Örnek fotoğraflarla ​ahşap mutfak dolabı modelleri

nihal e. nihal e.
homify Klasik Mutfak
Loading admin actions …

Dolaplar her mutfağın omurgasını oluşturur. Modern ve geleneksel mutfaklarda dolaplar, genellikle alt ve üst şeklinde iki bölümden oluşuyor. Bazı mutfak modellerinde asma duvar dolapları ya da üst dolap yerine açık raflar tercih ediliyor. Her iki modelde çok sayıda çekmece kullanılarak daha fazla kişi için depolama alanını erişilebilir hale getiriyor. Mutfak dolapları ile ilgili bir diğer yenilik, dolap ünitesinin artık tavana dek uzanıyor olması. Bazı durumlarda üst bölüm için asma dolap kullanılmışsa dolabın tavana dek uzanması beklenmez. Ancak diğer dolap türlerinde tavana dek erişen dolaplar çok daha fazla depolama alanı sunuyor.

Mutfak dolaplarının şekli genellikle mutfağın fiziki şartlarına göre belirlenir. Örneğin dar ama uzun mutfaklarda dolaplar doğrusal şekilde tercih edilir. Kare ve diktörgen şeklindeki mutfaklarda ise L tasarımlı ya da U biçiminde dolaplar popülerdir. Bazen de dolaplar birbirinden ayrı iki farklı duvarda bulunur. Dolaplarınızı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey var. İlk önce dolapların yerleştirilmesini düşünün. Üst kısmı açık dolap ünitesi son yılların mutfak trendlerinden biri. Bu eğilime uyup uymamak ya da daha geleneksel bir dolap kullanmak ise mevcut alanla birlikte kişisel zevklerinize göre verilecek bir karar. Dolaplar, tezgahın üstünde ve altında mutfağınız ile yemek odası arasında daha geleneksel bir şekilde bir bölme oluşturmak için kullanılabilir yahut mutfağın ortasına bir ada tezgah yerleştirilerek modern bir mutfak tasarımı planlayabilirsiniz.

​Mutfak dolabı malzemeleri: Ahşap, çelik ve ahşap görünümlü ürünler

Eski mutfağınızda köklü bir değişiklik yapmak istediğinizde veya yeni bir mutfak inşa etmeye hazırlanırken düşünmeniz gereken en önemli konulardan biri mutfak dolabı malzemesine karar vermek olacaktır. Bütçe dostu, üst düzey modeller arasında geniş bir yelpazeye sahip malzemeler bulunur. Biraz araştırma yaparak mutfakla ilgili ilk önemli kararı verebilir, böylelikle şık ve verimli bir dolap tasarımı elde edebilirsiniz.

Mutfak dolapları için kullanılan en yaygın malzeme ahşaptır. Bununla birlikte mutfak tasarımınızın görünümünü ve maliyetini değiştirecek çok sayıda ahşap çeşidi vardır. Dolap yapımında kullanılan en kaliteli ahşap çeşitleri meşe, kiraz, akçaağaç, maun, çam ve huş ağacından üretilir. Tüm bu ağaçlar stilistik olarak renklerine ve dokularına göre değişkenlik gösterir. Meşe ve akçaağaç rengi daha hafif olma eğilimindedir, kiraz ve maun ise daha zengin bir renk seçeneği sunar. Maliyet açısından bakıldığında çam, kullanabileceğiniz en ucuz ahşap malzemedir, maun ise en pahalı olanıdır. Meşe ve akçaağaç fiyat aralığında orta sınıfta düşmektedir. Ahşap türüne karar verilirken dayanıklılığın da dikkate alınması önemlidir. Meşe ve akçaağaç çok dayanıklıdır. Ancak maun, tüm ağaç türleri arasında en dayanıklı olandır.

