Farklı özellikleriyle bahçe çiti modelleri | homify

Farklı özellikleriyle bahçe çiti modelleri

Homify TR Homify TR
sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
Loading admin actions …

Yaz ve bahar ayları söz konusu olduğunda bahçeli evlerde yaşamanın keyfi bir başkadır. Bahçeler iyi bir peyzaj tasarımı ve düzenli bir bakım ile insanı yenileyen, tatil hissi veren, yorgunluğu ve stresi yok eden oldukça pozitif enerji dolu yaşam alanlarıdır ve bu yüzden de iyi bir estetik düzenlemeyi hak ederler. 

Bahçe dizaynı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken hususlar bir hayli fazla ve uzmanlık gerektiriyor diyebiliriz. Bahçe mobilyaları tercihlerinden çiçek ve bitki seçimine ve ekimine, yürüyüş yolu ve oturma alanı düzenlenmesinden bahçe duvarı ve çitlerin hangi malzeme ve yöntemle inşa edileceğine kadar her bir ayrıntının bahçe düzenlenmesinde oldukça büyük bir rolü var pek tabii ki. Zaten bu yüzden de bahçe düzenlemelerinizi eğer bu konularda yeterince donanımlı ve tecrübeli değilseniz -homify sayfalarından da tek tıkla ulaşabileceğiniz- profesyonel peyzaj mimarları ile çalışarak yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.  

Bu yazımızda ise konumuz bahçe çitleri. Bahçelerimizin sınırlarını belirleyen çitler hem güvenlik hem de mahremiyet sağlama açısından oldukça önemli bir bahçe ögesi diyebiliriz. Ama çitlerin fonksiyonu yalnızca bu kadarla da sınırlı kalmıyor ve estetik açıdan da bahçenizin karakteristik görünümünü tamamlayan önemli bir estetik unsur olarak da öne çıkıyor. Her çit malzemesi farklı bir doku oluşturur ve aynı zamanda farklı amaçlara hizmet eder aslında. Bu yüzden de bahçenizde nasıl bir çit tercih etmeniz gerektiğini ihtiyaçlarınız ve dekorasyon uyumu belirler. Yani örneğin hırsızlık gibi tehlikelere karşı maksimum koruma sağlayan bir çit arıyorsanız en iyi seçenek bahçe duvarı ördürmek olacaktır. Eğer o kadar yoğun bir duvarla bahçenizi dışarıdan ayırmak istemiyor ama evcil dostlarınızın da her istediğinde dışarı kaçamayacağı bir çit arıyorsanız o halde örneğin kazmaya bayılan köpeklerin altını kazamayacakları betonlu panel çitler uygun olacaktır. 

Peki genelde bahçe çiti olarak farklı ihtiyaç ve isteklere yönelik ne gibi seçenekler var? Gelin birlikte özellikle Türkiye’de en çok kullanılan çit modellerine ve onların genel özelliklerine şöyle bir göz gezdirelim…

1. Çit bitkileri

Eğer bahçenizin dışarıdan görünmesini istemiyorsanız ama bunun dışında güvenlik kaygısı taşımıyorsanız (ya da çite gerek kalmayan teknolojik güvenlik önlemleriniz varsa veya zaten güvenlikli bir sitede yaşıyorsanız vs… ) bahçenizin en estetik haliyle sınırlarını belirlemenin yolu tabii ki çit bitkileri. Kolay büyüyen, fazla bakım gerektirmeyen, dört mevsim yaprakları hemen hemen aynı kalan sağlam ve kuvvetli bitkiler genellikle çit bitkisi olarak kullanılıyorlar. Bahçe sınırlarını belirlerken aynı zamanda dışarıdan bahçenizin görünmesine engel olan ve oldukça şık bir perde işlevi gören çit bitkileri bahçenin etrafını saran doğal güzellikleriyle de tercih edilebilir bir seçenek. Ekonomik ve pratik olmaları da cabası… Çit bitkilerinin çoğunluğu senede bir ya da iki kez budanmak ve tabii kurak aylarda sulanma ihtiyacı dışında hiçbir bakım gerektirmeyen bitkilerdir.

