Örnek fotoğraflarla banyo aksesuarları

Aydin Sanli Aydin Sanli
Kalafatoğlu Villa İç Mekan, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo
Loading admin actions …

Herkes sadece rahat ve kullanışlı değil aynı zamanda güzel ve şık bir banyoya sahip olmayı ister, tıpkı evin diğer odalarında olduğu gibi. Ama banyolarda da dekorasyon ve tasarım açısından esneklik sağlayabilecek mobilya çeşitleri yok. Elbette banyo dolapları, lavabo üniteleri, duş kabinleri ve küvetler, fayans modelleri gibi tasarım unsurları sayesinde çok şık banyolar ortaya çıkarmak mümkün, ancak örneğin bir oturma odasında olduğu kadar farklı modellerin olması da yapısal olarak mümkün olmuyor çünkü bu saydığımız unsurların her birinin belirli bir işlevi var ve bu işlevler de tasarımsal açıdan sınırlayıcı olabiliyor. Durum böyle olunca da banyo dekorasyonlarında kullanılan tamamlayıcı aksesuarlar mekanın ruh halini, stilini ve görünümünü belirleyen önemli ögeler haline geliyor. Yani doğru aksesuarları seçerek banyonuzu daha davetkar, rahat, şık, çekici, minimalist ya da görkemli hale getirebilirsiniz. 

Fakat elbette banyo aksesuarlarının da yerine getirmesi gereken işlevler var ve bu işlevler estetik tamamlayıcılıkla bir araya gelerek kusursuzlaşıyor. Bu yüzden de banyolarınızı dizayn ederken aksesuar tercihlerinde özenli ve seçici olmak gerekiyor. Banyolar için aksesuar seçimlerinde genellikle renk faktörü önemli bir rol oynar, banyonuzdaki tasarım ögelerinin, fayansların, banyo dolaplarının ve lavabonun rengi ve dokusu aksesuar seçimlerinize etki etmeli. Nasıl mı? İşte birbirinden şık, ilham verici ve göz alıcı örneklerle banyolar için aksesuar seçmenin incelikleri.

- İhtiyaçlarınızı belirleyin

Banyo aksesuarlarınızı seçerken önce banyo alanının ihtiyaçlarını belirleyip daha sonra estetik  tercihler üzerine yoğunlaşmalısınız. Aksesuarların belirlenmesinde banyonun mevcut boşluğu ve büyüklüğü önemli rol oynuyor. Eğer küçük bir banyodan bahsediyorsak çok fazla aksesuar kullanımı banyoyu kalabalık ve dağınık gösterebilir, bu da tabi ki istenmeyen bir atmosfer ortaya çıkarır. Aynı şekilde boş alanın fazla olduğu bir banyoda da aksesuarlarla boşlukları doldurmanız gerekir çünkü aksi takdirde sıkıcı ve boş bir atmosfer ortaya çıkacaktır. Bu örnekte fazla gösterişli olmayan ama harika bir geçişlilik sağlayan dekoratif saksıların ve bunların yanı sıra yeşil bitkilerin kullanıldığını görüyoruz. Boş alanları doldurmak için bitkiler gerçekten de hem ferahlatıcı hem de banyo dekorasyonlarında oldukça çarpıcı bir etki yaratan şık seçenekler.

- Hangi renk banyoya hangi renk aksesuarlar gider?

Perla Bano, Perla Bano Perla Bano Modern Banyo
Perla Bano

Perla Bano

Perla Bano

Banyo aksesuarları seçimlerinde renklerin büyük bir rol oynadığını yukarıda da belirtmiştik. Paspaslar, havlular ve aynalar, banyolarda kullanılan gerekli ve işlevli aksesuarların başında geliyor, bu yüzden de renk geçişliliği ve uyumu yaratılmaya çalışılırken bu ögeler üzerinde durulması gerekiyor. Koyu renk tonlarının hakim olduğu banyolarda aksesuar seçimlerini yaparken odayı daha aydınlık gösterecek tercihler yapmalısınız. Bunun en iyi yolunun da yansıtıcı, parlak yüzeyler olduğunu unutmayın. Aynalar ve çerçeveleri koyu renklerin belirleyici olduğu banyo tasarımlarında içerideki ışığı yayarak daha ferah bir atmosfer yaratırlar, aynı zamanda da koyu rengin ağır ve tarz sahibi havasının daha iyi vurgulanmasına yardımcı olurlar. Gümüş rengi tonlarındaki metalik çerçeveler ve geniş aynalar, koyu renkli banyolarda her zaman oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

