Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yemek odası duvarlarını süslemenin 13 farklı yolu

Homify TR Homify TR
Google+
homify:  tarz Yemek Odası
Loading admin actions …

Yemek odaları söz konusu olduğunda dekorasyon seçenekleri diğer yaşam alanları kadar zengin değilmiş gibi görünüyor değil mi? Fonksiyonel olarak bakıldığında oldukça sınırlı bir mobilya ve aksesuar gereksinimi duyan yemek odaları bir yemek masası, onu çevreleyen sandalyeler ve masayı vurgulayan şık bir ışıklandırma ögesinden ibaret diyebiliriz. Zaten bu yüzden de yemek odaları artık çoğu modern tasarımlı evde ayrı bir oda olarak bulunmuyor ve mutfak ya da salonun bir parçası olarak dizayn ediliyor. Gelgelelim her ne kadar salonun ya da mutfağın bir parçası olsalar da yemek odaları sosyal olarak kendi sınırlarını belirleyen ve aslında konuklarımızı ağırladığımız ana mekan olduğu için de oldukça önemli bir yere sahip olan yaşam alanlarından biridir ve bu yüzden de dekorasyonu konusunda da yaratıcı ve sıra dışı fikirler bulmak gerekir. 

Profesyonel dekoratörler diyor ki, yemek odalarını renklendirmenin, onlara sıra dışı bir hava katmanın, bu alanlarda tarzınızı yansıtan bir dekorasyonu vurgulayabilmenin yolu aslında duvarlardan geçiyor. Yemek odasının en belirleyici dekorasyon unsuru duvarlardır diyebiliriz, e tabii haliyle bir yemek odasında en zor dizayn edilen bölge de duvarlar haline geliyor böylece. Yemek alanınız için duvar dekorasyonu seçerken yalnızca estetik olarak beğendiğiniz bir duvar dekorunu uygulamanız biraz güç olacaktır çünkü yemek odasının tarzı, masanın ve sandalyelerinin konumu, yemek odasının ayrı bir oda olarak mı dizayn edildiği yoksa mutfağın veya salonun bir parçası mı olduğu, resmi mi yoksa gündelik bir kullanım alışkanlığına göre mi tasarlandığı gibi ayrıntılar yemek alanınızın duvarlarını süslerken de gözden geçirmeniz gereken özellikler.  

Aşağıda birbirinden güzel ve çarpıcı yemek odası dekorasyonu örnekleri ile sizin yemek odanıza da uyumlu olabilecek duvar dekorasyonu tercihlerini derledik.

1. Etkileyici tablolar

Paker Mimarlık – ÇUBUKLU B17:  tarz Yemek Odası
Paker Mimarlık

ÇUBUKLU B17

Paker Mimarlık

Modern bir yemek odası dekorasyonuna en çok uyum sağlayan, en pratik ve en şık duvar süslemesi fikirlerinin başında pek tabii ki etkileyici modern tablolar geliyor. Sanatın yaşam alanlarındaki etkilerini hafife almamak gerek, içine girdiği her odayı ve her mekanı güzelleştirme ve onlara karakter ve tarz kazandırma kudretine sahip olan sanat eserleri yemek odalarında da istediğiniz karakteri ve dokuyu ortaya çıkarmak için benzersiz bir seçim olacaktır. Formal bir yemek odası mı yoksa gündelik ve samimi bir yemek alanı mı istediğinize göre seçeceğiniz tabloyu belirleyebilir ve zaman zaman tablolarınızda değişiklil yapabilirsiniz. 

Eğer örnek resimdeki gibi modern, etkileyici ama yalın bir dekorasyona sahip yemek odalarından söz ediyorsak o halde geniş ve duvar yüzeyinin büyük çoğunluğunu kaplayan tablolar tercih etmenizi öneriyoruz. 