Çit bitkisi olarak kullanabileceğiniz pek çok farklı tür var: Mazı, leylandi, farklı servi türleri, ateş dikeni, kuşburnu, Japon kadife çamı, şimşir, alev ağacı gibi türler ülkemizin iklimine uygun olan ve Türkiye’de en çok rağbet görenler.

2. Bahçe duvarı

www.greenlinepeyzaj.com GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

www.greenlinepeyzaj.com

GREENLİNE PEYZAJ

Eğer her yönüyle en sağlam, en dayanıklı ve en kapatıcı işleve sahip olan bir bahçe çiti arıyorsanız aradığınız şeyin aslında bahçe duvarı olduğunu söyleyebiliriz. Bahçe duvarları her yönüyle çekicidir aslında, kale gibi sağlam, aynı zamanda bahçenizi tamamen özel bir yaşam alanına dönüştüren, neredeyse eviniz kadar uzun ömürlü, bakım istemeyen ve dayanıklı sınır belirleyicilerdir bahçe duvarları. Diğer çit modellerine göre daha masraflı ve zahmetli bir inşa süreci olduğunu belirtmeden geçmeyelim elbette. 

Bahçe duvarları farklı şekillerde örülebilir, doğal taş, kesme taş ya da tuğladan örülebileceği gibi bugün artık sıklıkla kullanılan bir başka bahçe duvarı tipi de hazır beton duvarlardır. Hazır beton panellerden inşa edilen bahçe duvarlarının maliyeti, bölgeye göre değişmekle birlikte, çoğunlukla taş duvarlara göre daha ekonomiktir.

3. Manzara kesmeyen seçenekler

Eğer bahçenizin sınırlarını belirlerken önünde uzanan manzaradan mahrum kalmak istemiyorsanız o halde genelde balkonlarda tercih edilen alüminyum parmaklıklı şeffaf PVC çit modellerini düşünebilirsiniz. Elbette genellikle balkonlarda tercih edilen bu modellerin güvenlik açısından çok şey vaat ettiğini söyleyemeyiz ancak bahçe sınırlarını şık bir şekilde belirlemek ve bu sırada da manzarayı kapatmamak için oldukça etkili bir seçim olabilir. Özellikle bu örnekteki gibi yüksekte bulunan ve şahane bir manzarası olan bahçeler için…

4. Geleneksel ahşap çitler

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Aslında bugün epey farklı türden ahşap bahçe çitlerinden bahsedebiliriz. Doğallığın ön plana çıktığı dekorasyon anlayışları günümüzün trendlerini oluşturuyor ve bu yüzden de ahşap malzeme son yıllarda oldukça revaçta diyebiliriz. Ahşap bahçe çitleri de bu yüzden oldukça farklı modellerde üretiliyor. İlk olarak yine güvenlik açısından bir vaadi olmayan, yalnızca bahçenize hoş bir estetik katkıda bulunarak sınırlarınızı belli eden geleneksel tarzda küçük ahşap çitlere bakalım dedik. Bu çitlerin harika bir dokusu olduğu konusunda hiç şüphemiz yok ancak herhangi bir koruyuculuk söz konusu değil. Kırsal bir evde country tarz bir bahçe istiyorsanız bu çitleri dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Ya da bahçenizin belirli bir bölümünü, mesela bostanı oturma alanından ayırmak için  seperatör işlevi görecek bir bahçe çiti arıyorsanız o halde doğru seçenek bu sevimli ahşap çitler olabilir. Ancak daha işlevli bir ahşap çit bakıyorsanız, diğer modellere göz gezdirmek gerek…

5. Şık ve modern ahşap tasarımlar

ÇİT VE KORKULUKLAR Gürsoy Kerestecilik BahçeÇit & Duvarlar Ahşap Ahşap rengi
Gürsoy Kerestecilik

ÇİT VE KORKULUKLAR

Gürsoy Kerestecilik

Geleneksel ahşap çitlere göre daha yüksek ve daha modern tasarımlara sahip olan bu tarz çit modelleri ise genellikle örnekteki gibi bahçe kapısı ile uyumlu bir şekilde, bir bütün olarak tasarlanıyor. Geleneksel çitlere göre çok daha dayanıklı ve sağlam olan bu tür ahşap çit modelleri estetik bir sınırlandırma isteyenler için harika bir seçim olabilir.

