VERO CONCEPT MİMARLIK – Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları:  tarz Mutfak

Küçük mutfaklar için kullanışlı mutfak masası modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Her mutfak, ne kadar küçük veya dar olursa olsun, bir fincan kahvenin veya pratik bir akşam yemeğinin tadını çıkarmak için konforlu bir masaya sahip olmayı hak eder. Tabi ki bazı apartman dairelerinde mutfak alanlarının oldukça küçük olduğunu ve masa sığdırmanın da çok zor olduğunu biliyoruz. Ama yine küçük dairelerde ayrı bir yemek odası döşemenin ya da salona bir yemek alanı sığdırmanın da yaşam alanlarınızı çok daraltacağını da biliyoruz. İşte bu gibi durumlarda akıllı mobilya seçimleri devreye girerek modern evlerin küçük mutfaklarında oldukça kullanışlı ve rahat yemek alanları oluşturuyor. Mobilya ve aksesuar unsurlarının evlerin dekorasyonlarında ne kadar büyük bir rol oynadığını da aslında küçük yaşam alanlarını dizayn ederken daha çok fark ediyoruz. Peki dar mutfaklarda kullanılacak masa söz konusu olduğunda ne gibi seçeneklerimiz var? İşte bu yazımızda küçük mutfaklar için masa modellerine şöyle bir göz gezdireceğiz.

Aslında mimari yapı olarak küçük evler ve odalar dünyanın dört bir yanında yer alan şehir merkezlerinde giderek yaygınlaştığı için mobilya üretim teknoloji ve anlayışları da bu doğrultuda değişti ve ilerledi ve mutfak masası modelleri söz konusu olduğunda da oldukça zengin bir çeşitlilikten bahsetmek mümkün hale geldi. Yemek yenmediği zamanlarda gizlenip yok olabilen akıllı masalardan, katlanarak küçülebilen ve istendiğinde büyüyebilen fonksiyonel masa modellerine, hareket alanını daha özgür kılan yuvarlak masalardan bistro tarzı mutfak adası masalarına kadar pek çok farklı modelden bahsetmek mümkün. Ama tabi ki mutfağınıza masa seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli unsur da mutfağın şekli olmalı. Mutfağınızın mimari şekline uygun olan ve mutfakta yapılan diğer iş ve aktiviteleri de engellemeyecek bir mutfak masası modeli tercih etmelisiniz. Neyse ki kare şekilli mutfaklardan dar ve ince mutfaklara her farklı mimari tip için uyum sağlayabilecek mutfak masası modelleri bulunuyor. İşte küçük, dar ya da minik mutfak alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve yemek saatlerinizi de mutfakta geçirmenize yardımcı olmak için en ideal küçük mutfak masası modellerini derledik. Çünkü atalarımızın da dediği gibi can boğazdan gelir ve bu yüzden herkes yemeğini şık ve konforlu bir masada yemeli…

Bir varmış bir yokmuş…

Yok edilebilen masalar son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan harika bir fonksiyonelliğe sahip, ihtiyaç duyduğunuzda yemek masasına dönüşen, ihtiyaç duyulduğunda ise mutfağı ferahlatan boş alan yaratan tasarımlardan oluşuyor. Bu örnekte mutfak adasına entegre edilmiş bir akıllı masa ile karşılaşıyoruz ancak bu konseptin mutfak tezgahında yer alan çekmecelerden birinin içinden çıkarak mutfak masasına dönüşebilen modelleri de bulunuyor. Yani böyle bir masaya sahip olmak için mutfak adası olan bir mutfağınızın olmasına gerek yok, mutfak tezgahınızı ve dolaplarınızı yenileyeceğiniz zaman bu konsepti uygulayabilirsiniz.

Köşe rahatlığı

yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Ankastre mutfaklar
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Küçük mutfaklarda köşeleri değerlendirmek çok önemlidir ve sırtları duvara yaslanan köşe mutfak takımları da bu görev için biçilmiş kaftandır. Hem konforlu, hem oturma alanı geniş olan, hem de az yer kaplayan bir yemek masası istiyorsanız bu örnekte olduğu gibi mutfağınızın köşesine tam olarak uyum sağlayan bir takım tercih edebilirsiniz.

