​Örnek fotoğraflarla romantik banyo dekorasyonu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Örnek fotoğraflarla romantik banyo dekorasyonu

nihal e. nihal e.
NEWTOUCH Klasik Banyo PS MİMARLIK Klasik
Loading admin actions …

Banyolar, tıpkı mutfak gibi işlevsel özelliğiyle ön plana çıkan bölümlerden biridir. Ancak banyoları sadece temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanmayız. Örneğin yoğun geçen bir günün ardından sıcak bir duş alarak ya da uzun bir küvet keyfi yaparak dinlenebiliriz. Kişisel temizlik işleri dışında evimizde ağırladığımız konuklar da banyoyu kullanılırlar, dolayısıyla banyonun işlevsel niteliği kadar estetik olması da önemli. Banyo dekorasyonu deyince akla fayanslar, lavabo ya da aynanın şekli, halı, küvet gibi şeyler gelir. Zaman içinde banyonuzun görünümünden sıkılabilirsiniz ancak döşeme, fayans ve küvet gibi şeyleri değiştirmek hiç de kolay değildir. Hem bütçe olarak büyük masraf çıkar hem de işçiliği zordur. Bu nedenle banyo yaptırırken nasıl bir banyo istediğinizi iyice düşünmeniz gerek. Şayet bir iç mimarla çalışacaksanız fikir ve isteklerinizi belirterek sizi doğru yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Banyonuzun görünümü etkileyen önemli etkenlerden biri stildir. Modern, klasik, rustik ve minimalist gibi pek çok tarzı diğer odalarda olduğu gibi banyoda da uygulayabilirsiniz. Romantik stil, banyolarda kullanabileceğiniz bir tarzdır. Romantizm deyince akla ilk anda aşkla ilgili imgeler gelir. Ancak romantik tarz, mutlaka aşk temasını içermek zorunda değil. Duygularınızı hareket geçiren belli unsurlar da romantik tarza girer.

Çoğu insan romantik tarzı klasik ve avantgart gibi stillerin abartılı bir karışımı olarak düşünür. Oysa popüler inanışın aksine romantik tarz mutlaka fırfır ve ağır kumaşlar gibi ağdalı detaylar içermez. Benzer şekilde romantik bir banyo deyince gözünüzde kırmızı gül yaprakları dökülmüş bir banyo canlanmasın. Zira romantik tarzın güzelliği, çok yönlülüğündedir. Yani rustik veya modern bir banyo da doğru şekilde dekore edildiğinde romantik bir ambiyansa sahip olabilir.

​Romantik banyo dekorasyonu nasıl olmalı?

homify: modern tarz , Modern

Romantik tasarım temelde eski püskü şıklığın rafine edilmiş halidir. Her bir ayrıntı duyulara hitap etmek, sıcak, misafirperver ve zamansız bir alan yaratmak amacını güder. Romantizm genel olarak narin şekillerden yanadır ve Fransız kırsalındaki şirin kır evlerinden ilham alır. Bununla birlikte romantik tasarım, mutlaka neo-klasik tarza ve geleneksel dekora bağlı kalmak zorunda değildir. Romantik bir banyoda yaldızlı çerçevesi olan aynalar ve kırmızı güller görebilirsiniz. Ama bu tür detaylar olmaksızın, daha çağdaş ve yenilikçi banyolar da romantik olabilir.

Romantik bir banyo dekorasyonu için akla gelen ilk renk kırmızıdır. Ancak kırmızı bir banyonun çok klişe olduğunu belirtmek gerek. Baskın renkler, sıcak bir atmosfer sağlamak için tek yol değil. Daha iddiasız ve sade bir banyo da pekala baştan çıkarıcı olabilir. Size tavsiyemiz romantik bir banyo için nötr bir renk paleti tercih etmeniz. Kremsi beyazlar duvarlar için idealdir, doğal parke zeminler ise banyoya sıcaklık katar. Daha sakinleştirici bir alan yaratmak için toz pembe, soluk mavi gibi pastel tonlarla bej ve toprak gibi yumuşak renkler kullanın. Mobilya olarak ise büyük ölçekli, süslü detaylara sahip barok ve rokoko tarzı tasarımlar eskiden sıkça kullanılırdı. Günümüze gelindiğinde ise bu tarz abartılı ve lüks parçalar eskisi kadar rağbet görmüyor. Modern ve sade mobilyalar daha revaçta. Basit çizgilere sahip bir banyoyu ilgi çekici aynalar ve çiçek desenleriyle romantik hale getirmek de mümkün.

