Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Balkon aydınlatması için yaratıcı fikirler

nihal e. nihal e.
 Ofis Mimarlık – SS EVİ:  tarz Teras
Loading admin actions …

Bahçesiz evlerde ve apartmanlarda oturanlar için balkon bir nevi kaçış alanıdır. Çünkü betonlarla sarılı şehirde açık havadan yararlanabileceğimiz, kendimize ait özel bir yer sunar. Balkonla temiz havanın tadını çıkarabilir ve sıcak güneşin altında dinlenebiliriz. Her ne kadar soğuk havalarda evin uğrak yeri olmasa da yaz aylarında ve yoğun sıcaklarda balkonlar, evin en popüler yeri haline gelir. Yaz mevsimi boyunca sürekli kullandığımız balkonları daha keyifli ve işlevsel hale getirmek için dekorasyonuyla da ilgilenmek gerekiyor. Balkonunuza çekicilik katmak ve güzel bir atmosfer sağlamak için birkaç basit fikir uygulamanız yeterli. Örneğin balkonda bitki kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bitkiler, herhangi bir alanı daha sıcak hale getirirken şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaştırır. Üstelik bahçeniz olmasa dahi bitki yetiştirmenizi mümkün kılar. Biraz çiçek, yeşillik ve hatta sebze bile yetiştirebilirsiniz. Sadece balkonun fiziki özelliklerinin hangi bitkiler için ideal olduğunu araştırmanız gerekiyor. Bitki dışında balkona halı da ekleyebilirsiniz. Modern balkon tasarımı artık halıları da içeriyor. Stratejik olarak yerleştirilmiş bir dış mekan halısı oturma alanlarınızı çekici, pratik ve konforlu bir şekilde dizayn etmenize yardımcı olur. Ancak herhangi bir halı yerine estetik tercihlerinizi göz önünde bulundurarak, hava koşullarına dayanıklı malzemeden üretilmiş halılar seçin. Balkon dekorasyonu için en önemli şeylerden biri ise sandalyeler. Zira balkonda vakit geçirebilmek dinlenmek gerekiyor. Balkon alanı sınırlı ise kullanılmadığında duvara dayanabilen ya da katlanabilen sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Biraz daha fazla alana sahip olanlar, sandalyeler veya masaların yanı sıra rahatça dinlenmek için küçük bir koltuk yerleştirebilirler.

Yukarıda saydıklarımız dışında balkona ambiyans katmak için yapabileceğiniz en iyi şey dekoratif aydınlatma fikirleri kullanmak. Zira doğru aydınlatma kadar atmosfer sağlayan başka hiçbir şey yoktur. Işık seçiminde, aydınlatmanın amacını ve yaratmak istediğiniz havayı düşünün. Örneğin bazı eylemler diğerlerinden biraz daha fazla ışık gerektirir. Akşam yemeklerinizi balkonda yiyorsanız eğer rahatça yemek yiyebilmek için güçlü bir ışığa ihtiyacınız. Ancak akşam üstü balkonda kahve içmek ya da sevdiklerinizle sohbet edebilmek için loş bir ışık daha iyidir. Aydınlatma modeline karar vermeden önce şu soruları düşünün: Günün hangi saatinde balkonda vakit geçiriyorsunuz? Ve balkonda geçirdiğiniz sürede neler yapıyorsunuz? Ne kadar boş yer var? Balkonunuz yağmur veya rüzgara doğrudan maruz kalıyor mu? Bu soruların cevaplarını bulmak pratik malzeme, aydınlatma türü, bakım kolaylığı ve benzeri gibi avantajları belirlemenize yardımcı olacaktır.

​Balkonda led aydınlatma

İç mekanda olduğu gibi led aydınlatma bahçe, balkon ve teras gibi dış mekanlar için ideal bir tercih. Led aydınlatmanın popüler olmasının sebebi şüphesiz pek çok avantaj sağlaması. Bildiğiniz gibi led ışıklar klasik lambalara oranla büyük oradan enerji tasarrufu sağlar. Aynı zamanda çok daha umu ömürlüdür. Kısacası led aydınlatma sadece cüzdanınızı korumakla kalmaz, ayrıca çevre dostudur. Led lambaların dış mekanlar için kullanışlı olmasının bir sebebi de böcek ve sinekleri üzerine çekmemesidir. Geceleri açık alanda oturmanın tek can sıkıcı yanı sivrisineklerdir. Led aydınlatma bu açıdan sizin yararınızadır. Led lambaların artıları bununla bitmiyor. Bu aydınlatma modeli tüm hava koşullarına ve suya dayanıklıdır.

Led lambaların diğer avantajlarına gelince, dekoratif açıdan da kullanışlıdır. Led aydınlatmayı beyazımsı bir ışık olarak düşünmeyin. Neon ışık veren led lambalar da bulabilirsiniz. Neon led'ler, tüm gökkuşağı renkleri ile harika bir aydınlatma ortamı yaratmak için ihtiyacınız olan çok yönlülüğü sunar. Diğer neon lambalara oranla daha dayanıklı olup kırılmaz ve yine enerji tasarrufludur.

​Aydınlatma armatürleri

Aydınlatma armatürleri hem iç hem dış mekanda kullanılabilir olup, gözü parlak ışınlardan koruyan bir lamba modelidir. Armatürler bahçe, teras ve balkon gibi açık alanlarda sıkça kullanılır. Böylece insanlar güneş battığında bahçelerde, sokaklarda, parklarda ve eve ait dış mekanlarda rahatça hareket edebilirler. Günümüzde küresel ısınma, çevre kirliliği ve enerji kaynaklarının azalması nedeniyle her alanda olduğu gibi aydınlatma mühendisliğinde de enerji tasarrufu sağlayan lamba modelleri öne çıkıyor. Aynı zamanda uzmanlar gözü yormayan ve doğrudan ışığa maruz kalmayacak bir model tercih etmelerini öneriyor. Armatürler bu açıdan göz sağlığını koruyan ve ışığın belli bir alana yönlendirilmesini sağlayan bir lamba çeşididir.