Duvara karşı

Bir kenarı duvarı dayalı masalarda eğer masanın ardında daha geniş bir boş alana ihtiyaç duyuyorsanız uzun ve ince tasarımlı ve uzun kenarlarından biri duvare monte edilerek kullanılan yemek masası modellerini tercih edebilirsiniz. Tabii bu modelde duvara dönük bir yemek yeme alanı oluştuğu için ve bu anlamsız konumu kullanışlı hale getirebilmek için genellikle sandalye ya da taburelerin karşısında yer alan duvara televizyon yerleştirilir. Pratik ve kalabalık olmayan hızlı öğünler için ideal bir yerleşim diyebiliriz.

Yüz yüze ve samimi

imza decor – akrilik mutfak:  tarz Mutfak
imza decor

akrilik mutfak

imza decor

Uzun ince bir forma sahip dikdörtgen bir masanın bu defa da kısa kenarlarından birinin duvara yaslandığını görüyoruz. Bu sayede oldukça dar bir alanda şık bir yemek alanı oluşturulurken aynı zamanda da yemek sırasında duvara bakmak zorunda da kalmıyorsunuz, yapısal olarak uygun mutfaklar için bir önceki modelden daha sosyal ve daha kullanışlığı olduğu bir gerçek.

Büyüyüp küçülebilen modeller

cana.cezairli+adore_tr

Loft Doğal Ahşap Mutfak Masası Takımı

cana.cezairli+adore_tr

Açılıp kapanabilen ek yerleri sayesinde istenildiği zaman büyüyebilen masalar da oldukça eski bir model olmasına karşın zamana meydan okuyarak bugün hala en çok tercih edilen mutfak masası modellerinin başında geliyor. Bu masalar genellikle 4 kişi ya da daha az nüfuslu öğünlere ev sahipliği yapan ama misafir geldiğinde de oturacak yer problemi olmamasını garanti eden masa modelleridir ve sizi konuklarınız için ayrı bir yemek alanı hazırlamak zorunda kalmaktan kurtarır.

Manzara varsa pencere kenarı

50GR Mimarlık – Beşiktaş_daire tasarımı:  tarz Mutfak
50GR Mimarlık

Beşiktaş_daire tasarımı

50GR Mimarlık

Küçük mutfaklarda yemek alanı yaratma çözümlerinin genellikle duvara ya da bir kolona yaslanmak olduğunu görebiliyoruz. İşleri daha da ilginçleştirmek ve yemeğinizi mutfağınızın manzarasına bakarak yemek isterseniz pencere pervazından uzanan mini bir masa tasarlayabilirsiniz tabi ki.

Mutfak adası

Mutfak adaları yalnızca mutfaktaki tezgah alanını büyütmeye yaramaz, aynı zamanda yemek masası olarak da kullanılabilir. Bunun için mutfak adası modeli seçerken tezgah kısmının ana gövdeye göre daha dışarı açılan tasarımları tercih etmelisiniz elbette çünkü aksi durumda tabure ya da sandalyeye oturduğunuzda bacaklarınız sizi masadan uzaklaştırmak zorunda kalır. Yemek masası çıkıntısına sahip olan mutfak adalarına yükseklik olarak da ideal sandalye ya da taburelerden satın alarak hem şık hem ferah hem de fonksiyonel bir yemek alanı dizayn edebilirsiniz.

Kare masalar

VERO CONCEPT MİMARLIK – Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları:  tarz Mutfak
VERO CONCEPT MİMARLIK

Avcılar Cadde Bostan Bornova Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Küçük mutfaklarda en çok kullanılan masa modellerden biri kare masalar. Sade bir tasarıma sahip olan kare masalar dikdörtgen biçimli mutfaklarda bir kenarları duvara dayanarak 3 kişilik oldukça az yer kaplayan bir yemek alanı ortaya çıkarabiliyorlar.

