Pencere önündeki huzur: 14 örnek fotoğrafla sedir modelleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pencere önündeki huzur: 14 örnek fotoğrafla sedir modelleri

Homify TR Homify TR
Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir? Modern Yatak Odası Evinin Ustası Modern
Loading admin actions …

Pencere önleri dekorasyon açısından bizi en çok zorlayan bölgelerden biridir çünkü profesyonel iç mimarlar pencerelerin önlerinin kapanmasını istemezler ve tasarımları da buna uygun bir ferahlıkta ve açıklıkta hayata geçirmeyi hedeflerler. Pencerelerin önlerini kapayan mobilyaları pek tabii ki pencerelere yakın bir konumda yerleştirmek gibi bir seçenek söz konusu bile olamaz. Sadece pencerenin önünü değil, yanındaki duvarda da yüksek ve geniş bir mobilya olması odada yayılacak olan doğal ışığı kesecek ve odanın aydınlığını azaltan bir faktör olacaktır. Doğal ışığın da bir evi güzelleştiren en önemli unsurların başında geldiğini hepimiz biliyoruz. Bunun için de pencerelerin olduğu cepheleri mümkün olduğunca açık bırakmak, pencereleri de olabildiğince geniş dizayn etmek oldukça önemli. 

Ancak pencerelerin önünün bomboş kalması da her zaman ideal bir dekorasyon estetiği oluşturmuyor maalesef. Elbette bazı dekorasyonlarda oda oldukça şık bir şekilde dolduruluyor ve pencere önündeki mesafe ve boşluk da önemsiz ve hatta gerekli hale geliyor. Ama her mimari form buna uygun değil. İşte bu yüzden, pencerelerin önünü kapatmadan, dışarıdan gelen doğal ışığı ve manzarayı kesmeyecek hem şık hem de kullanışlı dekorasyon çözümleri üretiliyor. Bu dekorasyon çözümlerinden biri de sedirler!  

Farklı sedir modelleriyle güzelleşen yaşam alanlarına şöyle bir göz gezdirmek ister misiniz? O halde önden buyurun…

1. Pratik ve kullanışlı

Akdeniz Oturma Odası homify Akdeniz

Sedirin kelime anlamı, ahşap bir panel üzerinde minderlerin olduğu, sırt ve kol konabilecek kısımların bulunmadığı düz bir oturma ünitesi demek. Divan tarzı ile oldukça büyük paralellikler taşıyan sedirler özellikle pencere önünde hem şık, hem sevimli, hem de yer tasarrufu sağlayan bir oturma alanı oluşturmak için ideal. Sedirlerin güzel taraflarından biri ise çok basit tasarımlara sahip olmaları sayesinde kolaylıkla uygulanabilmeleri ve her tarza ve her odaya uyum sağlayabilmeleri. Odanızın rengini ve dekorasyonunu mu değiştiriyorsunuz? Duvar renklerine göre sedirin minderinin kılıfını değiştirmeniz bu alanın bu değişime uyum sağlaması için yeterli olacaktır.

2. Dekoratif pencere mobilyaları

oturma köşesi Mimar Melike Topal Rustik
Mimar Melike Topal

oturma köşesi

Mimar Melike Topal

Bu kadar pratik bir kullanıma sahip olan sedirler yaşam alanlarındaki boşlukları estetik bir şekilde doldurmak için de en ideal çözümlerden biri. Sedirleri bu örnekteki gibi tasarımlarda dekoratif pencere mobilyaları olarak düşünmek de mümkün elbette. Pencereleri süsleyen perdeleri tamamlayan bir aksesuar olarak değerlendirilebilecek sedirler aynı zamanda işlevli.

3. Sedir yatak modelleriyle seyir keyfi

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Eğer bu örnekte olduğu gibi şahane bir manzaraya bakan bir eviniz varda pencere önü için tasarlanan bir sedir ile manzaranın tadını en konforlu haliyle çıkarabileceğiniz bir oturma ve hatta uzanma alanı ortaya çıkarabilirsiniz. Geleneksel sedirlerin altı boş olur, ancak bu modern tasarımlarda günümüz ihtiyaçlarına ve estetik anlayışına uygun olarak yeniden adapte edilen sedir modellerinde çoğunluka alttaki boşluk yerini çekmecelere bırakıyor ve böylece hem modern evlerin en çok ihtiyacı olan şeylerden biri olan ekstra depolama alanı yaratılıyor, hem de daha dolu ve şık bir görünüm elde ediliyor. 

4. Mutfakta şık bir oturma alanı

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Sedir modellerinin her odada kullanılabildiğini ve her tarz dekorasyona uyum sağlayabildiğini söylemiştik, mutfak için dizayn edilen sedir modellerinden birini de bu örnekte görebiliyoruz. Mutfak adasının karşısında konumlanan sedir, yerden tavana kadar uzanan mutfak dolaplarının arasında kalan pencere önünü dolduran işlevsel bir araç olarak tasarlanmış. 

