​Bahçenize yaptırabileceğiniz 10 havuz modeli | homify

​Bahçenize yaptırabileceğiniz 10 havuz modeli

Meral Eser Meral Eser
M.U EVİ Arkayın Mimarlık Modern Havuz
Loading admin actions …

Havalar ısındıkça havadar alanların kullanımı artar. Yaz aylarından güneşe maruz kalan bünyeler için bir ferahlama alternatifi ise yüzmektir. Konut projelerinde bahçe alanı eğer uygun ise havuz modelleri inşa edilebiliyor. Yüzme havuzu modelleri ise uygulanacak alana göre farklı ebatlarda ve malzemelerle inşa ediliyor. Betonarme zemin üzerine dayanımı kuvvetli havuz modelleri inşa ederken yüzme havuzu duvarları için uygulanan malzemeler çeşitlilik göstermektedir. Çelik konstrüksiyon duvarlar son derece güvenli ve suya karşı dayanıklıdır. Yüzme havuzu modellerini gözden geçirmeden önce havuz maliyeti ve malzemelerle ilgili bazı unsurlara göz atalım.

Havuz maliyeti ve malzemeler

Silver Travertine Efesus Stone Modern Havuz
Efesus Stone

Silver Travertine

Efesus Stone

Yüzme havuzu modelleri uygulanacak bahçe alanı, kullanılacak malzemeler, genişlik/uzunluk/yükseklik ebatlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca beton zemin üzerine giydirilen havuz duvarları çelik konstrüksiyon ya da perfabrik materyallerle çeşitlilik gösterebilir. Proje örnekleri arasında Liner kaplama malzemelerinin kullanıldığı havuz modelleri göreceğiz. Yaklaşık 20 bin TL'den başlayan havuz fiyatları alan genişledikçe 70 bin TL'yi geçmektedir. 2021 yılı maliyetleri döneme göre değişebilir.

- İlham veren havuz modelleri

Portatif havuz modelleri arasında yaklaşık olarak 10 bin TL maliyeti olan ekonomik havuz modelleri de mevcut. Ancak beton zemin uygulaması olmayan bu portatif havuz modelleri, aşağıda göreceğiniz havuz inşası modellerine göre toprak üstü bir alan işgal eder ve kullanım sonrası portatif olarak taşınabilen modellerdir. Eğer evinize bir bahçe havuzu inşa etmek istiyorsanız, sizler için derlediğimiz havuz modelleri ilham verebilir. İşte Türkiye'den birbirinden güzel 10 havuz modeli!

1. 32 m²'lik prefabrik havuz

Bahçe havuzu yaptırmak külfetli bir iştir. Maliyet bakımından da uygulanacak alana göre bütçeleri zorlayabilir. Buna nazaran prefabrik havuz modelleri daha ekonomik fırsatlar yakalamanızı sağlayabilir. Gözü okşayan eğrisel formlarda oluşan boşluklarda oturma ya da dinlenme alanları organize edebilirsiniz. Bu gördüğünüz oval formdaki havuz modeli toplam 32 m²'lik bir alana yerleşiyor.

Ölçüler;

Uzunluk: 4 m.

Yükseklik:1.5 m.

Genişlik: 8 m.

2. Villa havuzu

Sıcak yaz aylarında havadar alanlar kullanıma açılır. Teras, balkon ve bahçelerde artan yaz sıcaklarını çekilir kılan havuz havuz modelleri ise bahçe alanına göre farklı ebatlarda dizayn ediliyor. Eğer siz de bir teras ve dekoratif bitkilerle bir havuz alanı inşa etmek istiyorsanız bu örneğimiz size ilham verebilir.

3. Önce: Liner uygulama öncesi betonarme gövde

Betonarme gövdeden oluşan bu havuz zemini, Avustralya üretimi liner kaplama ile tamamlanarak müşteriye teslim edilmiş. Karşı akıntı sistemi uygulanan projenin tamamlanmadan önceki halini görmekteyiz. 

Ölçüler;

Uzunluk: 10 m. 

Yükseklik: 1.5 m. 

Genişlik: 5.5 m.

Konum: Muğla

Sonra: Muntazam bir sonuç!

