Dekorasyon tarzına göre parke rengi seçimi | homify

Dekorasyon tarzına göre parke rengi seçimi

umit atdağ umit atdağ
homify Zeminler İşlenmiş Ahşap Siyah
Loading admin actions …

Günümüzde zeminler artık parke ve parke türevleri ile dekore edilerek hem ısı yalıtımı sağlanıyor hem de estetik bir zemin dekorasyonu ile yaşam alanı daha görsel bir alan haline getiriliyor. Parke zeminler dekorasyonun renk yoğunluğuna göre tercih edilebildiği için renk bütünlüğünü de koruyabiliyorsunuz. Salonunuzda, oturma odanızda veya yatak odanızda tercih edeceğiniz dekorasyon rengine uyumlu gri parke, laminant parke, beyaz parke seçerek çok şık dekorasyonlar yapabilir, parke renkleri ile evinize pozitif enerji katacak zeminler ortaya çıkarabilirsiniz. Vintage bir dekorasyon tercih ediyorsanız eskitme yapılmış açık veya koyu renkli parkeler kullanabilir, ferah ve aydınlık bir dekorasyon yapmak istiyorsanız açık tonlara sahip olan parke renkleri tercih ederek hayranlık uyandıran ve göz alıcı dekorasyonlar yapabilirsiniz. Dekorasyon yaparken zeminde parke mi, fayans mı veya farklı bir malzeme mi kullanacağınız konusunda kararsızsanız profesyoneller sayfamızda yer alan mimarlar içinden birini seçebilir ve çalışabilirsiniz. Alanlarında uzman olan mimarlar, yapacağınız zemin dekorasyonu için en uygun parke rengini, parke kalınlığını ve parkenin hangi ağaç türünden olması gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Yaşadığımız alanların kimlik kazanmasının yanında etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlayan dekorasyon unsurlarından biri de döşeme malzemesi olan parkelerdir. Farklı renkler de olması, dokusu ve ölçüleri ile dekorasyona karakteristik kazandıran parkeler uzun ömürlü olmaları ile de ekonomik açıdan size avantaj sağlıyor. Ahşap malzemeler olması ve yaşayan bir malzeme olması nedeniyle evinize doğallık kazandıran bir malzemen olarak da bilinen parkeler kendi arasında farklı sınıflara ayrılır.Parke sınıfları içinde en çok tercih edilen parke türleri laminant parkelerdir. Özel dokuları, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı özellikleri ile tercih edilen laminat parkeler kullanım yoğunluğuna göre de 8, 10, 12 mm kalınlıklarında tercih edilebilir. Çok geniş bir renk yelpazesine sahip olan laminat parkalar içinde en çok tercih edilen laminant parke renkleri ahşap rengi, açık beyaz gül rengi, meşe rengi, kül grisi renkleridir. Renk seçiminde etkili olan faktör ise parke tercih eden kişinin yaşam tarzına ve dekorasyon ile ilgili tercihlerine bağlıdır. Aydınlık, ferah ve etkileyici bir dekorasyon yapmak istiyorsanız beyaz ve gri tonlarındaki laminant parkeleri tercih etmeli, sofistike bir tasarım veya dekorasyon yapacaksanız ahşap rengi ve ahşap tonlarını tercih etmeli,doğal ve sıcak bir oda dekorasyonu yapacak ve zemin döşemesinin dekorasyon içinde etkili olmasını istiyorsanız koyu renkler tercih etmelisiniz. Parke seçerken dikkat etmeniz gereken faktörler arasında parke renkleri dışında parke kalitesi de yer alır. 31 – 32 – 33 sınıf parkeler evler ve ofis gibi yaşam alanları için ideal kalitede parkelerdir. Bu sınıf parkeler içinde yer alan parkelerden açık renk parke seçmek daha ferah bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olacağı gibi zemin kaplamasının hem doğal olmasını hem de ferah bir dekorasyona katkı sağlamasına yardımcı olur. Açık renk parke renkleri arasında beyaz, süt beyaz, gri tonları, beyaz kırık gir karışımı, ağaç desenleri ile beyaz rengin harmanlanmış renkleri seçebilirsiniz. Bu parke renkleri dekorasyon içinde sizi yönlendirecek ve dekorasyon planınızın istediğiniz gibi hayat geçmesini sağlayacaktır.

