yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Ankastre mutfaklar

Modern mutfaklar için köşe takımı kullanımı ile ilgili örnekler

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Mutfak, aynı zamanda insanların bir araya geldiği ortak yaşam alanlarından biridir. Büyüklük ya da genişliğine göre mutfaklarda oturma alanları insanları bir araya getirmek amacıyla dizayn edilir. Mutfak köşe takımları rahatlık, konfor, stil ya da tarz, malzeme ilişkileri, renk ve dokulara göre alternatifler göz önüne alınarak seçilir. Mutfak köşe takımı için karar verirken mutfağınızı iyi tanımanız ve plana en uygun şekilde tasarlamanız gerekir.

Dünya mutfaklarından Türk mutfaklarına hemen her yerde rastlayabileceğiniz köşe takımları son derece kullanışlıdır ve rahatlık sunar. Pratik kullanım olanakları il günlük rutinlerinizi aksatmadan kahvaltınızı yapabilir ve vakit kaybına sebep olmadan hemen toparlayabilirsiniz. Mutfak planlanırken mutfak tezgâhı ve dolaplar ile ilgili kararları almanın yanı sıra oturma alanları ile tezgâh ilişkisini de göz önünde bulundurmalısınız.

Geniş ve büyük mutfaklardan küçük ya da dar mutfaklara köşe takımları için alternatif çözümler mevcut. Köşe takımı kullanmanın en önemli avantajlarından biri alan tasarrufudur. Dolayısıyla küçük mutfaklar için de uygundur. Daha fazla oturma alanı için yer açmak isteyebilir, duvar hizasını daha fazla sayıda kullanıcı için oturma sistemleri ile dizayn edebilirsiniz. Hasır koltuklardan bank ya da sandalye kullanımına alternatiflerin değiştiği mutfak köşeleri ile ilgili birbirinden farklı örnekler derledik. Köşe takımlarının yanı sıra akılcı çözümlerle oturma alanları dizayn edebileceğiniz örnekleri bir araya getirdik. Modern mutfaklar için köşe takımı kullanmak ya da oturma alanları dizayn etmek istiyorsanız alt başlıklarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Mutfak alanı ile orantılı genişlik

Mutfağınız geniş ya da dar olabilir. Buna nazaran mutfak alanı ile ilişkisi göz önünde bulundurularak oturma alanlarını dizayn edebilirsiniz. Ayrıca, homify'da iç mimarlar sekmesine tıklayarak salonlardan mutfaklara ilham verecek örnekler bulabilir, beğendiğiniz projelerle ilgili profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz. Mutfak köşe takımları oturma alanını vurgulayacak ve diğer alanlardan bölücü duvara gerek kalmaksızın ayıracak şekilde dizayn edilebilir. Modern mutfak köşe takımları kendi alanını oluşturur ve oturma alanını özel hale getirir. 

Küçük mutfaklarda köşe takımları alan tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca daha fazla kullanıcı sayısına hitap edecek oturma alanları dizayn etmenizi kolaylaştırır. Avantajları alan tasarrufu ile kalmamakla beraber daha konforlu ve rahat oturma alanları dizayn etmenizi sağlar. Huzur veren bir evde sıcak bir atmosfer oluşturmak ve samimiyeti korumak için oturma alanlarını en kullanışlı ve pratik unsurlar barındıran çizgilerle tasarlamanızı sağlar. Mutfaklarınızda oturma köşeleri dizayn ederken koltuklar ve sandalye modellerini bir araya getirebilir, kullanım ihtiyaçlarına göre konfor sağlayan bir oturma köşesi dizayn edebilirsiniz.

Küçük alanda daha fazla kullanıcı sayısı

yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Ankastre mutfaklar
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Küçük bir mutfağınız olabilir, mutfak köşelerini oturma alanları için elverişli biçimde dizayn edebilirsiniz. Öncelikle nötr gri tonlarının hakim olduğu modern mutfak örneğimizde olduğu gibi tek duvar hizasını daha uzun mesafede değerlendirerek L biçiminde oturma alanı dizayn edebilirsiniz. Böylelikle duvara monte oturma alanları ile ekstra zemin alanı kazandırabilir, yer kaybını önlemiş olursunuz. Köşe takımlarını özellikle mutfağınız için uygun ebatlarda dizayn edebilir ve alan kazandıracak bir tasarım çizgisi ile düzenleyebilirsiniz. 

Oturma alanlarını daha dar ya da geniş dizayn etmek elinizde. Özellikle dar ya da küçük mutfaklar için kullanıcıların ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde oturma alanları dizayn edebilirsiniz. Daha dar ya da geniş oturma alanları için kullanılacak malzeme ile tasarım öğesi stil ya da tarz ile ilişkili bir plan oluşturabilirsiniz. İki sandalye ile köşe takımını tamamlayan son derece konforlu ve rahat bir yemek alanı dizayn ederek mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Küçük ama şık bir yemek köşesi

Kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan bir mutfak köşesi dizayn etmek için çok büyük ya da geniş bir alana sahip olmak zorunda değilsiniz. Son derece şık ve göze hitap eden bir yemek köşesi için küçük bir masa ve birkaç sandalye modeli de kullanım ihtiyaçlarını karşılayabilir. Özellikle gün ışığı alan pencere köşeleri için son derece ferah bir atmosfer sunan yemek alanı göze hitap edecektir. 