Doğadan yeşil ile maviyi buluşturan bu manzara içinizi ferahlatacak! Peyzaj mimarisi ile de mükemmel bir uyum sağlıyor. Yüzme keyfini estetik unsurlarla buluşturan projede havuza göre imal edilmiş siyah-gri liner kaplama uygulanmış. Muğla'da yüzme havuzu ihtiyacını muntazam karşılayan bu model, bir ailenin tüm ihtiyaçlarının yanı sıra konuklar için de ideal bir atmosfer sunuyor. Betonarme gövdeye sahip yüzme havuzu ile ilgili harcanan bütçe ile ilgili Sidar Havuz'un sayfasına buradan ulaşabilir, profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz.

4. Önce: Çelik konstrüksiyon yan duvarlarla inşa süreci

Projeye ya da kişiye özel havuz inşası yapan firma, bu havuz modelinde çelik konstrüksiyon yan duvarlar kullanmış. İnşa sürecinden bir görünümle tamamlandığı hale geçmeden önce 2005 yılından bu güne firmanın kendi üretimleri olduklarını bildirelim. Müşteri talebine özel havuz inşası yapılıyor. Uygulanacak bahçe alanına göre malzeme kararlarını alarak planlama sürecine geçebilirsiniz.

Sonra: 26 m²'lik çelik konstrüksiyon havuz

Zemini beton olan bu havuz çelik konstrüksiyon duvarlarla müşterinin talebine göre inşa edilmiş. Bahçe alanı için uygun tasarlanan havuz modeli yaklaşık olarak 26 metrekarelik bir alana yerleşiyor. Geniş basamaklar ile fonksiyonel bir merdiven alanı dizayn edilmiş. 

Giriş merdiveni üzerinde karşı akıntı sistemi (jet-stream) uygulanmış. Müşterinin seçimlerine göre havuza uygun desenler üretilmiş. Looploc/ABD liner kaplama malzemelerinin 20 yıllık garantisi mevcut. Kişiye ya da projeye özel yüzme havuzu projeleri yapan firma, LINER kaplamalarını seçiminize göre Pegasus-Products/ABD, Looploc/ABD, Abgal/AU da havuzunuza özel üretildiğini belirtiyor. Uygulanacak alan ve stile göre ebat, form ya da detay sınırı olmamakla beraber havuz modellerinin garanti kapsamları oluyor. Minimum 10 yıldan başlayan garanti kapsamları, maksimum 20 yıllık üretici garantisine sahipler.

5. Konut için kapalı yüzme havuzu

VILLA ZARBIANUS -IRAK Mimoza Mimarlık Klasik Havuz
Mimoza Mimarlık

VILLA ZARBIANUS -IRAK

Mimoza Mimarlık

Konut projeleri için kapalı havuz modelleri de mevcut. İster yaz ister kış aylarında olsun; yüzme keyfinden vazgeçmeyenlere sunulan bir alternatif. Şık aydınlatma unsurlarıyla ferah ve iç açıcı bir atmosfere kavuşan bu havuz modeli örneğinde ise klasik stil dekorasyonla zarafet unsurları göz okşuyor. Havuz modellerinin uygulanacak alana göre çok geniş bir alan kapsamasına gerek yok. 

Kullanıcı sayısına göre işlevsel unsurları barındıran bir havuz için farklı ebatlarda ve formlarda çözümler mevcut. Eğer kapalı bir havuz modeli yaptırmayı düşünüyorsanız, beğendiğiniz projelerle ilgili firmalarla homify'da bağlantıya geçebilir, daha detaylı fikir alabilirsiniz. Kapalı havuz modellerini tercih edenler için hava koşullarına göre kullanışlılığı arttıran sebeplerin yanı sıra mahremiyet unsuru da göz önüne alınıyor. Hem şık hem de işlevsel unsurlar barındıran bu havuz modeli ise Mimoza Mimarlık imzası taşıyor.