Ahşap mutfak dolaplarına alternatif olarak paslanmaz çelik ve laminat dolap modelleri bulunur. Paslanmaz çelik, dayanıklı ve az bakım gerektiren bir mutfak dolabı malzemesidir. Çelik dolaplar ile mutfağa daha endüstriyel ve çağdaş bir hava katabilirsiniz, ancak paslanmaz çelik dolapların maliyeti yüksektir. Laminat ise bütçeye uygun, sentetik mutfak dolabı malzemelerindendir. Bunlar genellikle yonga levha gibi bir malzeme üzerine uygulanan yüzey kaplaması ile üretilir. Ahşap görüntüsünü taklit eder ancak gerçek ahşaba oradan daha dayanıksız bir malzemedir. Son yıllarda popüler hale gelen bambu, çevre duyarlılığı olan kişilerin mutfak tadilatında kullanmayı seçebileceği yenilenebilir bir kaynaktır. Bu çevre dostu malzeme son derece dayanıklıdır ve bir mutfağa daha tropikal bir his verebilir. Bununla birlikte ne yazık ki doğal malzemelerin fiyatları genel olarak yüksektir.

Mutfak dolapları ile ilgili bir diğer önemli husus kapak tasarımıdır. Kapı stili, mutfak tarzını genel olarak tanımladığı için mutfak dolabı tasarımının önemli bir bileşenidir. Modern dolaplar süslemesiz düz, temiz çizgiler içeren daha akıcı bir tasarıma sahiptir. Geleneksel dolaplar genellikle yükseltilmiş panel kapıları içerir veya kavisli çizgiler gibi detaylara sahip olabilirler. Evin geri kalanında bulunan mobilyalara benzeyen dolaplar geleneksel mutfak tasarımında da bulunur.

​Ahşap mutfak dolaplarının avantajları

AHSB - AHŞAP EV MODEL B Kuloğlu Orman Ürünleri Kırsal Mutfak
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri

Geçmişten günümüze mutfaklarda kullanılan en yaygın malzeme ahşaptır. Ahşap, gerçekten çok özel bir mutfak yaratmanıza olanak tanıyan sayısız özelliği nedeniyle popüler bir seçimdir. Doğal bir malzeme oluşu estetik açıdan mutfağınıza sıcaklık katar. Zengin dokusu ve farklı tonları ile modern, klasik, country gibi her dekorasyon stiline uygun bir ahşap dolap bulabilirsiniz.

Mutfağınızda ahşap dolap yaptırmaya karar verdiğinizde mevcut tasarım seçenekleri üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Mutfak için önceden imal edilmiş hazır ahşap dolap satın almak daha ucuz bir seçenek. Özel mutfak dolapları ise daha maliyetli oluyor ancak buna karşın kullanıcılarına stil ve tasarım özgürlüğü sunuyor. Mutfağınıza özel bir dolap yaptırmaya karar verdiğinizde yaptıracağınız dolapların benzersiz olması da cabası. Fiyatta anlaşabileceğiniz bir marangoz bulduğunuz takdirde bütçenizi de çok zorlamayabilir.

​Ahşap mutfak dolabı modellerinde kullanılan ağaç türleri

Sunflower'da Bir Ev homify Klasik Mutfak
homify

Sunflower'da Bir Ev

homify

Ahşap dolaplarla ilgili karar verilmesi gerekilen bir diğer konu ağaç türüdür. Daha önce de belirttiğimiz gibi mutfak dolaplarında pek çok ağaç türü kullanılır. Ahşap doğal bir ürün olduğu için doku ve renk olarak değişik çeşitleri vardır. Ahşapla ilgili dikkat edilmesi gereken husus güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında renk değişmesidir. Mutfak dolabı tasarımında kullanılan akağaç, çekici dokusuyla son derece popüler olup çizilmeye ve çatlamaya karşı dayanıklı sert bir ağaçtır. Kiraz ağacının ise zengin bir tonu vardır ve akağaçtan daha yumuşaktır. Bu da kiraz ağacından üretilen mobilyalara esneklik katar. Meşe, çok sayıda yetiştiğinden ötürü nispeten daha ucuzdur ve bu özelliği meşeyi popüler kılar. Huş ağacı pürüzsüz dokusu ve leke tutmaması nedeniyle mutfak dolapları için harika bir seçim olabilir. En pahalı seçenek olan maun, ince dolap yapısı için kullanışlı olan bir ahşaptır. Zengin bir kırmızımtırak-kahverengi ton seçeneğine ve kullanışlı tasarım olanağı sunan karakteristik bir yapıya sahiptir. Bu ağaç türü giderek daha nadir hale geldiğinden ve son derece dayanıklı olduğu için çam ve meşe gibi bolca bulunan ağaçlara oranla daha yüksek bir fiyata sahiptir.