2. Yemek odası konsolları

Archidecors – Moda Mermer Masa:  tarz Oturma Odası
Archidecors

Moda Mermer Masa

Archidecors

Bir mağazadan hazır bir yemek odası takımı satın almak isteseniz yemek masası ve sandalyeleri ile birlikte bir de konsolunuz olacaktır büyük ihtimalle. Bunun nedeni, yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi, yemek odalarının duvarlarının boş kalması durumunda oldukça sıradan ve sıkıcı bir dekorasyon oluşması. Yemek odası konsollarının tabii ki duvarı dolu göstermek dışında bir işlevleri de var: Depolama alanı olarak kullanılmaları. Misafirleriniz için özel yemek takımlarınızı yemek odası konsolunda saklayabilirsiniz. (Tabii dilerseniz bu mobilyayı başka şeyler için de kullanabilirsiniz ama genellikle kullanım amacı misafir için ayrılan yemek takımlarını depolamak oluyor.) 

3. Boydan boya aynalar

Yemek odalarında son zamanlarda sık sık görmeye başladığımız yeni dekorasyon trendlerinden biri de yemek alanının duvarlarından birinin boydan boya ayna ile kaplanması. Ayna ile kaplanan duvar genellikle masanın uzun kenarına paralel duvarlardan biri oluyor çünkü bu uzun duvarın ayna ile süslenmesi demek sadece şık bir görünüm değil aynı zamanda da odayı geniş, derin ve ferah gösteren bir dekorasyon hilesi kullanmak demek oluyor. 

4. Lambaderler

Ayaklı ışıklandırma unsurlarına lambader diyoruz ve lambaderler boş bir duvarın önünde dramatik bir etki yaratmak için oldukça şık ve etkili seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Yemek odası dekorasyonunda da ayaklı aydınlatma ögelerini bu örnekteki gibi yemek odası konsolunun iki yanına konularak kuvvetli bir etki oluşturulabileceği gibi, tamamen boş bir duvarı canlandıran bir dekorasyon unsuru olarak da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca bu örnekte, konsolun iki yanında kullanıldığı için konsepte uygun olarak abajur modelli lambaderleri görüyoruz ancak eğer ışığı duvara yansıtan modeller kullanırsanız boş bir duvarda dramatik etki yaratmak çok daha kolay olacaktır. 

5. Yemek odası dekorasyonu için modern duvar kağıtları

Modern duvar kağıtları duvar dekorasyonu konusunda sıkıntıya düştüğünüz her yaşam alanında kurtarıcı olabilecek kadar çok çeşitli ve çarpıcı desen ve renklerde üretiliyorlar artık. Yemek odaları için de hem sade, hem sıcak, hem resmi ve sosyal, hem de odanın işlevini vurgulayan birbirinden etkileyici ve odaya karakter katabilecek duvar kağıdı modelleri bulunuyor. Yemek odanızda duvar kağıdı kullanmanın da pek çok farklı yolu var pek tabii ki. Bu yollardan biri, sadeliğiyle etkileyici bir estetik ortaya koyan bu örnek yemek odası dekorasyonunda olduğu gibi tüm duvarlarda aynı duvar kağıdını kullanarak akıcı bir atmosfer yaratmak. 

6. Tek duvarda duvar kağıdı

Ancak eğer daha vurgulu ve dramatik bir geçiş arıyorsanız o halde daha hareketli ve renkli bir duvar kağıdını yemek odanızın tek duvarına uygulamayı da düşünebilirsiniz. Tek duvara uygulanan dikkat çekici bir duvar kağıdı, motifleri ve rengi ile odadaki dekorasyon odak noktası olacaktır. 

7. Sofistike ve gündelik: Mesela bir kitaplık

MENTAL ARC DESIGN – Yemek Odası:  tarz Yemek Odası
MENTAL ARC DESIGN

Yemek Odası

MENTAL ARC DESIGN

Aslında yemek odası duvarlarını süslemenin zorluğu bu yaşam alanının çok kısıtlı bir işlevi olmasından kaynaklanıyor. Ancak elbette ki her yemek alanının işlevi o kadar da kısıtlı olmayabilir. Özellikle gündelik kullanımı yüksek olan, salonun bir parçası olan ve pratikte de sıkça kullanılan bir alan olarak tasarlanan bir yemek odasından bahsediyorsak eğer, duvarlarını da gündelik hayatınızdan ya da sizin tarzınızı ve yaşam alışkanlıklarınızı yansıtan herhangi bir mobilya ya da aksesuarla süsleyebilirsiniz. Bu örnekte pastel tonların çekici modernliğinin öne çıktığı minimal, sofistike ve gündelik hayatın içinde bir yemek odası görüyoruz ve bu alanı en özel kılan ayrıntılardan biri de duvarı kaplayan kitaplık ünitesi. 