Geçmişte en kullanışlı parke rengi olarak ahşap tonları tercih edilirken günümüzde en çok tercih edilen ahşap rengi ise açık renk parke renkleri arasında yer alan beyaz tonlarıdır.Günümüzde ofis ve çalışma alanlarında kullanılmaya devam eden ahşap tonları ve sarı tonlar evlerde yerini açık renklere bırakmıştır.açık renk parke renkleri arasında en çok tercih edilen parke rengi ise akağaç parke rengi olan beyaz renkli laminat parkelerdir. 32. sınıf laminat parke olarak bilinen akağaç parke rengi evlerde ferah bir zemin oluşmasına ve ferah bir dekorasyon yapılmasına katkı sağlar. Akağaç bir ağaç türü olsa da renkleri ile büyüleyen bir güzelliğe sahip olması en fazla tercih edilen parke türünün akağaç parke rengi olmasını sağlamıştır. Bu parke renkleri dışında koyu renkli parkeler ve baskılı parkeler de tercih edilebilir. Koyu renkli parkeler evin ağır ve karakteristik dekorasyonların hayata geçirilmesinde tercih edilir. Koyu renkleri ile sofistike dekorasyonlar yapabileceğiniz, baskılı ve yazılı modelleri ile modern akım dekorasyonlarını hayata geçirebileceğiniz koyu renk parke türleri ile evinizde aykırı ve tarzınızı yansıtan dekorasyonlar yapabilirsiniz. Açık renk parke türleri ile eviniz daha havadar, daha ferah ve daha huzurlu bir dekorasyona sahip olur. Koyu renkler ile yapılan dekorasyonlarda ise daha ağır ve daha aykırı dekorasyonlar yapabilirsiniz. Evinizde zemin döşemesi olarak tercih edeceğiniz parke türünü seçmekte zorlanıyorsanız yer döşemeleri arasından tarzınıza uygun bir parke seçebilirsiniz. 

Doğal Ağaç Renkleri

Salonunuzda zıt renkli bir dekorasyon tercih ederek ağacın doğal renklerine sahip olan bir zemin dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu düşüncenizi açık renkli duvarlar ve mobilyalar ile desteklediğiniz ortay muhteşem bir salon çıkacaktır.

Açık renkli parkeler

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ As Tasarım - Mimarlık Modern Yemek Odası
As Tasarım – Mimarlık

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ

As Tasarım - Mimarlık

Ferah bir yaşam alanı hayal ediyorsanız size tavsiyemiz açık renkli parkeleri tercih etmeniz olacaktır. Dilediğiniz renk tonunda elde edilebilen bu parkeler ile evinizde hayal ettiğiniz ferahlığı ve aydınlığı elde edebilirsiniz.

Gri zeminler

Evinizde gri ağırlıklı bir dekorasyon düşünüyorsanız gri renkli parkeler kullanabilirsiniz. dilerseniz gri renkli fayansları da tercih edebilir ve renk bütünlüğüne sahip bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Mutfak zeminleri

Dr. Mustafa Ödemiş Villası Hiba iç mimarik Modern Mutfak
Hiba iç mimarik

Dr. Mustafa Ödemiş Villası

Hiba iç mimarik

Mutfak dekorasyonlarında parke tercih edebileceğiniz gibi fayansta tercih edebilersiniz. Islak hacimlerin ve tesisatların yer aldığı mutfaklarda fayans mı yoksa parkemi tercih edeceğinize karar veremiyorsanız '' Mutfakta parke mi yoksa fayans mı daha avantajlı? '' başlıklı yazımızı mutlaka incelemeli ve fikir edinmelisiniz.

Mobilya renkleri ile uyumlu parkeler

Parke seçerken açık renkli mi yoksa koyu renkli mi olacağına karar verirken mobilya renklerinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Koyu renk parkeler ile şık tasarımlar

Açık renk parke türleri gibi koyu renk parke türleri de evinizde şık tasarımlar yapmanıza yardımcı olur Örnek zemin uygulamasında olduğu gibi farklı tonlarda koyu parkeler bir arada kullanılarak zeminde özel bir desen yaratılabilir, şık bir tasarım yapılarak parke yardımı ile oturma odası evin en özel alanı haline getirilebilir. Koyu renk ve farklı tonlardaki parkeler ile şık tasarımlar yapmanın dışında özel desenlere sahip halılar tercih ederek zemin dekorasyonunu pekiştirebilirsiniz.  Zeminde koyu renk parkeler tercih edecekseniz oturma odası dekorasyonu içinde de açık tonlara  yer vermelisiniz. Bu sayede açık – koyu renk karışımı ile oldukça özel bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Kül grisi desenler ile zemin dekorasyonu

BAHAR PAZARLAMA Bahar Parke Ev İçiAksesuarlar & Dekorasyon
Bahar Parke

BAHAR PAZARLAMA

Bahar Parke

Klasik bir dekorasyon yapmak ve evinizde klasik izler oluşturmak istiyorsanız resimdeki gibi kül grisi renklere sahip ahşap desenler ile bezeli bir  parke tercih edebilirsiniz. Açık tonlar ile destekleyeceğiniz bu parkeler ile evinizde bahar esintisi oluşturabilir, beyaz renkli mobilyalar  oturma odanızda harikalar yaratabilirsiniz. Masa örtüsü olarak resimdeki gibi koyu renkli kumaşlar tercih etmek bahar esintinizin daha gerçekçi olmasını sağlayacağı gibi evinizde de koyu renklerin açık tonlar ile uyumlu bir kontrast oluşturmasını sağlayacaktır. Kül grisi renklere sahip parkeler ile klasik dekorasyonlar yapabilir veya oturma odası içinde tarzınıza uygun farklı bir dekorasyonda tercih edebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonları ile ilgili olarak ilham alabileceğiniz ilham veren oturma odası dekorasyonlarını inceleyebilirsiniz. Bu dekorasyon örnekleri ile evinize uygun parke türünü kolaylıkla seçebilirsiniz. 