- Perdelerle daha şık banyolar

Eğer banyonuzda perde ile kapatacağınız bir pencere varsa bu aslında banyo dekorasyonunuzu sıra dışı hale getirebilmek için harika bir fırsat demektir. Çoğu banyoda banyo pencereleri oldukça küçük oldukları için bu olanak yok ancak pencereli banyolarda seçeceğiniz perdelerin renk ve desenleri ile çarpıcı bir etki ortaya çıkarabilirsiniz. Tabi penceresi olmayan ama duş kabininde perde kullanılan banyolar için de aynı şey geçerli. Duş perdelerinin modern, şık ve çarpıcı olan modellerine yatırım yapmak her zaman sıradanlığı bozacak iyi bir fikirdir.

- Paspas rengi

DERYA VERA DUŞ Modern Banyo

Banyo paspaslarının renkleri konusunda genellikle kararsız kalınıyor. Oysa aslında paspaslar zemini duvara, duvarları duş kabinine, duş kabinini lavaboya bağlayan temel geçiş elemanıdır diyebiliriz. Dolayısıyla da paspas rengini banyonuzdaki dekorasyonun ögeleri arasında geçiş sağlayabilecek bir tonda seçmelisiniz. Zeminle aynı ya da benzer renk tonlarında paspas seçmek çoğu zaman kötü bir fikirdir. Aksine, zeminde kendini belli edecek, diğer ögelere geçişi sağlayacak bir renkle belirgin bir duruş sergileyecek bir paspas seçmelisiniz. Bu örnekte zeminle kontrast oluşturan siyah paspas, koyu gri duvarlarla harika bir uyum yakalamış mesela.

- Aydınlatma ögeleri

Bazıları ışıklandırma unsurlarını banyo aksesuarlarının önemli bir parçası olarak düşünmeyebilir ama profesyonel iç mimarlar banyo alanlarında ışıklandırma ögelerinin türüne de tasarımlarına da çok önem verirler çünkü kullandığınız lamba ya da aplik modeli bile banyonuzun dokusunu değiştirecek kuvvetli bir tasarım unsurudur. Duvar aplikleri, sarkıt avizeler ya da lambaderler kullanabilirsiniz, aydınlatma seçiminiz aslında banyonun büyüklüğüne bağlı olmalı. Geniş banyolarda gösterişli avizeler şık ve zengin bir hava yaratırken modern dokunuşlar için lambaderler tercih edilebilir. Küçük banyolarda ise lavabo alanını fonksiyonel şekilde ışıklandırabilmek ve bunu yaparken de göz alıcı bir güzellik ortaya koyabilmek için bu örnekteki gibi gösterişli, şık duvar apliklerini tercih edebilirsiniz. Aynanın iki yanında yer alacak olan iki aplik, ışık vurgusunun da mükemmel olmasını sağlar ve kullanıcı deneyimini de daha sağlıklı hale getirir.

- Duvar dekorları

Banyo Tasarımı / Bathroom homify Modern Banyo Seramik Siyah Banyo,banyotasarımı,dekorasyon,tasarım,içmimar,içmimarlık
homify

Banyo Tasarımı / Bathroom

homify

Tamamen dekoratif olan ve banyonun estetik görünümünü tamamlayan aksesuarların başında tabi ki duvar dekorları geliyor. Banyolar genellikle sınırlı alana sahip olan küçük odalardan ibaret olduğu için yer kaplayan dekoratif aksesuarlarla süslemek pek mümkün olmuyor. Ama duvar resimleri, tablolar, bu örnekteki gibi modern duvar dekorları her zaman işe yarar.