6. Daha korunaklı modeller

Ama siz daha korunaklı bir model arıyorsanız bu ahşaptan vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor kesinlikle. Dediğimiz gibi ahşap son yılların en gözde malzemelerinden biri ve bu yüzden de oldukça farklı tasarımlarda kullanılıyor. Yüksekliğiyle, kalınlığıyla ve kapatıcılığıyla öne çıkan bu örnek model hem mahremiyet sağlayan, hem güvenli, hem de sıra dışı dokusuyla çarpıcı bir doğallık ortatya çıkarıyor.

7. Panel çit sistemleri

Panel çitler son yıllarda en çok karşımıza çıkan bahçe çitlerinin başında geliyor. Bu çit modelinin bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni pratik montajı ve demonte olması, yani sökülüp başka bir yere yeniden uygulanabiliyorlar. Ayrıca toprak zemin üzerine de beton üzerine de uygulanabilen panel çit farklı isteklere yanıt verebiliyor. Panel çit sistemlerinde belirli büyüklükteki panel çitler birbirlerine profiller yardımıyla bağlanır. Montajı çok kolay olduğu gibi aynı zamanda hem oldukça dayanıklı hem de ekonomik modellerden biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, evcil hayvanlarını sokaktan uzak tutmak isteyen, bahçenin sınırlarının güvenli bir şekilde belirgin olmasını hedefleyen ve hem ekonomik hem de sade bir şıklığa sahip olan bir görünüm arayanlar için panel çitler oldukça ideal seçenekler.

8. İnce tellerden üretilen çit türleri

Kümes teli olarak bilinen ince tellerden üretilen çitler eskiden oldukça yaygın olarak kullanılıyordu. Bu örnekteki gibi bahçenizin belirli bir kümes ya da bostan alanını çevirmek için ahşap profillere sabitlenen  hafif ve ucuz modellerin yanı sıra, tarla gibi arazileri çevirmek için de genellikle beton profillere sabitlenen kümes teli modellerine rastlayabilirsiniz. Tabii bu modeller bugün artık panel çitlerin de yaygınlaşmasıyla ve panel çitlerin estetik ve pratik avantajlarının öne çıkmasıyla birlikte ev bahçelerinde pek kullanılmıyor.

9. Ferforje

Klasik Ferforje Klasik Ferforje Pencere & KapılarKapılar
Klasik Ferforje

Klasik Ferforje

Klasik Ferforje

Aslında müstakil evlerde bahçe çiti denilince ilk akla gelen çit malzemelerinin başında ferforje çitler geliyor. Eskiden beri kullanılan, demirin sağlam ve uzun ömürlü yapısının ferforjenin işlenişindeki estetik şıkla bir araya gelmesinin verdiği avantajla zamanının ötesinde bir performans ve popülerlik gösteren ferforje bahçe çitleri bugünün de en yaygın tercih edilen modellerini oluşturuyor. Farklı renklerde boyanabilen ferforje çitler uzun yıllar kullanılabiliyor ve istediğiniz yükseklikte üretilebiliyor.

10. Lazer kesim ferforje

FERFORJE LAZER KESİM UYGULAMALARIMIZ NATUREL METAL FERFORJE Modern Bahçe
NATUREL METAL FERFORJE

FERFORJE LAZER KESİM UYGULAMALARIMIZ

NATUREL METAL FERFORJE

Yeni nesil ferforje olarak da tanımlayabileceğimiz lazer kesim ferforje çitler, ferforje malzemenin sağlamlığının ve güvenliğinin en modern ve geleceğe dönük yorumu diyebiliriz.

11. Farklı malzemeler bir arada

Tabii bugün dekorasyon sanatının gelişmesiyle farklı ve ilham verici tasarımlar ve kombinasyonlar da çoğalıyor haliyle. Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı bahçe duvarları oldukça çarpıcı görünüyor. Bu örnekte köşede taş, ana iskelette beton ve dekoratif olarak da yüzeyde ahşap ayrıntılar kullanılmış. 

Bu yazımızı beğendiyseniz Bahçeleriniz için dekoratif bahçe taşları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz bahçeniz için hangisini tercih edersiniz? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!