. İyi ve huzurlu bir uyku çekebilmek ve yeni güne daha enerjik ve zinde uyanabilmek için yatağınızın konforu kadar önemli olan yatak odası teksili ürünlerinde iyi ve sağlıklı olanlara yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Tabii piyasada seçenekler çok fazla olunca iyi ve sağlıklı olanın ne olduğunu bulmak da zorlaşabiliyor ve alışveriş esnasında kafanız karışabiliyor. İşte nevresim ya da pike takımı satın almaya giderken aklınızda tutmanız gereken en önemli noktalar…

Malzeme seçimi

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum:  tarz Yatak Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Çarşaf ve nevresimlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin malzeme olduğunu unutmayın. Bazen kaliteli malzeme ile üretilmiş olan çarşaflar daha pahalı geldiği için daha yapay olanlarını tercih ederiz ama bu ürünlere çarşaf deyip geçmemek ve günün sekiz saatinde giydiğimiz bir kıyafet olarak bakmamız gerekir.

Pamuk:

Abb Design Studio – E&C Ailesi - Yatak Odası:  tarz Yatak Odası
Abb Design Studio

E&C Ailesi – Yatak Odası

Abb Design Studio

En kaliteli ürün grubudur. Nefes alır ve sağlıklıdır, yazın yakmaz, kışın ısıtır. Bunun için de mümkün olduğunca % 100 pamuktan üretilmiş olan nevresim takımlarını tercih etmelisiniz. 

- Pamuk saten:

KELLER WILLIAMS – GAYRİMENKUL:  tarz Yatak Odası
KELLER WILLIAMS

GAYRİMENKUL

KELLER WILLIAMS

% 100 pamuktan klasik dokuma çarşaf ve nevresimlere nazaran kırışmaya karşı daha dayanıklı, biraz daha ekonomik ve yine pamuktan üretilen bir kumaş türü. Saten sanıldığı gibi bir iplik türü değil dokuma formudur ve halk arasında çoğunlukla saten olarak adlandırılan polyester kumaşlarla pamuk saten çarşafların hiç ilgisi yoktur. Hatta polyester saten çarşaflar oldukça sağlıksız, nefes almayan ve rahatsız edici çarşaflar üretir ve ucuz ve parlak olmaları dolayısıyla popüler olmalarına karşı asla tavsiye edilmeyen ürünlerdir. Pamuk saten çarşaflar ise pamuk kumaşlar kadar sağlıklı, hijyenik, yumuşak ve konforludur.

​- Bambu:

yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ:  tarz Yatak Odası
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Bambu: Bambu liflerinden üretilen kumaşlar son yıllarda organik tekstil ürünlerinin popülerleşmesiyle gitgide yaygınlaşıyor. Doğal, çevre dostu ve neme karşı dayanıklı yapısıyla öne çıkan bambu kumaşların tek dezavantajları yeni bir teknoloji olduğu için desen ve renk çeşitliliği konusunda diğer ürünler kadar gelişmiş olmamaları.

- Keten:

VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoğlu Villa İç Mekan:  tarz Yatak Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

En sağlıklı ve doğal yatak odası seçeneklerinde son olarak keten nevresim takımları bulunuyor. Keten sıcak iklimler için idealdir ve çok dayanıklı ve uzun ömürlü olması dolayısıyla avantajlıdır.

Desen

Ümit Okan Photography – Makyol Santral Örnek Daire:  tarz Yatak Odası
Ümit Okan Photography

Makyol Santral Örnek Daire

Ümit Okan Photography

Desenli ve renkli nevresim takımlarının çok güzel göründüğünü biliyoruz ama yatak odanızda dinlendirici bir ortam olması gerektiğini unutmadan, yatak odası dekorasyonunuzu da hesaba katarak alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Minimal bir dekorasyon söz konusuyla dinlendirici ve renkli desenler tercih edebilirsiniz ancak gösterişli bir dekorasyondan söz ediyorsak kalabalık ve yorucu bir atmosfer oluşmaması için daha sade desenler ve düz renkler tercih etmek doğru olacaktır.

Boyut

Yatağa küçük gelen bir çarşafı çekiştirerek uydurmaya çalışan ya da yorganın veya battaniyenin içinde bir türlü sabit duramadığı nevresimleri düzeltmeye uğraşan herkes bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu bilir. Bugün kullandığımız battaniye ve yorganlar oldukça farklı boyutlarda olabiliyor ve nevresiminizi seçerken mutlaka kullanacağınız yorgan ve battaniyenin boyutlarını tam olarak ölçüp uyumlu bir boyut seçmelisiniz. Bazen bir iki santimlik bir farkın çok etkilemeyeceğini düşünürsünüz ama bu bir yanılgıdır, nevresimin kullanılacağı yorgana kesinlikle tam olarak uyması gerekir yoksa uyku konforunuz bozulur ve yatağınızı toplamak da zorlaşır. Çarşaflarda ise genellikle en küçük boyutlu yataklar için üretim yapıldığını unutmayın “iki kişilik” ibaresine değil mutlaka santimetre ölçümlerine bakarak alışveriş yapın.

Dokuma sıklığı

VERO CONCEPT MİMARLIK – Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları:  tarz Yatak Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Bugün artık son teknoloji ile imal edilen tekstil ürünleri için iplik sayısı ya da dokuma sıklığının kaliteyi belirlediğini söylemek güç. Her ne kadar eskiden kalma bir ne kadar sık o kadar kaliteli anlayışı bugün hâlâ süregelse de aslında çok özel ve çok pahalı kumaşlardan bahsetmiyorsak üretim koşulları birbirine denk olan kumaşların kaliteleri de birbirine denk diyebiliriz. Yani dokuma sıklığı bugünün endüstriyel üretim şartlarında aslında malzeme kalitesinin yanında küçük bir ayrıntı olarak kalıyor diyebiliriz.

Bu önerileri nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!