Mutfağınızda huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracak bir düzen oluşturmak için doğal ışık ihtiyacını muntazam karşılayan bir düzen oluşturabilir, manzaranın keyfini çıkaracak köşeleri yemek alanı için işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Dekoratif bir çiçekle kontrast renklerin kullanıldığı yemek köşesi romantik atmosferiyle göze hitap ediyor. Sandalye ve masa tablası modellerinde kontrast renklerin çarpıcı uyumunu kullanabilir, göze hitap eden bir mutfak köşesi dizayn edebilirsiniz.

Modern, iç açıcı ve ferah

Magic Mimarlık – Mesa Sitesi:  tarz Mutfak
Magic Mimarlık

Mesa Sitesi

Magic Mimarlık

Kontrast renklerle iki rengin kullanıldığı lake mutfak dolapları dinamik bir mutfak atmosferi oluşturuyor. Modern çizgiler taşıyan mutfak tasarımında ahşabın ve beyazın uyumuyla son derece şık bir yemek köşesi dizayn edilmiş. Eğer mutfak dekorasyonunda alan tasarrufu yapmak istiyorsanız, mutfak tezgâhı ile aynı hatta devam eden ve duvara monte çözümlerle dizayn edilen oturma alanları tasarlayabilirsiniz.

Duvara monte çözümler, alan tasarrufu sağlayacak ve daha geniş dolaşım alanları için yer açacaktır. Köşe takımlarını beyaz renk tercih ederek son derece ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Beyaz rengin ağırlıklı kullanımı ile oluşabilecek soğuk atmosferi önlemek için ahşabın natürel dokusu ile uyumunu kullanabilirsiniz. Beyazla ahşabın doğal güzelliğini buluşturan mutfak köşesi son derece modern çizgiler taşıyan bir oturma alanına dönüştürülmüş. Mutfaklarınızda beyazın oluşturacağı soğuk atmosfer kırmak için ahşap masa tablası kullanarak hem dekoratif bir görünüm oluşturabilir hem de sıcaklık katabilirsiniz.

Yemek alanını odak alan aydınlatma unsurları

yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Ankastre mutfaklar
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Eğer mutfağınızda bir yemek alanı dizayn ediyorsanız, kullanım amaçlarına göre bu alanları odak alacak şekilde aydınlatma unsurlarını kullanabilirsiniz. Sarkıt modern aydınlatma aksesuarlarını simetri ya da asimetri unsuruna göre dizayn edebilir, doğru ve ölçülü ışıklandırma ile yemek alanı dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.Mutfak köşe takımlarını siparişle hazır ürünlerden satın alabileceğiniz gibi, mutfağınızın ölçülerine uygun tasarlatabilirsiniz.

Modern bir mutfak dizayn ederken nötr gri tonlarını bir araya getiriyorsanız, sıcaklık katacak ve soğuk etkiyi kıracak sıcak renk tonlarını kullanabilir ya da ahşabın natürel dokusu ile sıcaklık katabilirsiniz. Yemek köşesi için duvar dekorlarına özen göstererek oturma alanını vurgulayan ışıklandırma unsurlarını doğru ve ölçülü dizayn edebilirsiniz. Aydınlatma unsurlarını dizayn ederken ışığın yoğunluğu, ışık açısı, uygulanacak stil ya da tarza göre aydınlatma aksesuarı modelleri seçmeye özen gösterin.

Köşe ve kenarları değerlendiren çözümler

Alan tasarrufu özellikle küçük mutfaklar için bir hayli önemlidir. Eğer kalabalık aile ya da arkadaş toplantılarını seviyorsanız, mutfağınızda sevdikleriniz için yer açmanız gerekir. Mutfağınızda daha fazla oturma alanı için yer açmanızı sağlayacak çözümler mevcut. Köşe ve kenarları işlevsel amaçlı değerlendirerek oturma alanına dahil etmeye ne dersiniz? Köşe ve kenarları mutlaka değerlendirin ve daha geniş oturma alanları için yeni bir mutfak düzeni oluşturun.

Mutfağınızı düzenlerken köşe takımlarını uygulayacağınız alana göre dizayn edebilirsiniz. Son derece sıcak bir atmosferin oluşmasını sağlayan ahşap materyal ve taş duvar kaplama ile huzur veren bir atmosfer oluşturmak mümkün. Duvar kenarları boyunca takip eden oturma alanını esas alan dikdörtgen bir ahşap yemek masası modeli kullanarak kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayabilirsiniz.

Yuvarlak masa ve geniş oturma alanları

Mutfak köşelerini oturma alanı için muntazam şekilde dizayn edebilir, doğal ışık ihtiyacını karşılayan pencere kenarlarını elverişli biçimde kullanabilirsiniz. Doğal ışık ihtiyacı bir yemek masası için huzur veren atmosfer oluşturmada etkin ve önemlidir. D vitamini ihtiyacını karşılayan güneş ışıklarından mahrum kalmak istemiyorsanız, mutfaklarınızda oturma köşesini pencere manzarasını görecek şekilde dizayn edebilirsiniz. Örnek görselimizde yuvarlak bir beyaz masa modeli ile geniş ve rahat kullanım olanakları sunan oturma alanları dizayn edilmiş. Yemek masasını odak alan bir aydınlatma aksesuarı ile tamamlanan bu köşe, son derece ferah bir atmosfere sahip ve bahçe manzarasına bakıyor.

Mutfağınızı düzenlerken iç mimarlar sekmesinde profesyonellerin çalışmalarını gözden geçirebilir, daha fazla ilham verecek örnekler bulabilirsiniz. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Açık mutfağı oturma odasından nasıl ayırabilirim?' isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Modern mutfaklar için köşe takımları ve mobilya önerilerinden hangisi ilginizi çekiyor?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!