6. Küçük ama kullanışlı

İzmirli bir firma olan Art Yapı Havuz tarafından inşa edilen bu model son derece ferah bir atmosfere eşlik ediyor. Oval havuz modelleri ile ilgilenenlere farklı ebatlarda çözümler sunan firma, uygulanacak alana göre daha büyük ya da geniş projelere de imza atıyor. Havuz inşası için firmalarla bağlantıya geçmek istiyorsanız, fotoğrafların son alt köşesinde bulunan logoya tıklayarak doğrudan firma sayfasına ulaşabilirsiniz. İlgili havuz modellerini inceledikten sonra daha detaylı fikir almak üzere firmaların website adresleri ya da telefon numaraları üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

7. Aydın Kuşadası'ndan enfes bir manzara!

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme Mat atölye Modern Havuz
Mat atölye

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme

Mat atölye

Doğa ile bütünleşen enfes bir proje ile devam edelim. Aydın’a bağlı Kuşadası ilçesinde bir konut projesi için düşünel projenin havuz alanını görmekteyiz. Havuz yaptırmak isteyenlerin mevcut bahçe alanları havuzun modeli hakkında fikir verir. Havuz ebatları 3D görselleştirmeleriyle müşterilerin istekleri göz önünde bulundurularak değiştirilebiliyor ve henüz inşa aşamasına geçmeden kararları profesyonellerle birlikte alabilirsiniz. Bu gördüğünüz ferah manzaraya sahip proje ise merkezi İzmir’de bulunan Mat Atölye şirketinin imzasını taşıyor.

8. Ahşap güverteli yüzme havuzu

Ahşap güverte sıcak bir atmosfer oluştururken natürel dokusuyla taş duvarlarla uyum ve ahenk yakalıyor. Eğer konut projesine özel bir havuz yaptıracaksanız, havuzun bulunduğu çevreyi öncelikle bir plan düzleminde gözlemenizi öneririz. Özellikle mimarlar tarafından hazırlanan planların yanı sıra, görünüş ve kesit planları dahilinde cephe dizaynında kullanılan duvar malzemeleri ile bütünleşen bir manzara oluşturabilirsiniz. Bir yalı projesinin havuz modeli olarak inşa edilen bu örnekte ahşabın yoğun kullanımı görülüyor. Bu gördüğünüz şahane proje ise Öztek Mimarlık imzası taşıyor.

9. Modern ve şık

Cephe homify Modern Havuz Beton Beyaz
homify

Cephe

homify

Konut projesi bünyesinde bütünleşen son derece şık ve modern bir havuz modeli! Konut projeleri için uygun bir havuz modeli yaptırmak istiyorsanız homify'da profesyonellerden destek alabilirsiniz. Kullanıcı sayısına göre dizayn edilebilen havuz modelleri ile yaz aylarının keyfini çıkarmak mümkün. Güneşlenme ve yüzme keyfini bir arada sunan mimari projelerle cephe dizaynı ile uyumlu küçük havuz modelleri ile ilgili bağlantı kurabilirsiniz.

10. Alanların akılcı kullanımı

Akılcı çözümlerle planlama aşamalarından profesyonellerden destek alarak bahçeniz için en uygun havuz modelini inşa edebilirsiniz. Yüzme keyfinden vazgeçmeyenler için havuz modelleri küçükten büyüğe alternatiflerle dolu. Eğer bahçenizde yeterli geniş alanınız mevcut ise bu yüzme havuzu modeli size hitap edebilir. Bahçe alanını verimli kullanmak ve geniş alanları yüzme havuzu için özel olarak dizayn etmek için yetkili firma ile bağlantıya geçebilirsiniz. İçinizi ferahlatacak manzarasıyla son derece şık bir tasarıma sahip olan bu havuz modeli ise Arkayın Mimarlık imzası taşıyor.

- Farklı alternatif ve örnekler

Ayrıca, homify'da havuz & spa kategorisinde farklı stillerde çalışma örneklerini inceleyebilir, arama kriterlerini bulunduğunuz illere göre değiştirebilirsiniz. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Yüzme havuzu yaptırmak için gerekli olan bütçe nedir?' yazımız da ilginizi çekebilir.

Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli başlıklı yazımız da ev yaptıracak okurlarımız için birbirinden güzel örnekler sunuyor.

Ahşap ev maliyetleri ve yapım teknikleri
Arrow navigation 3b3136b1
Siz bu örneklerden hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!