- Çiçekler ve bitkiler

#İstanbuldekorasyon Ev TAdilatları Akdeniz Banyo
Ev TAdilatları

#İstanbuldekorasyon

Ev TAdilatları

İlk örneğimizde de büyük saksılarda ferahlatıcı ev ağaçları olan bir banyoyu ziyaret etmiştik, banyolarınıza canlı bitkilerin ferahlatıcı ve şık etkisini getirebilmek için büyük boş alanlara her zaman ihtiyacınız yok tabi ki. Daha küçük ölçeklerde canlı çiçek ve bitkileri de kullanabilirsiniz. Banyo dekorasyonlarında çiçek ve süs bitkileri kullanmak son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan bir trend haline geldi çünkü bu canlı bitkiler gerçekten de banyolara ihtiyaç duydukları ferahlığı katabilen aksesuarlar. Banyo tezgahınızın üzerinde küçük bir vazo ya da saksıda renkli ve mis kokulu çiçekler ya da yeşil süs bitkileri bulundurmak her zaman oldukça iç açıcı bir dekorasyon fikridir.

- Tezgah üstü aksesuarlar

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo banyo,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Banyo tezgahınızın üstü sadece çiçek ve bitkiler için ideal bir yüzey değil elbette, küçük banyoları aksesuarlarla renklendirmek için tezgahları kullanmak çok iyi bir fikir. Kokulu mumlar, tütsüler, minik biblolar, aromatik yağlar, mis kokan sabunlar vs… Hepsi banyonuzu güzelleştirecek ve ferahlatacak aksesuarlar… Ayrıca lavaboda kullandığınız sabunluk, diş fırçanızı koyduğunuz kap da stilinizi yansıtabileceğiniz alanlar.

- Altın renkli dokunuşlar

Altın rengin o büyülü dokusu da son yıllarda özellikle de klasik stili benimseyen banyo dekorasyonlarında oldukça popüler. Özellikle siyah renkli banyolarda altın renkli detaylar eşsiz bir etkiyle gösterişli ve çarpıcı bir banyo dekorasyonu ortaya çıkarıyor. Eğer siyah yoğunluklu bir banyo dekorasyonunuz varsa seçimlerinizi altın renkli şık aksesuarlardan yana kullanarak oldukça gösterişli ve sıra dışı banyolar elde edebilirsiniz. Tıpkı diğer metalik renk tonları gibi, altın rengi de koyu tonların daha iyi vurgulanmasına sebep olurken aynı zamanda da ışığı daha iyi yansıtarak daha aydınlık alanlar oluşturmayı başarıyor.

- Geometrik desenlerle modern detaylar

Altıntepe Tunapark / İstanbul, GEKADESIGN GEKADESIGN Modern Banyo
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

Paspas denilince aklımıza hep tek renk ve genellikle dikdörtgen şekilli paspasların geldiğini biliyoruz ancak eğer küçük banyonuzu sade bir şekilde ve modern dokunuşlarla süslemek istiyorsanız o zaman daha farklı şekilli ve desenli paspas modellerini inceleyebilirsiniz. Bu örnekte hem sıradan boyutlardan daha büyük ve yuvarlak bir paspas modeli görüyoruz hem de geometrik ve sıra dışı desenleri banyonun siyah ve beyaz özellikleri arasında mükemmel bir geçiş sağlıyor.

Aksesuarlarınızı seçmeden önce fayans modeli mi arıyorsunuz?

Eğer siz de banyonuzu yenilemeyi planlıyorsanız aksesuar seçiminden önce karar vermeniz gereken çok daha önemli bir konu olduğunu biliyorsunuz değil mi? Tabi ki fayanslardan bahsediyoruz. Unutmayın ki banyoların ana temasını ve karakterini belirleyen en temel unsur fayans desen, renk ve modelleridir. Aksesuar tercihlerini de fayans modellerinin şekillendirdiğini söylemiştik zaten. Eğer yenilenen banyonuzda hangi fayans modellerini ve desenlerini kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz Örnek fotoğraflarla banyo fayans modelleri isimli bir diğer yazımızda size ilham verecek pek çok model ve seçeneği derledik, dikkatinizi çekeceğine eminiz!

Siz banyonuzda hangi aksesuarları kullanıyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!