​Meşe ağacından mutfak dolapları

Mutfak MİMPERA İskandinav Mutfak Ahşap Beyaz
MİMPERA

Mutfak

MİMPERA

 Meşe ağacı, geleneksel mutfak tasarımlarında popülerdir. Güçlü, dayanıklı, sert ve ağır bir ağaçtır. Meşe genellikle kendine özgü soluk altın rengi ile bilinir, aynı zamanda zengin kırmızı vurgularla kahverengi olarak da karşımıza çıkar. Kırmızı meşe güçlü, dayanıklı ve nispeten ucuzdur. Bu nedenle hazır mutfak ünitelerinde meşe ağacı yaygın olarak kullanılır. Beyaz meşe kırmızı meşe kadar dayanıklı ve hatta biraz daha güçlüdür. Karakteristik çizgilere sahip beyaz meşe, mutfak dolapları dışında zemin kaplamaları,el sanatları ve mobilya tasarımda da bolca kullanılmaktadır. Meşe dolapları avantajlı kılan en büyük özellik diğer ağaç türlerine oranla daha ekonomik olmasıdır. Eğer bütçeniz kısıtlıyla ve gerçek ahşap dolap istiyorsanız size önerimiz meşe ağacından üretilen mutfak dolaplarıdır.

​Çam ağacından mutfak dolapları

Çam ağacından elde edilen ahşap açık renktedir. Ancak arzuya göre daha koyu renklere boyanabilir. Ayrıca çam kerestesi, farklı ve hemen ayırt edilebilir düğümlere sahiptir. Çam mutfak dolapları farklı kapı stilleri ve renklerle tasarlanabilmesine rağmen birçok çam dolabı rustik, country ve retro bir görünüm arayan ev sahiplerine hitap eden dekoratif parçalara sahiptir. Doğal çam bir mutfakta güneşli, havadar bir his yaratabilen, alanı aydınlatan ve konuksever bir hava yaratan hafif sarı bir renk tonuna sahiptir.

Çam mutfak dolaplarını seçerken hatırlamanız gereken şey çam ağacının diğer yüksek kaliteli ahşaplardan daha az dayanıklı bir ağaç olmasıdır. Çünkü çam yumuşak bir ahşaptır ve bu nedenle uzun vadede dolap yüzeyinde çizikler oluşabilir. Aynı sebeple dolabı monte ederken de çok dikkatli olmalısınız.

​Laminat mutfak dolapları

MODERN MUTFAKLAR homify Modern Mutfak Ahşap Kahverengi
homify

MODERN MUTFAKLAR

homify

Laminat, sıkıştırılmış ahşaptan imal edilen yonga levha üzerine yerleştirilmiş sentetik bir malzemedir. Yüksek basınç ve alçak basınçlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Yüksek basınçlı laminat daha kalitelidir. Laminat kaplama sentetik malzemenin sunta veya MDF üzerine uygulanmasıyla yapılır. Düşük basınçlı laminat daha ucuz mutfak dolaplarında kullanılır ve yüksek basınçlı kadar dayanıklı değildir. Renk skalası da zengin değildir.

Laminatın düşük maliyetler dışında kullanılmasının en büyük avantajlarından biri, ortalama mutfakların ağır kullanımına dayanacak kadar güçlü bir malzeme olmasıdır. Ahşap gibi zamanla çizilmez ve solmaya karşı dayanıklıdır. Laminat çeşitli renk, desen ve kapı stillerinde tasarlanabilir. Böylece hem geleneksel hem de modern mutfaklarda, özel tarzınıza ve zevkinize bağlı olarak kullanılabilir. Ahşap dolaplara oranla çok yönlü, dayanıklı ve düşük maliyetli bir alternatif arıyorsanız laminat dolaplar mutfak tasarımınız için mükemmel bir seçim olabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz '23 ahşap mutfak: Modern ve hayret verici' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu ahşap mutfak dolabı modellerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!