Duvar kağıdı kaplamaları nasıl uygulanır? Örneklerle uygulama fikirleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Duvar kağıdı kaplamaları nasıl uygulanır? Örneklerle uygulama fikirleri

Meral Eser Meral Eser
HannaHome Dekorasyon  – Vahşi dünyayı keşfe çıkın!: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu denilince akla ilk gelenlerden biri zemin kaplamalarıdır. Duvar dekorlarını daha şık hale getirecek dekoratif öneriler ve kaplama örnekleri uygulanacak stil ve tarza göre belirlenebilir. Duvar boyamak bir hayli zahmetli bir iştir. Duvar kağıdı uygulamaları ise renk ve desen alternatifleri bakımından geniş bir yelpaze sunmaktadır. Duvar dekorlarını daha renkli ya da iç açıcı hale getirmek istiyorsanız duvar kağıdı uygulamaları ile bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yazımızda duvar kağıdı kaplamaları ve uygulamalarıyla ilgili birbirinden güzel örnekleri bir araya getirdik. 

3 boyutlu duvar kağıdı uygulamaları, ahşap ya da taş duvar görünümü kazandıran duvar kağıtları, dünya haritaları, şehir silüetleri, canlı renkler, çizgili duvar kağıtları, natürel dokular ya da baskılı duvar kağıtları, kolay silinebilen ve yapışkanlı duvar kağıtları gibi birçok alternatifi bir arada bulabileceğiniz örnekler mevcut. Salonlarınızdan yatak odası ya da mutfaklarınıza daha sıcak bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacak tek dokunuş, duvar kağıdı kaplamaları ile sağlanabilir. Evinizin atmosferinizi tek kararla değiştirecek kadar kolaylaştıran duvar kağıdı kaplamaları, uygulanacak tema fikrine göre sipariş edilerek tasarlanabilir. Çocuk odaları için sevimli kahramanlar ya da öğretici haritaların bulunduğu duvar kağıdı uygulamalarını tercih edebilrisiniz. Ebeveyn odalarından salon ya da mutfaklara hemen her yerde kullanabileceğiniz duvar kağıdı modelleri ithal örnekleriyle beğenilerinize sunuluyor. Duvar kağıdı uygulamaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri listeledik, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Silinebilir dokulu duvar kağıdı

Monopop 4 Rulo Parça Duvar Kağıdı 50X280 Cm Suave.com.tr Akdeniz
Suave.com.tr

Monopop 4 Rulo Parça Duvar Kağıdı 50X280 Cm

Suave.com.tr

Silinebilir dokulu kağıt bazlı duvar kağıdı olarak bilinen bu örnek, son derece ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Duvar kağıdı uygulamasında kullanılan tek parçanın ölçüsü 50x280 cm olarak alınıp, 1,40 m²'lik bir alanı kaplıyor. Uygulanacak duvar alanına her bir parçanın duvara yapıştırılarak kaplandığı bu örnekte toplam 4 rulo parça duvar kağıdı kullanılmış. Evinizde uygulayacağınız duvar sayısı ve toplam alanlara göre duvar kağıdı parça sayısını arttırabilirsiniz. Yapıştırıcı ile duvara uygulanan duvar kağıdı malzemelerini ev dekorasyonunda uygulayacağınız stil ya da renk paletine göre farklı desenlerle sipariş verebilirsiniz. Son derece şık ve ferah bir atmosfer kavuşmasını sağlayan duvar kağıdı modeli insan sağlığına zararlı hiçbir madde içermiyor. Aleve karşı dayanıklı bir malzeme olup m² başına 250 gram ağırlıktadır.

Duvar kağıtları hangi duvarlara uygulanır?

HannaHome Dekorasyon  – Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… : modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

Eğer pürüzlü bir duvar yüzeyi mevcut ise, bu iş için daha uygun bir zemin oluşturmanızı sağlayacak çözümler üretebilir ya da zemini sıvamanıza gerek kalmayacak malzemeleri kullanabilirsiniz. Öncelikle duvar kaplaması modeli için nasıl bir sonuç istediğinize karar vermelisiniz. Son derece pürüzsüz ve milimetrik yerleşim gerektiren bir duvar kağıdı kaplaması için pürüzlü duvar zeminleri uygun değildir. 

