Kırmadan dökmeden değişim: Fayans nasıl boyanır?

Aydin Sanli Aydin Sanli
homify Modern Banyo
Loading admin actions …

Islak hacimlerde su yalıtımı ve estetik görünümü nedeni ile kullanılan fayanslar zamanla nem ve farklı etkenlerden dolayı aşınır ve rengini kaybeder. Özellikle banyo aksesuarları için aşınmış ve rengini kaybetmiş fayanslar olumsuz etkenlerdir. Bu olumsuz durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda fayans boyama işlemi yapabilirsiniz. Fayanslar için özel olarak üretilmiş fayans boyası kullanarak fayanslarınıza istediğiniz rengi verebilirsiniz. Banyo fayans boyama işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli detay derzlerin aşınmamasına dikkat etmektir. Yer fayans boyama işleminde ise boya kurumasını beklemeniz çok önemlidir. Zeminler için kullanacağınız fayans boyası kalitesine de dikkat etmelisiniz. Aksi durumda boya tutmayabilir.

Genellikle banyo ve mutfaklarda kullandığımız fayans ve seramiklerin zaman geçtikçe sararması, renklerinin solması ve aralarındaki harç malzemesi olan derzlerin kirlenmesi ve kararması hepimizin bildiği oldukça yaygın bir problem. Çoğu zaman fayans ve seramik değişimi yaptırmak istediğimizde aslında fayansların yapısal bir hasarları olmasa da, herhangi bir kırık, çatlak gibi bozukluk meydana gelmemiş olsa da eskimiş ve solmuş oluyorlar ve kirli görünüyorlar.

Fayans aralarındaki derzleri belirli bir süre düzenli olarak derz temizleyici ürünler ile temizleyebilirsiniz elbette ancak bu ürünler bile yalnızca sorunu biraz daha erteliyor. Tabi fayansları eski olan bir mutfak ya da banyoda bir yenileme sürecine karar vermek hem maddi hem de manevi açıdan oldukça yorucu ve masraflı. Banyo ve mutfaklar, ev içinde yapısal özelliklerinin değiştirilmesi en zor mekanlardır çünkü dolapların çıkarılması, fayansların tamamen kırılması kaldırılması ve yeni fayansların yerleştirilmesi, dolapların tekrar takılması vs derken oldukça yorucu ve bir o kadar da uzun süren, dolayısıyla da masraflı bir işlemler bütünü. Tabi bu işlemler uygulanırken mutfak ve banyoyu kullanmanız da mümkün olmuyor ve bu da oldukça can sıkıcı çünkü banyo ve mutfaklar aynı zamanda bir evin en çok kullanılan mekanlarını oluşturuyorlar.

Ama bugün artık kırıp dökmeden banyo ve mutfaklarımızdaki fayans ve seramikleri yenilemek mümkün, üstelik oldukça ekonomik bir bütçe ile ve kendi emeğimizle. Eskiden fayansları boyamak mümkün değildi çünkü fayans yüzeylere uygun, çabuk kuruyan, suyla temas ettiğinde dağılmayan ve uzun ömürlü boyalar yoktu. Olanlar da sadece profesyoneller tarafından atölyelerde kullanılabilen kimyasal ve amatör kullanıma uygun olmayan boya türleriydi. Bugün ise boya üretim teknolojilerinin gelişmesi ile fayanslarınızı kendiniz boyayabilir, hatta fayans yüzeylerine istediğiniz desenleri bile ekleyebilirsiniz.

Fayans boyama imkanı yalnızca kırıp dökmekle uğraşmak istemeyen ev sahipleri için değil, oturdukları evdeki kozmetik değişimlerin masraflarını ödemek istemeyen kiracılar ve evlerini kiraya vermeden önce en ekonomik şekilde yenilemek isteyen ev sahipleri için de oldukça avantajlı.

Peki fayans boyama işlemi nasıl uygulanır? Aşağıda bu pratik geri dönüşümü adım adım anlatıyoruz…

Kabartmalı fayanslar

Banyonuzda veya mutfağınızda kullandığınız fayanslar kabartmalı fayanslar ise yüzey aşındırma işlemi için özel kimyasallar kullanmalısınız. Yüzey aşındırma işleminde fayans yüzeyine zarar vermeden boyama yapmanız çok önemlidir.

Farklı renkler

Banyonuzda farklı renklere sahip fayanslar için iki farklı boyama işlemi yapmanız gerekiyor. Boya yaparken banyo kapısının rengini değiştirebilir, kapı boyama işlemi ile mükemmel bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Kapı boyama işlemi hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için '' Evde kapı boyamak içim bilmeniz gerekenler '' yazımıza göz atabilirsiniz.

Geniş fayanslar

Zeminler için kullanacağınız fayansların koyu renkli olması durumunda yüzey aşındırma işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlem ile yeni boya için boya tutunma yüzeyi oluşturarak boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız.

1. Adım: Renk seçimi

DECOZONE BAYYURT Klasik Banyo
BAYYURT

DECOZONE

BAYYURT

Önce mutfak ya da banyonuzda gerçekleştireceğiniz değişim için nasıl renk kombinasyonları istediğinize karar vermelisiniz elbette. Fayanslarınızı boyarken işiniz biraz daha kolaylaşsın istiyorsanız mevcut renkten daha koyu bir renk tonu seçmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca tüm fayansları tek renk boyamak zorundaymışsınız gibi düşünmeyin. Çift renkli kombinasyonlar banyolara da mutfaklara da çok yakışıyor. Ayrıca isterseniz boya için üretilen duvar ya da fayans üzerinde desen oluşturulmasını kolaylaştıran çıkartma motif kalıplarını kullanarak şık desenli fayans modelleri de elde edebilirsiniz. Nasıl bir model istediğinize karar veremiyorsanız sayfalarımızdaki profesyonel mutfak veya banyo tasarımcıları tarafından dizayn edilmiş örnek banyo ve mutfaklara göz gezdirerek onlardan ilham alabilirsiniz.