Ahşap tonlarında parkeler ile doğal dekorasyonlar

Açık renkli parke türleri ve koyu renkli parke türleri arasında yer alan ve geçiş renkleri olarak bilinen ahşap tonları aynı zamanda doğal dekorasyon yapmak isteyenler içinde bulunmaz fırsat. Doğal ahşap renklerine sahip olan laminat parkeler ile evinizde hem doğallığı hissedebilirsiniz hem de ahşap mobilyalar ile uyumlu ve görsel açıdan birbirini bütünleyen bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Doğal özellikleri ile evinizi bir ormana çeviren bu ahşap türleri doğal ahşap tonları ile evinizde farklı bir güzelliğe imza atmanıza yardımcı olacaktır. Eğer ahşap tonlarında ve geçiş renklerinde parkeler kullanmak istiyorsanız ve bu parkeleri evinizde kullanarak şık bir dekorasyona imza atmak en büyük hayaliniz ise oturma odası dekorasyonları hakkında size ince noktaları gösterecek olan  oturma odası ve dekorasyon:nasıl olmalı ?, yazımızı dikkatlice incelemelisiniz. 

Koyu renkli desenler

Siyah Solid Сhrome Meşe 12mm Laminat Parke homify Zeminler İşlenmiş Ahşap Siyah
homify

Siyah Solid Сhrome Meşe 12mm Laminat Parke

homify

Açık renklerin dışında koyu renkli parkeler tercih ederek evinizi dekore edebilirsiniz. Koyu renkli desenlere sahip olan ve etkileyici bir görünüme sahip olan bu parke türlerini tercih ederek hem etkileyici görünümlere sahip zemin dekorasyonları yapabilir hem de koyu renkli mobilyalar ve oturma grupları ile uyumlu bir zemine sahip olabilirsiniz. Siyah beyaz desenli bu parkeler ile koyu renkli kumaşlar oldukça uyumlu dekorasyonlar yapmanızı sağlayacaktır.

Baskılı parkeler

Parador Siyah Yazılı Laminat Parke homify Rustik Duvar & Zemin
homify

Parador Siyah Yazılı Laminat Parke

homify

Klasik renkler ve açık renklerin dışında farklı renkler ve modellere sahip parkeler istiyorsanız tarzınızın dışında baskılı ve yazılı görsellere sahip koyu renkli parkeler tercih edebilirsiniz. Koyu renk olarak genelde siyah renkler tercih edildiğinden siyah renk üzerine beyaz renkli baskılar, motifler veya yazılar tercih ederek koyu açık renk harmanı oluşturabilirsiniz. Özel tasarımlarda dahi üretilebilen bu parke modelleri ile evinizde karakteristik ve zarafeti ile göz dolduran dekorasyonlara imza atabilirsiniz. 

3 boyutlu parkeler

Idee Parquet Italy Hüni Parke Modern Duvar & Zemin
Hüni Parke

Idee Parquet Italy

Hüni Parke

Farklı bir tarza sahipseniz evinizde 3D tasarım parkeler tercih edebilirsiniz. Üç boyutlu parkeler olan bu parke türleri ile evinizin zemininde hareketli ve üç boyutlu bir zemin dekorasyonuna imza atabilirsiniz. İstediğiniz renklerde ve tonlarda üretilen bu parkeler ile evinizin dekorasyonuna uygun tercihler yapabilirsiniz. Şıklığı ile göz kamaştıran üç boyutlu parkeler ile yapacağınız dekorasyonlar aynı zamanda zamanının çok ötesinde dekorasyonlar olacaktır. Ahşap rengin üzerine beyaz desenler veya beyaz üzerinde koyu renklerin yer aldığı motifler ile evinizde muhteşem zemin dekorasyonlarına imza atabilirsiniz. 

Siyah beyaz dalgalar

Beyaz Patina Boyalı Eskitme Laminat Parke homify Kırsal Duvar & Zemin İşlenmiş Ahşap Beyaz
homify

Beyaz Patina Boyalı Eskitme Laminat Parke

homify

Evinizde hem açık renklerde parke renkleri tercih etmek istiyor hem de zeminde açık ve koyu renklerin bir arada olmasına özen gösteriyorsanız siyah ve beyaz renklerin dalgalı bir şekilde yer aldığı parke türlerini tercih edebilirsiniz. Örnek tasarımdaki gibi beyaz mobilyalar ile desteklenen bu parkeler dekorasyonun parlayan incisi olacaktır. Şıklığı ve zarafeti ile insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olması aynı zamanda dekorasyona katkı sunması bu parke türlerinin çok fazla tercih edilme sebebini de gözler önüne seriyor.

Parke alternatiflerini nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!