Yerden aydınlatma

Yerden aydınlatma modeli daha çok bahçe için tercih edilir. Fakat arzuya göre balkon ve daha geniş bir alana sahip teraslarda da kullanabilir. Yerden aydınlatma ile balkonunuza loş bir ışık verebilir, aynı zamanda geniş bir balkona sahipseniz alanın büyüklüğünü vurgulayabilirsiniz. Yerden aydınlatma için belirli bir lamba modeli kullanmanız gerekmez. Şerit halinde led ışıklar, armatürler ve aplikler yerden aydınlatma sağlayabilir.

​Mum ışığı ile romantik balkon

Evinizi aydınlatmanın en eski ve en güvenilir yollarından biri olan mumlar rahat, atmosferik ve cömert bir parıltı sunar. Aynadan daha fazla verim almak için uzmanlar iki şey önerir. Birincisi mumu aynanın yanına yerleştirmek. Ancak balkonda ayna kullanımı nadir olduğu için bu öneri dış mekanlar için uygun değil. İkinci öneri de mumu metal mumluklarla birlikte kullanmak. Benzer şekilde beyaz bir duvarın yanına yerleştirildiğinde daha fazla ışık sağlar. Mumu balkonda tek başına kullanabileceğiniz gibi ana ışığa alternatif olarak ek aydınlatma modeli olarak da düşünebilirsiniz. Balkonda dinlenmek, sohbet etmek, yıldıları seyretmek ve benzeri gibi keyif verici etkinliklerinizde mumlar loş bir atmosfer sunarak gevşemenize yardımcı olur. Ancak mumun avantajları ile birlikte bazı dezavantajları da bulunuyor. Mumlar çevre dostu bir ürün olarak görünebilir ancak ucuz mumlar çoğunlukla petrolden elde edilen parafin ile yapılır. Parafinden üretilen mumların ise toksin salgıladığına dair bazı iddialar mevcut. Dolayısıyla bu tür mumlar havayı kirletir. Bununla birlikte mumdan kaynaklı hava kirliliği herhangi bir araba egzosundan çok daha düşüktür. Ayrıca elektrik kullanımına oranla mum yakmak daha masum bir eylemdir. Yine de çevre dostu bir mum istiyorsanız biraz daha fazla para ödeyerek daha az kimyasal yayan temiz mumlar satın alabilirsiniz. Mumlarla ilgili ikinci dezavantaj küçük bir esintide sönmesi ve yine rüzgar sebebiyle kolayca devrilmesidir. Eğer dalgın bir anınıza denk gelirse mum devrildiğinde istenmeyen kazalara neden olabilir.

​Dekoraitif avizeler

Avize ya da sarkıt lambalar ağırlıklı olarak iç mekanda kullanılsa da pekala balkon için de düşünülebilir. Balkonda kullanılacak mobilyaların sınırlı olduğu hesaba katılırsa aydınlatma modellerini zenginleştirmek alana estetik katmak için yapacağınız en iyi hamledir. Bildiğiniz üzere piyasada metal, cam ve plastik olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılma avize modelleri bulunuyor. Hatta hasır ve kütükten de lamba modelleri görebilirsiniz. Siz de balkonunuzun dekoruna uygun olarak hem renk ve stil olarak uyumlu bir avize modeliyle mevcut alanı daha şık hale getirebilirsiniz.

​Boya seçimi

Balkon aydınlatması için sadece lamba modellerini araştırmak yerine başka etkenlerden de yararlanabilirsiniz. Zira balkonlar çok fazla ışık isteyen alanlar değildir. Dolayısıyla gözü yormayan ve çevre dostu olan bir aydınlatma modeli seçtikten sonra var olan ışığı daha fazla yansıtabilmek için çeşitli fikirlerden yararlanabilirsiniz. Balkonunuzu aydınlatmaya yardımcı olan en büyük unsur ise duvar rengidir. Balkon duvarlarını beyaza boyadığınız takdirde ışığı daha iyi yansıtacak ve böylece az ışıkla aydınlık bir ortam elde edeceksiniz.

Nostaljik gaz lambası

Eski yıllarda sıkça kullanılan gaz lambaları dış mekan için kullanılabilecek geleneksel lamba çeşitlerinden biri. Günümüzde gaz lambalarının elektrikli modelleri de bulunuyor. Geleneksel olanlar ise adı üzerinde gaz kullanarak çalışıyor. Gaz lambasının cam bölmesi rüzgara karşı koruma sağladığında tamamen doldurulan bir gaz lambası ortalama 40 saat yanıyor. Fakat gaz lambasını yakmak için petrol gerektiğinden çevre dostu bir aydınlatma türü olduğu söylenemez. Yine de balkona nostaljik bir görüntü vermek için dekoratif amaçlı bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

​Sevimli kağıt fenerler

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi:  tarz Teras
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Son yıllarda popüler olan kağıt fenerler bahçe ve balkonlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kağıt fenerlerin avantajı ekonomik olması ve led ya da normal ampulle çalışabilmesidir. Kağıt fenerler genellikle yuvarlak olur ve sarı, kırmızı, mavi ve yeşil gibi pek çok renk özelliği sunar. Hafif olması da bir diğer artısı. Kağıt fenerleri renkli modelde ve birkaç adet satın aldığınız takdirde balkonunuzda eğlenceli bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Küçük balkonlar için 13 dahiyane dekorasyon fikri' başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin tercihiniz hangisi?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!