8. Dekoratif taş duvar kaplaması

novum dekor – adatepe konut projesi:  tarz Yemek Odası
novum dekor

adatepe konut projesi

novum dekor

Son yıllarda duvar dekorasyonu denildiğinde kaplama yüzeyler bir hayli öne çıkıyor. Eskiden taş duvarlara sahip olmak bu kadar kolay değildi, ancak bugün o rustik ve doğal görünüme sahip olmak için artık uzun uğraşlar ve büyük masraflarla gerçek bir taş duvar ördürmek zorunda değilsiniz. Yemek odanızın duvarlarında da taş duvar kaplamaları kullanabilir ve yemek alanını hem doğal, hem de şık bir atmosferle buluşturabilirsiniz. 

9. Beyaz tuğla

Ahem Stone – Dekoratif Tuğla:  tarz Çalışma Odası
Ahem Stone

Dekoratif Tuğla

Ahem Stone

Modern ve doğal yemek odalarına en çok yakışan duvar dekorasyonlarından biri de tabii ki beyaz tuğlalar. Zarif ve akıcı bir görünüm sağlarken aynı zamanda yaşam alanını iç açıcı bir ferahlıkla buluşturan beyaz tuğlalar da beton bir duvara duvar kaplaması olarak giydirilebiliyor. 

10. Kırmızı tuğla

Bilgece Tasarım – Didem & Serkan Ozbakan:  tarz Yemek Odası
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Tuğla doğallığını ve dokusunu daha romantik bir etki ile kullanmak istediğinizde kırmızı tuğladan vazgeçmemeniz gerekiyor elbette. Kırmızı tuğlalar içinde bulundukları yemek alanlarına sıcaklık, samimiyet, zenginlik ve lüks bir atmosfer katarlar. Kaliteli restoranların çoğunda duvar dekorasyonu olarak kırmızı tuğla tercih edilmesinin nedeni de budur. 

11. Yemek odası duvar aynaları

Yukarıda yemek odaları için tasarlanan boydan boya ayna kullanımından bahsetmiştik. Eğer o kadar geniş bir yüzeyde ayna kullanımına sıcak bakmıyorsanız gösterişli çerçeveleriyle geniş duvar aynalarını değerlendirebilirsiniz. Yemek odalarının duvarlarında sık sık kullanılan bir duvar aksusuarı olan aynalar aslında istediğiniz her tarzı yansıtabilecek farklı modellere sahip. 

12. Tek duvarda koyu ve canlı renkler

Bu etkili vurgulama ve odak noktası oluşturma yöntemi yalnızca yemek odaları için kullanılan bir dekorasyon yöntemi değil, ancak en çok yemek odalarında etkili olduğunuı söylemeden geçmeyelim. Duvar boyası tercihlerinde tek duvarda koyu ve canlı bir renk tonu kullanılırken diğer duvarların açık ve nötr tonlarda boyanması, ortaya çıkan kontrast ve göz alıcı tonlama sayesinde çok daha derin ve geniş bir yaşam alanı yaratırken aynı zamanda estetik olarak da göz dolduruyor. 

13. Raflar

DO DESIGN – URLA BÖLGESİ VİLLA TASARIMI :  tarz Yemek Odası
DO DESIGN

URLA BÖLGESİ VİLLA TASARIMI

DO DESIGN

Aslında duvar dekorasyonu denilince akla gelen en pratik ve kolay duvar süslemelerinden biri olan raflar yemek odalarında pek karşımıza çıkmıyor ancak neden olmasın? İlla yemek odası konsolu kullanmak zorunda değilsiniz. Onun yerine duvara yayılan ve kendi özel tasarımınızı yerleşimleriyle yaratabileceğiniz raf modelleri yemek alanınıza farklılık katacaktır. 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ve özellikle yemek odası, salon gibi sosyal yaşam alanlarının dekorasyonları ile ilgiliyseniz Göz kamaştıran modern salon dekorasyonu örnekleri başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

En çok hangisini beğendiniz? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!