5. Dinlenme köşesi

Mekan Tasarımı Modern Yatak Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Evlerinde bir dinlenme ya da kitap okuma köşesi dizayn etmek isteyenler de sedir fikrini gözden geçirmeli. Bu örnekteki gibi yatak odaları için de, salonda da, mutfakta da, çalışma odasında da harikalar yaratan pencere önü sedir modelleri ile huzur dolu ve konforlu bir kitap okuma köşesi ortaya çıkarabilirsiniz. Sedirler genellikle daybed olarak da adlandırılan uznma koltuğu büyüklüğünde ve uzunluğunda olduğu için sadece oturarak kitap okumak için değil, uzanarak dinlenmek için de oldukça ideal alanlar oluşturuyorlar. 

6. Çocuk odası için de ideal modeller

Sedirli Genç Yatak Odası ERNO Mobilya & Dekorasyon Kırsal/Country
ERNO Mobilya & Dekorasyon

Sedirli Genç Yatak Odası

ERNO Mobilya & Dekorasyon

Çocuk ya da genç odalarında genellikle yatak ve çalışma masası alanı dışında ekstra bir oturma alanı düşünülmüyor, oysa çocukların da çalışma sandalyeleri dışında, kendi odalarının sınırları içinde dinlenecek rahat bir koltuğa ihtiyaçları var. 

7. Çağdaş tasarım

Sedir modelleri bahsettiğimiz gibi oldukça basit ve yalın bir tasarıma ve ana fikre sahip olduğu için farklı fikirlere uyarlanabilme yetenekleri de bir hayli fazla. Yukarıda çekmeceli sedir örneklerini görmüştük, bu örnekte ise daha ince bir tasarımla çağdaş bir dekorasyon ve tasarım fikrinin sedir modellerinden ilham alınarak hayata geçirildiğine tanık oluyoruz. Şöminenin yanında yer tasarrufu sağlayan ve zemindeki kitaplığın bir uzantısı olan sıra dışı bir sedir modeli…  

8. Renkli ve etkileyici

Klasik Yatak Odası homify Klasik

Dediğimiz gibi sedir modelleri tasarım olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklere sahip olabiliyor ve genellikle birkaç modelden ibaret ancak minder ve kırlentler sayesinde estetik olarak istediğiniz etkiyi yaratmak çok kolay! 

9. Misafir odanız yoksa…

Provence Villa in İstanbul Kırsal Çalışma Odası Orkun İndere Interiors Kırsal/Country
Orkun İndere Interiors

Provence Villa in İstanbul

Orkun İndere Interiors

Eğer evinize kalmaya gelen konuklarınız için ekstra bir yatak koyacak ayrı bir odanız bulunmuyorsa pencere kenarına geniş bir yatak büyüklüğünde ve konforunda bir sedir modeli yerleştirerek hem dekorasyonunuzu daha yuva hissi veren ve rahat bir atmosferle buluşturabilirsiniz, hem de lazım olduğu zaman misafirlerinize yatak olarak sunabilirsiniz. 

10. Minderler

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir? Modern Yatak Odası Evinin Ustası Modern
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Eğer standart koltukların ölçülerinde bir sedirden bahsediyorsak minderleri yenilemek de çok kolay olacaktır. Mobilya mağazalarında bağımsız olarak satılan koltuk minderlerini istediğiniz renk kılıflarla kullanabilirsiniz. 

11. Geleneksel sedir modelleri

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Klasik Oturma Odası homify Klasik
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Eğer geleneksel köy evlerinin samimiyetini ve rahatlığını arıyorsanız geleneksel sedir modellerini koltuk olarak kullanarak bu konfor düzeyine ulaşabilirsiniz. Yani sedirlerin çoğunlukla modern dekorasyonlarda pencere önü tasarım unsurları olarak kullanıldığını söyledik, ama neden bir üçlü kanepe yerine de sedir kullanılmasın ki? 

12. Kendi ölçülerinizi belirleyebilirsiniz

Mekan Tasarımı Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Sedir tasarımlarının en önemli avantajlarından biri de özel ölçülerde marangozunuza yaptırabilmeniz! Hatta eğer biraz olsun marangozluk yeteneğiniz varsa kendiniz bile bir Pazar gününüzü ayırarak şık ve sade bir sedir yapabilirsiniz. 

13. Konfor sağlayan yastık ve kırlentler

Modern Çocuk Odası homify Modern

Özellikle sık oturulan bir alanda sedir kullanacaksanız kırlent ve yastık sayısının çok olmasına dikkat edin; sedirlerin sırtları olmadığı için minderler, yastıklar ve kırlentler konfor sağlamada büyük rol oynar.

14. Küçük alanlar için

Sedir tasarımlarının bir başka avantajı da sade ve yer tasarrufu sağlayan modeller ile küçük yaşam alanlarında oldukça kullanışlı ve şık oturma alanı yaratmaları. 

Küçük alanlar için başka çözümler arıyorsanız bkz: Küçük oturma odası dekorasyonu için yaratıcı fikirler

Sizin favoriniz hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!