Açık mutfaklar için

Açık mutfaklı salon planları söz konusu olduğunda en çok kullanılan mutfak masası modellerinin başında mutfak alanını oturma alanından ayıran ve bir seperatör görevi de üstlenen minimal tasarımlı dikdörtgen mutfak masaları geliyor. İki farklı fonksiyonu olan iki alan arasında duvarsız bir geçiş sağlayan ve sınırları belirleyen bu mutfak masaları estetik olarak da oldukça belirleyici bir konuma sahip oluyorlar.

İkiye ayrılmış alan

Öykü İç Mimarlık – NN Evi _proje:  tarz Mutfak üniteleri

Mutfak adalarını aynı zamanda mutfak masası olarak kullanabilmenin bir başka yolunu gösteren bu modellerde ise mutfak adasının hacmi ikiye bölünüyor ve bir tarafı masa olarak dizayn edilirken diğer tarafında tezgahın altında yer alan bölgenin depolama alanı olarak dizayn ediliyor. Bu elbette çok küçük mutfaklarda kullanılabilecek bir mutfak adası ve masa modeli değil ancak alan ihtiyacının yalnızca küçük yaşam alanlarında gerekli olmadığını, bazen geniş alanlarda da çok fonksiyonlu ve az yer kaplayan kullanışlı alanlar oluşturmanın bir gereklilik olduğunu da bize gösteren ilham verici bir örnek.

Raf eklemek

Raf şeklinde çıkıntılar oluşturmak dar ve minik alanlarda mutfak masası yaratmak için oldukça şık ve her zaman işe yarayan dekorasyon fikirlerinden biridir. Bistro tarzında, bar taburesi de denilen yüksek taburelerle oluşturulan bu alanlar özellikle pratik yemekler ve kahve molaları için oldukça keyifli bir tasarım. Bu özel örnekte raf şeklindeki çıkıntı masa tasarımı mutfak adasına monte edilmiş ve mutfak adası da yemek pişirme fonksiyonlu bir ada olduğu için servis ve hazırlama süreçlerinin birleştirildiği farklı, etkileyici ve pratik bir yemek masası dizaynı yaratılmış. Ama siz tabi ki bu fikri kendi mutfağınıza uydurabilir ve mutfağınızın mimari formuna göre farklı yerlere çıkıntılar ekleyerek yemek alanı oluşturabilirsiniz. Duvarlar, boşta duran bir kolon, pencere kenarı… Hareket alanınızı kısıtlamayacak her yer olabilir. Bu fikrin bir diğer güzelliği de kendinizin kolayca uygulayabilecek olmanız ve masrafsız ve genişliğine kendinizin karar verebileceği modüler bir fikir olması tabi ki.

Yuvarlak masa modelleri

Yuvarlak masalar yer kaplama özellikleri açısından kare ve dikdörtgen masalardan çok daha farklı davranırlar. Geniş yuvarlak masalar aynı oturma kapasitesine sahip olan kare ya da dikdörtgen masalara göre çok daha fazla yer kaplarken küçük yuvarlak masalar daha az yer kaplar ve üstelik masa çevresindeki akış konusunda da daha özgür ve akıcı bir dekorasyon ortaya çıkarır. Bu yüzden 3 ya da 4 kişilik minik bir yemek alanı düşünüyorsanız yuvarlak masa modellerini de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Küçük mutfaklar için öneriler

Öykü İç Mimarlık – Özel projelendirme:  tarz Ankastre mutfaklar
Öykü İç Mimarlık

Özel projelendirme

Öykü İç Mimarlık

Küçük bir mutfağınız varsa ve mutfak dekorasyonunuzu yenilemek istiyorsanız şimdikinden çok daha kullanışlı, ferah ve geniş bir mutfağa sahip olmanız için mutfak masası modellerinden başka fikir ve önerilerimiz de var tabi ki. Tüm bu dekorasyon önerileri ve fikirlerini de Pratik çözümlerle küçük mutfak modelleri isimli yazımızda topladık, ilginizi çekebilir.

Sizce en güzeli hangisi?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!