​İç açıcı duvarlar

iç dekorasyonlarımız Modern Banyo rwiçmimari Modern
rwiçmimari

iç dekorasyonlarımız

rwiçmimari

Romantik bir banyo rahatlatıcı olduğu kadar iç açıcı da olmalıdır. Banyonuz için çok fazla desen tercih etmeseniz dahi belli bölümlerinde çiçek figürü kullanabilirsiniz. Banyoların genellikle penceresiz ya da küçük pencereli olduğu düşünülürse baharı çağrıştıran çiçekler hayli ferahlatıcı bir etki sağlar. Örnek banyo fotoğrafında nispeten küçük bir banyo alanı görüyoruz. Geniş bir alan duş için ayrılmış, kalan duvarlar açık renkli. Açıkta kalan boş bir duvar alanı ise çiçek desenleriyle kaplanmış. Eğer bu duvar bu şekilde süslenmeseydi şüphesiz çok daha sönük bir banyo olurdu.

Küvet keyfi

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası Rustik Banyo Kayakapi Premium Caves - Cappadocia Rustik
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Günün yorgunluğunu atabileceğiniz sıcak bir küvet, modern hayatın getirdiği stres ve kaygıyı üzerinizden atmaya yardımcı olur. Yazının başında da belirttiğimiz üzere romantik bir banyo, her şeyden önce rahatlatıcı olmalıdır. Acelemiz olduğu zaman hızlıca bir duş alıp çıkmak çok pratiktir. Fakat yorgun ve enerjimiz düşük olduğunda köpüklü bir küvette uzun dakikalar geçirebiliriz. Kısacası romantik banyonuz için tercihiniz küvetten yana olsun. Günümüzde pek banyoda hem küvet hem duşakabin seçeneği var. Eğer banyoda yeterince boşluk varsa küvet keyfinizden vazgeçmemenizi öneriyoruz.

​Taze çiçekler

NEWTOUCH Klasik Banyo PS MİMARLIK Klasik

Bitkiler, iç mekan dekorasyonu söz konusu olduğu zaman en pahalı aksesuardan daha iyi iş görür. Çünkü beton duvarlar arasına sıkışmış yaşam alanımıza taze bitkilerle bir parça canlılık katabiliriz. Özellikle de çoğu banyonun penceresiz ya da küçük pencereli olduğunu düşünürsek. Ancak herhangi bir bitki yerine banyo gibi kapalı bir mekana uygun çiçekler tercih etmelisiniz. Kimi bitkiler doğal gün ışığı olmazsa çabucak solarlar. Dolayısıyla kapalı alanda yetiştirebileceğiniz bitkiler tercih etmelisiniz. Eğer böyle bir bitki bulamıyorsanız son çare olarak yapay çiçek de kullanmanız mümkün.

​Zarif perdeler

OHY Evi Sunflower Sitesi Modern Banyo homify Modern
homify

OHY Evi Sunflower Sitesi

homify

Banyo pencereleri genellikle küçük olmakla birlikte geniş cam bakımından şanslı olan banyolar da mevcut. Pencere büyük ya da küçük nasıl olursa olsun, romantik bir banyo için sıradan bir perde veya jaluzi yerine daha zarif modeller tercih edin. Romantik tarz dekorasyonda doku açısından yumuşak, şeffaf veya ipeksi kumaşlar kullanılır. Siz de romantik bir banyo arzu ediyorsanız eğer örnek fotoğraftaki gibi balon katlamalı perde kullanabilirsiniz. Bu perdeler model olarak barok stiline de uygun olduğundan romantik bir dekor için oldukça başarılıdır.