2. Adım: Boya malzemelerini satın almak

S&E Esnafoglu Evi, yücel partners yücel partners Ankastre mutfaklar
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de hangi tür boya satın alınması gerektiği. Eğer uzun ömürlü, kolay yıpranmayan, uygulaması kolay ve suya dayanıklı bir geri dönüşüm istiyorsanız 2 seçeneğiniz var: Biri oldukça farklı yüzeyler için üretilmiş olan yeni nesil geri dönüşüm boyaları, bu boyalara multisurface adı veriliyor ve oldukça farklı renkleri bulunuyor. Diğeri ise epoksi boyalar. Epoksi boyalar aslında kimyasal bir reçinedir ve bu yüzden oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Multisurface boyalar daha kolay uygulanabilir olmaları ve renk ve ton seçenekleri ile avantajlıyken epoksi boya kaplamalar parlak görünümleri, toz ve kir tutmayan yapıları ve suya ve kimyasal müdahalelere dayanıklılıkları ile daha avantajlıdır. Bu iki boyayı da yapı marketlerden, donanımlı nalburlardan ya da internet mağazalarından bulabilirsiniz. Eğer düz renkli ve parlak bir görünüm arıyorsanız ve daha önce boya tecrübeniz varsa epoksi boya kaplama seçeneklerini; ilk defa boya yapacaksınız ve çift renkli ya da desenli uygulamalar düşünüyorsanız multisurface boyaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Multisurface boyaların aynı zamanda sprey haline satılanlarını da bulabilirsiniz. Eğer fayans üzerine farklı tonda bir desen yapmak istiyorsanız ana rengin dışında sprey halindeki boyalardan da satın alabilirsiniz.

3. Adım: Temizlik ve yüzeyleri boyaya hazırlama

En önemli aşamalardan biri fayansların temizlenmesi. Boyanacak yüzeyler tamamen temizlenmeli, kesinlikle hiç toz ya da pürüz yaratacak herhangi bir madde kalmamalı ve en önemlisi de yüzey tamamen kuru olmalıdır.

4. Adım: Uygulama

Rulo fırçalar fayans boyama uygulamaları için en pratik ve kolay seçenektir. Rulo fırça ile boyayacağınız fayansların yüzeylerinin ilk katını boyadıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Tamamen kurumuş olması için ikinci katın bir sonraki gün yapılması öneriliyor. İkinci kat uygulamasını da ikinci gün yaptıktan ve kuruduktan sonra banyo ya da mutfağınızın fayansları kullanıma hazır hale gelecektir. İşte bu kadar basit! Tabi eğer koyu renkli bir fayansı açık renklerle kapatıyorsanız üçüncü kata ihtiyaç duyabilirsiniz. Boyama işlemi sonucunda ortaya çıkan görünüme bakarak o anda karar verebilirsiniz. 

İhtiyaç duyacağınız boya miktarı satın almaya karar verdiğiniz boyanın üzerinde ayrıntılı olarak yazar. Her boyanın farklı yoğunluğu için bu konuda peşinen bir şey söylemek mümkün değil ancak genellikle 1,5 litrelik şişelerdeki boyalar 3 metrekarelik bir alanı boyamaya yetiyor.

5. Adım: Desen oluşturma

Açık Mutfak Planı MİMPERA İskandinav Mutfak Seramik Gri açık planlı mutfak,mutfak adası,mutfak tasarımı,mimari proje,uygulama
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Eğer fayanslarınız üzerinde desen oluşturmak istiyorsanız bunun da artık çok basit olduğunu söylemeliyiz. Yine büyük yapı marketlerde ya da boyaları satın aldığınız internet mağazalarında pek çok farklı motifli çıkartmalar bulabiliyorsunuz. Bu çıkartmalar farklı fayans ve duvarlar için farklı boyutlarda üretiliyorlar. Fayans boyutunuz ile uyumlu olan, stencil adı da verilen çıkartma kalıplarından satın alıp ana rengini boyamış olduğunuz kuru fayansın üzerine yapıştırıyorsunuz ve ister yine rulo fırçalarla, isterseniz de sprey boya ile boyayarak çıkartmayı fayanstan çıkarıyorsunuz ve şahane desenlere sahip fayanslara sahip oluyorsunuz.

6. Adım: Vernikleme

hatice hanım öncesi ve sonra, akbeyler yapı akbeyler yapı
akbeyler yapı

hatice hanım öncesi ve sonra

akbeyler yapı

Bu zorunlu bir işlem değil ama eğer fayanslarınızın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yine satın aldığınız boya ile uyumlu olan vernik seçenekleri ile son kat olarak vernik atabilirsiniz. Özellikle banyo zeminindeki karoları boyuyorsanız daha çok trafik alan bir yüzey olduğu için vernik ile boyayı daha sağlam bir şekilde sabitlemek mantıklı bir karar olabilir. 

Bu yazımızı beğendiyseniz Banyonuzun duş alanını kapatmak için 7 çözüm önerisi isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz de fayanslarınızı boyamayı düşünüyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!