Pürüzlü duvarlar, yapışkanlı duvar kağıdı uygulamaları için hava boşlukları oluşturabilir ya da kabarmasına sebep olabilir. Eğer mümkünse sıvanarak pürüzsüz bir zemin oluşturmanızı öneririz. Uzun vadede kalıcı bir iş ortaya çıkarmak ve sonrası için iş yükünü hafifletmek için pürüzsüz zemine uygulanan duvar kağıdı uygulamaları daha sağlam bir iş ortaya çıkaracaktır. Kaba sıva ve ince sıva olarak ayrılan inşaat duvarlarında uygulanan kaplamalar farklılık gösterir. Kaba sıva uygulanan duvarlarda pürüzler daha derindir. İnce sıva ise daha az pürüz içerir ve bazı levha kaplamaları için uygundur. Alçı ile kaplanan duvarlar ya da eskiden boyanan duvarlara ise duvar kağıdı kaplamalarını sorunsuz uygulayabilirsiniz.

Duvar kağıdını çıkarma yöntemleri

Ankara Villa Projesi Modern Çocuk Odası homify Modern
homify

Ankara Villa Projesi

homify

Mevcut duvar kağıdını çıkarmak istiyorsanız, öncelikle ortamı buna uygun hale getirmeniz gerekir. Döşeme zeminini örtmeniz gerekir ve duvar etrafında bulunan eşyaları kaldırmanız ya da örterek muhafaza etmeniz gerekir. Genel olarak zemin örtüleri için muşamba ya da naylon benzeri malzemeler kullanılır. Duvarlarınızda iz bırakmayacak bantlar da kullanabilirsiniz. İlk aşamada duvar kağıtlarını ıslatmanız gerekebilir. Duvar kağıdını ıslatmak için bir kova içerisinde ışık su ile yumuşatıcı ya da çözücü kullanmanız gerekebilir. Boya fırçası, sünger ya da rulo kullanabilirsiniz. Sökülen kağıtları atmak için bir çöp kovası ya da çöp torbasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir spatula yardımıyla ıslatılan duvar kağıtlarını çıkarabilirsiniz. Ayrıca duvar kazıyıcı, maket bıçağı, sert bir fırça kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Duvarda eğer kağıtlardan kalan pürüzler mevcut ise zımpara kullanabilirsiniz. Oluşan boşluklar mevcut ise dolgu macunu kullanarak duvar kağıdını çıkardıktan sonra pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz.

Çocuk odaları için sevimli kahramanlar

SEVİMLİ DENİZ CANLILARI / vol-COC0818 Modern Çocuk Odası Dijivol Duvar Kağıtları Modern
Dijivol Duvar Kağıtları

SEVİMLİ DENİZ CANLILARI / vol-COC0818

Dijivol Duvar Kağıtları

Özellikle çocuklu evler için duvar dekorlarını canlandıracak duvar kağıdı fikirlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer çocuk sahibiyseniz ya da çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, çocuk odalarında arzu edilen atmosferi oluşturmanızı sağlayacak duvar zemini kaplamalarını gözden geçirebilirsiniz. Öğretici haritalar, ilgi duyulan meslekleri tema olarak kullanan duvar kağıtları, oyunlar ya da bilmeceler içeren tasarım fikirleri, sevimli kahramanlar ve dahası için duvar kağıdı alternatiflerini mutlaka gözden geçirin. Ayrıca, duvar kağıdı & boyamaları sekmesine tıklayarak ilgili uygulamaların bulunduğu örnekleri inceleyebilir, beğendiğiniz görsellerle ilgili profesyonellere direkt ulaşabilirsiniz. 

Duvar kağıtları nasıl temizlenir?

HannaHome Dekorasyon  – Vahşi dünyayı keşfe çıkın!: modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Vahşi dünyayı keşfe çıkın!