​Mumlar

Romantizm deyince akla ilk olarak kırmızı güller ve mumlar gelir. Her ne kadar dekorasyonda klişeleri tercih etmesek de modern bir banyoya daha romantik bir hava katmak için bazı bilindik yöntemlerden yararlanabiliriz. Örneğin mumlar sakinleştirici bir atmosfere yardımcı olan pratik bir aksesuardır. Dolayısıyla banyonuza romantizm katmak için mumlardan yararlanabilirsiniz. Piyasada farklı renklerde ve boyutlarda çok sayıda mum çeşidi var. Klasik model şamdanlarda kullanmadığınız sürece mumlarla da çağdaş ama romantik bir banyo elde etmeniz mümkün.

​Loş aydınlatma

BAZI BANYO PROJELERİMİZ.. Akdeniz Banyo Onn Design Akdeniz Ahşap Ahşap rengi
Onn Design

BAZI BANYO PROJELERİMİZ..

Onn Design

Romantik bir ortamın olmazsa olmazı hiç şüphesiz aydınlatmadır. Elbette parlak bir ışık yerine loş bir aydınlatma tercih edilmeli. Zira parlak ışık gözü yoracağı gibi fazla uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan kişiyi huzursuz eder. Oysa sizin romantik banyonuza gevşeyip dinlenmeniz gerekiyor. Loş ışık ise yatıştırıcı etkisiyle rahatlamanıza yardımcı olur. Loş bir aydınlatma için genellikle sarı ışık tercih edilse de farklı renklerdeki aydınlatma ile de hoş bir ortam elde edilebilir. Yumuşak bir etki yaratmak için tavan aydınlatması yerine ayna gibi belli noktalarda az miktarda ışık kullanılmalıdır.

​İlgi çekici aynalar

BILGE & AHMET SEZER EVI Klasik Banyo Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Banyo dekorasyonu oluştururken fayans, zemin ve diğer temel şeyler üzerinde pek fazla değişiklik yapamazsınız. Ancak dolap, havlu gibi eşyaları değiştirmek çok daha kolaydır. Ayna da dilediğiniz zaman değiştirebileceğiniz parçalardan biri. Eğer sıradan bir banyonuz varsa sıra dışı bir ayna ile banyoyu daha çekici hale getirebilirsiniz. Romantik bir banyo söz konusu olduğunda ise modern yerine daha klasik aynalar tercih etmelisiniz. Altın varaklı aynalar klasik stile daha uygun olmakla birlikte banyoya romantik bir etki katacaktır. Örnek fotoğrafta olduğu gibi aynanızı mermer yüzeyler, damask desenli duvar kağıtları ve duvar aplikleriyle tamamlayabilirsiniz.

​Şık avizeler

Modern Banyo homify Modern

Aydınlatma sadece işlevsel açıdan değil, dekoratif bir unsur olarak da büyük fark yaratır. Daha önce romantik stilin klasik ve barok tarza yakın bir karaktere sahip olduğundan bahsetmiştik. Günümüzde çoğu banyo daha çağdaş olmakla birlikte birkaç detayla nostaljik ve romantik bir stil yaratabilirsiniz. Klasik stilde her daim gösterişli avizeler olur. Banyoda avize kullanmak ise giderek daha yaygınlaşan bir trend. Özellikle örnek fotoğraftaki gibi altın renkli armatürler ve kabartmaların kullanıldığı bir banyoda avize gayet güzel görünecektir.

​Hoş kokular

Modern Banyo homify Modern

Romantik bir banyo için kullanabileceğiniz fikirlerden biri de hoş kokular. Güzel kokuların insanlar üzerinde tıpkı aydınlatma ve renkler gibi yatıştırıcı bir etkisi var. Dolayısıyla bu avantajı banyoyu daha rahatlatıcı bir yer haline getirmek için kullanabiliriz. Romantik bir hava yaratmanın dışında da banyoda hoş kokular sağlamak önemli. Zira temizlik ürünleri, klozet kullanımı ve diğer sebepler nedeniyle zaman zaman nahoş kokular oluşabiliyor. İç açıcı kokular kullanmak ise banyoyu daha kullanılabilir bir alana dönüştürmek için etkili bir yöntem.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Banyo duşakabin üzerine 12 iddialı örnek' başlığına göz atabilirsiniz.

Favori banyonuz hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!