HannaHome Dekorasyon

Zamanla kullanılan duvar kağıtlarında lekeler oluşabilir. Eğer duvar kağıdınızda çıkmayan bir leke oluşmuşsa duvar temizliği için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir kova içerisinde 4 litre ılık su,1 su bardağı sirke, bir su bardağı boraks ve 1 su bardağı köpüklü amonyağı ekleyerek karıştırmaya başlayın. Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra silme işlemine geçebilirsiniz. Silme aşamasında işlerinizi kolaylaştırması açısından yumuşak bir sünger ya da renk vermeyen bir silme bezi kullanabilirsiniz. Silme bezi ya da süngeri hazırladığınız temizleme suyuna batırın ve hafifçe sıkarak duvar kağıdı yüzeylerini silmeye başlayın. Duvar kağıdı kaplamasında kullanılan renklerin akmadığı zemin kaplamalarını tercih edin. Kağıdın kalitesi ve kolay silinebilir özellikler taşıması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Çok zor çıkan pürüzlü lekeler için sert bir fırça kullanabilirsiniz.

3 boyutlu panel ve duvar kağıtları

TRIWOL CHOC 3D DUVAR PANELİ Rustik Duvar & Zemin homify Rustik
homify

TRIWOL CHOC 3D DUVAR PANELİ

homify

3 boyutlu bölgesel duvar kağıtları ile duvar dekorlarında fark yaratmaya ne dersiniz? Şık ışıklandırma unsurları ile 3 boyutlu duvar kaplamalarının yüzeyleri daha da ön plana çıkacaktır. Arzuya göre taş duvar görünümü kazandırabilir, ev dekorasyonunda natürel dokularla daha sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Duvar panelleri ile duvar dekorlarında geometrik formları ön plana çıkarabilir, mimari dil açısından uyumlu renk tonlarıyla mobilyalarla uyum sağlayabilirsiniz. Geometrik formlarla estetik bir görünüm kazandırmak ya da farklı bir etki yaratmak için 3 boyutlu zeminlerden faydalanmak istiyorsanız bu örneğimiz size hitap edebilir. 3 boyutlu panel ve duvar kağıtları uygulama kolaylığı açısından işlerinizi kolaylaştırabilir. 

Tuğla duvar görünümü kazandıran modeller

Endüstriyel stil dizayn edilen dekorasyon örneklerinde tuğla duvar zemini uygulamalarını görebilirsiniz. Salon ya da yatak odalarına sıcak bir atmosfer katan tuğla duvar görünümü, duvar kağıdı kaplamalarıyla kolay ve pratik şekilde tasarlanabiliyor. Arzuya göre 3 boyutlu tuğla duvar görünümü kazandırılan modeller, farklı renk tonlarını barındırıyor. Evinizde uygulayacağınız stil ve tarza göre tuğla duvar kağıdı kaplaması modellerini uygulayabilirsiniz. Fiber tuğla duvar panelleri de gerçek tuğla görünümünü kazandıran bir başka alternatif. Dokunduğunuzda gerçek tuğla duvar hissini verebilecek 3 boyutlu panel ya da duvar kağıdı modelleri mevcut. 

Yapışkanlı duvar kağıtları

WoodMyWall Kendinden Yapışkanlı Duvar Kaplama Panelleri Modern Duvar & Zemin WoodMyWall Modern
WoodMyWall

WoodMyWall Kendinden Yapışkanlı Duvar Kaplama Panelleri

WoodMyWall

Doğal ahşaba göre daha hafif bir malzeme kullanarak benzer bir görünümü daha ucuza mal etmeye ne dersiniz? Hem ekonomik hem de uzun ömürlü bir duvar kaplaması için yapışkanlı duvar kağıtları modellerini gözden geçirebilirsiniz. Çocuk odası örneğinde olduğu gibi ahşap duvar kağıdı modellerini daha canlı renklerle ve modern çizgisiyle ön plana çıkarabilir, oda dekorasyonuna renk katabilirsiniz. Uyku alanı için dingin bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştıran mavi tonları ile son derece ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşuyor. Duvar dekorları için ahşap duvar zemini görünümü kazandıran bu örneğimizde olduğu gibi, doğal malzemelerin görünümünü kazandıran yapışkanlı duvar kağıdı modellerini uygulayabilirsiniz. Ayrıca tuğla duvar ya da taş duvar görünümünü kazandırabilir, uygulanacak stile göre yenilikçi ve farklı renk tonlarıyla suni ahşap kaplama modellerini tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Ev dekorasyon renkleri üzerine öneriler' yazımız da ilginizi çekebilir. 

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!